Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, elpenor είπε

Και όταν λες οι πρακτικές της τι ακριβώς εννοείς;

Νομίζω ότι τελικά μου αρέσει η πρακτική της ιντελ (νέοι επεξεργαστές, νέο chipset, νέα μητρική). Αυτή την στιγμή, έχω έναν 9550Χ στα χέρια μου, αλλά 0 επιλογές για μητρικές. Η πρακτική της amd  με το ίδιο socket και την "υποστήριξη", για μένα είναι πρόβλημα.

Επειδή εγώ δεν είχα amd, και πρέπει να αγοράσω μητρική, αισθάνομαι εγκλωβισμένος. Το ΑΜ4 δεν έχει μέλλον (είναι γνωστό ότι οι επόμενοι θα έχουν άλλο σόκετ), οπότε οι εταιρίες δεν θα βγάλουν νέες μητρικές. Όλες οι υπάρχουσες είναι EOL (κυκλοφορούν ήδη στα όρια των 2 χρόνων). Η μόνη νέα μητρική είναι η dark hero, η οποία είναι άφαντη.

Σαν χρήστης που ζητά κάτι παραπάνω από το να τρέχουν παιχνίδια, είναι η δεύτερη φορά που με κάνει να βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Νομίζω ότι τελικά μου αρέσει η πρακτική της ιντελ (νέοι επεξεργαστές, νέο chipset, νέα μητρική). Αυτή την στιγμή, έχω έναν 9550Χ στα χέρια μου, αλλά 0 επιλογές για μητρικές. Η πρακτική της amd  με το ίδιο socket και την "υποστήριξη", για μένα είναι πρόβλημα.

Επειδή εγώ δεν είχα amd, και πρέπει να αγοράσω μητρική, αισθάνομαι εγκλωβισμένος. Το ΑΜ4 δεν έχει μέλλον (είναι γνωστό ότι οι επόμενοι θα έχουν άλλο σόκετ), οπότε οι εταιρίες δεν θα βγάλουν νέες μητρικές. Όλες οι υπάρχουσες είναι EOL (κυκλοφορούν ήδη στα όρια των 2 χρόνων). Η μόνη νέα μητρική είναι η dark hero, η οποία είναι άφαντη.

Σαν χρήστης που ζητά κάτι παραπάνω από το να τρέχουν παιχνίδια, είναι η δεύτερη φορά που με κάνει να βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Από την άλλη, καταλαβαίνω ότι η πρακτική της συνέχειας εσένα σε βολεύει, άλλαξες επεξεργαστή μόνο. Αλλά εμένα όχι... 🙂

Επεξ/σία από petasis
  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus ROG Strix x570-E

Version 2816 Beta Version
2020/11/25 19.85 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 2816
1. Support AMD AM4 AGESA V2 PI 1.1.0.0 Patch C
2. Improve system stability
3. Improve DRAM compatibility
4. Improve system performance

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/ROG_STRIX_X570-E_GAMING/ROG-STRIX-X570-E-GAMING-ASUS-2816.ZIP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Νομίζω ότι τελικά μου αρέσει η πρακτική της ιντελ (νέοι επεξεργαστές, νέο chipset, νέα μητρική). Αυτή την στιγμή, έχω έναν 9550Χ στα χέρια μου, αλλά 0 επιλογές για μητρικές. Η πρακτική της amd  με το ίδιο socket και την "υποστήριξη", για μένα είναι πρόβλημα.

Επειδή εγώ δεν είχα amd, και πρέπει να αγοράσω μητρική, αισθάνομαι εγκλωβισμένος. Το ΑΜ4 δεν έχει μέλλον (είναι γνωστό ότι οι επόμενοι θα έχουν άλλο σόκετ), οπότε οι εταιρίες δεν θα βγάλουν νέες μητρικές. Όλες οι υπάρχουσες είναι EOL (κυκλοφορούν ήδη στα όρια των 2 χρόνων). Η μόνη νέα μητρική είναι η dark hero, η οποία είναι άφαντη.

Σαν χρήστης που ζητά κάτι παραπάνω από το να τρέχουν παιχνίδια, είναι η δεύτερη φορά που με κάνει να βρίσκομαι σε αδιέξοδο.

