Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Μια καλή λύση για χώρους 15-20 τμ είναι να ΜΗΝ πας σε ένα κακό 5.1 αλλά σε ένα 2.1. Θα έχεις καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα ακόμα και με ηχεία σαν και αυτά

Με περίπου 500€ (200-250 + 300€ για ένα βασικό ενισχυτή) θα έχεις χίλιες φορές καλύτερο ήχο απ ό,τι βγάζει η tv σου. 

Αργότερα, είτε μπορείς να προσθέσεις ένα κεντρικό (για τους διαλόγους) καθώς και πίσω (ή να πάρεις πιο μεγάλα ως μπροστινά και να πας τα τωρινά πίσω). 

Και ποιο κεντρικό ηχείο (και όχι διαλόγων) θα μπορέσει να ταιριάξει με το συγκεκριμένο ζευγάρι που του προτείνεις; Γιατί δεν βλέπω να υπάρχει κεντρικό ηχείο σαν αυτά. Εκτός κι αν εννοείς άλλο κεντρικό ηχείο, διαφορετικό, που σημαίνει ότι θα μπορούσε να βάλει και άλλο αριστερό ηχείο σε σχέση με το δεξί... 😝

 

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Μια καλή λύση για χώρους 15-20 τμ είναι να ΜΗΝ πας σε ένα κακό 5.1 αλλά σε ένα 2.1. Θα έχεις καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα ακόμα και με ηχεία σαν και αυτά

Με περίπου 500€ (200-250 + 300€ για ένα βασικό ενισχυτή) θα έχεις χίλιες φορές καλύτερο ήχο απ ό,τι βγάζει η tv σου. 

Αργότερα, είτε μπορείς να προσθέσεις ένα κεντρικό (για τους διαλόγους) καθώς και πίσω (ή να πάρεις πιο μεγάλα ως μπροστινά και να πας τα τωρινά πίσω). 

Το θέμα είναι τι προσδιορίζεις κακό 5.1. Σίγουρα το 2.1 δεν είναι 5.1 όσο καλύτερο και να είναι από πλευράς ποιότητας ηχου. Απότι έχω καταλάβει θέλει να έχει 5.1 χωρίς να δώσει άπειρα λεφτά. Για να πας σε καλό σετ ενισχυτή και 5.1 ηχείων πρέπει να σκάσεις 800€+ εύκολα. Ενώ απλά αν θες έναν ικανοποιητικό ήχο σε ταινίες με ένα 350€ καθαρίζεις και με ασύρματα πίσω ηχεία. 

Είναι ο καθένας τι θέλει...

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι πάντως άπειρα λεφτά τα πέριξ του χιλιάρικου. Εκείνο που έχει σημασία είναι η διαφορά που προκύπτει ηχητικώς από αυτό που λένε "the real deal".

Όπως δεν υπάρχει επιστροφή από μια ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα στα ηχεία της TV, κατά τον ίδιο τρόπο δεν υπάρχει επιστροφή σε ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα από πραγματικό Home Cinema.

Αλλά ΟΚ, δεν είναι για όλους. Κάποιοι θα συμβιβαστούν με κάτι υποδεέστερο... .

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εβαλα τα Denon ως παράδειγμα. 

Θα μπορούσα να βάλω ένα ζεύγος Magnat Monitor Supreme ή Taga Harmony όπως εδώ

Τα συγκεκριμένα έχουν ικανοποιητική ακουστική ποιότητα και συνδυάζονται σε 5.1 αργότερα. 

Τα Denon μπορούν άνετα να παίξουν ως μπροστινά σε ένα κανονικά οικιακά συστήματα αλλά και ως πίσω ... 

3 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν είναι πάντως άπειρα λεφτά τα πέριξ του χιλιάρικου. Εκείνο που έχει σημασία είναι η διαφορά που προκύπτει ηχητικώς από αυτό που λένε "the real deal".

