Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν αντέχω να μην ξαναγράψω.
Ρε παιδιά, συγκρίνουμε 2 deals.

Deal 1: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$. Την πήρες, έφυγες, γεια σου.
Deal 2: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$ αλλά αν θέλεις και σε βολεύει, μπορείς να την πάρεις χωρίς τη βάση προς 5000$. (Και αυτό γιατί έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποιοι έχουν ήδη βάση).

Πείτε μου κατά ποιον τρόπο, το 2ο deal, βλάπτει τον καταναλωτή. Πείτε μου ότι θα διαλέγατε το 1ο, μόνο αυτό να ακούσω...

Φανταστείτε να σας πουλούσαν desktop μαζί με οθόνη υποχρεωτικά, γιατί... "το κομπιούτερ χωρίς οθόνη είναι άχρηστο".

Πραγματικά παιδιά, απορώ με κάποιους. Αυτά τα ψυχολογικά "αν το πληρώσω χωριστά, έχω την αίσθηση ότι πληρώνω περισσότερα" ξεπεράστε το. Σκεφτείτε ψυχρά και λογικά. Για αγορά μηχανών μιλάμε και για χρήματα.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν αντέχω να μην ξαναγράψω.
Ρε παιδιά, συγκρίνουμε 2 deals.

Deal 1: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$. Την πήρες, έφυγες, γεια σου.
Deal 2: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$ αλλά αν θέλεις και σε βολεύει, μπορείς να την πάρεις χωρίς τη βάση προς 5000$. (Και αυτό γιατί έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποιοι έχουν ήδη βάση).

Πείτε μου κατά ποιον τρόπο, το 2ο deal, βλάπτει τον καταναλωτή. Πείτε μου ότι θα διαλέγατε το 1ο, μόνο αυτό να ακούσω...

Φανταστείτε να σας πουλούσαν desktop μαζί με οθόνη υποχρεωτικά, γιατί... "το κομπιούτερ χωρίς οθόνη είναι άχρηστο".

Πραγματικά παιδιά, απορώ με κάποιους. Αυτά τα ψυχολογικά "αν το πληρώσω χωριστά, έχω την αίσθηση ότι πληρώνω περισσότερα" ξεπεράστε το. Σκεφτείτε ψυχρά και λογικά. Για αγορά μηχανών μιλάμε και για χρήματα.

Οπότε μη σου κάνει εντύπωση αν το επόμενο iphone δεν έχει φορτιστή.. εξάλλου θα χει βάσιμες υποψίες η εταιρεία πως όλοι έχουν φορτιστή

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, johnieXoX said:

Οπότε μη σου κάνει εντύπωση αν το επόμενο iphone δεν έχει φορτιστή.. εξάλλου θα χει βάσιμες υποψίες η εταιρεία πως όλοι έχουν φορτιστή

Πολύ ευχαρίστως αν έχει αφαιρέσει την τιμή του φορτιστή απ' το iPhone. Αν τον χρειάζομαι θα τον πάρω πληρώνοντας τελικά όσο και το "πακέτο" iPhone-Φορτιστής.
Αν όχι, θα έχω γλυτώσει κάποια χρήματα. Τόσο δύσκολο είναι; Γιατί να μου κάνει εντύπωση;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, johnieXoX said:

Οπότε μη σου κάνει εντύπωση αν το επόμενο iphone δεν έχει φορτιστή.. εξάλλου θα χει βάσιμες υποψίες η εταιρεία πως όλοι έχουν φορτιστή

Έχουμε. Πολλούς. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Πολύ ευχαρίστως αν έχει αφαιρέσει την τιμή του φορτιστή απ' το iPhone. Αν τον χρειάζομαι θα τον πάρω πληρώνοντας τελικά όσο και το "πακέτο" iPhone-Φορτιστής.
Αν όχι, θα έχω γλυτώσει κάποια χρήματα. Τόσο δύσκολο είναι; Γιατί να μου κάνει εντύπωση;

 

56 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχουμε. Πολλούς. :) 

Και καλά θα κάνετε να την εμπιστευτείτε ότι θα αφαιρέσει την τιμή του φορτιστή στο ακεραίου και δε θα κοιτάξει πως να βγάλει παραπάνω κέρδος.. ειδικά η apple που διατηρεί μια τιμολογιακή πολιτική ελάχιστου κέρδους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, johnieXoX said:

Και καλά θα κάνετε να την εμπιστευτείτε ότι θα αφαιρέσει την τιμή του φορτιστή στο ακεραίου και δε θα κοιτάξει πως να βγάλει παραπάνω κέρδος.. ειδικά η apple που διατηρεί μια τιμολογιακή πολιτική ελάχιστου κέρδους..

