Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Όχι αν και οι κοστολόγηση των τσαντων είναι όντως εξωφρενική αλλά οι γυναίκες μέσα αυτές κουβαλούν την προίκα τους καθημερινά.Make up αρώματα έξτρα εσώρουχα σερβιέτες, τηλέφωνα χρήματα πιστωτικές, κ.α στα λέει ένας παντρεμένος αυτά.Επίσης από προσωπική εμπειρία επειδή μάρκα καλών παπουτσιών με γλύτωσε από έντονος πόνους, γιατί σε προηγούμενη δουλειά είχα περπάτημα 12km την ημέρα ακόμα και 800 ευρώ να μου ζητούσαν, θα τα πλήρωνα.Είχα στην αρχή πάρει κάτι filla ως αθλητικά εκτός του ότι το δεξί μου πόδι πονούσε από την φτέρνα ως το ισχίο, όταν τα έβγαζα ήταν λες και είχα σπίτι μου πτώμα από τρεις ημέρες.

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι μιλάς για προϊόντα που τα χρησιμοποιείς ξανά και ξανά, ερχόμενος σε επαφή μαζί τους καθημερινά π.χ αυτοκίνητο, τσάντα, παπούτσια και ότι άλλο θες.Εδώ μιλάμε για ένα κομμάτι αλουμίνιο τελείως άχρηστο θα στερεώσεις μία φορά την οθόνη πάνω και δεν ξανά ασχολείσαι ποτέ μαζί του και δεν προσφέρει εμπειρία χρήσης καμία στον τελικό αποδέκτη ο οποίος είναι ο πελάτης.Μιλάμε για όντως ένα jung peace πλήρως υπέρ κοστολογημένο και  χωρίς καμία σχεδόν χρήση.Είναι σαν αγόρασες ένα παιχνίδι σε μορφή retail και να σου έλεγε 100 ευρω το dvd 50  το κουτί και 30 η ζελατίνα.

Τεσπα ο καθένας έχεις τις απόψεις του δεν νομίζω να έχω να πω κάτι άλλο πιστεύω ότι ανάλυσα την σκέψη μου αρκετά.

Ενταξει παιζουμε με τις λεξεις τωρα .Οκ οτι νομιζεις .Εσυ μην το παρεις .

Ο αλλος οταν παρει αυτη την οθονη θελει και την βαση που δινει η apple  γιατι σχεδιαστικα δενει σαν συνολο  ,ετσι θελει να το βλεπει στο γραφειο  του φτιαχνει την διαθεση ενα αισθητικα αψογο περιβαλλον και ανεβαινει η παραγωγικοτητα του ενδεχομενως .Η'  π.χ εχει αντιστοιχο πελατολογιο  με πολυ υψηλα στανταρντς  και αυτο που πουλαει ειναι το design η' απλα ειναι λατρης του βιομηχανικου design  και εχει 5 αρχιτεκτονικα γραφεια  .

Eνα σωρο λογοι  και περιπτωσεις μπορει να υπαρχουν προκειμενου να διαλεξει καποιος την συγκεκριμενη βαση οταν  το   συγκεκριμενο ποσο  ειναι για αυτον αμελητεο .

Εκει που απευθυνεται το προιον αυτα ειναι ψιχουλα δεν ασχολουνται καν  με τετοια αστεια ποσα,   ειναι απειροελαχιστο κλασμα των παραγομενων κερδων και του τζιρου .

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ενταξει παιζουμε με τις λεξεις τωρα .Οκ οτι νομιζεις .Εσυ μην το παρεις .

Εκει που απευθυνεται το προιον αυτα ειναι ψιχουλα δεν ασχολουνται καν  με τετοια αστεια ποσα,   ειναι απειροελαχιστο κλασμα των παραγομενων κερδων και του τζιρου .

