Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλώς είναι τροφή για σκέψη κατά πόσο οι μνήμες επηρεάζουν σε αυτές τις καταστάσεις η στο Gaming. Στο AIDA το latency ανέβηκε από 63,4 ns σε 73,5. Εκεί φάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, soctap είπε

Απλώς είναι τροφή για σκέψη κατά πόσο οι μνήμες επηρεάζουν σε αυτές τις καταστάσεις η στο Gaming. Στο AIDA το latency ανέβηκε από 63,4 ns σε 73,5. Εκεί φάνηκε.

Mεταξυ μας η διαφορα ειναι τοσο μικρη που ειναι ασημαντη και κατα 99% οφειλεται σε εξωτερικους παραγοντες κατα την διαρκεια του τεστ.
Να μου ελεγες οτι εβγαλες ενα κατοσταρι ποντους πανω να το δεχτω. 
Να μου λες οτι παρατηρησες 0.24% διαφορα απο run σε run... εεε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mεταξυ μας η διαφορα ειναι τοσο μικρη που ειναι ασημαντη και κατα 99% οφειλεται σε εξωτερικους παραγοντες κατα την διαρκεια του τεστ.
Να μου ελεγες οτι εβγαλες ενα κατοσταρι ποντους πανω να το δεχτω. 
Να μου λες οτι παρατηρησες 0.24% διαφορα απο run σε run... εεε.....

Κωστα το τεστ εγινε αμεσως μετα απο 2 ωρες gaming BFV . 

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, soctap είπε

Απλώς είναι τροφή για σκέψη κατά πόσο οι μνήμες επηρεάζουν σε αυτές τις καταστάσεις η στο Gaming. 

Απο ποτε ειναι τροφη για σκεψη το αποτελεσμα στο CB σε σχεση με το gaming?Να το θεσω διαφορετικα,τι σχεση εχει το αποτελεσμα στο CB σε σχεση με την αποδοση στο gaming?

Γενικα το ram overclocking(οπως εν μερη και γενικα το oc)σε συγχρονο pc hardware πιο πολυ για hobby ειναι,παρα για τα τρομερα οφελη που θα δει καποιος με το καλημερα(πραγμα το οποιο φυσικα δεν ειναι κακο).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soctap είπε

Κωστα το τεστ εγινε αμεσως μετα απο 2 ωρες gaming BFV . 

Που κολλαει αυτο :P

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γενικα το ram overclocking(οπως εν μερη και γενικα το oc)σε συγχρονο pc hardware πιο πολυ για hobby ειναι,παρα για τα τρομερα οφελη που θα δει καποιος με το καλημερα(πραγμα το οποιο φυσικα δεν ειναι κακο).

Καλημερα και τρομερα οφελη δεν πανε μαζι. Σε ερευνα που εχω κανει, πρεπει να ασχοληθεις αρκετα για να παρεις two-digit gains.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Που κολλαει αυτο :P

Καλημερα και τρομερα οφελη δεν πανε μαζι. Σε ερευνα που εχω κανει, πρεπει να ασχοληθεις αρκετα για να παρεις two-digit gains.

Ξεχασα μονο να αναφερω οτι προφανως αναφερομαι σε ram τυπου 3200cl16 που πλεον τις βρισκεις σε τιμη χωμα και οχι σε τιποτα σαπιες ram τυπου 2133 ή 2400αρες.

Επισης και με βαση το video που ανεβασες(για οποιον το εχει δει παντα)φανηκε ποσο ανουσια ηταν και η αγορα των περιβοητων bdie μνημων που ζητουσαν ενα καρο λεφτα.

Παιρνεις τωρα καποιες φθηνοτερες μνημες(οπως οι γνωστες crucial αλλα εστω καποιες 3200αρες cl16 μεσω xmp) και πετυχαινεις πολυ κοντινα αποτελεσματα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επισης και με βαση το video που ανεβασες(για οποιον το εχει δει παντα)φανηκε ποσο ανουσια ηταν και η αγορα των περιβοητων bdie μνημων που ζητουσαν ενα καρο λεφτα.

