Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Μια χαρά είναι...απλά για την οθόνη, αν και γαμάτη, κάπου διάβασα ότι έβγαλε καινούρια, οπότε αν είναι να αγοράσεις, πάρε το νέο μοντέλο.

Την είδα αλλά είναι +60 ευρώ για να πας στα 165 hz. Too much νομίζω

27 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλημέρα, οι μνήμες αν δεν κάνω λάθος είναι d die (αν ισχύει η αντιστοιχία με τον κωδικό των 2Χ8), και δεν πάνε με καμία Παναγία πάνω από 3400-3466. Θα προτεινα να δεις και τις crucial ballistic lt με περίπου ίδια λεφτά που πάνε 3600 ανετα.

Τώρα που τις ειδα στο σάιτ τις GSkill είναι μάλλον Hynix με αυτην την τιμή λογικά AFR/MFR, που είναι χειρότερο.

Να σημειώσω ότι κατά 90% δεν πρόκειται να κάνω overboost είτε τον επεξεργαστή είτε τις μνήμες (δεν έκανα ούτε στον 4670κ) οπότε νομίζω ότι τα 3200 θα μου είναι οκ ή όχι. Τα 3400, 3466 θα παίξουν κάπου μεγάλη διαφορά ???

Τέλος, δεν το έχω με τα d die, AFR/MFR κ.λ.π.       .......Σόρρυ. Αν έχουμε κάποια απλή εξήγηση. 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από argir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, argir είπε

Την είδα αλλά είναι +60 ευρώ για να πας στα 165 hz. Too much νομίζω

Να σημειώσω ότι κατά 90% δεν πρόκειται να κάνω overboost είτε τον επεξεργαστή είτε τις μνήμες (δεν έκανα ούτε στον 4670κ) οπότε νομίζω ότι τα 3200 θα μου είναι οκ ή όχι. Τα 3400, 3466 θα παίξουν κάπου μεγάλη διαφορά ???

Τέλος, δεν το έχω με τα d die, AFR/MFR κ.λ.π.       .......Σόρρυ. Αν έχουμε κάποια απλή εξήγηση. 

Ευχαριστώ.

Σε απλα λόγια τα τσιπάκια είναι σάπια. Αν δεν θες να ασχοληθείς με λίγο σκάλισμα στις μνήμες πάρε κάποιο φθηνό σετακι 32 γίγα στα 3600 (με CJR) βάλε ΧΜΡ και τελείωσες.

Το 3200 θα σε κόψει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σε απλα λόγια τα τσιπάκια είναι σάπια. Αν δεν θες να ασχοληθείς με λίγο σκάλισμα στις μνήμες πάρε κάποιο φθηνό σετακι 32 γίγα στα 3600 (με CJR) βάλε ΧΜΡ και τελείωσες.

Το 3200 θα σε κόψει πολύ.

https://www.skroutz.gr/s/11452417/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C17D-32GTZSW.html

https://www.skroutz.gr/s/11912047/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GTZ.html

 

Για αυτές τις 2 τι λές ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, argir είπε

Τις πρώτες ναι, τις δεύτερες όχι. Θες 3600 ΧΜΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, soctap είπε

Υστερα απο 2 μηνες εστησα επιτελους τον 3900 αλλα δεν παει με τιποτα πανω απο 3800mhz. 

image.png.d3162fb619884e5a161050ea2d9dfd58.png

τι εννοεις δεν παει πανω απο 3.8Ghz?

8 ώρες πριν, bilythekid είπε

Όλα auto είναι, το core performance boost θέλει disable. 

Τι disabled βρε, μετα θα παιζει στην base συχνοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τι εννοεις δεν παει πανω απο 3.8Ghz?

Τι disabled βρε, μετα θα παιζει στην base συχνοτητα

Ετρεξα cinebench 15 και 20 και ολοι οι πηρυνες συμπεριφερονται σαν να τους κλειδωνει στα 3800. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soctap είπε

Ετρεξα cinebench 15 και 20 και ολοι οι πηρυνες συμπεριφερονται σαν να τους κλειδωνει στα 3800. 

Τι ψυξη εχεις? αν θες ανεβασε ενα ss με το hwinfo ανοιχτο καθως τρεχεις cinebench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυξη ειμαι οκ ,υδροψυξη με μπροστα το ψυγειο ( EK-CoolStream XE 360 (Triple 60cm) cpu block hetkiller pro . Εχω το  EK-KIT X360 με μονη αλλαγη το cpu block. Tωρα ειμαι δουλεια θα ανεβασω το βραδυ. Ευχαριστω αδελφε που εισαι παντα εδω!!!  Ε δεν περιμενα να σου πω οτι θα επαιζαν ολα με την καντεμια που ειχα σε αυτο το στησιμο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, soctap είπε

Ψυξη ειμαι οκ ,υδροψυξη με μπροστα το ψυγειο ( EK-CoolStream XE 360 (Triple 60cm) cpu block hetkiller pro . Εχω το  EK-KIT X360 με μονη αλλαγη το cpu block. Tωρα ειμαι δουλεια θα ανεβασω το βραδυ. Ευχαριστω αδελφε που εισαι παντα εδω!!!  Ε δεν περιμενα να σου πω οτι θα επαιζαν ολα με την καντεμια που ειχα σε αυτο το στησιμο.....

