Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα έπιπλο τηλεόρασης με ενσωματωμένο Home Cinema μάρκας Sony και μου το ζητάνε προς αγορά στα 300 ευρώ. Υπάρχει κάποιο καλό Home Cinema στα 300-350 ευρώ;  Ξέρω πως σε έτοιμες λύσης βρίσκω επιλογές αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο αξίζουν. Σε ξεχωριστά κομμάτια ίσως μου βγει πολύ παραπάνω η τιμή (η τιμή 350 ευρώ είναι το ταβάνι, άντε να φτάσω έως 400 ευρώ αν αξίζει κάτι). Τα Soundbar λένε τίποτα;

Δεν με ενδιαφέρει να σπάει τζάμια (ούτε φυσικά να είναι και πολύ χαμηλός ο ήχος) αλλά να είναι όσο το δυνατόν (σε αυτό το εύρος τιμής) πιο καθαρός και ποιοτικός ο ήχος.

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

με 400 ευρώ θα βρεις σίγουρα έτοιμο  home cinema, όπως και αξιόλογη sounbar. Προσωπικά είιχα στην καταοχή μου την LG SJ4 (χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο) και έπαιζε σαφώς καλύτερα από τα ηχεία της τηλεόρασης.

επιλογές υπάρχουν πολλές. σίγουρα θα βρεις κάτι που θα σου αρέσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν γίνεται με τόσα λίγα. Μόνο κάτι Home Cinema της πυρκαγιάς όλα σε ένα ή κάποια ηχομπάρα βρίσκεις σε αυτά τα χρήματα. Αμφότερα καμία σχέση με συστήματα ενισχυτή AV, ηχείων και Sub.

Ίσως κάποιο σετ δορυφόρων+sub 5.1 μαζί με εισαγωγικό ενισχυτή AV να σου βγει στα 500+€ αλλά επί της ουσίας για ένα αξιοπρεπές σύστημα οι τιμές είναι γύρω στο χιλιάρικο για να έχει πραγματικά ηχεία και όχι τσόφλια.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή τόσο χάλια είναι τα έτοιμα; Δεν θέλω να φτάσω σε επίπεδα επαγγελματικής η κινηματογραφικής εμπειρίας. Απλά έναν καλύτερο ήχο από εκείνον της τηλεόρασης που να ακούγεται ο ήχος της ταινίας από όλες τις πλευρές του δωματίου. Δεν κάνουν γι'αυτό τα έτοιμα λέτε; Έστω κάποιο soundbar με κατά προτίμηση δύο επιπλέον ηχεία για τοποθέτηση πίσω σε τοίχο ώστε να γεμίζει το δωμάτιο; Αξίζει κάποιο;

Σημείωση: Το δωμάτιο είναι περίπου 15 -  20τμ. 

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο Home Cinema με ξεχωριστά επιμέρους εξαρτήματα, άλλο απλή βελτίωση του ήχου της TV που επιτυγχάνεται σχεδόν με οτιδήποτε. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Τα 20.τ.μ. για να "γεμίσουν" σωστά χρειάζονται ξεχωριστό ενισχυτή AV, ηχεία και κυρίως χρειάζονται subwoofer ικανό. Ειδικά το τελευταίο είναι η Αχίλλειος πτέρνα στις ηχοομπάρες και τα συστήματα όλα-σε-σε ένα.

Πάντως ότι και να πάρεις η βελτίωση από τον ήχο της TV θα υπάρξει σε σχέση με τα ενσωματωμένα της ηχεία.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν υποθέσουμε μελλοντικά ότι παίρνω τον Denon AVR-X250BT με ποια ηχεία και sub είναι συμβατό; Υπάρχει κάποιο σετ όλα μαζί να φτάσουν το πολύ έως 500-550 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το συνολικό ποσό ψάχνεις να βρεις σετ δορυφόρων και sub. Όσο μεγαλύτερο το sub, τόσο καλύτερα. Αποφεύγεις σετάκια με μικρό sub.

Επίσης αποφεύγεις συστήματα "μεταμφιεσμένα" σε συστήματα με ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία, καθώς πρόκειται για συστήματα όλα σε ένα που προσπαθούν να ξεγελάσουν τον υποψήφιο αγοραστή. Αυτά θα τα ξεχωρίσεις κυρίως από το παθητικό sub που έχουν ή τα απαράδεκτα ηχεία που συνοδεύουν το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnpapoulias είπε

Εκτός του καταργημένου ενισχυτή, εν έτη 2019 ενσχυτής AV με HDMI 1.4 και χωρίς σύστημα ισοστάθμισης είναι σαν να βάζεις γκαζοζέν να συναγωνιστεί Φεράρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθιστικό 9-10τμ παιδιά κάνει κάποιο έτοιμο Home Cinema?  Έχω βρει τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/3275399/Sony-BDV-E4100.html

https://www.skroutz.gr/s/12551823/LG-LHB645N.html

https://www.skroutz.gr/s/2791007/Yamaha-NS-PA40-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/8699958/Sony-HT-RT3.html

Δεν ενδιαφέρομαι να φτάσω την ένταση επαγγελματικού ήχου ενός κινηματογράφου, αλλά έναν καλύτερο (αξιόλογο/δυνατό) ήχου από τα ηχεία της τηλεόρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τρίτο link δεν είναι έτοιμο Home Cinema. Είναι μόνο τα ηχεία.