Ναι αλλά πριν την πέσω για ύπνο για κανά δίωρο γιατί δουλεύω βράδυ όσο ψίχουλα και να είναι σε ότι project και να χρησιμοποιηθούν οι οθόνες αυτή καθεαυτή είναι απλά μία βάση,τίποτα δεν μπορεί να αναιρέσει αυτό το γεγονός.Ίσως το πιο άχρηστο part του συστήματος.Και φυσικά και δεν θα την αγοράσω πως θα μπορούσα άλλωστε, ακόμη και αν μαζί με την σύζυγο χτυπάμε μετά σημερινά δεδομένα 3κ τα οποία αρκούν άνετα για να διάγεις αξιοπρεπή βίο σήμερα.Για αυτό άλλωστε γυρίσαμε πίσω και από την Τσεχία μετά από ενάμιση χρόνο γιατί βρέθηκε πολύ καλή δουλειά τουλάχιστον στο θέμα των απολαβών.Αλλά και έξι να βγάζαμε τον μήνα και κρατώντας τα μισά στην άκρη για ένα εξάμηνο sorry 850 ευρώ για βάση δεν πλήρωνα φίλε μου.Αλλά όπως είπες και εσύ ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπως νομίζει αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, xstreamgamer said:

Εδώ μιλάμε για ένα κομμάτι αλουμίνιο τελείως άχρηστο θα στερεώσεις μία φορά την οθόνη πάνω και δεν ξανά ασχολείσαι ποτέ μαζί του και δεν προσφέρει εμπειρία χρήσης καμία στον τελικό αποδέκτη ο οποίος είναι ο πελάτης.

Σε επαγγελματικό χώρο, που συχνά η κάθε σουίτα χρησιμοποιείται από πολλούς χρήστες, η εύκολη ρύθμιση της βάσης θα βολέψει πολλούς. Μιλώντας εκ πείρας, προτιμώ να ρυθμίσω την καρέκλα μου, χάνοντας ίσως τη σωστή σχέση ύψους με το γραφείο, παρά να βγάζω πηράκια, να ρυθμίζω και να ξαναβάζω πηράκια.

Αν είναι όπως δείχνει, μιλάμε για την πιο εύκολη και με ακρίβεια ρύθμιση θέσης οθόνης. Αν αξίζει 1000$ αυτός ο μηχανισμός; Μάλλον όχι, αν δεν υπολογίζεις το design και την αίσθηση του καλού υλικού που δεν προσφέρουν στη λειτουργικότητα αλλά ευτυχώς, για όσους δεν θέλουν να πληρώσουν 1000$ για βάση, πωλείται χωριστά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η apple έλεγε ότι η συγκεκριμένη οθόνη (μαζί με την βάση) , αλλά χωρίς να το τονίζει , κοστίζει 6.000 $ θα υπήρχαν οι αντιδράσεις;  Γιατί κακά τα ψέμματα , η οθόνη είναι το κάτι άλλο. 

Αν το σέρβιρε έτσι πιστεύω ότι δεν θα υπήρχαν τόσες αντιδράσεις.  Το θέμα είναι ότι έχει την νοοτροπία να σου λέει ότι σε χρεώνω και το περιτύλιγμα γιατί είμαι η apple . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ενταξει παιζουμε με τις λεξεις τωρα .Οκ οτι νομιζεις .Εσυ μην το παρεις .

Ο αλλος οταν παρει αυτη την οθονη θελει και την βαση που δινει η apple  γιατι σχεδιαστικα δενει σαν συνολο  ,ετσι θελει να το βλεπει στο γραφειο  του φτιαχνει την διαθεση ενα αισθητικα αψογο περιβαλλον και ανεβαινει η παραγωγικοτητα του ενδεχομενως .Η'  π.χ εχει αντιστοιχο πελατολογιο  με πολυ υψηλα στανταρντς  και αυτο που πουλαει ειναι το design η' απλα ειναι λατρης του βιομηχανικου design  και εχει 5 αρχιτεκτονικα γραφεια  .

Eνα σωρο λογοι  και περιπτωσεις μπορει να υπαρχουν προκειμενου να διαλεξει καποιος την συγκεκριμενη βαση οταν  το   συγκεκριμενο ποσο  ειναι για αυτον αμελητεο .

Εκει που απευθυνεται το προιον αυτα ειναι ψιχουλα δεν ασχολουνται καν  με τετοια αστεια ποσα,   ειναι απειροελαχιστο κλασμα των παραγομενων κερδων και του τζιρου .