θυμασαι τι σκορ βγαζεις στο cb περιπου?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

θυμασαι τι σκορ βγαζεις στο cb περιπου?

Καπου αν θυμαμαι 2900 δεν ειμαι σιγουρος γιατι ξενυχτησα   εντελως εχθες σχεδον κατευθειαν δουλεια ηρθα με την μαλακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

G.SKILL Announces Extreme Low Latency DDR4-4000 CL15 32GB (8GBx4) Memory Kits

Exceptional Bandwidth Performance on AMD X570
A lower CAS latency typically means a bump in bandwidth performance, and this is no different on the latest AMD Ryzen platform. Normally, AMD Ryzen 9 3900X processor bandwidth with popular DDR4-3200 CL14 kit would fall around 50GB/s for memory read bandwidth in AIDA64. With the new ultra-efficient DDR4-4000 CL15 memory kit, the memory read bandwidth breaks 61GB/s in AIDA64 with a few additional tweaks, along with over 58GB/s in memory write and 65GB/s in memory copy bandwidth speed, as demonstrated in the following screenshot with the MSI X570 Unify motherboard and the AMD Ryzen 9 3900X processor.

https://www.gskill.com/community/1502239313/1571638896/G.SKILL-Announces-Extreme-Low-Latency-DDR4-4000-CL15-32GB-(8GBx4)-Memory-Kits

03-gskill-4000c15-8gbx4-amd-x570.png

AMD Ryzen Threadripper 3990X is confirmed

https://videocardz.com/82293/exclusive-amd-ryzen-threadripper-3960x-3970x-and-3990x-launch-dates-leaked

Επεξ/σία από Reaper Lords
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλημέρα, οι μνήμες αν δεν κάνω λάθος είναι d die (αν ισχύει η αντιστοιχία με τον κωδικό των 2Χ8), και δεν πάνε με καμία Παναγία πάνω από 3400-3466. Θα προτεινα να δεις και τις crucial ballistic lt με περίπου ίδια λεφτά που πάνε 3600 ανετα.

Τώρα που τις ειδα στο σάιτ τις GSkill είναι μάλλον Hynix με αυτην την τιμή λογικά AFR/MFR, που είναι χειρότερο.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τα Settings για 3600 σε αυτες τις ραμ που ανεφερες? Φιλος εφτιαξε Ryzen 3600+Tomahawk max+ crucial ballistic lt+Rtx 2070super και ολα πηγαν πενα, και μου εχει μεινει να του κανω κανα stable oc 4.2Ghz τον Cpu και οσο πανε ψηλα οι μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Reaper Lords είπε

G.SKILL Announces Extreme Low Latency DDR4-4000 CL15 32GB (8GBx4) Memory Kits

Exceptional Bandwidth Performance on AMD X570
A lower CAS latency typically means a bump in bandwidth performance, and this is no different on the latest AMD Ryzen platform. Normally, AMD Ryzen 9 3900X processor bandwidth with popular DDR4-3200 CL14 kit would fall around 50GB/s for memory read bandwidth in AIDA64. With the new ultra-efficient DDR4-4000 CL15 memory kit, the memory read bandwidth breaks 61GB/s in AIDA64 with a few additional tweaks, along with over 58GB/s in memory write and 65GB/s in memory copy bandwidth speed, as demonstrated in the following screenshot with the MSI X570 Unify motherboard and the AMD Ryzen 9 3900X processor.

https://www.gskill.com/community/1502239313/1571638896/G.SKILL-Announces-Extreme-Low-Latency-DDR4-4000-CL15-32GB-(8GBx4)-Memory-Kits

03-gskill-4000c15-8gbx4-amd-x570.png

AMD Ryzen Threadripper 3990X is confirmed

https://videocardz.com/82293/exclusive-amd-ryzen-threadripper-3960x-3970x-and-3990x-launch-dates-leaked

Τι να τις κανεις αυτες τις μνημες οταν εχει χειροτερα νουμερα απο 3600Mhz .... Xεσε μας ρε gskill

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθουν να ξεστοκαρουν σε ddr4 μνημες τωρα που υπαρχει στην αγορα ενδιαφερον με τα καινουργια ρυζια μιας και βγηκε μαπα το καρπουζι στο overclock και τα ρολογια.

Σε Intel μερια παλι που ειναι φουρνοι και δεν υπαρχει ενδιαφερον για τις μνημες περαν του αν φορανε rgb ή οχι,εκει οι εταιρειες πιο πολυ ριχνουν το βαρος τους στις ψυκτρες,κυριως στις AIO με RGB. 

Its all about marketing :)

Αν το καλοσκεφτειτε και οι B die μνημες,χαρη στα ρυζια ξεστοκαραν για πλακα σε οτι να ναι τιμες σε σχεση με Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...