Εδω και τουλαχιστον 1.5 χρονο που οτι μνημη και να πεταξεις κατα 95% θα τρεξει, τα b-die ειναι ανουσια για οποιον μη enthusiast :P

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οσο εχω ψαξειαυτες τις μερες τον 3600 απο OC οτι και να κανεις με τα PBO,Auto OC ειναι ελαχιστες εως μηδενικες οι διαφορες.Μονο σε all-core ΟC και αυτο οχι για 24/7 απο οτι καταλάβαινω λογω τασης.

Δοκιμασα και τα powerplan 1usmus αλλα καμια διαφορα σε σχεση με τις AMD.

Το καλυτελο που μπορεσα να πετυχω σε CB15.Ολα τα υπολοιπα ηταν πολυ κοντινα φυσικα. 5-10 points κατω.

Cinebench R-15.jpg

Επεξ/σία από 1.3power
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2019 στις 3:41 ΜΜ, Fulgore είπε

Απο ποτε ειναι τροφη για σκεψη το αποτελεσμα στο CB σε σχεση με το gaming?Να το θεσω διαφορετικα,τι σχεση εχει το αποτελεσμα στο CB σε σχεση με την αποδοση στο gaming?

Γενικα το ram overclocking(οπως εν μερη και γενικα το oc)σε συγχρονο pc hardware πιο πολυ για hobby ειναι,παρα για τα τρομερα οφελη που θα δει καποιος με το καλημερα(πραγμα το οποιο φυσικα δεν ειναι κακο).

Βασικά το ram overclocking είναι για όσους πέσαμε στην παγίδα του marketing και δώσαμε τα ωραία μας λεφτουδακια για b-dies και τώρα δεν μας πάει η καρδιά να τις αφήσουμε σε XMP και ας παίρνει μόνο ένα 3-5% με το πείραγμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά το ram overclocking είναι για όσους πέσαμε στην παγίδα του marketing και δώσαμε τα ωραία μας λεφτουδακια για b-dies και τώρα δεν μας πάει η καρδιά να τις αφήσουμε σε XMP και ας παίρνει μόνο ένα 3-5% με το πείραγμα :P

Βρε δικαιωμα του ειναι του καθενος να αγορασει οτι μνημες θελει.Ουτε χρειαζεται να ζητησει την αδεια κανενος,για το αν θα τις εχει σε xmp ή αν θα ασχοληθει με overclock.

Επισης μην ξεχνας οτι οι b die μνημες καπως κρατανε την αξια τους.

Εγω λεω τι ειναι πιο χρησιμο για την πλειοψηφια του κοσμου(αυτη που πολλες φορες δεν ξερει καν οτι πρεπει να ενεργοποιησει το XMP) γενικα,οχι τι πρεπει να κανει ο καθενας στο forum,κατι που δυστηχως αρκετοι κυριως απο overclock μερια φαινεται να εχουν παρεξηγησει.

Και εγω Bdie πληρωσα (ευτυχως σε καλη τιμη)αλλα το μετανιωσα κυριως επειδη σταματησε η παραγωγη τους, και αρα δεν μπορεις να βρεις αν θες αλλα στικακια να πας πχ 32gb(ειδικα αν εχεις εταιρειες λιγοτερο γνωστης που ουτε σε αγγελιες δεν βρισκεις).

Επισης βλεπουμε ποσο εχουν πεσει οι τιμες στα 32gb πλεον σε σχεση με παλιοτερα.

109ευρω τα 2στικακια 32gb στα 3200,προφανως για την πλειοψηφια του κοσμου που θα παιξει τις ram σε xmp(δεν κλοκαρουν οπως οι γνωστες crucial ή b die φυσικα).

