Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Φυσικά. Εννοείται.

Μέχρι να ακούσεις λύση με ξεχωριστό ενισχυτή AV ηχεία και sub, οπότε δεν υπάρχει επιστροφή μετά σε κάτι άλλο.

Δεν είναι custom αυτά. Κανονικά προϊόντα  που πωλούνται σε καταστηματα λιανικής είναι.

Custom υπό την έννοια ότι δεν είναι έτοιμη λύση 5.1 all in one.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά με έχετε μπερδέψει πολύ κι όπως βλέπω θα παραμείνω με το επιπλάκι μου της Sony.:) Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 700-800+ ευρώ  μόνο για Home Cinema. Υπάρχουν και άλλες οικογενειακές ανάγκες. Αφήστε που θέλει η γυναίκα μου να μάθει ποδήλατο (ξέρω, είναι σε λίγο μεγάλη ηλικία:D αλλά ποτέ δεν είναι αργά!) και να πάρει ένα και να πάρω άλλο ένα και για την κόρη μου να αρχίσω να τη μάθω, οπότε έχουν κι άλλοι σειρά!:D.

Το επιπλάκι Home Cinema είναι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mordred είπε

Custom υπό την έννοια ότι δεν είναι έτοιμη λύση 5.1 all in one.

Βασικά τα all in one 5.1 ετοιμα πακετα θεωρούνται custom λυσεις μιας και ειναι ενα μιξαρισμα  τεχνολογιων και  ακουστικης σε ενα φτηνιάρικο πακέτο με σκοπό να πιάσει εμπορικά πελάτες καποιους πουν δεν εχουν σκοπο ή δυνατοτητα να αγορασουν ενα 5.1 συστημα οπως αυτό οριζεται. ( ειναι της ιδιας εμπορικης και marketing Λογικης αντιστοιχο με  των προιοντων τηλεόρασης με ενσωματομένο DVD Player)

Και επισης θεωρούνται custom και "σκουπίδια" διοτι δεν μπορει/αξίζει να γινει αλλαγη πχ ενισχυτη με καποιον αλλον αλλα ουτε και αντικατασταση των ηχειων με κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/6/2019 στις 1:30 ΜΜ, mordred είπε

Το θέμα είναι τι προσδιορίζεις κακό 5.1. Σίγουρα το 2.1 δεν είναι 5.1 όσο καλύτερο και να είναι από πλευράς ποιότητας ηχου. Απότι έχω καταλάβει θέλει να έχει 5.1 χωρίς να δώσει άπειρα λεφτά. Για να πας σε καλό σετ ενισχυτή και 5.1 ηχείων πρέπει να σκάσεις 800€+ εύκολα. Ενώ απλά αν θες έναν ικανοποιητικό ήχο σε ταινίες με ένα 350€ καθαρίζεις και με ασύρματα πίσω ηχεία. 

Είναι ο καθένας τι θέλει...

Ακριβώς αυτό! Θέλω απλά μία φθηνή λύση (έως 400 ευρώ) για έναν πιο ικανοποιητικό ήχο σε ταινίες!

Ας υποθέσουμε ότι σε 1-2 μήνες που προορίζεται η αγορά του, μπορέσω και αυξήσω λίγο ακόμα το Budget μου στα 500 ευρώ. Αν πάρω κάποιον από αυτούς τους ενισχυτές, με ποια ηχεία θα ταίριαζαν και θα ήταν ο ήχος αξιοπρεπής; Έχετε να προτείνεται κάποια ώστε μαζί με τον ενισχυτή να βγει η τιμή στα 400-500 ευρώ;

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Custom θα πει tailored to specific needs. Τα όλα σε ένα είναι το ακριβώς αντίθετο. Είναι one size fits all.

3 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Παιδιά με έχετε μπερδέψει πολύ κι όπως βλέπω θα παραμείνω με το επιπλάκι μου της Sony.:) Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 700-800+ ευρώ  μόνο για Home Cinema. Υπάρχουν και άλλες οικογενειακές ανάγκες. Αφήστε που θέλει η γυναίκα μου να μάθει ποδήλατο (ξέρω, είναι σε λίγο μεγάλη ηλικία:D αλλά ποτέ δεν είναι αργά!) και να πάρει ένα και να πάρω άλλο ένα και για την κόρη μου να αρχίσω να τη μάθω, οπότε έχουν κι άλλοι σειρά!:D.