η ενσταση μου ειναι οτι μεχρι τωρα η αππλ ηταν απλα ακριβη με τιμες λιγο αλμηρες σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν ηταν λουι-βιτον ακριβη-luxury. Αυτο το σταντ ειναι ο ορισμος του luxury.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Choulio είπε

Μάλλον αλλο thread διαβάζεις πάντως. Έβαλες ενα link αμφισβητώντας οτι αυτος που αγοράζει αυτην την οθονη θα την κανει αποσβεση σε μια βδομαδα (δειχνωντας τον μεσο μισθο γραφιστα) και μετα ειπες μονος σου οτι αυτες τις οθονες τις αγοραζουν εταιριες με κερδη πολλων χιλιαδων ή εκκατομυριων.

Μάλλον άλλα καταλαβαίνεις....  Βασικά θα μπορούσα να κάτσω να σου εξηγήσω αλλά βλέποντας από το "υφάκι" σου (το υφάκι του ξερόλα δηλαδή)  δεν νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, HALF EVIL said:

Αν η apple έλεγε ότι η συγκεκριμένη οθόνη (μαζί με την βάση) , αλλά χωρίς να το τονίζει , κοστίζει 6.000 $ θα υπήρχαν οι αντιδράσεις;  Γιατί κακά τα ψέμματα , η οθόνη είναι το κάτι άλλο. 

Αν το σέρβιρε έτσι πιστεύω ότι δεν θα υπήρχαν τόσες αντιδράσεις.  Το θέμα είναι ότι έχει την νοοτροπία να σου λέει ότι σε χρεώνω και το περιτύλιγμα γιατί είμαι η apple . 

Άσχετο με αυτό που γράφεις και sorry αν δεν το πρόσεξα το ίδιο ερώτημα σε προηγούμενο post, αλλά γιατί δεν έβγαλε κατευθείαν Vesa compatible το monitor και χρειάζεται adaptor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Άσχετο με αυτό που γράφεις και sorry αν δεν το πρόσεξα το ίδιο ερώτημα σε προηγούμενο post, αλλά γιατί δεν έβγαλε κατευθείαν Vesa compatible το monitor και χρειάζεται adaptor?

Για να σου κάνει δύσκολη τη ζωή επειδή είναι η apple και να πεις δε γ...... παίρνω και τη βάση και τελειώνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άσχετο με αυτό που γράφεις και sorry αν δεν το πρόσεξα το ίδιο ερώτημα σε προηγούμενο post, αλλά γιατί δεν έβγαλε κατευθείαν Vesa compatible το monitor και χρειάζεται adaptor?

Δεν είπαμε ότι έχει σκέτο vesa να βάλεις όποια βάση θες;

 

Ή έχω λάθος εντύπωση;

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ThReSh said:

Άσχετο με αυτό που γράφεις και sorry αν δεν το πρόσεξα το ίδιο ερώτημα σε προηγούμενο post, αλλά γιατί δεν έβγαλε κατευθείαν Vesa compatible το monitor και χρειάζεται adaptor?

Εγώ υποθέτω, για να κάνει ο Ive ό,τι γουστάρει στον σχεδιασμό. Μαγνήτες, μαγκιές κλπ.

Just now, logistoulis said:

Δεν είπαμε ότι έχει σκέτο vesa να βάλεις όποια βάση θες;

+200$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, logistoulis said:

Δεν είπαμε ότι έχει σκέτο vesa να βάλεις όποια βάση θες;

Ή έχω λάθος εντύπωση;

Όχι δυστυχώς θέλει adaptor και για αυτό, 200$ ffs...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ, ότι θες δηλαδή να σου φορέσουν μια πανάκριβη βάση, πακέτο με μια (θα δείξει όταν τη δούμε από κοντά) vfm οθόνη. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σκέφτεσαι έτσι, γι' αυτό ρώτησα.

