Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, VPoint είπε

Μπορώ να ρωτήσω τί σημαίνει αυτό και πού χρησιμεύει; Στις ρυθμίσεις ενέργειας έχει ρύθμιση για ελάχιστες και μέγιστες επιδόσεις, στο δικό μου (απείραχτο) ryzen balanced οι τιμές είναι 99% και 100% αντίστοιχα.

20.png.f706696d4a25cb79b632b1bfa4af9089.png

 

99.png.20872f93d0489bbf7213e0a137059a07.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα μερικά τεστάκια σήμερα για το τι μπορεί να κάνει κάποιος σχετικά με τα temperature spikes.

Από τα power plans το power saver βοηθά κάπως, αλλά χάνεις σε επιδόσεις λόγω core parking και πιο αργών boost.

Στα ryzen balanced / windows balanced αν βάλεις το max processor state στο 99% εξαλείφει σχεδόν το φαινόμενο αλλά τα max clocks τρώνε τρελή βούτα (σίγουρα όχι 1%) και θα χάσεις ΠΟΛΥ σε επιδόσεις.

Η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή imo να πειράξεις τα fan curves στο bios. Ένα 50% στους 40 για να μην "προλάβει" να φάει χοντρό spike μέχρι να πάρει μπρος το fan και έναν κόφτη στο 70% στους 60 για να μην ακουστεί τέρμα όταν θα πάρει μπρος. Σπάνια θα πάει το spike 70 βαθμούς και πάνω,  οπότε είναι ακουστικά safe να έχετε εκεί τα fans 100%.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Asus τουλάχιστον έχει επιλογή για latency στους ανεμιστήρες μέχρι λίγα δευτερόλεπτα, όποτε βάζοντας 5 πχ, τα spikes δεν «τα βλέπει». Παιρναει το fan curve από low pass filter δηλαδή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Στις Asus τουλάχιστον έχει επιλογή για latency στους ανεμιστήρες μέχρι λίγα δευτερόλεπτα, όποτε βάζοντας 5 πχ, τα spikes δεν «τα βλέπει». Παιρναει το fan curve από low pass filter δηλαδή.

Το έχω στα 300 ms.

Και στην msi που είχα πριν είχε το ίδιο. Ίσα Ίσα η msi σου έδινε και ένα παραπάνω temperature node από την asus στο manual fan curve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Το έχω στα 300 ms.

Και στην msi που είχα πριν είχε το ίδιο. Ίσα Ίσα η msi σου έδινε και ένα παραπάνω temperature node από την asus στο manual fan curve.

300ms δεν είναι τίποτα. Βάλε το τουλάχιστον 1500 με 2000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Abba BIOS για την gaming pro carbon μου. Δεν είμαι Ελλάδα, θα τεστάρω Τρίτη αν δεν με έχει προλάβει ο @kostas_anes

Α ελεησαν να το βγαλουνε xD?

Σιγουρα θα σε προλαβω παντως, οποτε ποιος την τυχη σου θα τα εχεις ετοιμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Στις Asus τουλάχιστον έχει επιλογή για latency στους ανεμιστήρες μέχρι λίγα δευτερόλεπτα, όποτε βάζοντας 5 πχ, τα spikes δεν «τα βλέπει». Παιρναει το fan curve από low pass filter δηλαδή.

Εγώ το curve στη C7H το έχω βάλει ως εξής:

CPU Upper Temperature: 75 C

CPU Fan Max Duty Cycle (%): 85

CPU Middle Temperature: 65 C

CPU Fan Middle Duty Cycle (%): 55

CPU Lower Temperature: 40 C

CPU Fan Min. Duty (%):  45

Με το παραπάνω δεν έχω spikes στους ανεμιστηρες και In game, που είναι το πλέον συχνό stress σενάριο, είναι όσο πρέπει (θερμοκρασία/θόρυβος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2019 στις 12:41 ΜΜ, Sheogorath είπε

300ms δεν είναι τίποτα. Βάλε το τουλάχιστον 1500 με 2000.

Έκανα διάφορα τεστ με 2-3-4-5 secs spin up times. Αυτό που παρατηρώ είναι το εξής. Γλιτώνεις μεν κάποια spin ups του fan που θα τα έκανε χωρίς το delay, αλλά μερικές φορές μπορεί να τύχουν 2 spikes κολλητά ακόμα και σε "idle" οπότε θα χτυπήσεις παραπάνω temps ~60 από ότι αν δεν είχες το delay με αποτέλεσμα όταν πάρει μπρος το fan να ακουστεί ακόμα παραπάνω με αυξημένες στροφές...

Τελικά οδεύω προς την ΄λύση να είσαι μe το power saver σε idle/ελαφρύ χρήση και όταν χρειάζεσαι πραγματικά ισχύ να αλλάζεις σε ryzen balanced. Αν δε θέλετε να φτιάξετε custom commands/shortcuts για τις εναλλαγές των power plans μια πολύ χρήσιμη εφαρμογή είναι αυτή.

https://www.microsoft.com/en-us/p/powerplanswitcher/9nblggh556l3?activetab=pivot:overviewtab

αφήνει ένα tray icon με όλα τα power plans όχι μόνο τα 2 last used.

edit. Το power saver plan με τα ρολόγια κλειδωμένα στα 2.2 GHz καταναλώνει 5 watt ΠΑΡΑΠΑΝΩ σε idle από το ryzen balanced με 20% min processor state !!! Δε ξέρω τι secret sauce κάναν στην amd αλλά το gating στους idle πυρήνες είναι πιο power efficient από το core parking και τα low clocks.

 

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

O τύπος είναι κανίβαλος...πρώτη φορά βλέπω να "στήνει" μηχάνημα, ελάχιστα έχω ασχοληθεί μαζί του γενικά.

Κάρφωνε τους σωλήνες με τις κάρτες πάνω στις θύρες κι όλα πάνω-κάτω...ήθελε να δει αν αντέχουν οι βάσεις να μη ραγίσουν/σπάσουν?

Τα thumbscrews με κατσαβίδι στην αρχή, μη μαγνητικό κιόλας, κι ανάποδο χέρι?

Τα γατιά πάνω/μέσα, παντού?

Το βοηθό να κρατάει σα μλκς?

Τις διαρροές...νταξ...δεν τρέχει κάτι..θα το δούμε...?

Άμα πληρώνουν άλλοι (και χοντρά, μάλιστα...), έτσι είναι, θα πείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

O τύπος είναι κανίβαλος...πρώτη φορά βλέπω να "στήνει" μηχάνημα

Πονεμένη ιστορία το builds του Λίνου.Δές κανα-δύο ακόμα,αν και νομίζω πως θα θυμώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Συγνώμη παιδιά, θα μας πει ο Πέτρος από το insomnia πως να γίνουμε οι πιο διάσημοι pc tech youtubers στον κόσμο.

Ευκολάκι.Ποιός έχει γωνιακό τροχό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...