Όπως δεν υπάρχει επιστροφή από μια ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα στα ηχεία της TV, κατά τον ίδιο τρόπο δεν υπάρχει επιστροφή σε ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα από πραγματικό Home Cinema.

Αλλά ΟΚ, δεν είναι για όλους. Κάποιοι θα συμβιβαστούν με κάτι υποδεέστερο... .

Συμφωνώ ότι με τα "έτοιμα" συστήματα πληρώνεις χωρίς να παίρνεις ουσιαστική ποιότητα ηχείων. Μόνο ο ενισχυτής αξίζει κάπως τα χρήματα .... Καλύτερα να πάρεις μόνο τα δύο ηχεία (είτε με την προοπτική του σετ είτε μόνα τους). Η διαφορά στον ήχο θα σε εντυπωσιάσει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Εβαλα τα Denon ως παράδειγμα. 

Θα μπορούσα να βάλω ένα ζεύγος Magnat Monitor Supreme ή Taga Harmony όπως εδώ

Τα συγκεκριμένα έχουν ικανοποιητική ακουστική ποιότητα και συνδυάζονται σε 5.1 αργότερα. 

Τα Denon μπορούν άνετα να παίξουν ως μπροστινά σε ένα κανονικά οικιακά συστήματα αλλά και ως πίσω ... 

Συμφωνώ ότι με τα "έτοιμα" συστήματα πληρώνεις χωρίς να παίρνεις ουσιαστική ποιότητα ηχείων. Μόνο ο ενισχυτής αξίζει κάπως τα χρήματα .... Καλύτερα να πάρεις μόνο τα δύο ηχεία (είτε με την προοπτική του σετ είτε μόνα τους). Η διαφορά στον ήχο θα σε εντυπωσιάσει. 

Αν είναι να πάρει τα χειρότερα δυνατά ηχεία της αγοράς (Magnat-Taga) επειδή είναι φτηνά, για να λέει ότι πήρε ηχεία "κανονικά", τότε καλύτερα να πάρει τρανζιστοράκι.

Τα έχεις ακούσει τα συγκεκριμένα πως παίζουν; Μετά θα το τρως όλο το φαί σου.... 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν είναι πάντως άπειρα λεφτά τα πέριξ του χιλιάρικου. Εκείνο που έχει σημασία είναι η διαφορά που προκύπτει ηχητικώς από αυτό που λένε "the real deal".

Όπως δεν υπάρχει επιστροφή από μια ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα στα ηχεία της TV, κατά τον ίδιο τρόπο δεν υπάρχει επιστροφή σε ηχομπάρα ή συστήματα όλα σε ένα από πραγματικό Home Cinema.

Αλλά ΟΚ, δεν είναι για όλους. Κάποιοι θα συμβιβαστούν με κάτι υποδεέστερο... .

Ακριβώς... Εγώ πάντως που πήγα σε all in one, έχοντας ακούσει και έχοντας ιδέα τι εστί "σοβαρό" 5.1, δε μετάνιωσα ούτε € για την αγορά που έκανα. Φυσικά μιλάω παντα για ταινίες. Αν είχα απαιτήσεις και για μουσική (που οκ δεν είναι οτι δεν ακούγονται, αλλά συνηθίζω να ακούω σε ακουστικά) μάλλον θα έστηνα κι εγώ κάτι πιο "σωστό".

Απλά και το χιλιάρικο είναι χιλιάρικο...

Πάντως η αλήθεια είναι, όταν κάποια εποχή ψάχναμε για ηχεία, και είχαμε πάει σε μαγαζί που ειχε πάρα πολλά για ακρόαση, είχα πάθει πλάκα με την audio spectrum... Ανάμεσα σε B&W Yamaha κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προσωπικά έχω ένα 7.1 με μπροστινά αυτά και το υπόλοιπ σετ. 

Μαζί με έναν Denon ενισυτή. Για οικιακή χρήση θεωρώ ότι είναι ικανοποιητικά και τα χρησιμοποιώ σε έναν χώρο ~40 τμ. 

