Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα δύο κανάλια οι ενισχυτές Hi-Fi είναι καλύτεροι. Αλλά μόνο εκεί δηλαδή στο 2.0 γιατί ούτε καν 2.1 δεν μπορούν να παίξουν σωστά γιατί δεν έχουν τα κατάλληλα φίλτρα και επεξεργασία.

Τώρα τελευταία έχουν βγει κάποιοι δικάναλοι AV ενισχυτές πάντως. Με πιο audiophile εξαρτήματα εντός σε σχέση με τους πολυκάναλους. Έχουν όλες τις ευκολίες τις δικτυακές και του HDMI switching αλλά με δύο κανάλια αντί για πολλά.
Δεν έχουν σύστημα calibration όμως.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά ξανά γυρίζω στη παρέα με καλά νέα! Μετά την αγορά των ποδηλάτων στα κορίτσια μου (γυναίκα και κόρης) η γυναίκα μου συμφώνησε (πρέπει να τα πας καλά με τη γυναίκα και να κάνεις πολλές φορές πίσω σε κάποια θέματα ώστε να καταφέρεις το σκοπό σου!😄) σιγά σιγά να βάζουμε στην άκρη κανά φράγκο ώστε να στήσουμε ένα Home Cinema κομμάτι κομμάτι έως 1000 ευρώ!

Για τώρα όμως θα ήθελα να μου προτείνετε για το δωμάτιο μια αξιοπρεπείς (όσο γίνεται δηλαδή) soundbar (η κάτι άλλο) έως 200 ευρώ για αναβάθμιση ήχου των ηχείων της τηλεόρασης μιας και πούλησα το έπιπλο Home Cinema που σας έλεγα. Απλά θα ήθελα να παίζει dts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα περισσότερα features ζητάς (dts π.χ.) τόσο οικονομία γίνεται στα υπόλοιπα. Προφανώς θα έχεις αρκετό υλικό σε dts και θέλεις να το ακούς με αποκωδικοποίηση από την ηχομπάρα. Στα 200 ευρά πάντως δύσκολα. Οι ηχομπάρες που υπάρχουν εκεί γύρω έχουν συνήθως μόνο Dolby decoder και σου λέει, άμα θες να έχεις ήχο από περιεχόμενο με dts, γύρνα την έξοδο της TV σε PCM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω πολλές σε dts. Οι περισσότερες είναι σε Dolby Digital αλλά έλεγα αν έβρισκα και με dts να προτιμούσα αυτό. Αν δεν επιλέξω το dts υπάρχει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολο να πει κανείς. Αφού όλες είναι Sony, πετάγεται κάποιος σε Sony Center και τις ακούει μαζεμένες.

Πάντως μην περιμένεις πολλά σε αυτή την κατηγορία. Όλες αυτές έχουν της πλάκας sub και δεν φτάνουν μεγάλες στάθμες. Εννοείται βέβαια ότι αποτελούν σημαντική βελτίωση έναντι των ηχείων της TV.

Την τελευταία που έβαλες μην την δεις καν. Δεν είναι ηχομπάρα. 5 καλώδια φεύγουν από το sub και πάνε 3 εμπρός και 2 πίσω. Σαν όλα σε ένα είναι χωρίς δισκοπαικτικό.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Εσύ στη θέση μου σε αυτό το budget ποια θα έπαιρνες; Υπάρχει κάποια άλλη εκτός Sony (απλά πήγα σε Sony επειδή μεγάλωσα με αυτή τη μάρκα τη δεκαετία 80-90😃) που να αξίζει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα έβαζα κάτι παραπάνω και θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο, όπως την JBL Bar 2.1

Στο budget που έχεις, δεν πολυδιαφέρει η απόδοση σε ό,τι και να πάρεις. Οπότε κοιτάς features και αποφασίζεις. Όποια έχει ξέρω γω HDMI ARC θα κοιτούσα, για την ευκολία.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αυτή για δύο λόγους:

https://www.polkaudio.com/products/signa-s2

1. Έχει ρύθμιση για τους διαλόγους. Σημαντικότατο σε κρεβατοκάμαρα που πολλές φορές είναι πρόβλημα και δεν μπορείς να βρεις τη σωστή στάθμη να ακούς σε σχέση με τα υπόλοιπα δρώμενα. Big problem αυτό.

2. Έχει HDMI ARC για την ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει διαθέσιμη στο Σκρουτζ. Ανάμεσα σε αυτή και την JBL Bar 2.1 που πρότεινες ποια θα έπαιρνες εσύ;

Υ.Γ. Βρήκα αυτή μεταχειρισμένη στα 100 ευρώ. Αξίζει για τη κρεβατοκάμαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πεπαλαιωμένη αυτή. Σχεδιασμένη με εισόδους HDMI για να κάνεις switching σε πηγές (δηλαδή δεν είναι απλά μια βοηθητική για να πεις δε βαριέσαι) και είαι όλες.... 1080p.

Μοντέλο του... 2013. Ούτε ARC θα έχει φαντάζομαι γιατί τότε δεν έβαζαν στις ηχομπάρες. Πάντως καλή απόδοση (είχε) στον καιρό της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...