Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, apostolosapok είπε

Whea uncorrectable error, τα dumps δεν προλαβαίνουν να γραφτούν και σκάνε Dump file creation failed due to error during dump creation, δοκίμασα τώρα και 2802 με bios flashback αλλά σκάει και σε αυτή , οι μνήμες είναι ενός χρόνου Gskill F4-3600C16-16GTZNC δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις μνήμες μέχρι τώρα τα bsod άρχισαν με το που έβαλα την 3080 αλλά αυτό το error είναι λόγω της CPU/BIOS συνήθως και όχι της GPU.

Το περίεργο είναι ότι σε benchmarks δεν σκάει, memtest είναι μια χαρά , stress test time spy πάλι δεν έχει πρόβλημα μόνο in game σκάει μετά από μισή με μία ώρα χωρίς να έχει ανεβάσει θερμοκρασίες ούτε η CPU ούτε η GPU, επίσης αν ήταν θέμα τροφοδοτικού δεν θα έσκαγε με whea και θα ήθελε reset το τροφοδοτικό για να ανοίξει πάλι το pc.

Αυτό θα μπορούσε να παραπέμπει σε μνήμες (Hynix CJR/DJR)

Επηρεάζονται από τη θερμότητα οι μνήμες με το συγκεκριμένο IC και με την 3080 να βγάζει 350W θερμότητα και να σκάει πάνω τους χάνουν τη σταθερότητα τους. Με το προηγούμενο bios μπορεί να ήσουνα οριακά αλλά τώρα κάτι να άλλαξε και να μην είσαι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα, εχω ενα θεματακι σε καινουριο συστημα.

Λοιπον..

3800x - ROG STRIX B550-I GAMING - G.SKILL F4-3600C16D-32GTZNC 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z NEO

Τι γινεται τωρα..εφαγα 2 blue screen το ενα εγραφε memory management, (αυτο ηταν μετα απο quit game που εκανα στο division 2 dx12) το αλλο αν θυμαμαι καλα παλι κατι για memory..

Ειχα βαλει το profile 1 για να πανε 3600...ετρεξε memtest στα 3600 εβγαλε errors.

Ετρεξα ξανα στα 3200 & 2133 default και δεν εβγαλε κανενα error...WTF...

Εχω βαλει το τελευταιο non beta bios..εχουν βγαλει και το beta με agesa 1.1.9.0 αλλα επειδη ειναι beta δεν θελω να το περασω ακομα..παιζει να φταιει κανενα bios?

Εχω τρεξει cinebench / prime95 / Heaven Benchmark 4.0 ... δεν βλεπω κανενα crash.

Καμια ιδεα ρε παιδια?! (τωρα το δουλευω στα 3200 να δω αν θα κανει κανενα περιεργο.)

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φανταζομαι εχεις τσεκαρει εαν οι μνημες ειναι συμβατες με το board για να μπουσταρουν απο το bios με το xmp...

παιζουν εαν εχεις off το xmp και τρεχουν χαμηλοτερα?

κανε ενα ρισετ στο bios και καντα ολα απο την αρχη.

ισως να εχουν θεμα οι μνημες,ή καποια απο τις 2.

υπομονη-θελει ψαξιμο..

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

φανταζομαι εχεις τσεκαρει εαν οι μνημες ειναι συμβατες με το board για να μπουσταρουν απο το bios με το xmp...

παιζουν εαν εχεις off το xmp και τρεχουν χαμηλοτερα?

κανε ενα ρισετ στο bios και καντα ολα απο την αρχη.

ισως να εχουν θεμα οι μνημες,ή καποια απο τις 2.

υπομονη-θελει ψαξιμο..

 

Στα default και στα 3200 που τις εχω τωρα, δεν βλεπω κανενα προβλημα στην σταθεροτητα, αφησα ολο το  βραδυ το pc

ανοιχτο, για να δω αμα κανει κανενα περιεργο restart η bsod, αλλα ολα καλα..

στο QVL της μητρικης δεν τις εχει...αλλα υπαρχουν στο αντιστοιχο των ram...

9 ώρες πριν, petasis είπε

Η τάση που δίνει η μητρική, συμφωνεί με την τάση που θέλουν οι μνήμες για να πιάσουν τα 3600;

Εννοεις οτι θελει παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

Στα default και στα 3200 που τις εχω τωρα, δεν βλεπω κανενα προβλημα στην σταθεροτητα, αφησα ολο το  βραδυ το pc

ανοιχτο, για να δω αμα κανει κανενα περιεργο restart η bsod, αλλα ολα καλα..

στο QVL της μητρικης δεν τις εχει...αλλα υπαρχουν στο αντιστοιχο των ram...

Εννοεις οτι θελει παραπανω?

δηλαδη η μητρικη σου συμπεριλαμβανεται στο QVL των μνημων αλλα οχι του board.(?)

συνηθως με το QVL των Board παμε και ισως ειναι εδω το προβλημα σου.

γιατι απο την στιγμη που παιζουν χωρις το xmp ανοιχτο,σημαινει οτι απλα...τρεχουν...

οταν ανοιγεις το xmp και παει η μνημη εκει που πρεπει να παει,τοτε αρχιζουν τα προβληματα.

για αυτο προφανως και δεν συμπεριλαμβανονται στο QVL του board.

κατα 99% ειναι θεμα συμβατοτητας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

δηλαδη η μητρικη σου συμπεριλαμβανεται στο QVL των μνημων αλλα οχι του board.(?)

