Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Υπάρχουν αντάπτορες pci-e --> cpu 4+4pin, αν είναι σε καλή κατάσταση μια χαρά αντέχει. Εκτός αν του κάνεις OC και βάλεις καμία 2080Ti πάνω 😛 

η Vega64/vii 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως καλη μαγκια θα ηταν να σταματουσαν επιτελους απο την AMD να μας "φορτωνουν" αυτες τις ψυκτρες.Οποιος μπορει αγοραζει κατι καλυτερο και του μενει αμανατι.

Τις χρεωνει νομιζω κοντα στα 50 ευρω.Θα επεφταν πολυ οι τιμες αν χρεωναν μονο BOX, οπως η INTEL 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hary είπε

Παντως καλη μαγκια θα ηταν να σταματουσαν επιτελους απο την AMD να μας "φορτωνουν" αυτες τις ψυκτρες.Οποιος μπορει αγοραζει κατι καλυτερο και του μενει αμανατι.

Τις χρεωνει νομιζω κοντα στα 50 ευρω.Θα επεφταν πολυ οι τιμες αν χρεωναν μονο BOX, οπως η INTEL 

Και η intel το ίδιο με εσένα σκέφτηκε και δεν έχει ψύκτρα και έχει αυτές τις τρομερές τιμές:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Υπάρχουν αντάπτορες pci-e --> cpu 4+4pin, αν είναι σε καλή κατάσταση μια χαρά αντέχει. Εκτός αν του κάνεις OC και βάλεις καμία 2080Ti πάνω 😛 

Σε στοκ θα τρέχει μαζί με μια GTX1060 προς το παρών.
Έχω ήδη τον παρακάτω αντάπτορα και άλλον ένα από molex σε eps
https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cb051-pcie-to-atx12v-cable-adapter-p-PER.805469

Φαντάζομαι ο pci-e αντάπτορας θα είναι πιο ασφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, hary είπε

Παντως καλη μαγκια θα ηταν να σταματουσαν επιτελους απο την AMD να μας "φορτωνουν" αυτες τις ψυκτρες.Οποιος μπορει αγοραζει κατι καλυτερο και του μενει αμανατι.

Τις χρεωνει νομιζω κοντα στα 50 ευρω.Θα επεφταν πολυ οι τιμες αν χρεωναν μονο BOX, οπως η INTEL 

Αυτο βρε αδερφε που ακριβως το διαβασες?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, akoinonitos said:

Αυτο βρε αδερφε που ακριβως το διαβασες?

Εννοεί ότι και καλά θα έπεφτε η τιμή στους boxed αν τους έδιναν tray με μείον 50€. Δεν υπολογίζει όμως ότι το cooler άντε να στοιχίζει στην AMD 5€ καθώς τα παίρνει κατά εκατοντάδες χιλιάδες. Άντε για τη wraith να το δεχτώ ότι τους κοστίζει 15€ και όχι 5 λόγω LED + heatpipes...

6 minutes ago, panospc said:

Σε στοκ θα τρέχει μαζί με μια GTX1060 προς το παρών.
Έχω ήδη τον παρακάτω αντάπτορα και άλλον ένα από molex σε eps
https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cb051-pcie-to-atx12v-cable-adapter-p-PER.805469

Φαντάζομαι ο pci-e αντάπτορας θα είναι πιο ασφαλής.

Μια χαρά θα είσαι με αυτόν. :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Και η intel το ίδιο με εσένα σκέφτηκε και δεν έχει ψύκτρα και έχει αυτές τις τρομερές τιμές:)

Ετσι ειναι οπως τα λες, απλα δε βαζω ως παραδειγμα την INTEL για τις τιμες της(μακρια απο εμας), αλλα μονο για την πολιτικη της να δινει CPU χωρις ψυκτρα.Για πολλους που ειχαν ή εχουν ακομα AMD η ψυκτρα τους εχει μεινει(βλεπε και διαφορες αγγελιες στο site)

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο βρε αδερφε που ακριβως το διαβασες? μπορω να εχω ενα link?

Δε το διαβασα καπου,απλα θα ηταν καλη πολιτικη να διαθεταν μονο τον επεξεργαστη και οχι απαραιτητα και το Wraith cooler.Εγω εχω ηδη καλη υδροψυξη και οταν με το καλο παρω τον 3700Χ θα μου μεινει η ψυκτρα.

