Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι περίεργος γενικώς για την επόμενη γενιά στις κονσόλες που θέλοντας ή μη, επηρεάζουν άμεσα την κατάσταση στην gaming βιομηχανια και φυσικά στις αλλαγές στο hardware στα PC μας. 

Αν πχ αρχίσει η φάση με ένα Ps5 με 12core CPU το οποίο θα είναι βασισμένο στην σειρά 3Χ από οτι φημολογείται, μπορεί να δούμε πλέον πολλά games να απαιτούν multicore και να πάμε σε άλλη φάση όσο αφορά αυτό. Κάνω μια εκτίμηση, και τιποτα άλλο.  

Προφανώς ο 3900Χ είναι η διαφορά εδώ  αφού αποφάσισαν να μην γίνει ακομα  το release του 16core.

Είμαι περίεργος πως θα δεχονται τα overclocks, μέχρι που θα τον φτάσουν κάποιοι, τι θερμοκρασίες/καταναλωση θα έχουν.. Μερικές εβδομάδες υπομονή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου πανω απο 8 πυρηνες τι να τους κανω φτανουν 6 με καλυτερο περιθωριο OC . Για μενα ο πιο value παιζει να γινει  ο  2700X στα 200 :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, BabisTs said:

για ένα κατοστάρικο διαφορά σύμφωνα με το MSRP που έχουν ανακοινωθεί αξίζει ο 3900Χ έναντι του 3800Χ......

Συμφωνώ απόλυτα! Απλά για μένα όχι. Έχω τον TR. Εάν δεν τον είχα θα τον χτυπούσα!! :D 3800x on hold!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμάζομαι κι εγώ σιγά σιγά για  μεγάαλη αναβάθμιση απο τον αρχαίο πλην τίμιο 2500k μετά απο τόσα χρόνια. Λογικά για 3700x με κόβω. Απλά δεν θέλω να δούμε καμιά απότομη αύξηση σε ram πάλι τώρα που θέλω να πάω σε μια καλή b-die. Θέλω τόσο να νιώσω τη χαρά της αναβάθμισης του pc (αν και μόνο μητρική, μνήμες, επεξεργαστής θα αλλαχτούν).

Απο κάρτα για αρχή θα μείνω με την rx570, σε πολλά games με κρατάει πολύ πίσω πλέον το cpu και οι 1333 ram κι απο φθινόπωρο το βλέπω για navi ή κάτι σε επίπεδα 2060 απο nVidia.

Edit: Απο ψύξη ξέρουμε τι είναι καλύτερο μέχρι 100-120, νερό ή αέρα δεν με πειράζει, το κουτί έχει χώρο.

Επεξ/σία από aekoriginal21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panospc είπε

Καλα τις πρωτες μερες θα υπαρχουν τσιμπημενες τιμες λογω μεγαλης ζητησης και χαμηλης διαθεσιμοτητας,τα εχουμε ξαναδει αυτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ο 3600X που θελω θα θελει και νεο socket ψυκτρας αφου οι παλιες δε ταιριαζουν ;

ποιες εννpοεις? am4 παιρνουν απο τους Ryzen 1st gen

16 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Ετοιμάζομαι κι εγώ σιγά σιγά για  μεγάαλη αναβάθμιση απο τον αρχαίο πλην τίμιο 2500k μετά απο τόσα χρόνια. Λογικά για 3700x με κόβω. Απλά δεν θέλω να δούμε καμιά απότομη αύξηση σε ram πάλι τώρα που θέλω να πάω σε μια καλή b-die. Θέλω τόσο να νιώσω τη χαρά της αναβάθμισης του pc (αν και μόνο μητρική, μνήμες, επεξεργαστής θα αλλαχτούν).

Απο κάρτα για αρχή θα μείνω με την rx570, σε πολλά games με κρατάει πολύ πίσω πλέον το cpu και οι 1333 ram κι απο φθινόπωρο το βλέπω για navi ή κάτι σε επίπεδα 2060 απο nVidia.

Edit: Απο ψύξη ξέρουμε τι είναι καλύτερο μέχρι 100-120, νερό ή αέρα δεν με πειράζει, το κουτί έχει χώρο.

Αν θες bdie παρτες τωρα ,σταματαει την παραγωγη τους η samsung οποτε οσο πανε θα αυξανουν την τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Γιατί όχι?Στην ουσία μόνο αυτός με ενδιαφέρει (3900Χ).......όλα δείχνουν πολύ καλά στους νέους ryzen και αν επαληθευτούν ότι ακούγεται περί ipc και σηκώνουν και ένα καλό overclock σε πυρήνα (4,6ghz all core ) αλλά και σε μνήμες τότε ναι..βέβαια θα πρέπει να είναι υποφερτός και με αέρα ψύξη διότι είμαι και αερόψυκτος τύπος....αν ναι όλα αυτά τότε επιστροφή στην αγαπημένη μου κόκκινη πλευρά.......

τις μνημες τις θεωρω σιγουρες ,το οverclock μενει να δουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ο 3600X που θελω θα θελει και νεο socket ψυκτρας αφου οι παλιες δε ταιριαζουν ;

Εχει ξανααναφερθει και παλιοτερα οτι για τους ryzen συγκεκριμενα,μιλας με την εταιρεια της ψυκτρας που εχεις μηπως και μπορει να σου στειλει αυτη το bracket,οπως εκανε η Noctua αλλα και αλλες εταιρειες.

https://landing.coolermaster.com/pages/amd-am4-ryzen-compatability/

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Μιας και περιμένω την Amd για την αναβάθμιση

Ο 6700Κ θα μπει αγγελία ; Είμαι fan των 6700Κ/7700Κ . Έχω γλυτώσει πολύ κόσμο από ξεπερασμένα 4c/8thr !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Ο 6700Κ θα μπει αγγελία ; Είμαι fan των 6700Κ/7700Κ . Έχω γλυτώσει πολύ κόσμο από ξεπερασμένα 4c/8thr !

Όχι δεν πουλάω σχεδόν ποτέ το παλιό μου Hardware

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Είμαι περίεργος γενικώς για την επόμενη γενιά στις κονσόλες που θέλοντας ή μη, επηρεάζουν άμεσα την κατάσταση στην gaming βιομηχανια και φυσικά στις αλλαγές στο hardware στα PC μας. 

Αν πχ αρχίσει η φάση με ένα Ps5 με 12core CPU το οποίο θα είναι βασισμένο στην σειρά 3Χ από οτι φημολογείται, μπορεί να δούμε πλέον πολλά games να απαιτούν multicore και να πάμε σε άλλη φάση όσο αφορά αυτό. Κάνω μια εκτίμηση, και τιποτα άλλο.  

Προφανώς ο 3900Χ είναι η διαφορά εδώ  αφού αποφάσισαν να μην γίνει ακομα  το release του 16core.

Είμαι περίεργος πως θα δεχονται τα overclocks, μέχρι που θα τον φτάσουν κάποιοι, τι θερμοκρασίες/καταναλωση θα έχουν.. Μερικές εβδομάδες υπομονή. 

φιλε το ps5 θα ερθει με ryzen 2 8 core/16thread, το εχει επιβαιωσει η sony 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...