συνηθως με το QVL των Board παμε και ισως ειναι εδω το προβλημα σου.

γιατι απο την στιγμη που παιζουν χωρις το xmp ανοιχτο,σημαινει οτι απλα...τρεχουν...

οταν ανοιγεις το xmp και παει η μνημη εκει που πρεπει να παει,τοτε αρχιζουν τα προβληματα.

για αυτο προφανως και δεν συμπεριλαμβανονται στο QVL του board.

κατα 99% ειναι θεμα συμβατοτητας.

 

Φίλε μου σορυ κιόλας,  αλλά αυτό που λες δεν είναι κανονας.

Προσωπικά πάνω απο τις μισές ram που έχω βάλει στις μητρικές μου δεν ήταν στο qvl της μητρικης και έπαιξαν καρφι στα xmp. 

Το qvl είναι ενδεικτικό και όπως λένε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές, δεν μπορούν να ελέγξουν συμβατότητες με όλες τις ραμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Balantakos είπε

Καλησπερα στην παρεα, εχω ενα θεματακι σε καινουριο συστημα.

Λοιπον..

3800x - ROG STRIX B550-I GAMING - G.SKILL F4-3600C16D-32GTZNC 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z NEO

Τι γινεται τωρα..εφαγα 2 blue screen το ενα εγραφε memory management, (αυτο ηταν μετα απο quit game που εκανα στο division 2 dx12) το αλλο αν θυμαμαι καλα παλι κατι για memory..

Ειχα βαλει το profile 1 για να πανε 3600...ετρεξε memtest στα 3600 εβγαλε errors.

Ετρεξα ξανα στα 3200 & 2133 default και δεν εβγαλε κανενα error...WTF...

Εχω βαλει το τελευταιο non beta bios..εχουν βγαλει και το beta με agesa 1.1.9.0 αλλα επειδη ειναι beta δεν θελω να το περασω ακομα..παιζει να φταιει κανενα bios?

Εχω τρεξει cinebench / prime95 / Heaven Benchmark 4.0 ... δεν βλεπω κανενα crash.

Καμια ιδεα ρε παιδια?! (τωρα το δουλευω στα 3200 να δω αν θα κανει κανενα περιεργο.)

Άσε το ΧΜΡ και δοκίμασε να κάνεις δουλειά με το dram calc του 1usmus.

Για τη βασική ρύθμιση σε 3600/16 δεν θα πρέπει να έχεις το παραμικρό πρόβλημα.

Ας έχουν περασμένες οι μνήμες ότι θέλουν στα προφίλ τους. Αλλάζει πολύ η συμπεριφορά από agesa σε agesa.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Φίλε μου σορυ κιόλας,  αλλά αυτό που λες δεν είναι κανονας.

Προσωπικά πάνω απο τις μισές ram που έχω βάλει στις μητρικές μου δεν ήταν στο qvl της μητρικης και έπαιξαν καρφι στα xmp. 

Το qvl είναι ενδεικτικό και όπως λένε και οι ίδιοι οι κατασκευαστές, δεν μπορούν να ελέγξουν συμβατότητες με όλες τις ραμ.

προφανως και δεν ειναι κανονας για αυτο και ανεφερα το "συνηθως".

και αυτο γιατι οταν ειναι τσεκαρισμενη απο την εταιρια του board,θεωρητικα ειναι πιο αξιοπιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

προφανως και δεν ειναι κανονας για αυτο και ανεφερα το "συνηθως".

και αυτο γιατι οταν ειναι τσεκαρισμενη απο την εταιρια του board,θεωρητικα ειναι πιο αξιοπιστο.

Ούτε καν συνήθως είναι. Δεν ασχολείται κανένας πλέον με το qvl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ούτε καν συνήθως είναι. Δεν ασχολείται κανένας πλέον με το qvl.

αρα ρισκαρεις να μην σου παιξει και μετα να μην μπορεις να την αλλαξεις?

εγω παντως παντα παω βαση qvl..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

αρα ρισκαρεις να μην σου παιξει και μετα να μην μπορεις να την αλλαξεις?

εγω παντως παντα παω βαση qvl..

Δεν ρισκάρω τίποτα. Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις.

Κάποτε ίσχυαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν ρισκάρω τίποτα. Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις.

Κάποτε ίσχυαν.

ok...

απλα ειναι ενας οδηγος που σου δινει μια ασφαλεια και εχεις και το "πατημα" εαν γινει η στραβη και δεν παιξουν,οτι αναφερεται στο qvl αλλα δεν παιζουν.ετσι εχεις και μια πιθανοτητα αλλαγης.

εαν πας κουτουρου,το πρωτο που θα σε ρωτησει το καταστημα(καλως ή κακως),ειναι προφανως εαν εχεις κοιταξει τον καταλογο συμβατοτητας..

οπως κρινει ο καθενας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 9:40 ΜΜ, kkatzos είπε

Αυτό θα μπορούσε να παραπέμπει σε μνήμες (Hynix CJR/DJR)

Επηρεάζονται από τη θερμότητα οι μνήμες με το συγκεκριμένο IC και με την 3080 να βγάζει 350W θερμότητα και να σκάει πάνω τους χάνουν τη σταθερότητα τους. Με το προηγούμενο bios μπορεί να ήσουνα οριακά αλλά τώρα κάτι να άλλαξε και να μην είσαι πλέον.

Με xmp ειναι ρε συ εδω δεν εχω θεμα εγω που τις εχω με 1.5ν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...