Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για να εχεις καλες θερμοκρασιες αν θες δοκιμασε να βαλεις pbo με manual τιμες 1000/60/90 και το llc στην μικροτερη σκαλα ,εγω ετσι το εχω, δεν ψηνεται και εχει καλυτερα νουμερα απο στοκ

oι τιμες που αναφέρεις για pbo μπορουν να εφαρμοστουν και σε 3900? αν όχι ,τι να βαλω? το χω auto

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Την έχω κοιτάξει ήδη από μια αναφορά σε ένα φόρουμ απλά ίσως δεν είναι τόσο δημοφιλής όσο οι άλλες 3..η εμφάνιση δεν με απασχολεί τόσο..το μόνο που θέλω είναι να γίνει η δουλειά σωστά και να μην με απασχολεί ποτέ η θερμοκρασία όσο και να καίγομαι στο gaming στο κοντινό μέλλον..

Εγώ σε διαφορά forum στο reddit διαβάζω τα καλύτερα. Μικρότερη σε μέγεθος από noctua d15 και Black,   εφάμιλλες επιδόσεις,  αθόρυβη και 50%  φθηνότερη. Ας παραμείνει η δημοφιλια της στα τάρταρα... Μας συμφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billeiros είπε

oι τιμες που αναφέρεις για pbo μπορουν να εφαρμοστουν και σε 3900? αν όχι ,τι να βαλω? το χω auto

Βαλε το pbo auto ,Οπως ειναι στοκ δλδ ,ανοιξε το ryzen master και δες τα PPT ,TDC,EDC τι max τιμες σου εχει ,μετα πηγαινε Bios βαλε limits manual και βαλε 1000 στο πρωτο και τα αλλα οπως στα ειχε στο ryzen master. Βαλε και το χαμηλοτερο llc.

Εγω για παραδειγμα βαζω 1000/60/90 (το Ppt εμενα στοκ ειναι 88)

1.png.6b546f6a1bb643b95bc2b792df3ab776.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logica1 είπε

Εγώ σε διαφορά forum στο reddit διαβάζω τα καλύτερα. Μικρότερη σε μέγεθος από noctua d15 και Black,   εφάμιλλες επιδόσεις,  αθόρυβη και 50%  φθηνότερη. Ας παραμείνει η δημοφιλια της στα τάρταρα... Μας συμφέρει. 

Θα το σκεφτώ ..η αλήθεια είναι ήθελα το πολύ 30-35€ να δώσω..εκτός και αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Θα το σκεφτώ ..η αλήθεια είναι ήθελα το πολύ 30-35€ να δώσω..εκτός και αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες

Με +€10   παίρνεις ψύκτρα εφαμμιλη της noctua d15 και dark rock pro. Καμια σχέση με H7 κλπ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Βαλε το pbo auto ,Οπως ειναι στοκ δλδ ,ανοιξε το ryzen master και δες τα PPT ,TDC,EDC τι max τιμες σου εχει ,μετα πηγαινε Bios βαλε limits manual και βαλε 1000 στο πρωτο και τα αλλα οπως στα ειχε στο ryzen master. Βαλε και το χαμηλοτερο llc.

Εγω για παραδειγμα βαζω 1000/60/90 (το Ppt εμενα στοκ ειναι 88)

1.png.6b546f6a1bb643b95bc2b792df3ab776.png

Στον cpu είμαι auto .δεν έχω πειράξει llc.να το βάλω manual και να το χαμηλώσω δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Βαλε το pbo auto ,Οπως ειναι στοκ δλδ ,ανοιξε το ryzen master και δες τα PPT ,TDC,EDC τι max τιμες σου εχει ,μετα πηγαινε Bios βαλε limits manual και βαλε 1000 στο πρωτο και τα αλλα οπως στα ειχε στο ryzen master. Βαλε και το χαμηλοτερο llc.

Εγω για παραδειγμα βαζω 1000/60/90 (το Ppt εμενα στοκ ειναι 88)

1.png.6b546f6a1bb643b95bc2b792df3ab776.png

Εμένα το PPT το βγάζει 88W. Tι φάση; 

 

EDIT: Κάποια μλκια πρέπει να έχω κάνει στο bios που πέρασα σήμερα, γιατί από κάτω δεν μου βγάζει PBO, μου λέει AutoOverclocking. 

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, billeiros είπε

Στον cpu είμαι auto .δεν έχω πειράξει llc.να το βάλω manual και να το χαμηλώσω δλδ?

