Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Συγνώμη παιδιά, θα μας πει ο Πέτρος από το insomnia πως να γίνουμε οι πιο διάσημοι pc tech youtubers στον κόσμο.

Challenge accepted :P

10 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ευκολάκι.Ποιός έχει γωνιακό τροχό;

Πονεμενη ιστορια ο τροχος 😕 ... Απο αυτα που δεν εχω και ολο λεω να παρω αλλα ποτε δεν παιρνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένοντας καινούργιο επεξεργαστή διάβασα το thread για να δω τι έχει αλλάξει από την προηγούμενη γενιά και πραγματικά ήταν πολύ κατατοπιστικό. Υπάρχει ένα πράγμα όμως που μου κίνησε πολύ την περιέργεια, είδα αρκετοί να χρησιμοποιείτε LLC 1, δηλαδή ελάχιστο εώς καθόλου droop (τουλάχιστον σε MSI), δεν είναι αρκετά πιθανό να γίνουν degrade τα core με τα spikes που θα τρώει όταν πέφτει το load ή κάτι μου διαφεύγει;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpenor είπε

Περιμένοντας καινούργιο επεξεργαστή διάβασα το thread για να δω τι έχει αλλάξει από την προηγούμενη γενιά και πραγματικά ήταν πολύ κατατοπιστικό. Υπάρχει ένα πράγμα όμως που μου κίνησε πολύ την περιέργεια, είδα αρκετοί να χρησιμοποιείτε LLC 1, δηλαδή ελάχιστο εώς καθόλου droop (τουλάχιστον σε MSI), δεν είναι αρκετά πιθανό να γίνει degrade o imc με τα spikes που θα τρώει όταν πέφτει το load ή κάτι μου διαφεύγει;

Ο imc όχι, αλλά τα cores ναι, ειδικά όταν πάει από multy core load (1.25) σε single core (1.5). Στιγμιαία θα τρώει και 1.65 πιθανόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, Tenshi said:

Πονεμένη ιστορία το builds του Λίνου.Δές κανα-δύο ακόμα,αν και νομίζω πως θα θυμώσεις.

Τα γατόνια ήταν εξαιρετικά πάντως. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ο imc όχι, αλλά τα cores ναι, ειδικά όταν πάει από multy core load (1.25) σε single core (1.5). Στιγμιαία θα τρώει και 1.65 πιθανόν.

Σωστά είναι το LLC του vcore όχι του soc. Το διόρθωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβλήθηκε το release του Unify για 1 Νοεμβρίου, υπάρχει και το πρώτο pre order εδώ με 300 λίρες και εδώ με 330 ευρώ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Αναβλήθηκε το release του Unify για 1 Νοεμβρίου, υπάρχει και το πρώτο pre order εδώ με 300 λίρες και εδώ με 330 ευρώ.

Πολύ ακριβή, ακουμπά ace.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Πολύ ακριβή, ακουμπά ace.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά αυτό που λέτε ασταμάτητα, ότι το κέρδος από αυτές τις μητρικές είναι μικρό σε σχέση με το κόστος. Η Unify/Ace έχει και 4 sata μόνο, όσους HDD έχω τώρα δηλαδή και με έχει προβληματίσει ακόμα περισσότερο. Αν δεν έχει νόημα το manual overclock η μητρική θα μου προσφέρει μόνο DAC και AX. Το DAC δεν είναι τόσο σημαντικό και το AX θα γίνει φτηνό σύντομα (όπως έγινε ήδη στα router). Θα αφήσω μερικές μέρες ακόμα να περάσουν να το σκεφτώ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά αυτό που λέτε ασταμάτητα, ότι το κέρδος από αυτές τις μητρικές είναι μικρό σε σχέση με το κόστος. Η Unify/Ace έχει και 4 sata μόνο, όσους HDD έχω τώρα δηλαδή και με έχει προβληματίσει ακόμα περισσότερο. Αν δεν έχει νόημα το manual overclock η μητρική θα μου προσφέρει μόνο DAC και AX. Το DAC δεν είναι τόσο σημαντικό και το AX θα γίνει φτηνό σύντομα (όπως έγινε ήδη στα router). Θα αφήσω μερικές μέρες ακόμα να περάσουν να το σκεφτώ περισσότερο.

Θα πήγαινα σε tuf x570 προσωπικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dem είπε

3750X ? Για να γεμίσει το τεράστιο κενό μεταξύ 3700Χ και 3800Χ.

ακολουθεί 3725Χ και 3775Χ , χεχεχε  

Αν φτάσει να κάνει binning τα 25 και τα 50 Mhz, intel θα λέμε και θα κλαίμε.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, kostas_anes said:

Ρε ηρεμιστε λιγο, ενας ενας xD

Αν σου σκάσει τώρα spam επίτηδες να δω τι θα λες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mpokwsths ξέρω πολυ καλά για ότι η προσφορά που ανοίξανε αφορούσε τον απλό 7700 και όχι δεν βλέπω τίποτα από αυτά που μου δείχνεις γτ έχω προσωπική εμπειρία με τον 7700κ ακόμη και στοκ. Εγώ δεν αρνούμαι ότι ο 3600 δεν είναι καλύτερος του 7700 ακόμα και στο gaming όχι σε όλα βέβαια. Το μόνο που είπα είναι ότι 2600 είναι πίσω από τον 7700 στο gaming. Και δεν πρότεινα σε κανέναν να πάει να πάρει τον 7700 για να χτίσει built από την αρχή. Το προτείνω μόνο στην περίπτωση που έχει ήδη σύστημα με κάποιον Pentium η i3 και θέλει να ανέβει σε επιδόσεις με την προοπτική ότι θα πουλήσει και το παλιό chip. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός δεν μας αφορούν.

Υπάρχουν ένα κάρο reviews για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Ο απλος 7700 είναι πιο αργός από τον Κ από 10% ως 20% ανάλογα αν μιλάμε για στοκ ή OC.

Είπες ότι ο 2600 απέναντι στον 7700  non K δεν έχει ελπίδα και ότι ο 3600 κοντράρει τον 7700 non K 🤣

... και δεν έκανα τίποτα άλλο από το να αναφέρω αυτό που έχω διαβάσει στα reviews:

Ο 2600 κοντράρει ή περνάει τον 7700 non K και ο 3600 πατάει κατω τον 7700 non K (εκτός από την αστεία περίπτωση των Far Cry).

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...