Το επιπλάκι Home Cinema είναι αυτό

Ερώτηση για να μην ψάχνω τώρα. Έχει έξοδο για surround ηχεία το έπιπλο; Το link λέει για 3.1, δηλαδή η εμπρός τριάδα και το sub είναι ενσωματωμένα. Αν έχει έξοδο για surround ηχεία μάλλον θα προσθέσεις ένα ζευγάρι και θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Παιδιά με έχετε μπερδέψει πολύ κι όπως βλέπω θα παραμείνω με το επιπλάκι μου της Sony.:) Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 700-800+ ευρώ  μόνο για Home Cinema. Υπάρχουν και άλλες οικογενειακές ανάγκες. Αφήστε που θέλει η γυναίκα μου να μάθει ποδήλατο (ξέρω, είναι σε λίγο μεγάλη ηλικία:D αλλά ποτέ δεν είναι αργά!) και να πάρει ένα και να πάρω άλλο ένα και για την κόρη μου να αρχίσω να τη μάθω, οπότε έχουν κι άλλοι σειρά!:D.

Το επιπλάκι Home Cinema είναι αυτό

Δε ξέρω το έπιπλο τι ρόλο βαράει και τι απόδοση έχει...

Η άποψη μου είναι (που δε διαφέρει πολύ από τα υπόλοιπα πιο έμπειρα παιδιά σε audio) είναι ότι αποφάσισε με αυτό που θα σε καλύψει. Εγώ απλά διαφωνώ με τα παιδιά στο ότι παίρνοντας ένα budget σύστημα πετάς τα λεφτά σου. Δε μπορείς όμως προφανώς να συγκρίνεις ποιοτικά μία 5.1 σύνθεση των 1000€ plus με ένα σύστημα των 200-300€. Επ' ουδενί. 

Εγώ λέω πάρε τα ποδήλατα για αρχή (να μην ακούς γκρίνια σε 5.1) και ψάξε να ακούσεις Live ένα budget σύστημα και ένα καλό, και δες αν η διαφορά χρημάτων αξίζει για τις ανάγκες σου.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πρέπει να πάει να ακούσει ένα σύστημα εκεί γύρω στο χιλιάρικο. Η διαφορά είναι σοκαριστική σε σχέση με ηχομπάρα ή σύστημα όλα σε ένα.

Στο κάτω κάτω κριτής θα είναι τα αυτιά του. Ξεκίνα τις ακροάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mordred είπε

Δε ξέρω το έπιπλο τι ρόλο βαράει και τι απόδοση έχει...

Η άποψη μου είναι (που δε διαφέρει πολύ από τα υπόλοιπα πιο έμπειρα παιδιά σε audio) είναι ότι αποφάσισε με αυτό που θα σε καλύψει. Εγώ απλά διαφωνώ με τα παιδιά στο ότι παίρνοντας ένα budget σύστημα πετάς τα λεφτά σου. Δε μπορείς όμως προφανώς να συγκρίνεις ποιοτικά μία 5.1 σύνθεση των 1000€ plus με ένα σύστημα των 200-300€. Επ' ουδενί. 

Εγώ λέω πάρε τα ποδήλατα για αρχή (να μην ακούς γκρίνια σε 5.1) και ψάξε να ακούσεις Live ένα budget σύστημα και ένα καλό, και δες αν η διαφορά χρημάτων αξίζει για τις ανάγκες σου.

Δυστυχώς θα πρέπει να πω οτι για ένα αποδεκτά ποιοτικό πακέτο 5.1 τα 1000€ είναι τουλάχιστον η εκκίνηση! Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια η εμπειρία μου στον χώρο έχει δείξει μόνο αυτό! Φανταστείτε οτι με αυτά τα χρήματα πρέπει να αγοραστεί ένας 5.1 - 6.1 ενισχυτής 5 ηχεία και ένα ενεργό sub! Και αυτά να παίζουν και σωστά! Δυστυχώς στα 300€ απλά δεν! Είναι πεταμένα χρήματα από όλες τις απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, mordred είπε

Δε ξέρω το έπιπλο τι ρόλο βαράει και τι απόδοση έχει...

Η άποψη μου είναι (που δε διαφέρει πολύ από τα υπόλοιπα πιο έμπειρα παιδιά σε audio) είναι ότι αποφάσισε με αυτό που θα σε καλύψει. Εγώ απλά διαφωνώ με τα παιδιά στο ότι παίρνοντας ένα budget σύστημα πετάς τα λεφτά σου. Δε μπορείς όμως προφανώς να συγκρίνεις ποιοτικά μία 5.1 σύνθεση των 1000€ plus με ένα σύστημα των 200-300€. Επ' ουδενί. 

Εγώ λέω πάρε τα ποδήλατα για αρχή (να μην ακούς γκρίνια σε 5.1) και ψάξε να ακούσεις Live ένα budget σύστημα και ένα καλό, και δες αν η διαφορά χρημάτων αξίζει για τις ανάγκες σου.