Παλιότερα - όταν έμενα σε διαμέρισμα είχα πρωτοξεκινήσει είχα πάρει - χωρίς να γνωρίζω σχεδόν τπτ περί ηχείων (αλλά και χωρίς πολλά χρήματα) - αυτά της jbl. 

Μιλάμε για πριν 12-14 χρόνια πλέον και παίζουν ακόμα. Σήμερα τα έχω κρεμάσει ψηλά στο 7.1 και κάνουν τη δουλειά τους. 

Σε ό,τι αφορά τα Taga και τα Magnat δεν τα έχω ακούσει αλλά εκτιμώ πως αν δεν τα ζορίσει κανείς υπερβολικά, θα δώσουν ικανοποιητικότερο αποτέλεσμα από τις πλαστικούρες που αγοράζεις στα σετ του Κωτσόβολου ή Mediamarkt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Σε ό,τι αφορά τα Taga και τα Magnat δεν τα έχω ακούσει αλλά εκτιμώ πως αν δεν τα ζορίσει κανείς υπερβολικά, θα δώσουν ικανοποιητικότερο αποτέλεσμα από τις πλαστικούρες που αγοράζεις στα σετ του Κωτσόβολου ή Mediamarkt. 

Στο Home Cinema μιλάμε κατ' εξοχήν για peak και στάθμες. Το μόνο σίγουρο είναι το ζόρι. Και είναι πολύ. Τώρα αν κάποιος βολεύεται με τον ήχο τους που απλά τυχαίνει να βγαίνει από καμπίνα MDF, είναι άλλο θέμα. Δεν σώζεται το πράμα επειδή οπτικά δίνουν την εντύπωση κανονικού ηχείου. Ξέρω ηχεία Koda που παίζουν καλύτερα να φανταστείς... .

Γύρω στο χιλιάρικο θέλει και θα είναι ταμάμ για εισαγωγικό - πραγματικό - Home Cinema για να τον καλύψει σε όλες τις immersive εμπειρίες. Ταινίες-gaming-μουσική.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Στο Home Cinema μιλάμε κατ' εξοχήν για peak και στάθμες. Το μόνο σίγουρο είναι το ζόρι. Και είναι πολύ. Τώρα αν κάποιος βολεύεται με τον ήχο τους που απλά τυχαίνει να βγαίνει από καμπίνα MDF, είναι άλλο θέμα. Δεν σώζεται το πράμα επειδή οπτικά δίνουν την εντύπωση κανονικού ηχείου. Ξέρω ηχεία Koda που παίζουν καλύτερα να φανταστείς... .

Γύρω στο χιλιάρικο θέλει και θα είναι ταμάμ για εισαγωγικό - πραγματικό - Home Cinema για να τον καλύψει σε όλες τις immersive εμπειρίες. Ταινίες-gaming-μουσική.

Φίλε μου δεν διαφωνώ μαζί σου καθόλου αλλά αν ο ts δεν διαθέτει τόσα (ή ο χώρος του είναι αρκετά μικρός) νομίζω ότι ακόμα και ένα κατώτερο ηχείο θα είναι μακράν καλύτερο από κείνο της τηλεόρασης ή ένα σετ πλαστικούρας για το οποίο θα σκάσει 350-500 ευρώ (και ΝΑΙ - την έχω πατήσει και εγώ με τέτοια! Και όχι μία αλλά ... τρεις φορές!! Ώσπου αποφάσισα να κάτσω να μάθω μερικά πράγματα και είχα πλέον περισσότερα χρήματα για κάτι πιο αξιοπρεπές). 

