Προς το περιεχόμενο

Επέκταση μνήμης από 8gb σε 16gb


Neo4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα στην παρέα 
Το  pc μου αποτελείται από έναν ryzen 2400g και 2 ντιμάκια των 4gb και συγκεκριμένα αυτά

https://www.teamgroupinc.com/en/product/delta-rgb-ddr4  που τρέχουν στα 3000mhz.

Δεν έχω δοκιμάσει να τις πάω παραπάνω. 


Σκέφτομαι, τώρα που οι τιμές στις μνήμες έχουν πέσει, να προσθέσω δύο ντιμ επιπλέον.

Η μητρική μου είναι η https://www.skroutz.gr/s/11722238/MSI-B350M-Bazooka.html


Δεν έχω πρόβλημα στη λειτουργία του υπολογιστή στη χρήση που του κάνω  ( από παιχνίδια παίζω κυρίως adventure και ελάχιστα  rpg )


Αξίζει τον κόπο να επεκτείνω την μνήμη προληπτικά για μελλοντική χρήση; Θα χάσω κάτι σε ταχύτητα λόγω της λειτουργίας dual channel; 
Αναβάθμιση δεν σκοπεύω να κάνω τα επόμενα χρόνια  (το πολύ να προσθέσω καμιά κάρτα γραφικών στο μέλλον αν  χρειαστεί)
 
 

Επεξ/σία από Neo4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 4άρια ήδη είσαι σε dual channel λογικά. Με 4 dimms ακόμα και αν είναι ίδια, υπάρχει μια πιθανότητα να δυσκολευτούν να τρέξουν όλα στα 3000 και να χρειαστεί να χαμηλώσεις συχνότητα λίγο.

Αφού δεν έχεις πρόβλημα θα έλεγα μην αγοράσεις τίποτα. Άσε που θα καταλήξεις να έχεις 4 4άρια που δύσκολα θα τα "ξεφορτωθείς" αν θελήσεις αναβάθμιση κάποτε. Εδώ και σήμερα που μιλάμε δεν τα αγοράζει σχεδόν κανείς ούτε καινούρια ούτε μεταχειρισμένα. Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να προσθέσεις 2Χ8 ακόμα αν επιμένεις.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ψάχνω βλέπω ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες οι μνήμες που έχω. 

Μάλλον θα ακολουθήσω την πρόταση σου για δύο 8αρια  dimm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...