Ενώ όταν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή, ξέρουμε ακριβώς πόσο μας τιμολογεί και πόσα κερδίζει... Μήπως στα «πακέτα» είναι ευκολότερη η υψηλή τιμολόγηση; Λέω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, johnieXoX said:

Και καλά θα κάνετε να την εμπιστευτείτε ότι θα αφαιρέσει την τιμή του φορτιστή στο ακεραίου και δε θα κοιτάξει πως να βγάλει παραπάνω κέρδος.. ειδικά η apple που διατηρεί μια τιμολογιακή πολιτική ελάχιστου κέρδους..

Άρα το βασικό σου πρόβλημα εξ αρχής είναι οι τιμές της apple γενικότερα και το θέμα με τη βάση της οθόνης ήταν απλά μια ακόμη αφορμή! 

Η Apple απο την αρχή έτσι συμπεριφερόταν στα θέματα της κοστολόγησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα το βασικό σου πρόβλημα εξ αρχής είναι οι τιμές της apple γενικότερα και το θέμα με τη βάση της οθόνης ήταν απλά μια ακόμη αφορμή! 

Η Apple απο την αρχή έτσι συμπεριφερόταν στα θέματα της κοστολόγησης. 

Το θέμα μου είναι αυτό που λέω από την αρχή. Η πώλησης ενός προϊόντος σε μη λειτουργική κατάσταση. Και αυτό δεν είναι θέμα τιμολογιακής πολιτικής αλλά καταναλωτικής συνείδησης.

Αν θες να το αλλάζεις για συμφέρον σου είναι δικό σου θέμα. Μπορείς να πανηγυρίζεις κιόλας που σου πουλάει ένα μη λειτουργικό προϊόν "οικονομικότερα".. για να το λέει η apple έτσι θα είναι.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί προσπαθείτε να χρυσώσετε το χάπι δεν καταλαβαίνω

ότι την έβγαλε στα $1000 δε λέει κάτι από μόνο του, luxury brand είναι στην ουσία, χρεώνει όσο θέλει τα προϊόντα της, αλλά το γεγονός ότι δε σου προσφέρει κάποια στανταρ επιλογή included στην τιμή είναι τελείως απαράδεκτο

και η burberry καπαρντίνα έχει 2 χιλιάρικα αλλά δε σου λένε θα δώσεις και άλλα 300 για την κουκούλα ή για τη ζώνη 

ομοίως η mercedes μπορεί να σου δώσει το Χ μοντέλο για 30k και μετά να σου πουλήσει τα έξτρα για άλλα 5 αλλά με τα 30 αγόραζες ολοκληρωμένο αυτοκίνητο, μετά αν εσύ θέλεις φουλ μπεζ δέρμα μέσα ε θα τα δώσεις τα 3 χιλιάρικα 

οθόνη χωρίς stand δεν είναι ολοκληρωμένη, είναι προφανές αυτό - αν το έκανε αυτό καμιά hp ή καμιά dell ακόμη θα την πετροβολούσαν, αλλά επειδή η apple είναι στην αιχμή της τεχνολογίας και του design καταφέρνει και περνάει σχεδόν ο,τι θέλει και πολύ κόσμος το κατεβάζει αμάσητο

 

το πρόβλημα είναι ότι τα τερτίπια της τα αντιγράφουν και άλλες εταιρείες, αναρωτιέμαι αν αυτό θα καθιερώσει καμία περίεργη μόδα και εδώ

Επεξ/σία από waroo
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν αντέχω να μην ξαναγράψω.
Ρε παιδιά, συγκρίνουμε 2 deals.

Deal 1: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$. Την πήρες, έφυγες, γεια σου.
Deal 2: Πωλείται οθόνη με τα X χαρακτηριστικά προς 6000$ αλλά αν θέλεις και σε βολεύει, μπορείς να την πάρεις χωρίς τη βάση προς 5000$. (Και αυτό γιατί έχω βάσιμες υποψίες ότι κάποιοι έχουν ήδη βάση). 

Πείτε μου κατά ποιον τρόπο, το 2ο deal, βλάπτει τον καταναλωτή. Πείτε μου ότι θα διαλέγατε το 1ο, μόνο αυτό να ακούσω...

Φανταστείτε να σας πουλούσαν desktop μαζί με οθόνη υποχρεωτικά, γιατί... "το κομπιούτερ χωρίς οθόνη είναι άχρηστο".

Πραγματικά παιδιά, απορώ με κάποιους. Αυτά τα ψυχολογικά "αν το πληρώσω χωριστά, έχω την αίσθηση ότι πληρώνω περισσότερα" ξεπεράστε το. Σκεφτείτε ψυχρά και λογικά. Για αγορά μηχανών μιλάμε και για χρήματα.

