Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Και εγώ λειτουργώ με offset και χωρίς scalar X10 γιατί πιστεύω το ίδιο με σένα. Εκτιμώ όμως ότι ο λόγος που ο CPU του Stilt έγινε τόσο γρήγορα και τόσο πολύ degrade είναι ο συνδυασμός " sometimes exceeded Tjmax (95°C) " και " the workloads definitely were the worst-case possible (FMA3, specifically selected to produce Pmax) ".

Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση CPU και GPU όταν τρέχουν ασταμάτητα τέτοια workloads να γίνονται degrade ακόμα και με σωστές θερμοκρασίες και voltage. Ξεκίνησα να το πιστεύω όταν είδα πόσο γρήγορα έγιναν degrade οι GPU σε ένα mining rig.

Tεχνικα μιλωντας, ενα τσιπακι σε στοκ με 100% χρηση πρεπει να βγαλει τουλαχιστον τα χρονια της εγγυησης. Οποτε ναι, ισως τρωνε degrade. Μεσα σε κατι μηνες ομως, κομματακι δυσκολο. 

Ναι ο Stilt του εβγαλε την παναγια. Αλλοι χρηστες που αναφερει πιο κατω ομως, οχι και τοσο. Και το ποσο πολυ το πιεζεις μονο τον χρονο αλλαζει. Δηλαδη οκ του Stilt εγινε μεσα σε ενα μηνα, εμενα που δεν θα του βαλω να κανει αυτα, αλλα δουλευει πολλες ωρες στο 100% θα γινει σε 4-5 μηνες.

Και ολα αυτα γιατι εν τελη; Για κατι 50MHz που μας κακοφαινεται αν τα ριξουμε xD. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ταιριάζει στο topic που μιλάμε μόνο για μητρικές, επεξεργαστές και μνήμες αλλά μιας και είδατε τα προηγούμενα 2, δείτε και αυτό για την VGA για να κλείσει το upgrade του υπολογιστή. Την Δευτέρα , κατά πάσα πιθανότητα, θα είναι στο "αέρα" και το τελευταίο video με την παρουσίαση και benchmarks για όλα τα υποσυστήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

 Insert "πως τους πετσόκοψες έτσι" meme

 

Νομίζω πως θα ανέβει και άλλο με το που παρουσιαστούν τα APUs με ZEN 2 .

Λογικά τα νέα APUs θα έχουν επιδραση και τα φορητά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! 

Αγόρασα την Παρασκευή που μας πέρασε την Asus Rog Strix x570-F δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά και όσο πέρναγε η ώρα χρήσεις με το PC τόσο έβλεπα αστάθεια στο σύστημα μου τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράσω έκανα την έρευνα μου για καινούρια μητρική και είμαι ανάμεσα σε : (Auros X570 Pro - Asus Rog Strix x570-E - Asus TUF X570 Plus Wi-Fi) θέλω την γνώμη σας!!! 

Παρακάτω γράφω τα εξαρτήματα από το PC μου ώστε να σας είναι και εσάς ευκολότερο να με βοηθήσετε!

Ευχαριστώ πολύ!!! 

 

NZXT H710

Ryzen 9 3900x

NZXT Kraken x62 

Asus Rog Strix x570-F

G. Skill Trident Z RGB 16GB 3200MHZ

Rx 580 Nitro+ 8GB (Μελλοντικά θα γίνει UPDATE σε 2070 Super ή RX 5700 XT) 

Samsung 970 Evo Plus 500 GB 

Samsung 860 Evo 250 GB 

Corsair TX750M 80+ Gold 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Calesty είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! 

Αγόρασα την Παρασκευή που μας πέρασε την Asus Rog Strix x570-F δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά και όσο πέρναγε η ώρα χρήσεις με το PC τόσο έβλεπα αστάθεια στο σύστημα μου τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράσω έκανα την έρευνα μου για καινούρια μητρική και είμαι ανάμεσα σε : (Auros X570 Pro - Asus Rog Strix x570-E - Asus TUF X570 Plus Wi-Fi) θέλω την γνώμη σας!!! 

Παρακάτω γράφω τα εξαρτήματα από το PC μου ώστε να σας είναι και εσάς ευκολότερο να με βοηθήσετε!

Ευχαριστώ πολύ!!! 