Από την άλλη, καταλαβαίνω ότι η πρακτική της συνέχειας εσένα σε βολεύει, άλλαξες επεξεργαστή μόνο. Αλλά εμένα όχι... 🙂

 

Δηλαδή για να καταλάβω,

Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε πριν 2 μήνες με το ΙΔΙΟ chipset και ΑΛΛΟ socket με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικά  με την παλαιά, αλλά υποστηρίζει ΜΟΝΟ νέους επεξεργαστές (INTEL)

ενώ παλαιά μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε 1 χρόνο πριν, συνεχίζει να υποστηρίζει νέους επεξεργαστές με ίδια και καλύτερα χαρακτηριστικά ?

 

Εγώ ξέρω πως 3ων ετών μητρική AMD έχει ξεχωριστά Lanes για τον NVME , δίνει υποστήριξη USB 3,1 GEN 2  και αναβαθμίζεται σε νέους επεξεργαστές.

Επίσης 2ετών μητρική δίνει PCI-E V4.0 μέχρι και στο τελευταίο Chip που φορά ...

την στιγμή που ο ανταγωνισμό φέρνει νέες που ακόμα ΔΕΝ υποστηρίζουν PCI-E V4.0 ενώ ΔΕΝ έχουν ξεχωριστά Lanes για NVME .......

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δηλαδή για να καταλάβω,

Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε πριν 2 μήνες με το ΙΔΙΟ chipset και ΑΛΛΟ socket με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικά  με την παλαιά, αλλά υποστηρίζει ΜΟΝΟ νέους επεξεργαστές (INTEL)

ενώ παλαιά μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε 1 χρόνο πριν, συνεχίζει να υποστηρίζει νέους επεξεργαστές με ίδια και καλύτερα χαρακτηριστικά ?

Εγώ ξέρω πως 3ων ετών μητρική AMD έχει ξεχωριστά Lanes για τον NVME , δίνει υποστήριξη USB 3,1 GEN 2  και αναβαθμίζεται σε νέους επεξεργαστές.

Επίσης 2ετών μητρική δίνει PCI-E V4.0 μέχρι και στο τελευταίο Chip που φορά ...

την στιγμή που ο ανταγωνισμό φέρνει νέες που ακόμα ΔΕΝ υποστηρίζουν PCI-E V4.0 ενώ ΔΕΝ έχουν ξεχωριστά Lanes για NVME .......

Είναι ιντελ, τι δεν καταλαβαίνεις ; 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δηλαδή για να καταλάβω,

Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε πριν 2 μήνες με το ΙΔΙΟ chipset και ΑΛΛΟ socket με τα ΙΔΙΑ χαρακτηριστικά  με την παλαιά, αλλά υποστηρίζει ΜΟΝΟ νέους επεξεργαστές (INTEL)

ενώ παλαιά μητρική είναι αυτή που κυκλοφόρησε 1 χρόνο πριν, συνεχίζει να υποστηρίζει νέους επεξεργαστές με ίδια και καλύτερα χαρακτηριστικά ?

Εγώ ξέρω πως 3ων ετών μητρική AMD έχει ξεχωριστά Lanes για τον NVME , δίνει υποστήριξη USB 3,1 GEN 2  και αναβαθμίζεται σε νέους επεξεργαστές.

Επίσης 2ετών μητρική δίνει PCI-E V4.0 μέχρι και στο τελευταίο Chip που φορά ...

την στιγμή που ο ανταγωνισμό φέρνει νέες που ακόμα ΔΕΝ υποστηρίζουν PCI-E V4.0 ενώ ΔΕΝ έχουν ξεχωριστά Lanes για NVME .......

Α, είναι απλό. Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφορεί τώρα, και έχει περιθώριο υποστήριξης για ακόμα 2 χρόνια. Για παράδειγμα, πάρε την Χ570 xtreme της Gigabyte. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2019. Αυτή σε 6 μήνες θα είναι EOL. Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν να τεριάξουν τους 5000 πάνω τους; Εγώ πιστεύω όχι. Άντε να δώσουν 1 το πολύ 2 bios ακόμα. Αρκεί αυτό να υποστηρίξει την σειρά 5000; Για εμένα όχι.