Για κάποιον που ο χώρος του είναι 15 τμ νομίζω ότι ένα ζεύγος στα 100-120 ευρώ μαζί με έναν απλό ενισχυτή (<300 ευρώ, άρα ένα σύστημα 2.1) θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα "ψεύτικο" 5.1 (όπου δεν θα τολμάει να ανεβάσει την ένταση διότι απλά θα "σκάσουν" τα ηχεία και μπάσα δεν θα ακούσει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Φίλε μου δεν διαφωνώ μαζί σου καθόλου αλλά αν ο ts δεν διαθέτει τόσα (ή ο χώρος του είναι αρκετά μικρός) νομίζω ότι ακόμα και ένα κατώτερο ηχείο θα είναι μακράν καλύτερο από κείνο της τηλεόρασης ή ένα σετ πλαστικούρας για το οποίο θα σκάσει 350-500 ευρώ (και ΝΑΙ - την έχω πατήσει και εγώ με τέτοια! Και όχι μία αλλά ... τρεις φορές!! Ώσπου αποφάσισα να κάτσω να μάθω μερικά πράγματα και είχα πλέον περισσότερα χρήματα για κάτι πιο αξιοπρεπές). 

Για κάποιον που ο χώρος του είναι 15 τμ νομίζω ότι ένα ζεύγος στα 100-120 ευρώ μαζί με έναν απλό ενισχυτή (<300 ευρώ, άρα ένα σύστημα 2.1) θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα "ψεύτικο" 5.1 (όπου δεν θα τολμάει να ανεβάσει την ένταση διότι απλά θα "σκάσουν" τα ηχεία και μπάσα δεν θα ακούσει ποτέ. 

2.1 δε προϋποθέτει και sub? Toν όρο "ψεύτικο 5.1" δε τον καταλαβαίνω... Και οχι δε θα εχει καλύτερο αποτέλεσμα ένα 2.1 με οποιοδήποτε 5.1... Μουσικά σίγουρα. Αλλά εφόσον δε μιλάμε για ένταση αλλά για πλήθος καναλιών δεν γίνεται να τα συγκρίνεις. Και όσον αφορά την ένταση πάλι δε καταλβαίνω που κολάει το όλο ζήτημα...  Αν ειναι να κανεις παρτυ ναι δεν αντεχουν. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δε παίζει να το έχω πάει πάνω από το 1/3...

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το κακό έχει το υπερβολικά χαμηλό budget. Θες ένα αξιοπρεπές 5.1 και φτάνει μόνο για 2.0.

Κι εμένα μου αρέσει το less is more ειδικά όταν μιλάμε για μικρά ηχεία ραφιού και έναν στερεοφωνικό Hi-Fi ενισχυτή, αλλά η σύγκριση είναι ελαφρώς (όσο πατάει ο ρινόκερος) μήλα με πορτοκάλια.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, mordred είπε

2.1 δε προθποθέτει και sub? Toν όρο "ψεύτικο 5.1" δε καταλαβαίνω... Και οχι δε θα εχει καλύτερο αποτέλεσμα ένα 2.1 με οποιοδήποτε 5.1... Μουσικά σίγουρα αλλά εφόσον δε μιλάμε για ένταση αλλά για πλήθως καναλιών δεν γίνεται να τα συγκρίνεις 

Nαι, το .1 αναφέρεται στο sub 

"Ψεύτικο" εννοώ όλα τα έτοιμα 5.1 όπου τα περιφερειακά ηχεία είναι πλαστικά. 

Προσωπικά θα έδινα προτεραιότητα στην ποιότητα του ηχείου και όχι στο πλήθος των καναλιών (που μπορούν να προστεθούν σιγά σιγά και με καλύτερης ποιότητας ηχειας).

Αντίθετα, αν "παντρευτεί" έαν σετ σκάρτων ηχείων (και μπορείς να το δεις απλά και μόνο από τα καλώδιο που δίνουν συνοδευτικά για αυτά τα συστηματάκια και να τα συγκρίνεις με "κανονικά" καλώδια ήχου) θα έχει πετάξει χρήματα. Θα του μείνει ίσως το sub κι ο ενισχυτής που μπορει να οδηγήσει και άλλα "λίγο μεγαλύτερα" ηχεία στο μέλλον ... αλλά λίγο. 

