Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από canon 1300d σε canon 70d


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sotpap19 είπε

Γεια σας σκεφτούμε από την canon 1300d να πάω στην canon 70d θα δω διαφορά στην ποιότητα των φωτό (1κλικ παραπάνω )η όχι ;;

Φακοί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κανένα φακό . Κάνε τράμπα τον 50ρη που έχεις με τον canon CANON EF 50mm f/1.8 STM ή πάρε τον CANON EF-S 24mm f/2.8 STM , που είναι τρελή ευκαιρία .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sotpap19 είπε

Γεια σας σκεφτούμε από την canon 1300d να πάω στην canon 70d θα δω διαφορά στην ποιότητα των φωτό (1κλικ παραπάνω )η όχι ;;

     Καλημέρα σας , αν είστε ικανοποιημένος από τις εικόνες που βγάζετε ( θα χαρούμε ιδιαίτερα να μας δώσετε ένα δείγμα ) κι' αυτό που θέλω να πω είναι αν είστε ευχαριστημένος τεχνικά αλλά και αισθητικά απ' αυτό που βλέπετε σαν αποτέλεσμα η 1300d είναι μιά χαρά . 

   Πολύ σωστά σας προτάθηκε ήδη να αλλάξετε / προσθέσετε φακούς , συμφωνώ πολύ για τον 50 1.8 STM τον οποίο δούλεψα και ο οποίος είναι ήδη σε προσφορά στα 118 ευρώ , κάτι που θα σας κάνει να επανεκτιμήσετε την κατάσταση , αν μάλιστα συμπεριλάβετε έναν 55 - 250 STM , τότε τα πράγματα θα αποκτήσουν άλλο ενδιαφέρον κι' αν πηγαίναμε και λίγο πιο πέρα για έναν 70 - 200 f4 .....

  Αναγνωρίζω πως η επένδυση σε φακούς έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να μείνετε στα προϊόντα ενός συγκεκριμένου κατασκευαστή , υπό όρους , όμως στην περίπτωση σας είστε σε καλό δρόμο αφού το EF/EF - S mount αφήνει περιθώρια σε σχέση με άλλα .

   Αν μείνετε στο τεχνικό μέρος , ναι η 70D είναι καλύτερη , δημιουργεί μεγαλύτερα αρχεία σε μέγεθος , έχει περισσότερα μεγαπίξελ ανάλυσης στον αισθητήρα , έχει κάποια περισσότερα dedicated κουμπιά για κάποιες λειτουργίες , το πιο σημαντικό για μένα χαρακτηριστικό είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα στο κλείστρο 1/8000 , τα υπόλοιπα δεν μου λένε και πολλά πράγματα όπως η flip screen κλπ .

   Σε καμία περίπτωση δεν θα δεχθώ ότι μία αναβάθμιση θα με κάνει να βγάλω " καλύτερες " φωτογραφίες αισθητικά μιλώντας διότι τεχνικά στο αυλάκι μπορεί να ρίξει κανείς πολύ νερό , πχ δεν θα άλλαζα τους φακούς της Olympus με τίποτε άλλο . Κάποιος άλλος θα μας ορκιστεί ότι το άγιο δισκοπότηρο είναι τα μεγαπίξελ ανάλυσης και πάει λέγοντας .

   Θα πρόσθετα ένα φακό στο υπάρχον σύνολο και θα συνέχιζα να τραβάω φωτογραφίες διότι είμαι ερασιτέχνης και κάνω το χόμπυ μου , αν ήμουν επαγγελματίας τότε θα είχα ένα κάρο από διάφορο εξοπλισμό διότι έτσι πρέπει , διότι τα χρειάζομαι , διότι θα αποσβέσω  την αξία τους με δύο τρείς δουλειές .

  Όπως θα δείτε και μόνος σας , οι περισσότεροι μένουν στο σώμα , θεωρώντας πως το κάτι πιο τεχνικά προηγμένο θα δώσει τα αναμενόμενα , μέχρι να βγει το επόμενο καλύτερο , ενώ λίγοι επενδύουν στους φακούς . Το σώμα θα παραδώσει πνεύμα κάποτε , εξαιτίας του κλείστρου , του οποίου η επισκευή / αλλαγή μπορεί να είναι ασύμφορη σε συσχετισμό με το μοντέλο πάντα . Τότε είναι η στιγμή που θα αλλάξετε την 1300D , με κάτι άλλο . 

   Αν πάλι επιμείνετε , σκεφθειτε ότι θα πάρετε μια 70D και θα κουμπωσετε επάνω της τους ήδη υπάρχοντες φακούς κι' αν αυτό σας φαίνεται αναβάθμιση τότε προχωρήστε άφοβα . Μην ξεχάσετε πως η Nikon D850 και η Pentax K1 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα , κατασκευής Sony !!! 

   Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε . Η εικόνα που παραθέτω είναι από την παλιά μου Olympus e - 420 και τον Zuiko 40 - 150 f 3.5 - 4.5 .

   

IMG_20190603_204655_864.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πάρε κανένα φακό . Κάνε τράμπα τον 50ρη που έχεις με τον canon CANON EF 50mm f/1.8 STM ή πάρε τον CANON EF-S 24mm f/2.8 STM , που είναι τρελή ευκαιρία .

Σας ευχάριστω για την βοήθεια !!

14 ώρες πριν, babisskg είπε

     Καλημέρα σας , αν είστε ικανοποιημένος από τις εικόνες που βγάζετε ( θα χαρούμε ιδιαίτερα να μας δώσετε ένα δείγμα ) κι' αυτό που θέλω να πω είναι αν είστε ευχαριστημένος τεχνικά αλλά και αισθητικά απ' αυτό που βλέπετε σαν αποτέλεσμα η 1300d είναι μιά χαρά . 

   Πολύ σωστά σας προτάθηκε ήδη να αλλάξετε / προσθέσετε φακούς , συμφωνώ πολύ για τον 50 1.8 STM τον οποίο δούλεψα και ο οποίος είναι ήδη σε προσφορά στα 118 ευρώ , κάτι που θα σας κάνει να επανεκτιμήσετε την κατάσταση , αν μάλιστα συμπεριλάβετε έναν 55 - 250 STM , τότε τα πράγματα θα αποκτήσουν άλλο ενδιαφέρον κι' αν πηγαίναμε και λίγο πιο πέρα για έναν 70 - 200 f4 .....

  Αναγνωρίζω πως η επένδυση σε φακούς έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει να μείνετε στα προϊόντα ενός συγκεκριμένου κατασκευαστή , υπό όρους , όμως στην περίπτωση σας είστε σε καλό δρόμο αφού το EF/EF - S mount αφήνει περιθώρια σε σχέση με άλλα .

   Αν μείνετε στο τεχνικό μέρος , ναι η 70D είναι καλύτερη , δημιουργεί μεγαλύτερα αρχεία σε μέγεθος , έχει περισσότερα μεγαπίξελ ανάλυσης στον αισθητήρα , έχει κάποια περισσότερα dedicated κουμπιά για κάποιες λειτουργίες , το πιο σημαντικό για μένα χαρακτηριστικό είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα στο κλείστρο 1/8000 , τα υπόλοιπα δεν μου λένε και πολλά πράγματα όπως η flip screen κλπ .

   Σε καμία περίπτωση δεν θα δεχθώ ότι μία αναβάθμιση θα με κάνει να βγάλω " καλύτερες " φωτογραφίες αισθητικά μιλώντας διότι τεχνικά στο αυλάκι μπορεί να ρίξει κανείς πολύ νερό , πχ δεν θα άλλαζα τους φακούς της Olympus με τίποτε άλλο . Κάποιος άλλος θα μας ορκιστεί ότι το άγιο δισκοπότηρο είναι τα μεγαπίξελ ανάλυσης και πάει λέγοντας .

   Θα πρόσθετα ένα φακό στο υπάρχον σύνολο και θα συνέχιζα να τραβάω φωτογραφίες διότι είμαι ερασιτέχνης και κάνω το χόμπυ μου , αν ήμουν επαγγελματίας τότε θα είχα ένα κάρο από διάφορο εξοπλισμό διότι έτσι πρέπει , διότι τα χρειάζομαι , διότι θα αποσβέσω  την αξία τους με δύο τρείς δουλειές .

  Όπως θα δείτε και μόνος σας , οι περισσότεροι μένουν στο σώμα , θεωρώντας πως το κάτι πιο τεχνικά προηγμένο θα δώσει τα αναμενόμενα , μέχρι να βγει το επόμενο καλύτερο , ενώ λίγοι επενδύουν στους φακούς . Το σώμα θα παραδώσει πνεύμα κάποτε , εξαιτίας του κλείστρου , του οποίου η επισκευή / αλλαγή μπορεί να είναι ασύμφορη σε συσχετισμό με το μοντέλο πάντα . Τότε είναι η στιγμή που θα αλλάξετε την 1300D , με κάτι άλλο . 

   Αν πάλι επιμείνετε , σκεφθειτε ότι θα πάρετε μια 70D και θα κουμπωσετε επάνω της τους ήδη υπάρχοντες φακούς κι' αν αυτό σας φαίνεται αναβάθμιση τότε προχωρήστε άφοβα . Μην ξεχάσετε πως η Nikon D850 και η Pentax K1 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα , κατασκευής Sony !!! 

   Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε . Η εικόνα που παραθέτω είναι από την παλιά μου Olympus e - 420 και τον Zuiko 40 - 150 f 3.5 - 4.5 .

IMG_20190603_204655_864.jpg

Σας Ευχαριστω ειλικρινά !! μου ξεκαθαρίσατε σκέψης που είχα, αρχικά.Θα πειραματιστώ με τον 55-250mm που είχα από καιρό στο μάτι και βλέπουμε !!

Επεξ/σία από Sotpap19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sotpap19 είπε

Σας ευχάριστω για την βοήθεια !!

Σας Ευχαριστω ειλικρινά !! μου ξεκαθαρίσατε σκέψης που είχα, αρχικά θα πειραματιστώ με τον 55-200mm που είχα από καιρό στο μάτι και βλέπω !!

    Ναι , ο 70 - 200 f4 είναι μεν αλλά είναι και κομμάτι αλμυρός σε τιμή , ένας τηλεφακός όμως άσχετα μάρκας θα φανεί χρήσιμος σε πολλές περιπτώσεις , αρκεί να χρησιμοποιηθεί δημιουργικά ένα δείγμα του οποίου θα σας δώσω σε εικόνα που θα παραθέσω στο τέλος . 

  Μην ξεφύγετε πέρα από την εστιακή απόσταση των 200mm δλδ το 55 - 200 είναι υπεραρκετό ενώ το προς το 300 θα δημιουργήσει προβλήματα λόγω απουσίας image stabilisation . Μην ξεχνάτε ότι το 200 επί το 1.6 του αισθητήρα θα καταλήξει σε 320mm εστιακής απόστασης κάτι που δεν είναι τόσο χρήσιμο η τέλος πάντων απαιτεί κάποια μορφή σταθεροποίησης , τρίποδο κλπ . Η εικόνα που σας παρέθεσα είναι με τον φακό στα 70mm , στην Olympus όμως το crop factor είναι επί δύο άρα φτάσατε ήδη στα 140mm εστιακής απόστασης . Σε μένα λειτουργεί πολύ καλά οτιδήποτε ανάμεσα σε 100 και 150 , δεν έχω ποτέ προβλήματα σταθεροποίησης με σκέτα χέρια . Στην περίπτωση αυτή θα σας φανεί χρήσιμο ένα οικονομικό μονοποδο , γύρω στο δεκαευρο περίπου , αφού η 1300D δεν έχει πολύ μεγάλο βάρος και μπορεί να στηριχθεί άνετα σε κάτι τέτοιο , εναλλακτικά ένα οικονομικό τρίποδο , αν και το μονοποδο είναι πιο εύκολο στην μεταφορά .

   Μέσα από την χρήση είναι που θα παρουσιαστούν οι όποιες αδυναμίες του συστήματος , παράδειγμα θα θέλατε ίσως να εμφανίζεται στην οθόνη της πλάτης ένα live ιστόγραμμα πριν τραβήξετε την φωτογραφία , όμως η συγκεκριμένη δεν διαθέτει κάτι τέτοιο σαν χαρακτηριστικό . Δουλεύοντας λοιπόν θα αξιολογήσετε πόσο απαραίτητο σας είναι κι' αν ναι τότε την επόμενη φορά θα ψάξετε για ένα σώμα που να έχει και τέτοιο . Μέχρι τότε ........ 

IMG_20190604_152801_883.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κι εγώ την 700 και αποφάσισα να πάρω την 70. Ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι η 70 έχει τη δυνατότητα διόρθωσης της εστίασης του φακού.

Τα λάθη στην εστίαση ενός αργού φακού, όπως ο 18-55 δεν γίνονται αισθητά. Όμως ένας 50αρης ή 40, ή ένας καλός ζουμ 2,8 όταν έχουν αποκλίσεις στην εστίαση ( σε σχέση με τη μηχανή σου πάντα), δεν θα μπορέσουν ποτέ να σου δώσουν καθαρές φωτό με ανοιχτό διάφραγμα.

Έτσι για εμένα είναι πολύτιμη η ρύθμιση Micro focus adjustment, που προσφέρουν οι καλές μηχανές (70,80, 7 κλπ)

 

ΥΓ: Ο 55-250 είναι κάπως...λίγος για τις δυνατότητες της 70. Το διαπίστωσα προχθές. Ο canon 15-85 και ο sigma 17-50 f2.8 με καλή ρύθμιση , δουλεύουν άψογα πάνω στην 70.

Επεξ/σία από hectorsdad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...