Δεν το εννοούσα ακριβώς "σοβαρά"... Ήταν ειρωνικό φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, billdanos είπε

ό,τι να ναι fanboy...  Εδώ δηλαδή ο ίδιος ο designer που ενδεχομένως χρειάζεται το monitor για τη δουλειά του ως επαγγελματίας (και όχι για το σπίτι του...) μας λέει ότι δεν μπορεί να αγοράσει το stand (και μάλλον ούτε και την οθόνη) και πως τέτοια προιόντα όπως το stand, το X, ίσως και η οθόνη είναι για το σπίτι κάποιου πλούσιου (μη επαγγελματία).

Δηλαδή τόση ώρα μιλάμε για μια οθόνη που είναι για ένα ωραίο γραφείο σε μια βίλα. Και όχι για κάτι που προορίζεται για τον επαγγελματία μιας και δεν μπορεί να το αγοράζει.

Φάση να κάνουμε.

Εν πάση περιπτώσει, όπως είπαμε οι βραχίονες που θα κουμπωθούν αυτές οι οθόνες κοστίζουν λιγότερο από τη βάση της Apple. Βασικά η βάση κοστίζει όσο μια thunderbolt display, που είναι ότι πρέπει και για αρκετούς επαγγελματίες, όπως αυτός που έγραψε το άρθρο.

Πρόσεχε μην έχεις καμιά τρύπια τσέπη και σου φύγει κανένα κέρμα τώρα που μαζεύεις για το μόνιτορ.

3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Συγκρινεις ενα "καλο monitor των 1.000€" με αυτην την οθονη? Ποιο, το asus rog X RGB gamers edition overclocked? Σοβαρεψου ρε συ...

Οκ ειπαμε, η βαση απατη, αλλα μη το μαμας τωρα. Θα ειναι στις TOP οθονες ανετα. Τωρα το οτι θα κοστιζει παραπανω απο τις υπολοιπες TOP το ξερουμε. 

PS1. Ενημερωτικα, αντιστοιχα monitor σε 4k κοστιζουν 3χιλιαρο. Τα monitor που λες με 1.000 ουτε διπλα δεν περνανε. Ξαναλεω, σοβαρεψου.

Η απλα εχεις δουλεψει μονο delivery σε σουβλατζιδικο. 

Λογιστης ειμαι, δηλαδη δεν το λες καλοπληρωμενο η περιζητητο επαγγελμα, και εχω πληρωθει αρκετα περισσοτερα απο 250€ την ωρα. Δεν μου φαινεται τοσο τρελο το 250€. Προφανως δεν μιλαει ο ανθρωπος για τακτικο μισθο υπαλληλου, προφανως μιλαει για project το οποιο θα αναλαβεις, μπορει να το "ξεπεταξεις" σε μια-δυο μερες και να παρεις 5.000€ για πλακα. Προφανως αν τυλιγεις πιτογυρα δεν παιζουν τετοια

καλά μην το λες αυτό με το πιτόγυρο... γιατί παίζουν, λογιστής είσαι, θα έπρεπε να ξέρεις. Μερικά σουβλατζίδικα βγάζουν όσα αυτός με το προτζεκτ που λες...

3 ώρες πριν, sezebo είπε

η ενσταση μου ειναι οτι μεχρι τωρα η αππλ ηταν απλα ακριβη με τιμες λιγο αλμηρες σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν ηταν λουι-βιτον ακριβη-luxury. Αυτο το σταντ ειναι ο ορισμος του luxury.

Κάτσε να βγάλει η λουι ή η πορσε ντιζαιν δικό της σταντ να γίνει κόντρα να γελάμε... Σίγουρα θα βγουν παραλλαγές του stand φτηνότερες και ακριβότερες, όπως γίνεται σε όλα τα μηλοαξεσορις. Μπορεί δηλαδή για αυτό κιόλας να το έκανε.  who knows

Επεξ/σία από winmac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, winmac είπε

 

καλά μην το λες αυτό με το πιτόγυρο... γιατί παίζουν, λογιστής είσαι, θα έπρεπε να ξέρεις. Μερικά σουβλατζίδικα βγάζουν όσα αυτός με το προτζεκτ που λες...

 

Ή να το θέσουμε πιο ρεαλιστικά πολλά σουβλατζίδικα βγάζουν αρκετά περισσότερα από τους περισσότερους λογιστές ή γραφίστες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...