Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, johnmt2 είπε

 Εγώ δεν αρνούμαι ότι ο 3600 δεν είναι καλύτερος του 7700 ακόμα και στο gaming όχι σε όλα βέβαια

Υπαρχει καποιος λογος που εν ετη 2019 προς 2020 ειναι αξιος αναφορας ενας 4πυρηνος i7 με μηδενικο κιολας upgrade path?

Τι ακριβως παει να πει δεν ειναι σε ολα χειροτερος απο τον 3600?

Δηλαδη τι αλλο πια πρεπει να προσφερει ο 3600 περαν απο αυτα που προσφερει ηδη στην παρουσα τιμη του κατω απο 200ευρω για να θεωρηθει καλυτερος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Δηλαδη τι αλλο πια πρεπει να προσφερει ο 3600 περαν απο αυτα που προσφερει ηδη στην παρουσα τιμη του κατω απο 200ευρω για να θεωρηθει καλυτερος?

Καφέ. Αν κάνει καφέ τον προτιμάω με χίλια, ακομα και από coffee lake :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δηλαδη τι αλλο πια πρεπει να προσφερει ο 3600 περαν απο αυτα που προσφερει ηδη

Marketing + Mindshare.

Αυτά πληρώνει ακόμα και σήμερα η AMD λόγω της 10ετούς ανυπαρξίας. Για αυτό βλέπεις 100 euros 1600 καινούριο αυτή τη στιγμή και 200+ euros 6700κ/7700κ μτχ. Πολύ μεγαλύτερη και εδραιωμένη αγορά και ζήτηση σε s1151 από ότι σε AM4.

Επίσης δεν είναι όλος ο κόσμος ενημερωμένος να ακολουθεί τις εξελίξεις. Οι περισσότεροι πιστεύουν πχ ότι οι 3xxx είναι απλά λίγο καλύτεροι από τους 2xxx. Όπως πχ η μετάβαση από skylake σε kaby lake. Δεν έχουν καταλάβει ότι είναι διαφορετική αρχιτεκτονική με μεγάλη διαφορά σε ipc από zen/zen+. Κάποιοι θα δουν βέβαια τα reviews με τις μικρές διαφορές CL/zen2, αλλά από τη στιγμή που είναι και πάλι πίσω από τον 9900k δε τους νοιάζει (εκτός από τους επαγγελματίες που θα τη βγάλουν στη φτήνια με τον 3900x). Ειδικά με τη σιγουριά της intel τόσα χρόνια και τα κουλά και urban legends που ακούγονται με τα agesa/ram support, κανείς δεν έχει όρεξη για "πειράματα" με τα ρύζια. Υπάρχει κόσμος που πληρώνει τα διπλά λεφτά σε intel HEDT για αυτόν τον λόγο και μόνο.

Ακολουθεί διαφήμιση / τοποθέτηση προϊόντος. Όσοι νιώθουν ότι θα θιχτούν ή είναι pro intel, ας αγνοήσουν το spoiler.😂

Ρωτήσαμε τον Γιώργο,16 μαθητή λυκείου γιατί δε παίρνει ryzen.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχουν κλόκια στο λολ, στου φουρνάκι, στου σταρκράφτι και στη ντότα. Δε μπορεί να μου βγάζει 50 φουπουες παραπάνω ο αδερφός μου που πάει δευτέρα γυμνασίου ακόμα, και εγώ να τρώω μπουκάλα στα 300 και στα 400. Τα είδα τα χάλια τους στον ΤζέϊΖι2Σεντς που του κάηκε η μητρική και στον Λίνουζ που του ήταν λάγκι το desktop και δε μπορούσε ούτε το mouse του να κουνήσει.

 Επίσης η φονική μπεκάτσα, ο xxx_PawnStarGR_xxx και ο Μήτσος ο Πεταλούδας όλοι έχουν intel και nvidia που στρι(π)άρουν. Χαζοί είναι?

Άσε που σε λίγο θα βγουν 300+ hz monitors και θα φανεί εκεί το πόσο σαπάκια είναι τα ρύζια. Όχι τίποτα άλλο έχει παλιώσει και το 240ρι μου και πάει για αλλαγή γιατί βλέπω λίγο lag και ghosting.

Με 250 ευρώ που έσκασα στον 7600k στα 5 τσίσαχερτζ, έχω ακόμα PC που μετράει με την 1060 μου με όλα στα very low. Αν είχα πάει σε ρύζια θα είχα αλλάξει 4-5 γενιές και θα πάλευα ακόμα με τις μπλε οθόνες και τους drivers.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Δε γίνεται ο 1600 να έχει τα 3πλάσια threads από τον 7600k και να είναι φτηνότερος μαζί με cooler. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα και αυτό φαίνεται στα games που παίζω.

Αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξω υπολογιστή γιατί δοκίμασα κολοφντιούτι και μπατλφιλντ και είχα ντρόπες στα 720p. Φαντάζομαι σε κάποιον με ρύζια θα είναι slideshow. Αν ζει ακόμα το pc του και δεν έχει πάρει φωτιά από τις θερμοκρασίες. Χεχε.

Θα βγουν τώρα και καινούριοι i3 με 4c/8t οπότε θα μου βγει ακόμα πιο φτηνή η αναβάθμιση. Ας παίρνουν τα κορόιδα ρύζια και ας έχουν τους πυρήνες τους να κάθονται.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το σχολιο μου προφανως δεν παει στους ασχετους ή στους youtubers αλλα σε σχολια στο ιδιο το forum απο αλλα μελη.

