Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Deu164 είπε



Τον  τελευταίο καιρό κάθε beta που έχει δώσει με τα νέα agesa τα αρνητικά σχόλια είναι ποιο πολλά από τα θετικά.
Υποθέτω ότι τα δίνει για beta testing μόνο στις Crosshair αρχικά όπου έχει αρκετούς "enthusiasts" πρόθυμους να πειραματιστούν και ανάλογα το feedback κρίνει...

Σε beta οπού υπάρχουν πολλά παράπονά δεν τα έχω δει να βγαίνουν σαν official και τον τελευταίο καιρό κάθε νέο είναι χειρότερο από το προηγούμενο
Tα ποιο κοινά είναι με τα ρεύματα και το onboard secure boot / tpm  που όταν είναι enable δημιουργεί stutters/noise cracking και όταν απενεργοποιείται ή χρησιμοποιούν  extra TPM 2.0 Module στρώνει.

Αυτά τα reports που λες που είναι; https://rog.asus.com/forum/forumdisplay.php?292-AMD-400-amp-500-Series-Motherboards εδώ πάντως όχι.

Πιο πολύ δείχνει να είναι το EOL της συγκεκριμένης mobo παρά αυτό που λες, αλλιώς θα συνέχιζαν να ανέβαζαν beta bios όπως κάνανε τόσο καιρό και αν κάποιο ήταν μούφα το κατέβαζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Deu164 είπε

EDIT
Αν έχεις όρεξη και χρόνο ξεκίνα να διαβάζεις από  ΕΔΩ ή ΕΔΩ για να δεις το feedback σχετικά με κάποια από τα τελευταία beta

  

10 ώρες πριν, comfuzio είπε

Αυτά τα reports που λες που είναι; https://rog.asus.com/forum/forumdisplay.php?292-AMD-400-amp-500-Series-Motherboards εδώ πάντως όχι.

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να δουμε τι παιζει με αυτο!!:cool:

νεο MSI MAG X570 Tomahawk WIFI beta BIOS:
7C84v184 (Beta version)


- Windows 11 support
- Update to AMD ComboAM4PIV2 1.2.0.5

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στο Χ370 με το 1.2.0.3c είμαστε αρκετά χαρούμενοι (τώρα που βγήκε δεύτερη κυκλοφορία 2 μέρες μετά την αρχική).

Τα πάντα φαίνονται να λειτουργούν υποδειγματικά, και σα να "γλιστράνε" λίγο πιο ομαλά.

Θέλω να δω αν θα τσιμπήσω και τίποτα στις μνήμες...να πάω από 3800/16 απευθείας για 4000/18 ή να δω κάτι ενδιάμεσο λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Καλύτερα δοκίμασε 3800 15. Στα 2000 βγάζουν Windows error και θέλουν αρκετό ρεύμα αν παίξουν. 

Δεν χάνω τίποτα, αλλά νομίζω θα φάω μούντζα την ίδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Ναι 15αρια δεν. Αλλά 3800 16 το έχεις άνετα. 

3800/16 είμαι από τη μέρα που τις πήρα.

Είχα παλιό AGESA τότε, με κάποια θεματάκια.

Πήρα το καινούριο χτες και με τρώει το χέρι μου να πειράξω κάποια πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Δες στο dram calculator οι μνήμες σου μέχρι πόσο μπορούν να σφίξουν περισσότερο. 

Το calc μου δίνει μέχρι 3800 fast, τα οποία και έχω βάλει και ξεπεράσει (αφού επιπλέον είμαι και με gdm off).

Παραπάνω δεν υπολογίζει, είτε auto είτε manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το calc μου δίνει μέχρι 3800 fast, τα οποία και έχω βάλει και ξεπεράσει (αφού επιπλέον είμαι και με gdm off).

Παραπάνω δεν υπολογίζει, είτε auto είτε manual.

Είσαι οκ τότε με τις ram σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλησπερα παιδια θα ηθελα τα φωτα σας σε οσους ξερουν σκεπτομε να παρω τον rayzen7 5800x με ποιο chipset πρεπει να ειναι συμβατο; εγω θελω να εχω λειτουργικο win7 σε τι μητρικες πρεπει να κοιταξω απο παλιες ως προς καινουριες σε ποιο chipset και αν μπορειτε να μου πειτε και τι μνημες να κοιταξω καποιο λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε το b550. 

Μνήμες εξαρτάται τι θες να κάνεις. 

Θεωρητικά μπορεί να μην έχεις θέμα. (Win7)  Πρακτικά πρέπει να δεις αν υπάρχουν οδηγοί συμβατότητας.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...