Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Αυτές οι crucial που λες έχουν κανονική εγγύηση "ζωής" ή ότι εγγύηση δίνει το eShop?. Το site της crucial δεν δείχνει Έλληνες μεταπωλητές:

https://eu.crucial.com/eur/en/store-partners-where-to-buy

Επίσης στο qvl της b450 tomahawk max δεν τις βρίσκω, αλλά παρόλα αυτά θα είναι συμβατές;

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-mem-19

Για το lifetime warranty καλύτερα ρώτα την Crucial, δεν έχω άποψη. Για το QVL δεν έχει σημασία, αυτές οι μνήμες έχουν δοκιμαστεί από πολλά άτομα στο φόρουμ και κλοκάρονται πολύ εύκολα. Τώρα αν δε σκοπεύεις να τις κλοκάρεις, μείνε με αυτές που ήδη πήρες - σε XMP αποδίδουν το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Samsung τι; Λενε τίποτα;

Μαλάκια είπα, είναι micron b-die, εντελώς σάπιες δεν ανέβαιναν με τπτ με b450 και 2600

Έκανα edit το post

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου είπαν από το eShop  πως οι μνήμες που μου προτείνατε θα έρθουν 30/12. Λέω να το φτιάξω το PC με αυτές που πήρα και αν έχω πρόβλημα με xmp τις επιστρέφω και μου κρατάν μέχρι 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ρε παιδιά μου είπαν από το eShop  πως οι μνήμες που μου προτείνατε θα έρθουν 30/12. Λέω να το φτιάξω το PC με αυτές που πήρα και αν έχω πρόβλημα με xmp τις επιστρέφω και μου κρατάν μέχρι 10€.

Σιγά μην έχεις πρόβλημα με xmp ,αν δεν σκοπεύεις να τις σκαλίσεις κρατατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το απόγευμα επιχείρησα να περάσω τα windows στο νέο μου σύστημα (tuf x570). Στις τρεις πρώτες φορές μου πέταγε σφάλμα μετά την επανεκκίνηση. Ευτυχώς που κάποια στιγμή βρήκα στο net ότι έπρεπε να απενεργοποιησω την ασύρματη κάρτα δικτύου της mobo από τα bios. Σε διαφορετική περίπτωση ακόμα install το λειτουργικό θα έκανα. 

Είναι γενικότερο το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά και χίλια συγνώμη αν τα έχετε ξανακούσει...αλλά μνήμες 16 Gb για amd 3700-3800 μέχρι 100 ευρώ ποιές παίρνουμε? αυτές? : https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html?keyphrase=BLS2K8G4D32AESBK

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LastCrack είπε

Γειά σας παιδιά και χίλια συγνώμη αν τα έχετε ξανακούσει...αλλά μνήμες 16 Gb για amd 3700-3800 μέχρι 100 ευρώ ποιές παίρνουμε? αυτές? : https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html?keyphrase=BLS2K8G4D32AESBK

Nαι αδερφε, το review που βλεπεις στις κριτικες δικο μου ειναι. Eχω φορτωσει το μισο insomnia με δαυτες και ολοι ειναι παραπανω απο ευχαριστημενοι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LastCrack είπε

Γειά σας παιδιά και χίλια συγνώμη αν τα έχετε ξανακούσει...αλλά μνήμες 16 Gb για amd 3700-3800 μέχρι 100 ευρώ ποιές παίρνουμε? αυτές? : https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html?keyphrase=BLS2K8G4D32AESBK

Τα τελευταία 10 post γι' αυτό το πράγμα μιλάνε, θα μπορούσες να διαβάσεις και τίποτα πριν ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Nαι αδερφε, το review που βλεπεις στις κριτικες δικο μου ειναι. Eχω φορτωσει το μισο insomnia με δαυτες και ολοι ειναι παραπανω απο ευχαριστημενοι :P 

Ευχαριστώωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Προσοχη μονο στις crucial  οι ΑΕS ειναι micron e-die  οι ΒES ειναι micron b-die

Γενικα BES βρίσκεις μόνο κάτω απο 3000 από ότι έχω παρατηρήσει. Και ναι, το b-die παίδες δεν πάει ρούπι. Επίσης, πάνω από τα 1.2V βγάζει θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Τα τελευταία 10 post γι' αυτό το πράγμα μιλάνε, θα μπορούσες να διαβάσεις και τίποτα πριν ρωτήσεις.