Ακόμα και αν είναι ίδιο το chpset (που για εμένα δεν θα έπρεπε), θέλω μητρικές που να έχουν ένα περιθώριο να μπορείς να απαιτήσεις διορθώσεις. Σε μητρικές που σαν υποστήριξη εκπνέουν, τι να περιμένεις;

7 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Είναι ιντελ, τι δεν καταλαβαίνεις ; 🤪

Δεν είναι θέμα εταιρίας. Μην εκτροχιάζεις την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petasis είπε

Α, είναι απλό. Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφορεί τώρα, και έχει περιθώριο υποστήριξης για ακόμα 2 χρόνια. Για παράδειγμα, πάρε την Χ570 xtreme της Gigabyte. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2019. Αυτή σε 6 μήνες θα είναι EOL. Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν να τεριάξουν τους 5000 πάνω τους; Εγώ πιστεύω όχι. Άντε να δώσουν 1 το πολύ 2 bios ακόμα. Αρκεί αυτό να υποστηρίξει την σειρά 5000; Για εμένα όχι.

Ακόμα και αν είναι ίδιο το chpset (που για εμένα δεν θα έπρεπε), θέλω μητρικές που να έχουν ένα περιθώριο να μπορείς να απαιτήσεις διορθώσεις. Σε μητρικές που σαν υποστήριξη εκπνέουν, τι να περιμένεις;

Meanwhile έχω μητρικές από phenom που τα τελευταία updates τα πήρανε κάπου το 2013 και μητρικές για FX που τελευταίο update το πήρανε το '16...

Eπίσης τι λόγικη είναι αυτή, πραγματικά με συγχωρείς, αλλά αυτό είναι προϊόν λογικής σκέψης; Αφού ΔΕΝ υπάρχουν άλλες μητρικές και ΜΟΝΟ σε αυτές μπαίνουν, υπάρχει περίπτωση να μην έχουν υποστήριξη!? 

Και άστο αυτό, γιατί να δώσουν παραπάνω BIOS άμα δεν χρειάζεται παραπάνω BIOS; If it works don't fix it ξέρω εγώ και στο λέω με το σκεπτικό του μηχανικού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Α, είναι απλό. Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφορεί τώρα, και έχει περιθώριο υποστήριξης για ακόμα 2 χρόνια. Για παράδειγμα, πάρε την Χ570 xtreme της Gigabyte. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2019. Αυτή σε 6 μήνες θα είναι EOL. Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν να τεριάξουν τους 5000 πάνω τους; Εγώ πιστεύω όχι. Άντε να δώσουν 1 το πολύ 2 bios ακόμα. Αρκεί αυτό να υποστηρίξει την σειρά 5000; Για εμένα όχι.

Ακόμα και αν είναι ίδιο το chpset (που για εμένα δεν θα έπρεπε), θέλω μητρικές που να έχουν ένα περιθώριο να μπορείς να απαιτήσεις διορθώσεις. Σε μητρικές που σαν υποστήριξη εκπνέουν, τι να περιμένεις;

 

Αυτή εδώ λες, που έχει πάρει ήδη 2 bios για Ryzen 5000 ?

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-XTREME-rev-10/support#support-dl-bios

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petasis είπε

Α, είναι απλό. Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφορεί τώρα, και έχει περιθώριο υποστήριξης για ακόμα 2 χρόνια. Για παράδειγμα, πάρε την Χ570 xtreme της Gigabyte. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2019. Αυτή σε 6 μήνες θα είναι EOL. Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν να τεριάξουν τους 5000 πάνω τους; Εγώ πιστεύω όχι. Άντε να δώσουν 1 το πολύ 2 bios ακόμα. Αρκεί αυτό να υποστηρίξει την σειρά 5000; Για εμένα όχι.

Ακόμα και αν είναι ίδιο το chpset (που για εμένα δεν θα έπρεπε), θέλω μητρικές που να έχουν ένα περιθώριο να μπορείς να απαιτήσεις διορθώσεις. Σε μητρικές που σαν υποστήριξη εκπνέουν, τι να περιμένεις;

Δεν είναι θέμα εταιρίας. Μην εκτροχιάζεις την κουβέντα.

Δεν ισχύουν αυτά που λες, η X470 Prime Pro που βγήκε αρχές 2018 συνεχίζει να παίρνει BIOS και θα υποστηρίξει και τους 5000. Έχεις λάθος θεώρηση για το πότε μία μητρική είναι EOL

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Meanwhile έχω μητρικές από phenom που τα τελευταία updates τα πήρανε κάπου το 2013 και μητρικές για FX που τελευταίο update το πήρανε το '16...