NZXT H710

Ryzen 9 3900x

NZXT Kraken x62 

Asus Rog Strix x570-F

G. Skill Trident Z RGB 16GB 3200MHZ

Rx 580 Nitro+ 8GB (Μελλοντικά θα γίνει UPDATE σε 2070 Super ή RX 5700 XT) 

Samsung 970 Evo Plus 500 GB 

Samsung 860 Evo 250 GB 

Corsair TX750M 80+ Gold 

Tην φθηνοτερη απο τις τρεις

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 3 μητρικες ειναι υπερ αρκετες για τον 3900 αλλα και για τον 3950x,αρα διαλεγεις οποια σε καλυπτει απο τα υπολοιπα features που εχει(πχ θυρες usb,bios)και αναλογα φυσικα και με την ιδια την τιμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και οι 3 μητρικες ειναι υπερ αρκετες για τον 3900 αλλα και για τον 3950x,αρα διαλεγεις οποια σε καλυπτει απο τα υπολοιπα features που εχει(πχ θυρες usb,bios)και αναλογα φυσικα και με την ιδια την τιμη.

Έχω διαβάσει σε διάφορα forum για θέματα με τα bios σε κάποια mobo αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει ή αν είναι απλά η κλασσική γκρίνια που υπάρχει έτσι για το καλό 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Calesty είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! 

Αγόρασα την Παρασκευή που μας πέρασε την Asus Rog Strix x570-F δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά και όσο πέρναγε η ώρα χρήσεις με το PC τόσο έβλεπα αστάθεια στο σύστημα μου τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράσω έκανα την έρευνα μου για καινούρια μητρική και είμαι ανάμεσα σε : (Auros X570 Pro - Asus Rog Strix x570-E - Asus TUF X570 Plus Wi-Fi) θέλω την γνώμη σας!!! 

Παρακάτω γράφω τα εξαρτήματα από το PC μου ώστε να σας είναι και εσάς ευκολότερο να με βοηθήσετε!

Ευχαριστώ πολύ!!! 

NZXT H710

Ryzen 9 3900x

NZXT Kraken x62 

Asus Rog Strix x570-F

G. Skill Trident Z RGB 16GB 3200MHZ

Rx 580 Nitro+ 8GB (Μελλοντικά θα γίνει UPDATE σε 2070 Super ή RX 5700 XT) 

Samsung 970 Evo Plus 500 GB 

Samsung 860 Evo 250 GB 

Corsair TX750M 80+ Gold 

Η TUF παντως που εκανα review και εχω στησει και build δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα και ειναι μια χαρα board. Tην Aorus στηνω σε καμια εβδομαδα ενα build και θα γινει review και αυτη, αλλα ξερω οτι ειναι καλη, για την strix ομως δεν εχω γνωμη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Η TUF παντως που εκανα review και εχω στησει και build δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα και ειναι μια χαρα board. Tην Aorus στηνω σε καμια εβδομαδα ενα build και θα γινει review και αυτη, αλλα ξερω οτι ειναι καλη, για την strix ομως δεν εχω γνωμη.

Κομπλεδούρα είναι και η strix την πήρε ο κουμπάρος μου και παίξαμε λίγο.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια μου περισσότερο σκέφτομαι την auros X570 pro αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου... Όπως και να έχει μόνο ο χρόνος θα δείξει!!! 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Calesty είπε

Να πω την αλήθεια μου περισσότερο σκέφτομαι την auros X570 pro αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου... Όπως και να έχει μόνο ο χρόνος θα δείξει!!! 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια σας! 

Την tuf με 3800x που έχω εγώ με μόνη διαφορά που έχουμε στην κάρτα...έχω την 5700xt και οι μνήμες μου είναι gskill trident στα 3600... από την πρώτη στιγμή και χωρίς καν φορμάτ τα κούμπωσα όλα επάνω και το pc δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και έναν μήνα...να σημειώσω πως αγοράστηκε στα 180 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Calesty είπε

Να πω την αλήθεια μου περισσότερο σκέφτομαι την auros X570 pro αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου... Όπως και να έχει μόνο ο χρόνος θα δείξει!!! 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση και την βοήθεια σας! 

Εαν δεν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο απο μητρικες και κοιτας σε Gigabyte μερια πχ,ακομα και η φθηνοτερη Aorus Elite ειναι υπερ αρκετη για τον 3900x.

Γενικα σε περιπτωση που υπαρχει φοβος για το εαν οι μητρικες αυτες θα ειναι ικανες να σηκωσουν τον 3900 ή και τον 3950x,δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα.

Ολες ειναι δοκιμασμενες και τον αντεχουν με μεγαλη ανεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...