Λοιπόν, η οθόνη κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ωραία και από άποψη design. Για τα χαρακτηριστικά της δεν μπορώ να πω, γιατί φτάνω μέχρι οθόνη imac και macbook που με καλύπτουν για ό,τι κάνω. Οπότε προσωπικά ελπίζω να βγάλει η Apple και κάποιο άλλο  μονιτορ γενικότερης χρήσης  όπως παλιά το thunderbolt display. 

Τώρα για το stand  όμως τι λέτε ρε παιδιά?...  Δηλαδή στο thunderbolt display  και στους imac με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να πουλιέται ξεχωριστά το stand.... Και αν πουλιόταν ξεχωριστά πόσο θα κόστιζε? Όταν όλο και όλο το thunderbolt display monitor κοστίζε 1000 και ένας imac κοστίζει 2000. Δηλαδή το 30% του κόστους ενός imac είναι το stand?....

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο, εκτός αν τρώμε σανό. Και μην ξαχνάμε πως το γιουχάρισμα χθες έπεσε μέσα στην παρουσίαση, από apple  fans και χρήστες και επαγγελματίες που δουλεύουν στα prο μηχανήματα της apple.

Φυσικά τύποι ντάνου που γράφουν και υπερασπίζονται αυτό το ατόπημα του κόστους του stand δεν συγκαταλέγονται στους παραπάνω και απλά αναλώνουν το (non-pro) time τους  εδώ

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδείτε την παρουσίαση να ακούσετε τι έγινε όταν ανακοινώθηκε ότι το stand θα πωλείται ξεχωριστά σε αυτή την τιμή...

Προσπερνάω το πόσο υψηλή είναι η τιμή του stand γιατί δεν έχω ψάξει από τι υλικό είναι κατασκευασμένο και τι καλύτερο προσφέρει σε σχέση με τα κλασικά stand που να δικαιολογεί την τιμή (νομίζω δεν χρειάζονται βίδες;) και μένω μόνο στο γεγονός ότι προσφέρουν την οθόνη μη λειτουργική εάν δεν αγοράσεις επιπλέον vesa mount ή το stand.

Το βρίσκω τραγικό επικοινωνιακά και είναι κρίμα από ένα καλό event να έχουμε να θυμόμαστε αυτό... Και το iMac Pro που δεν απευθύνεται στο ευρύ  κοινό έρχεται πακέτο με πληκτρολόγιο και mouse ή trackpad. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα γινόταν τόσος χαμός εάν έλεγαν το monitor κοστίζει 6000 ή και παραπάνω με τη συγκεκριμένη βάση και πωλείται επιπλέον και το vesa mount. Οκ μπορώ να δεχτώ ότι πληκτρολογίο/ποντίκη κοστίζουν το 1/10 του stand  και ίσως αυτός να είναι ο λόγος αλλά και πάλι θεωρώ θα έπρεπε να έχουν το monitor πακέτο έστω με ένα υποδεέστερο stand. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Πάντως το target group αυτής της οθόνης έχει τουλάχιστον ένα, τέτοιο στο γραφείο του ετοιμο να δεχθεί την οθόνη day one. 

Τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες, από κάποιους που δεν θα την αγοράσουν ποτέ αλλά διεκδικούν το δικαίωμα άποψης. 

Οκ..... και ? 

Θέλεις να πεις ότι οι υπόλοιποι που έχουν (έχετε) την άλλη άποψη μισθοδοτούνται από κάπου ?

Γλώττα λανθάνουσα ..... 

Σε αυτό που παρέθεσες από skroutz  το  πιο ακριβό stand για multiple monitors στοιχίζει τα μισά από από ότι το single monitor stand της Apple. Εντάξυ είπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και κάτι διαφορετικό. Οσο και να κοστίζει η συγκεκριμένη οθόνη και η βάση της, ως ποσό είναι ψίχουλα (δεν υπερβάλλω) για πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες εταιριών. Φέρνω ως παράδειγμα την φετινή ταινία Avengers, Endgame. "Εσπασε" τα ταμεία, φθάνοντας ήδη τα 800 εκατομμύρια δολάρια έσοδα και βέβαια ακόμη δεν έχει τελειώσει η εμπορική της εκμετάλλευση η οποία θα κρατήσει χρόνια.