Που νομίζεις οτί βρήκα της μνήμες που πόσταρα? Απλά ρωτάω αν υπάρχει και κατι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LastCrack είπε

Που νομίζεις οτί βρήκα της μνήμες που πόσταρα? Απλά ρωτάω αν υπάρχει και κατι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ

Έχει γραφτεί κι αυτό πολλές φορές και στα τελευταία μηνύματα, καλύτερες είναι οι Samsung b-die αλλά ξεκινάνε από 130 ευρώ - και αν τις βρεις γιατί πλέον είναι δυσεύρετες. Και το κέρδος που δίνουν σίγουρα δεν αξίζει την σχεδόν διπλάσια τιμή, παρά μόνο αν ενδιαφέρεσαι για το βέλτιστο ανεξαρτήτως τιμής. Οι απολύτως βέλτιστες είναι οι G.Skill 3600 CL14 στα 260+ ευρώ, τετραπλάσια τιμή δηλαδή από τις Crucial

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχει γραφτεί κι αυτό πολλές φορές και στα τελευταία μηνύματα, καλύτερες είναι οι Samsung b-die αλλά ξεκινάνε από 130 ευρώ - και αν τις βρεις γιατί πλέον είναι δυσεύρετες. Και το κέρδος που δίνουν σίγουρα δεν αξίζει την σχεδόν διπλάσια τιμή, παρά μόνο αν ενδιαφέρεσαι για το βέλτιστο ανεξαρτήτως τιμής. Οι απολύτως βέλτιστες είναι οι G.Skill 3600 CL14 στα 260+ ευρώ, τετραπλάσια τιμή δηλαδή από τις Crucial

Ευχαριστώ πολύ, άρα πάω για τις Ballstix...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, fever25 είπε

Χθες το απόγευμα επιχείρησα να περάσω τα windows στο νέο μου σύστημα (tuf x570). Στις τρεις πρώτες φορές μου πέταγε σφάλμα μετά την επανεκκίνηση. Ευτυχώς που κάποια στιγμή βρήκα στο net ότι έπρεπε να απενεργοποιησω την ασύρματη κάρτα δικτύου της mobo από τα bios. Σε διαφορετική περίπτωση ακόμα install το λειτουργικό θα έκανα. 

Είναι γενικότερο το πρόβλημα?

Ναι είναι γενικότερο το πρόβλημα που δεν το ήξερα.  Κάνε ένα google search. Σε ευχαριστώ που με γλύτωσες απο τέτοια επίπονη κατάσταση

Επεξ/σία από dinoeq
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LastCrack είπε

Γειά σας παιδιά και χίλια συγνώμη αν τα έχετε ξανακούσει...αλλά μνήμες 16 Gb για amd 3700-3800 μέχρι 100 ευρώ ποιές παίρνουμε? αυτές? : https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html?keyphrase=BLS2K8G4D32AESBK

Καλυτερες ως προς τι πραγμα?

Για γενικη χρηση 3200αρες μνημες με CL16 σε xmp ειναι το ιδανικο(για να μην ασχολειται δηλαδη ο αλλος)απο πλευρας αποδοσης/τιμης.

Τωρα αν καποιος θελει να παιξει με overclock με λιγα χρηματα,τοτε ναι ειναι καλες οι παραπανω πιο πολυ επειδη ειναι δοκιμασμενες.

Αλλα αν θες να δουλεψεις μονο xmp,τοτε στα χρηματα αυτα παιζουν και 3200αρες μνημες.

Τελος προσεχετε τι μνημες αγοραζετε για να μην εχετε μετα θεματα στο μελλον και δεν βρισκετε αλλο σετακι.

Οι bdie μνημες που εξαφανιστηκαν απο την αγορα,περαν των παραπανω χρηματων που ζητουσαν,τρεχα γυρευε τωρα αν ψαχνεις αλλα 16gb για να τις βρεις,ειδικα αν δεν ειχες αγορασει γνωστες μαρκες. Μεγαλη αρπαχτη οι εν λογω μνημες,οι οποιες πηραν τα πανω τους χαρη στα ρυζια κυριως προηγουμενων γενιων.

3 ώρες πριν, fever25 είπε

Χθες το απόγευμα επιχείρησα να περάσω τα windows στο νέο μου σύστημα (tuf x570). Στις τρεις πρώτες φορές μου πέταγε σφάλμα μετά την επανεκκίνηση. Ευτυχώς που κάποια στιγμή βρήκα στο net ότι έπρεπε να απενεργοποιησω την ασύρματη κάρτα δικτύου της mobo από τα bios. Σε διαφορετική περίπτωση ακόμα install το λειτουργικό θα έκανα. 

Είναι γενικότερο το πρόβλημα?

Ετσι ακριβως ειναι φανταζομαι κυριως σε μητρικες που εχουν πανω Wifi,μιας και σε μενα με X470 μητρικη μου το εκανε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...