Τέλος πάντων, περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα. Ο καθένας επιλέγει ό,τι του αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρεπει να ξεχωρίσετε τη διαφορά ποότητα από αριθμό καναλιών.

Μόλις τώρα, chessplayer-alexis είπε

Nαι, το .1 αναφέρεται στο sub 

"Ψεύτικο" εννοώ όλα τα έτοιμα 5.1 όπου τα περιφερειακά ηχεία είναι πλαστικά. 

Προσωπικά θα έδινα προτεραιότητα στην ποιότητα του ηχείου και όχι στο πλήθος των καναλιών (που μπορούν να προστεθούν σιγά σιγά και με καλύτερης ποιότητας ηχειας).

Αντίθετα, αν "παντρευτεί" έαν σετ σκάρτων ηχείων (και μπορείς να το δεις απλά και μόνο από τα καλώδιο που δίνουν συνοδευτικά για αυτά τα συστηματάκια και να τα συγκρίνεις με "κανονικά" καλώδια ήχου) θα έχει πετάξει χρήματα. Θα του μείνει ίσως το sub κι ο ενισχυτής που μπορει να οδηγήσει και άλλα "λίγο μεγαλύτερα" ηχεία στο μέλλον ... αλλά λίγο. 

Τέλος πάντων, περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα. Ο καθένας επιλέγει ό,τι του αρέσει

Κοίταξε να δεις. Για την ποιότητα του ηχείου και τα πλαστικά. Εφόσον υπάρχει sub (που η δουλειά του είναι να αποδίδει τις χαμηλες συχνότητες) η ύπαρξη καμπίνας για μπασα στα περιφεριακά ηχεία ουσιαστικά δε παίζει τοσο ρόλο πιστεύω. Το τι καλώδιο χρησιμοποιείται από καθε ηχείο έχει να κάνει με το φορτίο που πρέπει να μεταφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζουν ρόλο.

Αν έχεις μικρά κουτάκια που παίζουν πχ. μέχρι 150Hz, το subwoofer δυστυχώς θα αναπαράγει συχνότητες κατευθυντικές και θα μπορείς να ακούς από που προέρχονται αυτές.

Άντε τώρα να έχει η ταινία ένα εφέ με χαμηλές συχνότητες στα surround και μεγάλο μέρος του εφέ να αναπαράγεται από το sub που θα βρίσκεται σε άλλη θέση. Μιλάμε για rendering κουκουρούκου. 😣
Κλασικό πρόβλημα αυτό σε συστηματάκια όλα-σε-ένα με μικρά κουτάκια για ηχεία. Όχι πως έχουν βέβαια και κανένα σοβαρό sub αυτά βέβαια... .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο παρατηρησεις

Επειδη ο χωρος που βαζουμε τα ηχεια δεν ειναι ο καλυτερος και ακριβο σετ να παρει κανεις δεν θα το αξιοποιησει

Ξερω ανθρωπους που βλεπουν μια ταινια στο τοσο, απο ακριβο συστημα κι αλλους που με κατωτερα συστηματα βλεπουν παμπολλες ταινιες και τις απολαμβανουν

Παρε το συστημα που σε παιρνει και σχιστο, κατα τη γνωμη μου και μεταχειρισμενο ενισχυτη, καλο ομως κι ας μην παιζει νεα φορμα ηχου παρα νεο και χαλια (5.1ετσι κι αλλιως μιλαμε)

Αξιολογο κεντρικο ηχειο

Ενισχυτης και ηχειο που δεν εχει μπορνες αλλα κλιπσακια για τα καλωδια καλο ειναι να αποφευγεται

Υγ υπηρχε μια εποχη που η audio spectrum εβγαζε εξαιρετα ηχεια που θελαν ομως ακριβους ενισχυτες τωρα δεν ξερω αν υφισταται η ιδια

Υγ2 Δε θελω να μαλωσουμε

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...