Ωραια κανε αυτ οπου σου ειπα βαλε το ppt 1000 και αλλα οπως σου τα δειχνει το ryzen master. Nαι βαλτο manual και βαλε την μικροτερη ρυθμιση

10 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Εμένα το PPT το βγάζει 88W. Tι φάση; 

το εχω βαλει εγω 1000 ,88 ειναι σε ολους τους 3700x ,  κραταει λιγο καλυτερα ρολογια απο στοκ 4000-4025Mhz με την ιδια θερμοκρασια.

1.png.f9672ccd92749a7707dc84be28502f97.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ωραια κανε αυτ οπου σου ειπα βαλε το ppt 1000 και αλλα οπως σου τα δειχνει το ryzen master. Nαι βαλτο manual και βαλε την μικροτερη ρυθμιση

το εχω βαλει εγω 1000 ,τοσο ειναι σε ολους τους 3700x , βασικα φτανει το Ppt 90w αλλα κραταει λιγο καλυτερα ρολογια απο στοκ 4000-4025Mhz με την ιδια θερμοκρασια

1.png.f9672ccd92749a7707dc84be28502f97.png

To 1000 με το 90 δεν έχουν μεγάλη διαφορά; :P 

Να αφήσω από κάτω 8Χ 100 στο Pbo? τα νούμερα που είπες πρέπει να πειράξουμε και LLC για να μην έχουμε θέματα ή και μόνο το Pbo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

To 1000 με το 90 δεν έχουν μεγάλη διαφορά; :P 

το ppt ειναι η καταναλωση ,βαζοντας 1000 απλα δεν την περιοριζεις μπορεις να βαλεις και 100 και 200 δεν εχει σημασια ,αλλα αφου αφηνουμε το Tdc και edc στοκ δεν δινει παραπανω ρευμα απο στοκ απλα του επιτρεπει να τσιμπισει λιγο παραπανω σε watt και να κρατησει λιγο καλυτερα ρολογια. Βαζοντας και χαμηλο Llc το βοηθαει να ανεβει και αλλο λιγο 25 περιπου mhz, εχοντας τις ιδιες θερμοκρασιες με στοκ.

Στην πραξη κερδιζεις καπου 75-100 mhz

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το ppt ειναι η καταναλωση ,βαζοντας 1000 απλα δεν την περιοριζεις μπορεις να βαλεις και 100 και 200 δεν εχει σημασια ,αλλα αφου αφηνουμε το Tdc και edc στοκ δεν δινει παραπανω ρευμα απο στοκ απλα του επιτρεπει να τσιμπισει λιγο παραπανω σε watt και να κρατησει λιγο καλυτερα ρολογια. Βαζοντας και χαμηλο Llc το βοηθαει να ανεβει και αλλο λιγο 25 περιπου mhz, εχοντας τις ιδιες θερμοκρασιες με στοκ.

Στην πραξη κερδιζεις καπου 75-100 mhz

Όταν τα κάνω όλα αυτά, στο ryzen master στο Oc mode μου το κάνει Autooverclocking... Από τι θυμάμαι αυτό γινόταν pbo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Όταν τα κάνω όλα αυτά, στο ryzen master στο Oc mode μου το κάνει Autooverclocking... Από τι θυμάμαι αυτό γινόταν pbo..

Απο το Bios τo κανεις οχι απο ryzen master.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Από Bios το έκανα.. Για αυτό εδώ λέω. 

Screenshot_23.png

Δεν ξέρω τι ρόλο βαράει η μητρική σου. Το max boost clock είναι disabled η auto? Βάλτο disabled αν έχει επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξέρω τι ρόλο βαράει η μητρική σου. Το max boost clock είναι disabled η auto? Βάλτο disabled αν έχει επιλογή.

Θα το δω μόλις γυρίσω από δουλειά το απόγευμα..  Πάντως αυτά που έχω να πω είναι ότι με τους τελευταίους chipset που βγηκαν προχθες έχω διάφορα σε idle voltage.. καθόταν στο 1.3 περίπου ενώ τώρα παίζει από 0.95 -1.3.. αυτα τα ρευματα βεβαια τα εχω οταν εχω pbo x8 100. Γιατι αν τα καμω ολα default, idle εχω 1.4+. Το bios με έχει μπερδέψει λίγο. έχει σε δύο σημεία την επιλογή pbo. Μια στην αρχική και μια μέσα στο amd overclocking. Οποία και να πειράξω από τις δύο δεν συγχρονιζονται μεταξύ τους. Και επίσης όταν έβαλα μέσα από το amd overclocking της ρυθμίσεις που είπες χθες, 1000 60 90, παρατήρησα ότι τις αποθηκεύε αλλα στο ryzen master τα έβλεπε στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...