Μα αυτό βρε παιδιά θέλω (μόνο εσύ έχεις καταλάβει τι ακριβώς θέλω). Έναν καλύτερο ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης και του 3.1 Home Cinema (μοντέλο του 2007-08) που ήδη έχω. Απλά, να γεμίζει όμως ο ήχος γύρω μου (εφόσον θα έχει ηχεία και μπροστά και πίσω μου σωστά;) από το 3.1 που έχω αλλά έχει τα ηχεία μόνο μπροστά. Όπως και να το κάνουμε δεν θα έχει καλύτερο ήχο; Ξέχασα να αναφέρω πως τα watt του 3.1 (αν θυμάμαι καλά) είναι 250watt.😔 Ξέρω πως δεν πρέπει να είναι πραγματικά τα watt που αποδίδει (πάντα νομίζω πως είναι λιγότερα σε αυτά τα Home Cinema), ούτε και στα καινούρια τα έτοιμα δεν πιάνουν τα 1000watt που λένε στη περιγραφή, αλλά όπως και να έχει, δεν θα είναι καλύτερος ο ήχος;

Ναι, τελικά πήρα στα κορίτσια μου πρώτα ποδήλατα (γυναίκα και κόρη να τις μάθω σιγά σιγά) και τώρα ακούνε από μένα μουρμούρα σε 5.1!!!! 😋   Χαχαχα πλάκα κάνω.😄

21 ώρες πριν, mitspetr είπε

Όντως πρέπει να πάει να ακούσει ένα σύστημα εκεί γύρω στο χιλιάρικο. Η διαφορά είναι σοκαριστική σε σχέση με ηχομπάρα ή σύστημα όλα σε ένα.

Στο κάτω κάτω κριτής θα είναι τα αυτιά του. Ξεκίνα τις ακροάσεις.

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στην επαρχία που είμαι γιατί δεν υπάρχουν πολλά καταστήματα και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν έχουν και πολλές συσκευές στην έκθεση! 10-15 τηλεοράσεις, 10 κινητά και 3-4 οθόνες pc κτλ. Όλα από από 3-4 και 10 κομμάτια έχουν. Σε Home Cinema ούτε για δείγμα δεν έχουν! Όχι σε κομμάτια, αλλά ούτε καν σε αυτά τα έτοιμα! Μόνο παραγγελία. Άστα, σαν να ζούμε στην εξορία, χωρίς ανταγωνισμό! 

20 ώρες πριν, ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ είπε

Δυστυχώς θα πρέπει να πω οτι για ένα αποδεκτά ποιοτικό πακέτο 5.1 τα 1000€ είναι τουλάχιστον η εκκίνηση! Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια η εμπειρία μου στον χώρο έχει δείξει μόνο αυτό! Φανταστείτε οτι με αυτά τα χρήματα πρέπει να αγοραστεί ένας 5.1 - 6.1 ενισχυτής 5 ηχεία και ένα ενεργό sub! Και αυτά να παίζουν και σωστά! Δυστυχώς στα 300€ απλά δεν! Είναι πεταμένα χρήματα από όλες τις απόψεις!

1000 ευρώ τουλάχιστον η εκκίνηση;!!!!!!!! 😲 Με έχεις δει να φεύγω με 1000km/h με την πρώτη στην εκκίνηση;!!!!!!😋

Στις 11/6/2019 στις 1:30 ΜΜ, mordred είπε

Το θέμα είναι τι προσδιορίζεις κακό 5.1. Σίγουρα το 2.1 δεν είναι 5.1 όσο καλύτερο και να είναι από πλευράς ποιότητας ηχου. Απότι έχω καταλάβει θέλει να έχει 5.1 χωρίς να δώσει άπειρα λεφτά. Για να πας σε καλό σετ ενισχυτή και 5.1 ηχείων πρέπει να σκάσεις 800€+ εύκολα. Ενώ απλά αν θες έναν ικανοποιητικό ήχο σε ταινίες με ένα 350€ καθαρίζεις και με ασύρματα πίσω ηχεία. 

Είναι ο καθένας τι θέλει...

Ξανά τονίζω ότι θέλω αυτό ακριβώς! Έχεις να προτείνεις (φυσικά και όποιος άλλος θέλει κι έχει στο νου του κάποιο να προτείνει) κάποιο καλό σε αυτά τα χρήματα;

Υ.Γ. Μόλις το έψαξα λιγάκι και όντως ναι, έχει μόνο 250watt. 😔 Τι διάολο, είχα δώσει 500 ευρώ (και ήταν θυμάμαι και σε προσφορά!) για να πάρω 250watt?!!!!! Φαίνεται πως τότε (2007-08) θα ήταν ακριβά.

https://www.proshop.dk/Hjemmebio/Sony-RHT-G500-31-Home-Theater/2142681

 

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε θέλω γενναίο. Αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, θα πάει το βουνό στον Μωάμεθ, και ακόμα κι αυτό να μη γίνει θα πάνε και οι δύο στη θάλασσα. Κατεβαίνεις Αθήνα και παίρνεις με τη σειρά τα καταστήματα με στημένα συστήματα 5.1 με διακριτά κομμάτια και με δυνατότητα επίδειξης. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι πολλά τα σημεία αυτά.