Ο συμφορουμιτης πιο πανω που του εκανα παραθεση το σχολιο του και 3600x ειχε παρει και 7700κ ειχε και 9700κ εχει τωρα.

Παρολα αυτα βλεπω και εγραψε πιο πισω οτι ο 3600 δεν ειναι σε ολα καλυτερος απο τον κλειδωμενο 7700.Ο αλλος συμφορουμιτης στο διπλα θεμα εγραψε οτι οι πυρηνες της Amd ειναι τζουφιοι,γιαυτο και δινει μπολικους.

Ε ενταξυ δηλαδη ειναι να τρελενεσαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτε και στην εξισωση οτι πολλοι εδω περα ειναι φιδεμπορες και εχουνε υπογραφες με pc του χιλιαρικου και στην πραγματικοτητα τρεχουνε i5 και σελερον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadows είπε

Βαλτε και στην εξισωση οτι πολλοι εδω περα ειναι φιδεμπορες και εχουνε υπογραφες με pc του χιλιαρικου και στην πραγματικοτητα τρεχουνε i5 και σελερον.

Αυτό που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Εμένα όταν με τρολαράν οι γνωστοί άγνωστοι και ζητάγαν αποδείξεις κλπ πάντα ανέβαζα photos και με τον 8600k και με τον 3700x.😂

Με τον 1600 τώρα και να θέλουν δεν έχω, γιατί το έδωσα όλο το build.😁

Και αυτοί συνέχιζαν να μιλάνε για "περφόρμανς" με τους 750 και τις 1050ti, ποστάροντας ονώνυμους γιουτιούμπερς...

Όχι ότι κάποιος πρέπει να αγοράσει όλο το hardware του πλανήτη για να έχει άποψη, αλλά δε μπορείς να θρασάρεις κάργα τα f16 επειδή δεν είναι f35 όταν είσαι ακόμα με τα phantom.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ρωτήσαμε τον Γιώργο,16 μαθητή λυκείου γιατί δε παίρνει ryzen.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν έχουν κλόκια στο λολ, στου φουρνάκι, στου σταρκράφτι και στη ντότα. Δε μπορεί να μου βγάζει 50 φουπουες παραπάνω ο αδερφός μου που πάει δευτέρα γυμνασίου ακόμα, και εγώ να τρώω μπουκάλα στα 300 και στα 400. Τα είδα τα χάλια τους στον ΤζέϊΖι2Σεντς που του κάηκε η μητρική και στον Λίνουζ που του ήταν λάγκι το desktop και δε μπορούσε ούτε το mouse του να κουνήσει.

 Επίσης η φονική μπεκάτσα, ο xxx_PawnStarGR_xxx και ο Μήτσος ο Πεταλούδας όλοι έχουν intel και nvidia που στρι(π)άρουν. Χαζοί είναι?

Άσε που σε λίγο θα βγουν 300+ hz monitors και θα φανεί εκεί το πόσο σαπάκια είναι τα ρύζια. Όχι τίποτα άλλο έχει παλιώσει και το 240ρι μου και πάει για αλλαγή γιατί βλέπω λίγο lag και ghosting.

Με 250 ευρώ που έσκασα στον 7600k στα 5 τσίσαχερτζ, έχω ακόμα PC που μετράει με την 1060 μου με όλα στα very low. Αν είχα πάει σε ρύζια θα είχα αλλάξει 4-5 γενιές και θα πάλευα ακόμα με τις μπλε οθόνες και τους drivers.

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Δε γίνεται ο 1600 να έχει τα 3πλάσια threads από τον 7600k και να είναι φτηνότερος μαζί με cooler. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα και αυτό φαίνεται στα games που παίζω.

Αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξω υπολογιστή γιατί δοκίμασα κολοφντιούτι και μπατλφιλντ και είχα ντρόπες στα 720p. Φαντάζομαι σε κάποιον με ρύζια θα είναι slideshow. Αν ζει ακόμα το pc του και δεν έχει πάρει φωτιά από τις θερμοκρασίες. Χεχε.

Θα βγουν τώρα και καινούριοι i3 με 4c/8t οπότε θα μου βγει ακόμα πιο φτηνή η αναβάθμιση. Ας παίρνουν τα κορόιδα ρύζια και ας έχουν τους πυρήνες τους να κάθονται.

Πωωω μεγαλώνω.. 

Έτσι μιλάνε;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Carrion είπε

Πωωω μεγαλώνω.. 

Έτσι μιλάνε;;; 

Θα μπορούσε :( Εδώ συνομηλίκους (25) δεν αντέχω, όταν ακούω να μιλάνε ετσι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Παιδιά ποιες μνήμες να πάρω για έναν 3600?χρηση gaming, 16 gb, μέχρι 150 max και όσο πιο φτηνά γίνεται. 

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html Γκρι σκούρο,ασπρες και κοκκινο τα χρώματα που βγαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alldaynews είπε

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html Γκρι σκούρο,ασπρες και κοκκινο τα χρώματα που βγαίνει

Σκέφτομαι να βάλω 3600 mhz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Με τα trimmings δεν έχει διαφορά πχ από 16 σε 18;για τη λειτουργία του υπολογιστή,μήπως επιβραδύνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα 16 καλύτερα από 18 αλλα σε καθημερινή χρήση δεν καταλαβαίνεις διαφορές εκτός αν κυνηγάς ρεκόρ στα benchmarks.Μπορού να κατέβουν τα timings παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...