Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι, μυρίζει ευκαιρία καθώς είναι απο τα μεταχειρισμένα του Amazon.

 

Είναι καλἡ η μητρικἤ, ξέρει κανεις;

Μπόμπα μητρική είναι, βουρ αφού είναι από Αμαζόνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τρελή καθυστέρηση 

Version 4021
2021/08/26 20.43 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4021
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

Έχει το TPM από default on, κάτι που το άνοιγα manual σε κάθε update από την πρώτη μέρα που την πήρα!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχει να κάνει reset το TPM που πάει να πει αν έχετε encrypted (bitlocker πχ) το boot drive θα ζητήσει το decryption key! Μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή να μην κάνει reset!

Κατά τα άλλα τώρα θα αρχίσω tests να δω αν κερδίσαμε κάτι ή όχι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, comfuzio είπε

Με τρελή καθυστέρηση 

Version 4021
2021/08/26 20.43 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4021
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

Έχει το TPM από default on, κάτι που το άνοιγα manual σε κάθε update από την πρώτη μέρα που την πήρα!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχει να κάνει reset το TPM που πάει να πει αν έχετε encrypted (bitlocker πχ) το boot drive θα ζητήσει το decryption key! Μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή να μην κάνει reset!

Κατά τα άλλα τώρα θα αρχίσω tests να δω αν κερδίσαμε κάτι ή όχι

είδες καμία διαφορά γιατί η αντίστοιχη 2423 σε B550 e gaming το ίδιο και το αυτό με την 2403 καμία διαφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε MSI B550 Gaming edge, δεν δέχεται να φορτώσεις τις ρυθμίσεις από προηγούμενη έκδοση bios. Συμβαίνει σε όλες τις μητρικές αυτό ή εγώ είμαι άτυχος; Την πάτησα την πρώτη φορά, τώρα print screen και είμαστε ok.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Σε MSI B550 Gaming edge, δεν δέχεται να φορτώσεις τις ρυθμίσεις από προηγούμενη έκδοση bios. Συμβαίνει σε όλες τις μητρικές αυτό ή εγώ είμαι άτυχος; Την πάτησα την πρώτη φορά, τώρα print screen και είμαστε ok.

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες

Στις 27/8/2021 στις 9:16 ΠΜ, comfuzio είπε

Με τρελή καθυστέρηση 

Version 4021
2021/08/26 20.43 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4021
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

Έχει το TPM από default on, κάτι που το άνοιγα manual σε κάθε update από την πρώτη μέρα που την πήρα!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχει να κάνει reset το TPM που πάει να πει αν έχετε encrypted (bitlocker πχ) το boot drive θα ζητήσει το decryption key! Μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή να μην κάνει reset!

Κατά τα άλλα τώρα θα αρχίσω tests να δω αν κερδίσαμε κάτι ή όχι

9Ε Q.Code εμφανίζεται λόγω του ftpm σε Asus Β550 bios 2423 σαν bug χωρίς να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Σε MSI B550 Gaming edge, δεν δέχεται να φορτώσεις τις ρυθμίσεις από προηγούμενη έκδοση bios. Συμβαίνει σε όλες τις μητρικές αυτό ή εγώ είμαι άτυχος; Την πάτησα την πρώτη φορά, τώρα print screen και είμαστε ok.

Ναι, δεν μπορείς να φορτώσεις profiles από πιο παλιό agesa code.

