Προς το περιεχόμενο

5.1 Home Cinema


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία οπότε πάω γι' αυτή! Μόλις είδα και αυτή και απορώ πως με μόνο 75w έχει τόσες καλές αξιολογήσεις και μιλάνε και για δυνατό ήχο τόσο όσο να ξυπνάνε οι γείτονες! Εκτός κι αν υπερβάλουν στο Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή έχει gaming προσανατολισμό για under monitor καταστάσεις. Καλή είναι για το είδος της όμως. Εσύ δεν ψάχνεις κάτι τέτοιο, όσο κι αν θα μπορούσε να ντουμπλάρει η συγκεκριμένη μέχρι ένα βαθμό σαν ηχομπάρα για TV/σαλονι.
Πάρε την Bar 2.1 που βρήκες μεταχείρω. Καλή τιμή είναι.

Υ.Γ. Τα watt και πως μετράνε είναι πονεμένη ιστορία. Δες τα spl που φτάνει η JBL και μετά θα καταλάβεις γιατί σου προτείνω να πας σε αυτή.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Θα φτιάξω όμως αργότερα κι ένα gaming pc που θα το βάλω στο γραφείο και θέλω να πάρω και για εκεί ηχομπάρα. Η katana για το pc είναι καλή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gaming ηχομπάρα σε under monitor καταστάσεις η Katana είναι ιδανική θα έλεγα. Κατ' αρχήν παίρνει και gaming ακουστικά, δεν ξέρω αν το είδες. Επίσης έχει και USB audio φάση, με όλο το control panel της soundblaster.
HDMI ARC γιοκ βέβαια, αλλά και τι να το κάνει αφού δεν είναι η δουλειά της να παίζει με TV στο σαλόνι.
Και είναι και μαζεμένη σε πλάτος. Φαίνεται για ποια δουλειά είναι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, σε περίπου ίδια τ.μ. δωμάτιο είχα τα Ζ906 της Logitech (TV και περιφερειακές συσκευές, με οπτική πάνω στο SW / ενισχυτή). Έπαιζαν τα πάντα και έκαναν κανονική αποκωδικοποίηση DTS & DD. Γενικά κατευχαριστημένος στα 4 χρόνια που τα είχα, μέχρι που πριν 2 μήνες "ανατινάχτηκε" το SW / ενισχυτής μετά από κεραυνό που έπεσε δίπλα στο σπίτι μου (με κάποιο τρόπο πέρασε πάνω από αντικεραυνικό και UPS). Κράτησα προσωρινά τους δορυφόρους και τους συνδύασα με έναν DENON AVR-X550BT και ένα ενεργό SW της Jamo. Προφανώς ανώτερο αποτέλεσμα αλλά και πριν κάλυπτα κανονικότατα τις ανάγκες μου. Όταν θα επιτρέψει ξανά το budget, θα πάρω και ένα σωστό σετ ηχείων για να μην "χαραμίζω" ενισχυτή και SW...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Έδωσα ένα ps4 (είχα δύο) στα 180 ευρώ και στο καπάκι πήρα αυτή την ηχομπάρα για το υπνοδωμάτιο. Είναι (για υπνοδωμάτιο) πολύ δυνατή και με μια καλή ποιότητα  ταινίας είναι φοβερή! Σε αυτά τα χρήματα (και για καλύτερη αναβάθμιση ήχου από τη τηλεόραση) πιστεύω αξίζει! Τουλάχιστον δεν έβαλα από τη τσέπη μου κι άλλα χρήματα είναι σαν να έκανα ανταλλαγή και μου ήρθε κουτί!😃 Αργότερα θα επενδύσω παραπάνω χρήματα για κάτι ποιοτικότερο στο σαλόνι! Την έχω συνδέσει με οπτική ίνα. Είναι καλά η να τη συνδέσω με hdmi?

