Προς το περιεχόμενο

Οθόνη χαλασμένου laptop σαν εξωτερική οθόνη


varathro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. 

Έχω ένα λάπτοπ το sony vaio vgn fz31m Και αυτή η σειρά είχε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.. Και γενικά δεν δουλεύει πια..

Μπορώ κάπως να κάνω την οθόνη να δέχεται υποδοχή ( vga or hdmi ) σαν να είναι εξωτερικό μόνιτορ;

Υπάρχει κάποιος - κάποιο μαγαζί που κάνει τέτοιο πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται αλλα ειναι μανουρα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο και το χρημα.Ουσιαστικα ξηλωνεις την οθονη , αγοραζεις ενα lcd controller το οποιο ο πωλητης πρεπει να "flash-αρει" για την οθονη σου συγκεκριμενα , να φτιαξεις καποιο stand για την ξηλωμενη οθονη , να συνδεσεις την οθονη με τα απαραιτητα καλωδια και το lcd controller και να τα συνδεσεις ολα αυτα στο μηχανημα που την προοριζεις.

Πιο ευκολο και πιο φτηνο θα ηταν να επαιρνες μια φτηνη οθονη με 50-60 ευρω (η cosmodata πουλαει ενιοτε σαβουρο-αντικειμενα , που τα ακουμπαει στο πεζοδρομιο σαν σε παζαρι) και να κανεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, varathro είπε

Γεια σας. 

Έχω ένα λάπτοπ το sony vaio vgn fz31m Και αυτή η σειρά είχε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.. Και γενικά δεν δουλεύει πια..

Μπορώ κάπως να κάνω την οθόνη να δέχεται υποδοχή ( vga or hdmi ) σαν να είναι εξωτερικό μόνιτορ;

Υπάρχει κάποιος - κάποιο μαγαζί που κάνει τέτοιο πράγμα?

Κατι σαν αυτο θα χρειαστεις και ισως ενα ανταπτορα με τα αντιστοιχα volt και αμπερ που ζηταει για να μην το καψεις.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=lcd+controller+board+laptop&ul_noapp=true

Εγω το εχω κανει σε ενα παλιο μονιτορ απο fujitsu και δουλευει μια χαρα μονο που δεν εχω φτιαξει βαση ακομα αλλα με μια τρυπα στο πλαστικο καλυμα περασα το καλωδιο του ινβερτερ απο πισω και ξαναεβαλα την lcd στο δικο της πλαισιο. Οπως σου ειπε κι ο αλλος φιλος πρεπει να βγαλεις την lcd να βγαλεις μια φωτογραφια τον κωδικο της οθονης και να το στειλεις στον κινεζο και αυτος θα σου στειλει το καταλληλο ινβερτερ συνδεδεμενο. Για τον πειραματισμο και μονο και το οτι αν ξερεις λιγο τι κανεις αποκτας (εξτρα) μονιτορ με ενα 20ρικο και αξιζει τον κοπο αλλα αν δε σου πετυχει ειναι ενα εξοδο επιπλεον...

Επεξ/σία από christosx13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, varathro είπε

Χμμμ I see thanls...

Και ποιος κάθετε να κάνει τώρα αυτή τη δουλειά....

Ξέρετε κάποιον που να κάνει τέτοια πράγματα;

Φιλε εγω μιλαω να σου αρεσει λιγο ο πειραματισμος και να εχεις και μια επαφη με εργαλεια κλπ τωρα αν ειναι να παραγγειλεις ινβερτερ και φορτιστη με 20-25υρω κ να πας σε ηλεκτρονικο να σου παρει κι αλλα 30-40 ευρω εργασια πας και παιρνεις καινουριο κατι ωραια AOC κλπ 20 ιντσων με 55-60 ευρω.

Επεξ/σία από christosx13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, varathro είπε

Γεια σας. 

Έχω ένα λάπτοπ το sony vaio vgn fz31m Και αυτή η σειρά είχε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών.. Και γενικά δεν δουλεύει πια..

Μπορώ κάπως να κάνω την οθόνη να δέχεται υποδοχή ( vga or hdmi ) σαν να είναι εξωτερικό μόνιτορ;

Υπάρχει κάποιος - κάποιο μαγαζί που κάνει τέτοιο πράγμα?

https://www.youtube.com/watch?v=TlIirNx7uB0

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=TV%2BHDMI%2BVGA%2BUSB+LCD+LED+Controller+Board+kit&_sacat=0

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...