Αυτο λεω, εαν διεθεταν μονο το CPU σιγουρα οι τιμες θα ηταν προς τα κατω, με αμεσα ωφελημενους εμας, τους αγοραστες

Επεξ/σία από hary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα μπορούσαν να δίνανε με cooler τους 3άριδες που είναι entry level. 5 και 7 καλύτερα να ήταν χωρίς ψήκτρα μιας και οι περισσότεροι βάζουν aftermarket, ειδικά αν κάνεις και OC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σίγουρο οτι στη νεα σειρα παλι οι bdie μνημες θα κανουν τη διαφορα; η μηπως υπαρχει κ περιπτωση η νεα γενια ryzen να μην επηρεάζεται τοσο κ να ειναι περιπου σαν την intel οσο αφορα τις μνημες; και μια ερωτηση γιαυτους που ξερουν. Εαν ημαστε σιγουροι 101% οτι παλι οι bdie θα κανουν τη διαφορα, ποιο σετακι θα μου προτείνατε να εξετασω την αγορα του απο τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, hary said:

Ετσι ειναι οπως τα λες, απλα δε βαζω ως παραδειγμα την INTEL για τις τιμες της(μακρια απο εμας), αλλα μονο για την πολιτικη της να δινει CPU χωρις ψυκτρα.Για πολλους που ειχαν ή εχουν ακομα AMD η ψυκτρα τους εχει μεινει(βλεπε και διαφορες αγγελιες στο site)

Δε το διαβασα καπου,απλα θα ηταν καλη πολιτικη να διαθεταν μονο τον επεξεργαστη και οχι απαραιτητα και το Wraith cooler.Εγω εχω ηδη καλη υδροψυξη και οταν με το καλο παρω τον 3700Χ θα μου μεινει η ψυκτρα.

Αυτο λεω, εαν διεθεταν μονο το CPU σιγουρα οι τιμες θα ηταν προς τα κατω, με αμεσα ωφελημενους εμας, τους αγοραστες

Αντί για γκρίνια θα μπορούσες να την πουλήσεις προς 35€ καθώς υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που θα την ήθελαν για τα led, aaaand profit! Been there done that...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εννοεί ότι και καλά θα έπεφτε η τιμή στους boxed αν τους έδιναν tray με μείον 50€. Δεν υπολογίζει όμως ότι το cooler άντε να στοιχίζει στην AMD 5€ καθώς τα παίρνει κατά εκατοντάδες χιλιάδες. Άντε για τη wraith να το δεχτώ ότι τους κοστίζει 15€ και όχι 5 λόγω LED + heatpipes...

Μια χαρά θα είσαι με αυτόν. :) 

Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι μονο 5 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/14650950/AMD-Ryzen-5-2600X-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/18073453/AMD-Ryzen-5-Ryzen-5-2600X-with-Wraith-Max-Cooler-Box.html

Τσεκαρε αυτα τα δυο.Το ενα με ψυκτρα το αλλο χωρις.

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Θα μπορούσαν να δίνανε με cooler τους 3άριδες που είναι entry level. 5 και 7 καλύτερα να ήταν χωρίς ψήκτρα μιας και οι περισσότεροι βάζουν aftermarket, ειδικά αν κάνεις και OC..

Ακριβως.Να εχεις την επιλογη.Με ψυκτρα ή χωρις ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hary είπε

Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι μονο 5 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/14650950/AMD-Ryzen-5-2600X-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/18073453/AMD-Ryzen-5-Ryzen-5-2600X-with-Wraith-Max-Cooler-Box.html

Τσεκαρε αυτα τα δυο.Το ενα με ψυκτρα το αλλο χωρις.

Και τα δύο με ψύκτρα είναι, Wraith Spire vs Wraith Max

http://www.relaxedtech.com/reviews/amd/wraith-max-and-wraith-spire-cooler/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και οι δύο έχουν cooler. Απλά και καλά στον ακριβότερο η ψήκτρα κάνει και για OC και δεν χρειάζεται aftermarket..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω εγω τωρα μια ερωτηση ρητορικη για να μην φαμε 10 σελιδες να γραφουμε για ψυκτρες.... εχετε δει κανα tray να ειναι πιο φθηνος απο box?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...