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω καν αν έχει. Μπορώ να το δω κάπως αυτό;

Η τηλεόραση είναι η Panasonic Viera TX-43DS352E.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Τότε βλέπεις τις επιλογές που έχεις στο manual της ηχομπάρας σχετικά με το HDMI και κοιτάς και την έξοδο ήχου της TV να ανταποκρίνεται στο σήμα που στέλνεις στην ηχομπάρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά 😀

Έχω πολλά χρόνια (2001..2000?) ένα Home Cinema της SONY το Sony  HTK170 (ενισχυτής TA-VE170, σετ ηχεία SS-MS215)

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό...εγω τόσα χρόνια σε 3 σπίτια που έχω αλλάξει έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, απο ταινίες και gaming μέχρι παρτάκια.

Θέλω να το αλλάξω γιατί ποιά έχω "θέματα" συνδεσιμότητας (δεν έχει HDMI, ούτε οπτική, ούτε Bluetooth)

Σκέφτομαι τον Denon AVR-X250BT, γιατί τόσα φτάνει το budget μου και απο συνδεσιμότητα νομίζω είναι καλός. Θα ήθελα ιδανικά να το παντρέψω με τα ηχειάκια του Sony που έχω ήδη. 

Είμαι άσχετος με Audio Visual specifications και προβληματίζομαι εαν το "πάντρεμα" θα είναι εφικτό και με σχετική ποιότητα, όπως επίσης εαν κουμπώνει το sub woofer επάνω.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε μη κάνω καμιά πατάτα..😎

 Sony  HTK170

Τα specifications/service manual του ενισχυτή TA-VE170 :

https://www.manualslib.com/manual/1116092/Sony-Ta-Ve170.html

Τα specifications/service manual του σετ ηχείων SS-MS215 :

https://www.manualslib.com/manual/701276/Sony-Sa-Ve215.html#product-SS-MS215

Λίγα λόγια και πληροφορίες:

https://www.petervis.com/Amplifiers/sony-ta-ve170/sony-ta-ve170.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denon AVR-X250BT

Specifications :

https://www.denon.co.uk/uk/product/homecinema/avreceiver/avrx250bt

 

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων για την πολύτιμη βοηθειά σας 🥳

IMG_20191106_183138.jpg

IMG_20191106_183057 small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχερούλης είσαι. Από τις σπάνιες περιπτώσεις που κάνουν τα ηχεία ενός έτοιμου όλα σε ένα και για άλλη χρήση. Δηλαδή έχουν ενεργό sub και τα ηχεία είναι 8Ω.

Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να πάρεις καλύτερα ηχεία. Είναι μικρούλικα και ο ενισχυτής γι' αυτά overkill, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα μεγαλύτερος ενισχυτής παρά μικρότερος.

Δες τον 550ΒΤ καλύτερα σε καμιά καλή τιμή μια και παίζει ήδη σε προσφορά. Να έχεις και Dolby Vision και app στο κινητό.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Τυχερούλης είσαι. Από τις σπάνιες περιπτώσεις που κάνουν τα ηχεία ενός έτοιμου όλα σε ένα και για άλλη χρήση. Δηλαδή έχουν ενεργό sub και τα ηχεία είναι 8Ω.

Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να πάρεις καλύτερα ηχεία. Είναι μικρούλικα και ο ενισχυτής γι' αυτά overkill, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα μεγαλύτερος ενισχυτής παρά μικρότερος.

Δες τον 550ΒΤ καλύτερα σε καμιά καλή τιμή μια και παίζει ήδη σε προσφορά. Να έχεις και Dolby Vision και app στο κινητό.

SUUUUPER 😁

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση @mitspetr!!

Τώρα για τον 550ΒΤ θα το σκεφτώ, ωραίο το app δε λέω, και το Dolby Vision, αλλά είχα αποφασίσει να πάω τράτσα στα 250€ και ως άσχετος δεν ξέρω εαν τα έξτρα αυτά αξίζουν ενα 50ρικο παραπάνω (236€ ο 250ΒΤ, 288€ ο 550ΒΤ).

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ ! 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...