Εν μερη ειναι σχετικα ιδια περιπτωση με καποιες x570 μητρικες που αν και ηταν κακες σαν αγορα για τα χρηματα που ζητουσαν το καλοκαιρι,πλεον με τις νεες τιμες αξιζουν 3φορες περισσοτερο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βρε δικαιωμα του ειναι του καθενος να αγορασει οτι μνημες θελει.Ουτε χρειαζεται να ζητησει την αδεια κανενος,για το αν θα τις εχει σε xmp ή αν θα ασχοληθει με overclock.

Επισης μην ξεχνας οτι οι b die μνημες καπως κρατανε την αξια τους.

Εγω λεω τι ειναι πιο χρησιμο για την πλειοψηφια του κοσμου(αυτη που πολλες φορες δεν ξερει καν οτι πρεπει να ενεργοποιησει το XMP) γενικα,οχι τι πρεπει να κανει ο καθενας στο forum,κατι που δυστηχως αρκετοι κυριως απο overclock μερια φαινεται να εχουν παρεξηγησει.

Και εγω Bdie πληρωσα (ευτυχως σε καλη τιμη)αλλα το μετανιωσα κυριως επειδη σταματησε η παραγωγη τους, και αρα δεν μπορεις να βρεις αν θες αλλα στικακια να πας πχ 32gb(ειδικα αν εχεις εταιρειες λιγοτερο γνωστης που ουτε σε αγγελιες δεν βρισκεις).

Επισης βλεπουμε ποσο εχουν πεσει οι τιμες στα 32gb πλεον σε σχεση με παλιοτερα.

109ευρω τα 2στικακια 32gb στα 3200,προφανως για την πλειοψηφια του κοσμου που θα παιξει τις ram σε xmp(δεν κλοκαρουν οπως οι γνωστες crucial ή b die φυσικα).

Εν μερη ειναι σχετικα ιδια περιπτωση με καποιες x570 μητρικες που αν και ηταν κακες σαν αγορα για τα χρηματα που ζητουσαν το καλοκαιρι,πλεον με τις νεες τιμες αξιζουν 3φορες περισσοτερο.

Αυτό με τα bdie sticks που θα είναι δυσε'υρετα.

1ον δεν ισχύει ακόμα.Η samsung σταμάτησε να παράγει τα δικά της sticks, όχι να δίνει chips στους 3rd party vendors.

2ον ακόμα και αν ισχύσει κάποτε, πάλι μια χαρά θα είσαι. Θα πάρεις ένα τούμπανο καινούριο dual rank 32GB κιτάκι και θα μοσχοπουλήσεις τα bdies σου σε κάποιον που τα ψάχνει και δε τα βρίσκει.😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Δεν ισχυει.

Για τις δικες μου μνημες παντως μια χαρα ισχυει,και υποθετω το ιδιο ισχυει και για λιγοτερο γνωστες εταιρειες.

Τωρα για τις γνωστες G skill ή Corsair ισως να μην εχουν τετοιο θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για τις δικες μου μνημες παντως μια χαρα ισχυει,και υποθετω το ιδιο ισχυει και για λιγοτερο γνωστες εταιρειες.

Τωρα για τις γνωστες G skill ή Corsair ισως να μην εχουν τετοιο θεμα.

Aλλο σταματησε η σειρα (που δεν σταματησε, απλως μετονομαστηκε), αλλο δεν παραγεται πλεον το B-die το οποιο ειναι παραπληροφορηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aλλο σταματησε η σειρα (που δεν σταματησε, απλως μετονομαστηκε), αλλο δεν παραγεται πλεον το B-die το οποιο ειναι παραπληροφορηση.

Δεν ξερω τι ακριβως εχουν αλλαξει σε ονομασιες και σειρες,αυτο που ξερω ειναι οτι οι μνημες που πηραν πλεον δεν τις βρισκω στην αγορα(ιδια συχνοτητα/χρονισμοι παντα). Το μοντελο που ειχα εγω πλεον ειναι με διαφορετικους χρονισμους και αντι για Samsung B Die ειναι Hynix C die αυτη την φορα.

Αν θελεις για να μην χαλαμε το θεμα σου στελνω και link να το δεις και ο ιδιος :)

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...