Eπίσης τι λόγικη είναι αυτή, πραγματικά με συγχωρείς, αλλά αυτό είναι προϊόν λογικής σκέψης; Αφού ΔΕΝ υπάρχουν άλλες μητρικές και ΜΟΝΟ σε αυτές μπαίνουν, υπάρχει περίπτωση να μην έχουν υποστήριξη!? 

Και άστο αυτό, γιατί να δώσουν παραπάνω BIOS άμα δεν χρειάζεται παραπάνω BIOS; If it works don't fix it ξέρω εγώ και στο λέω με το σκεπτικό του μηχανικού. 

Ναι, για εμένα υπάρχει και παραυπάρχει. Μόλις περάσει η διετία από την πρώτη κυκλοφορία, ελπίζεις σε ενημερώσεις. Και εγώ αγοράσει δεκάδες μητρικές, σε καμιά δεν ξεπέρασε η υποστήριξη τα 2 χρόνια. Μπορεί οι μητρικές με το Χ570 να είναι η εξαίρεση, αλλά εγώ σαν αγοραστής θέλω να υπάρχει περιθώριο να λάβει ότι ενημερώσεις απαιτούνται.

Ας υποθέσουμε ότι βγαίνει νέο agesa για τους 5000 σε 1 χρόνο από τώρα. Για την dark hero θα βγει σίγουρα ενημέρωση. Για την tomahawk είναι σίγουρο ότι θα βγει; Ή θα σου πει η MSI ένα ωραίο EOL; Και αν στο πει, τι επιλογές θα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχεις λάθος θεώρηση για το πότε μία μητρική είναι EOL

Mια χαρά (επι)θεώρηση έχει, λάθος κάνεις εσύ. 

Να στο πω ποιο απλά, ότι δεν είναι intel μητρική είναι EOL. 

Πραγματικά γιατί ασχολείστε ? Ούτε ο θρυλικός Pirmen δεν έχει καταφέρει σε ολόκληρο κατεβατό, να μην έχει ούτε 1 πρόταση που να βγάζει νόημα...   

Ούτε το cpu Που έχει δεν πέτυχε 

2 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα, έχει ασχοληθεί κάποιος με PBO OC σε 3600ΧΤ?

Θέλω να δω τι ρολόγια να περιμένω για 24/7 ρυθμίσεις. 

με τι ψύξη είσαι ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, petasis είπε

Α, είναι απλό. Καινούρια μητρική είναι αυτή που κυκλοφορεί τώρα, και έχει περιθώριο υποστήριξης για ακόμα 2 χρόνια. Για παράδειγμα, πάρε την Χ570 xtreme της Gigabyte. Κυκλοφόρησε Ιούνη του 2019. Αυτή σε 6 μήνες θα είναι EOL. Πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν να τεριάξουν τους 5000 πάνω τους; Εγώ πιστεύω όχι. Άντε να δώσουν 1 το πολύ 2 bios ακόμα. Αρκεί αυτό να υποστηρίξει την σειρά 5000; Για εμένα όχι.

Ακόμα και αν είναι ίδιο το chpset (που για εμένα δεν θα έπρεπε), θέλω μητρικές που να έχουν ένα περιθώριο να μπορείς να απαιτήσεις διορθώσεις. Σε μητρικές που σαν υποστήριξη εκπνέουν, τι να περιμένεις;

Δεν είναι θέμα εταιρίας. Μην εκτροχιάζεις την κουβέντα.

Ένα απλό επιχείρημα αν έγραφες θα με έπειθες, μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί ή τρολάρις ευγενικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν ισχύουν αυτά που λες, η X470 Prime Pro που βγήκε αρχές 2018 συνεχίζει να παίρνει BIOS και θα υποστηρίξει και τους 5000. Έχεις λάθος θεώρηση για το πότε μία μητρική είναι EOL

Μαζί σου, και μακάρι. Απλά λέω είναι διαφορετικό να είναι νέο ο προιόν, και να έχεις απαίτηση υποστήριξης, από το να έχει περάσει η εποχή του, και να ελπίζεις ότι κάτι θα μπει.

Θεωρείς ότι η Χ470 θα πάρει π.χ. ενημερώσεις μετά τον Φεβρουάριο; Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...