Δεύτερον. 250W ισχύος δεν είναι το σύστημά σου. Είναι μαρκετινίστικα 250W. Δηλαδή μετρημένα σε μία συχνότητα, με μεγάλη παραμόρφωση και μικρή αντίσταση όπως γίνεται χωρίς εξαίρεση στα συστήματα όλα σε ένα, για να φουσκώσουν όσο γίνεται τα νούμερα.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και θα μου φτάσει η αγορά του "οικονομικού" Home Cinema με τα έξοδα πήγαινε έλα (διόδια/καύσιμα/κάτι να φας/κάτι να πιεις) και να γυρνάω όλη την Αθήνα να ψάχνω να βρω ποιο κατάστημα έχει στημένα συστήματα που σημαίνει κι άλλα έξοδα για μετακινήσεις εντός Αθήνας  (καύσιμα/εισιτήρια)  η διπλάσια τιμή ε, τότε δεν παίρνω ένα έτοιμο Home, έναν projector και τα υπόλοιπα χρήματα να τα φάω σε pop corn και coca cola?!!!!!😁 Ξέρω, φυσικά θα μου πεις αξίζει γιατί θα κάνω καλύτερη αγορά και θα το έχω για χρόνια αλλά μιλάμε για χρηματικό ποσό πάνω από 1000 ευρώ που δεν παίζει να δώσω. Τουλάχιστον αυτή την εποχή και για καινούριο.

Μα αυτό είπα κι εγώ, πως δεν είναι 250w, 500w και 1000w. Είναι λιγότερα. Το ξέρω αλλά πιστεύω πως σε σχέση με τα 250watt που έχω, ένα άλλο 500 η 600 η 1000watt σαφώς θα είναι καλύτερο από το δικό μου. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιώσεις την εμπειρία ενός κανονικού Home Cinema σωστά στημένου πως θα καταλάβεις αν αξίζει ως επένδυση; Από αυτά που σου γράφει ο άλλος θα το καταλάβεις; Το θέμα είναι να αισθανθείς τι εμπειρία αγοράζεις με τα λεφτά σου.
Γουρούνι στο σακί θα πάρεις; Ή θα στηριχτείς σε reviews πληρωμένα, ή τα κουκουρούκου του σκρουτζ και του άμαζον;

Κριτής είναι οι δικές σου αισθήσεις βασικά. Ό,τι και να σου πει ο άλλος, αν δεν το βιώσεις προσωπικά δεν πρόκειται να καταλάβεις. Και λογικό είναι όταν τα σημεία αναφοράς σου είναι μόνο ηχομπάρες ή συστήματα όλα σε ένα ή σκέτα τα ηχεία της ΤV.
Παίρνει ο άλλος ηχομπάρα και νομίζει ότι πήρε.... θεατρικό σύστημα ήχου. Ξέρεις γιατί; Γιατί μέχρι τότε ήχο άκουγε από τα ηχεία της TV. Ε, κατά τον ίδιο τρόπο αν ακούσεις Home Cinema από διακριτά κομμάτια, θα σου φύγει η ούγια. Όμως θα σου φύγει πολύ περισσότερο από τη διαφορά που βίωσες με την ηχομπάρα σε σχέση με τα ηχεία της TV.

Τεσπα, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, αλλά τη στιγμή που μιλάμε η επιλογή με τον καλύτερο λόγο immersiveness εμπειρίας προς κόστος, είναι εκείνη των σχετικά προσιτών συστημάτων που αποτελούνται από διακριτές μονάδες ενισχυτή, ηχείων και sub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση κι εγώ σαν ανίδεος από αυτά;

Κι αν δώσει 1000+ ευρώ και δεν μπορέσει να αξιοποιήσει τον ήχο (σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο ενός τέτοιου μεγάλου κόστους Home Cinema ώστε να το χαρεί) λόγω πχ παρατήρησης της γειτονιάς/πολυκατοικίας/μωρού κτλ τι γίνεται; Πάνε χαμένα τόσα ευρώ η όχι; Απλά θα μου πεις ότι οκ έχει όμως ποιότητα! Ε, αξίζει όμως να δώσει τόσα χρήματα μόνο για τη ποιότητα ήχου και η ένταση να είναι όσο θα το είχε σε μια ηχόμπαρα η ενός έτοιμου συστήματος όλα σε ένα;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...