 

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες

9Ε Q.Code εμφανίζεται λόγω του ftpm σε Asus Β550 bios 2423 σαν bug χωρίς να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα

Σε μένα πήγε μια χαρά με την μία, αυτό που είδα όσο έκανα πειράματα είναι ότι το core 0 που μου έπιανε 4.650 τώρα πάει μαξ 4600 αλλά μαζί με το core 0 πάνε κανά-δυο ακόμα cores 4600 που πριν πιάναν 4575 μαξ και αυτό σπάνια.
Κατά τ'άλλα δεν έχω δει άλλες διαφορές, ακόμα και στο cinebench ίδιο score βγάζει με πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει το score του 3700Χ stock, χωρίς PBO, στο cinebench (όποιο να 'ναι απ' τα 3);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει το score του 3700Χ stock, χωρίς PBO, στο cinebench (όποιο να 'ναι απ' τα 3);

 Stock 3700X, stock cooler, 2x8 GB Patriot Viper 3600Mhz CL16 RAM

dddddd.JPG.27c7850e8959d573b9fe568489889926.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Weiss είπε

Αν κλειδώσω το core clock σε μια συγκεκριμένη συχνότητα, θα έχω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση? 

Γενικά τί κερδίζω και τί χάνω αν το κάνω?

Προφανώς μιλάς για zen 2. Χάνεις ασφάλεια, STP και max ρολόγια ακόμα και σε σχέση με stock, κερδίζεις MTP σε all core workloads. Πχ εκεί που τεζάρει ο 3700x stock 4-4.1 GHz στα ~1.2v στο cinebench εσύ ανάλογα το κομμάτι μπορεί να παίξεις 4.2-4.3. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι ασφαλές σε βάθος χρόνου γιατί το τσιπάκι είναι τσιτωμένο από μαμά.

Στα 1st gen πχ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα κάρφωνες 3.7-3.8 με 1.2-1.3v και είσουν καρα-safe του κερατά. Και θα είχες και καλύτερα temps και από ότι σε stock που τρώγανε τζάμπα τα τσιπάκια 1.35+ για 3.65.😁

Επίσης ότι ισχύει στα zen 2 ισχύει και για τα zen 3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ilos είπε

Προφανώς μιλάς για zen 2. Χάνεις ασφάλεια, STP και max ρολόγια ακόμα και σε σχέση με stock, κερδίζεις MTP σε all core workloads. Πχ εκεί που τεζάρει ο 3700x stock 4-4.1 GHz στα ~1.2v στο cinebench εσύ ανάλογα το κομμάτι μπορεί να παίξεις 4.2-4.3. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι ασφαλές σε βάθος χρόνου γιατί το τσιπάκι είναι τσιτωμένο από μαμά.

Στα 1st gen πχ δεν υπήρχε τέτοιο θέμα κάρφωνες 3.7-3.8 με 1.2-1.3v και είσουν καρα-safe του κερατά. Και θα είχες και καλύτερα temps και από ότι σε stock που τρώγανε τζάμπα τα τσιπάκια 1.35+ για 3.65.😁

Επίσης ότι ισχύει στα zen 2 ισχύει και για τα zen 3.

Ναι έχω τον Ryzen 3600x και θελω να τον κλειδώσω στα 4, χωρίς να πειράξω τάση. Η χρήση εκτός από gaming είναι ελαφριά κυρίως Autocad και παρεμφερή  προγράμματα. Θα κάνω μια δοκιμή για θερμοκρασίες αν επηρεάζει πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Weiss είπε

Ναι έχω τον Ryzen 3600x και θελω να τον κλειδώσω στα 4, χωρίς να πειράξω τάση. Η χρήση εκτός από gaming είναι ελαφριά κυρίως Autocad και παρεμφερή  προγράμματα. Θα κάνω μια δοκιμή για θερμοκρασίες αν επηρεάζει πολύ. 

Tbh μη το κάνεις. Σε όλους οι περισσότεροι προτείνουμε το ίδιο πράγμα. Είτε stock και undervolt 0.05-0.1v ή pbo+autoOC+curve optimizer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ilos είπε

Tbh μη το κάνεις. Σε όλους οι περισσότεροι προτείνουμε το ίδιο πράγμα. Είτε stock και undervolt 0.05-0.1v ή pbo+autoOC+curve optimizer.

ok θα το αφήσω όπως είναι stock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...