Πόσο κόστισε; Γύρω στα 400 εκατομμύρια, με μεγάλο μέρος αυτού του ποσού να πηγαίνει στις εταιρίες ψηφιακών εφέ, post production κλπ. Αν κάνετε τον κόπο (γιατί κόπος είναι) να δείτε τα credits στο τέλος της ταινίας αναφέρονται πάνω από 10 εξειδικευμένες εταιρίες ειδικών εφέ και επεργασίας εικόνας και ήχου με σχεδόν 700 ονόματα συντελεστών! Μιλώ μόνο για τους digital artists και engineers, όχι το πλήρες κάστ της ταινίας.

Σε τέτοιες παραγωγές λοιπόν οι εταιρίες οι εξειδικευμένες "κυνηγάνε" την τελευταία λέξη του εξοπλισμού, κάνοντας σχεδόν κάθε χρόνο αλλαγές και αγοράζοντας ότι πιο νέο, γρήγορο και ακριβές στην ποιότητα υπάρχει. Δεν τους απασχολεί παρά ελάχιστα αν μια οθόνη κάνει έξη χιλιάρικα ή ενα workstation 20 χιλιάρικα. Θα επενδύσουν για να βελτιώσουν τους χρόνους και την ποιότητα της παραγωγής τους ακριβώς για να μείνουν στην πρωτοπορία και να πάρουν τα μεγάλα συμβόλαια του Χόλιγουντ αλλά και των διαφημίσεων.

Σε αυτό το τοπίο λοιπον (μικρό αλλα με σημαντικό τζίρο διεθνώς) όπου κυριαρχούν τεράστιες επενδύσεις σε ψηφιακό εξοπλισμό, έχοντας π.χ. φάρμες servers που κάνουν rendering εκατοντάδες ώρες λήψης, το κόστος μιας οθόνης είναι απλά αστείο. Οσο και αν είναι αυτό. Οπότε το να συζητάμε εμείς ως "απλοί χρήστες" (σε σύγκριση με αυτούς) για μια οθόνη και τη βάση της μάλλον είναι μια μεταξύ μας άσκηση διαλόγου και πειράγματος. Δεν είναι κακό αλλά ας το δούμε έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, winmac είπε

Σε αυτό που παρέθεσες από skroutz  το  πιο ακριβό stand για multiple monitors στοιχίζει τα μισά από από ότι το single monitor stand της Apple. Εντάξυ είπαμε...

Δεν αντιλέγω ............       αλλά......

Είμαστε σε ένα τεχνολογικό forum συζητώντας μη - τεχνολογικά θέματα . Στην ουσία το συγκεκριμένο θέμα είναι καθαρά marketing και market niche targeting.

Τι μας λέει το Marketing 101...

Κάποιος αγοράζει κάτι γιατί το χρειάζεται ή γιατί το θέλει / του αρέσει. Στην έννοια της αγοράς εμπεριέχεται η δυνατότητα της αγοράς. 

Για το συγκεκριμένο stand λοιπόν έχουμε δύο τύπους πελατών ....

Οι Pro πελάτες. Αυτοί μπορούν να το αγοράσουν αλλά δεν το χρειάζονται ... ‘έχουν τα stands που παρέθεσα από το skroutz...... (μάλλον άλλα παρόμοια). Γι αυτό η Apple η οποία έχει ένα πολύ ψαγμένο και ικανό τμήμα marketing, δεν τους το φοράει καπέλο. Τους δίνει την δυνατότητα να αγοράσουν την οθόνη χωρίς αυτό. 

Αυτοί που δεν χρειάζονται ούτε το MacPro ούτε το stand. Αλλά τους αρέσει και μπορούν να το αγοράσουν μια και δεν θα έβαζαν ποτέ τα stand των Pro στα δικά τους γραφεία  από μασίφ καρυδιά ή τριανταφυλιά 

Που τους αρέσει το ωραίο. Που θέλουν να αισθάνονται exclusive.

Ποιοί είναι αυτοί ?

Ανώτατα στελέχη μεγάλων εταιριών. Οι περισσότεροι κάτοικοι του Monaco και αρκετοί του Manhattan ή των Hamptons και του Dubai.

Αυτοί που θέλουν να διαβάζουν τα mails τους με στυλ, στο Mega yacht τους.  Δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία, πιθανότατα δεν θα πάνε να το αγοράσουν οι ίδιοι αλλά θέλουν (και μπορούν) να έχουν το καλύτερο.

Αυτές τις αγορές στοχεύει η Apple με το προϊόν, και σκοπός της είναι σαφώς να βγάλει κέρδη πουλώντας το. 

‘Όσοι το χρειάζονται / τους αρέσει το αγοράζουν χωρίς συζήτηση. Εδώ μετά την τόση συζήτηση, μάλλον δεν θα γίνει αγορά. Αλλά έχει και αυτό την πλάκα του. Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...