Κανένα από αυτά που έβαλες δεν είναι σοβαρό Home Cinema. Χρειάζεται ενισχυτής AV, πεντάδα ηχείων και ενεργό sub. Αλλιώς δεν είναι Home Cinema, είναι κάτι σαν ηχομπάρα με πίσω ηχεία. Αστειότητα δηλαδή.

Δεν υπάρχει η έννοια της έντασης όπως ίσως φαντάζεσαι γιατί δεν γνωρίζεις τι είναι σημαντικό. Υπάρχει η έννοια του δυναμικού εύρους και του headroom, της μέσης στάθμης και του peak που θα χρειαστείς.

Ηχομπάρες και διάφορα όλα σε ένα είναι ανεπαρκή εφ' όσον θέλουμε να πληρούνται οι προϋποθέσεις ακόμα και σε ένα μικρό τυπικό σαλόνι.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δηλαδή η κομμάτια κομμάτια και χιλιάρικο η τίποτα.  Δηλαδή καλύτερο ήχο/εμπειρία από τα ηχεία της τηλεόρασης δεν θα είναι έτσι; Πεταμένα χρήματα θα είναι αυτά τα έτοιμα Home Cinema. Οπότε ας συμβιβαστώ με τα ηχεία της τηλεόρασης μου.😔

Σημείωση: Στο τρίτο λινκ που είναι μόνο τα ηχεία δεν συνδέονται σε pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα ενσωματωμένα ηχεία της TV θα έχεις καλύτερο ήχο. Home Cinema ήχο δεν θα έχεις.

Όχι δεν συνδέονται σε PC τα ηχεία του τρίτου link. Είναι κλασικά ηχεία δορυφόροι και ενεργό sub. Με έναν ενισχυτή AV θα ρίχνουν στ' αυτιά στα συστήματα των υπολοίπων link.
Ούτε κι αυτά όμως μπορούν να συγκριθούν με κανονικά ηχεία.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2019 στις 3:17 ΜΜ, Nathan Drake!! είπε

Χμ, δηλαδή η κομμάτια κομμάτια και χιλιάρικο η τίποτα.  Δηλαδή καλύτερο ήχο/εμπειρία από τα ηχεία της τηλεόρασης δεν θα είναι έτσι; Πεταμένα χρήματα θα είναι αυτά τα έτοιμα Home Cinema. Οπότε ας συμβιβαστώ με τα ηχεία της τηλεόρασης μου.😔

Σημείωση: Στο τρίτο λινκ που είναι μόνο τα ηχεία δεν συνδέονται σε pc?

Εντάξει μην γινόμαστε υπερβολικοί πραγματικά. Προφανώς μία έτοιμη λύση δε θα σου δώσει την ποιότητα ενός πολυκάναλου ενισχυτή και με ποιοτικά ηχεία. Η διαφορά είναι χαώδης (για μουσική δε το συζητάμε), αλλά μη τρελαθούμε ότι και ένα έτοιμο home cinema δεν αξίζει τα λεφτά του... Εγώ έχω το Samsung HT-J5150 (το είχα πάρει κάτω από 300€) και μια χαρά βλέπω τις ταινιούλες μου σε 5.1 (dolby, dts κλπ) και παίζω και τα παιχνιδάκια μου με Dolby Digital Live με σαφώς πιο απολαυστικό ήχο από την tv... Μη λέμε ότι θέλουμε

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μια καλή λύση για χώρους 15-20 τμ είναι να ΜΗΝ πας σε ένα κακό 5.1 αλλά σε ένα 2.1. Θα έχεις καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα ακόμα και με ηχεία σαν και αυτά

Με περίπου 500€ (200-250 + 300€ για ένα βασικό ενισχυτή) θα έχεις χίλιες φορές καλύτερο ήχο απ ό,τι βγάζει η tv σου. 

Αργότερα, είτε μπορείς να προσθέσεις ένα κεντρικό (για τους διαλόγους) καθώς και πίσω (ή να πάρεις πιο μεγάλα ως μπροστινά και να πας τα τωρινά πίσω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...