Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, musedoubler είπε

Καλα τωρα ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα. Το msystems πχ καλυτερο ειναι? Τα ιδια κανει μη μας φταιει το Πλαισιο. Παντως οι ιδιες τιμες παιζουν Amazon UK ετσι και αλλιως ακομα. Μετα το δευτερο μισο του Γεναρη πτωση σε 3950x.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ Το Amazon UK τον εχει πανω απο 1150 ευρω -- £1,175.24 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ολα τα amazon που τον εχουν πανω απο 1000ευρω,ειναι απο 3ους πωλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ξερω για ποιο λογο κοιτας σε τοσο ακριβες μητρικες,αλλα στα 350+ευρω ναι εννοειται οτι η PhantomX ειναι η χειροτερη επιλογη απο τις Msi Ace/Unify,Gigabyte Master και Asus Crosshair hero.

Τελος να σου θυμισω οτι η Asrock μεχρι και σημερα επισημα ειναι η μονη εταιρεια η οποια δινει 2χρονια εγγυηση στις μητρικες της γιατι..ετσι,σε σχεση με τα 3χρονια που δινουν οι αλλοι.

Ε τι μητρικες να δω αφου οι καλες 570 ξεκινανε απο τα 240 (extreme 4 / asus prime ας πουμε). Καλα μητρικη θα βρουμε, εδω το CPU δεν βρισκω σε normal τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ουτε προκειται να τον βρεις.

Εδω και για τον 3900x καλη ωρα που ειναι φθηνοτερος και εχει βγει απο τον Ιουλιο και περαν της διαθεσιμοτητας,μεχρι και σημερα πωλειται σε τιμη πανω απο το Msrp ακομα και απο εξωτερικο(Γερμανια/Amazon).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ολα τα amazon που τον εχουν πανω απο 1000ευρω,ειναι απο 3ους πωλητες.

Επειδη μπηκα σε ολα τα αμαζον, ολων των χωρων, δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα πουθενα αλλου εκτος απο το UK και εχει 1300+ ευρω. Γιαυτο ειναι οι τιμες στο θεο και δεν προκειται να πεσουν μεχρι να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Και ουτε προκειται να τον βρεις.

Εδω και για τον 3900x καλη ωρα που ειναι φθηνοτερος και εχει βγει απο τον Ιουλιο και περαν της διαθεσιμοτητας,μεχρι και σημερα πωλειται σε τιμη πανω απο το Msrp ακομα και απο εξωτερικο(Γερμανια/Amazon).

Στο amazon.de όλες οι τιμές είναι φαρμάκι, βέβαια όταν βγάζει κουπόνι με 30-40% έχει την χαμηλότερη τιμή με διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.es/AMD-Ryzen-3950x-Retail-100-100000051WOF/dp/B07ZTYKLZW

889 στο ισπανικό αλλά δεν μπαίνει στο καλάθι :P 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αποφασίσω να αλλάξω την stock cooler του Ryzen 9 3900X με κάποια υδρόψυξη (βασικά ψήνομαι...), ποια προτείνετε από αυτές?  

1) Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum

2) NZXT Kraken X62

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stormoffire είπε

Εάν αποφασίσω να αλλάξω την stock cooler του Ryzen 9 3900X με κάποια υδρόψυξη (βασικά ψήνομαι...), ποια προτείνετε από αυτές?  

1) Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum

2) NZXT Kraken X62

Aπο θεμα αποδοσης, νομιζω οτι ειναι ακριβως τα ιδια. Παρολαυτα, εγω προσωπικα ειμαι fan NZXT. Οτι και να εχω αγορασει εχει ποιοτητα. Τωρα φοραω x52.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, musedoubler είπε

Aπο θεμα αποδοσης, νομιζω οτι ειναι ακριβως τα ιδια. Παρολαυτα, εγω προσωπικα ειμαι fan NZXT. Οτι και να εχω αγορασει εχει ποιοτητα. Τωρα φοραω x52.

Ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Κι εγώ νομίζω πως είναι παρόμοιες... Τώρα από θέμα αξιοπιστίας - αστοχίας υλικού δέν ξέρω πια είναι πιο καλή - εγγύηση που λέμε... Πάντως θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις για να σχηματίσω γνώμη και πόσο μάλλον από άτομα που έχουν δουλέψει και τις δύο...  Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Ε τι μητρικες να δω αφου οι καλες 570 ξεκινανε απο τα 240 (extreme 4 / asus prime ας πουμε). Καλα μητρικη θα βρουμε, εδω το CPU δεν βρισκω σε normal τιμη.

Me 50 ευρώ λιγότερα Υπάρχει και h tuf με τα ίδια ακριβώς vrm με την prime ή και η aorus elite που είναι και λίγο καλύτερη στα χαρτιά. Αν είσαι extra τσίπης σα και μένα μπορείς να πας και στην x570-p, αλλά δε θα το έκανα με τέτοιο cpu.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stormoffire είπε

Εάν αποφασίσω να αλλάξω την stock cooler του Ryzen 9 3900X με κάποια υδρόψυξη (βασικά ψήνομαι...), ποια προτείνετε από αυτές?  

1) Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum

2) NZXT Kraken X62

Εχω την Corsair. Dont do it :P 

Εχει προβληματα software μπολικα. Αναβοσβηνουν λαμπακια μονα τους, κανουν flickering, τρωει disconnect το usb οποτε την ωρα που παιζεις ακους το τουρουρου που κανει το PC οταν τρωει disconect ενα device και μαζι και stutter στο κεφαλι. Και αμα τολμησεις και κανεις firmware update την brickaris! Ολες οι rgb platinum εχουν αυτο το θεμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Εχω την Corsair. Dont do it :P 

Εχει προβληματα software μπολικα. Αναβοσβηνουν λαμπακια μονα τους, κανουν flickering, τρωει disconnect το usb οποτε την ωρα που παιζεις ακους το τουρουρου που κανει το PC οταν τρωει disconect ενα device και μαζι και stutter στο κεφαλι. Και αμα τολμησεις και κανεις firmware update την brickaris! Ολες οι rgb platinum εχουν αυτο το θεμα. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία αυτή!!!!!!! Και όπως βλέπω συνηγορεί και ο akoinonitos σε αυτό οπότε..... 

Επεξ/σία από stormoffire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Corsair παντως εχει το καλυτερο support/εγγυηση σε pc hardware παγκοσμιως.

Αν σου παθει κατι στο αλλαζουν με το παραμικρο,κατι ιδιαιτερα σημαντικο μιας και δεν παιζει και ρολο το καταστημα αγορας.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Corsair παντως εχει το καλυτερο support/εγγυηση σε pc hardware παγκοσμιως.

Αν σου παθει κατι στο αλλαζουν με το παραμικρο,κατι ιδιαιτερα σημαντικο μιας και δεν παιζει και ρολο το καταστημα αγορας.

Ευχαριστώ. Φαντάσου ότι το κουτί μου είναι της Corsair, αλλά μάλλον θα αναγκαστώ να πάω σε NZXT x62.... Θέλω πάνω από όλα ασφάλεια μην έχω τίποτα διαρροές και πάθω την πλάκα μου... Και οπωσδήποτε και καλή ψύξη. Εξάλλου έχει και παραπάνω εγγύηση κι έχω μάθει πως σε αποζημιώνει κιόλας ...εάν ισχύει...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...