Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αλήθεια ε; Εσείς δεν κράζετε τον σκουπιδοτενεκέ που δεν μπορούσατε να αναβαθμίσετε (για να προσθέσετε led)?

Ορίστε τώρα σας το έδωσε! 😛 

αλήθεια παίρνει led πλέον ο σκουπιδοντενεκές; 😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Leo360 said:

Ρε φίλε δε διαφωνώ, αλλά καταλαβαίνεις πόση κοροϊδία είναι αυτό; Και δε μιλάω καν για την βάση που έδειξαν, μιλάω για μία απλή, συμβατική βάση που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να περιλαμβάνεται! 

Το να κάνουμε κριτική ως πελάτες για τα αυτονόητα μόνο κακό δεν είναι... Το να υποστηρίζουμε όμως τέτοιες αισχρές κινήσεις δεν οφείλει κανέναν (για αυτό άμα δεις μιλάω από το πρώτο comment για το αν περιλαμβάνεται έστω κάτι στο κουτί, καθώς η τιμή της οθόνης είναι όντως μια χαρά!).

Το λάθος είναι πως ξεχνάμε που απευθύνονται οι συγκεκριμένες συσκευές. Δεν είναι ούτε desktop για το σπίτι ούτε και οθόνη για το σπίτι. 

Σε αυτή την κατηγορία όλα τα αξεσουάρ κοστίζουν. 

  • Like 3
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Bl4ckSn4ke είπε

Συσκευασία δίνουν ή την παίρνεις σε κουτί πίτσας? 

Το « κουτί πίτσας» έχει ήδη δει το φως από την Apple στα 90s. 

https://www.google.gr/search?q=apple+pizza+box+computer&client=safari&hl=en-us&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjwr63IoM7iAhVKaJoKHQ3zAxAQ_AUoAXoECAwQAQ&biw=1366&bih=894#imgrc=jS3kdGEkoamo1M

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το λάθος είναι πως ξεχνάμε που απευθύνονται οι συγκεκριμένες συσκευές. Δεν είναι ούτε desktop για το σπίτι ούτε και οθόνη για το σπίτι. 

Σε αυτή την κατηγορία όλα τα αξεσουάρ κοστίζουν. 

ΔΕΝ είναι αξεσουάρ η βάση....

  • Like 16
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, billdanos said:

Το λάθος είναι πως ξεχνάμε που απευθύνονται οι συγκεκριμένες συσκευές. Δεν είναι ούτε desktop για το σπίτι ούτε και οθόνη για το σπίτι. 

Σε αυτή την κατηγορία όλα τα αξεσουάρ κοστίζουν. 

Δε μπορώ να σου αλλάξω γνώμη... Έχεις την άποψη σου ως "φαν", έχω την άποψη μου ως καταναλωτής. Απλά είναι τραγικό για εμένα να κλείνουμε τα μάτια σε τέτοιες κινήσεις ή να τις υποστηρίζουμε , όσο τραγικό είναι από την άλλη να κράζουμε μία οθόνη για τη βάση της όταν η οθόνη είναι τόσο καλή για τη συγκεκριμένη χρήση. Και όχι, ακόμα και σε αυτή την κατηγορία που όντως όλα κοστίζουν, οι εταιρείες σου παρέχουν τα βασικά, άλλο αν πρέπει όντως να τα σκάσεις για να πάρεις τα "προαιρετικά". Δε νοείται monitor/οθόνη χωρίς τη βάση της, αυτό είναι απόλυτο και μη συζητήσιμο νομίζω. Θα ήταν ακόμα πιο κατανοητό από εμένα να κόστιζε 5.999$ επειδή είχε και τη βάση μέσα, παρά αυτό το "ναι μεν, αλλά".

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και γιατί το λέω :) 

Επεξ/σία από Leo360
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το λάθος είναι πως ξεχνάμε που απευθύνονται οι συγκεκριμένες συσκευές. Δεν είναι ούτε desktop για το σπίτι ούτε και οθόνη για το σπίτι. 

Σε αυτή την κατηγορία όλα τα αξεσουάρ κοστίζουν. 

Aν την κοστολογουσε εξαρχης 1 χιλιαρικο παραπανω δεν νομιζω να εκραζε κανεις την τιμη της οθονης οπως δεν εχει ασχοληθει και κανεις εδω και 6 σελιδες. Την ηλιθια πολιτικη της Apple για υπερκοστολογηση αξεσουαρ τονιζουνε και οτι στην ουσια δινει μια αχρηστη οθονη σε αυτα τα λεφτα. Στα 4999$ η οθονη ειναι ενα τεραστιο paper weight αν δεν σκασεις ακομα τουλαχιστον 200$ για το vesa mount ή 1000$ για το mount της συγκεκριμενης. Ας την εδινε τουλαχιστον με το vesa mount στο κουτι εστω και με 200$ πανω την τιμη ή με 1000$ εξαρχης πανω ως ολοκληρωμενο πακετο τα χαρακτηριστικα της οθονης σε συνδιασμο με το ονομα της εταιρειας δεν θα προκαλουσε κανενα κραξιμο ή τρολαρισμα.

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Δεν έχετε πάρει χαμπάρι εδώ μεσα σε ποιους απευθύνονται τέτοιας κατηγοριας μηχανήματα και -κυρίως- ποσα χρεώνουν τη ώρα για τη δουλεια που βγάζουν πάνω σε τέτοια μηχανήματα σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.

Χέστηκε η Apple αν στο Ουζμπεκιστάν ένας γραφίστας ή ένας video editor πληρώνονται 300$ το μηνα. Το μηχάνημα στα χερια ενός πιστοποιημένου επαγγελματία στην Αμερική θα κάνει απόσβεση σε μια εβδομάδα.

 

Ναι, έχεις δίκιο. Με ένα μέσο μισθό $46Κ το χρόνο στην Αμερική,  για έναν video editor, είμαι σίγουρος ότι το καλώδιο της οθόνης θα αποσβεστεί σε λιγότερο από μία εβδομάδα....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν θα δώσω τόσα λεφτά για την οθόνη αυτή (που δεν είναι οθόνη για το σπίτι μου), δεν θα με νοιάζουν ούτε τα 1000 ευρώ της βάσης. Δείτε τα specs της και συγκρίνετέ την με άλλες αντίστοιχες. 

Επειδη λες οτι δεν σε νοιάζει το 1000ρικο για τη βαση, ποιο είναι το οριο που θα αρχιζε να σε νοιαζει το κόστος της βάσης; 10.000€, 20.000€;

Επεξ/σία από haHa
  • Like 16
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ακούσω αυτούς τους υποστηρικτές της apple που λένε ότι βρίζουμε άδικα το μήλο και πως είμαστε haters, θέλω να δω εάν υπάρχει έστω και ένας να δικαιολογήσει αυτή την τιμή. Οποιος/α  με πείσει με επιχειρήματα 500€(μόνο τόσα έχω στον λογαριασμό) είναι δικά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αλήθεια παίρνει led πλέον ο σκουπιδοντενεκές; 😮

Led δυστυχώς όχι, αλλά από την αρχή ο χρήστης μπορούσε να αναβαθμίσει στο σπίτι του:

A. Μνήμη

Β. SSD

Γ. CPU

Δ. GPU.

 

Εκτός από την CPU που ήθελε λίγο υπομονή όλα τα άλλα άλλαζαν σε λιγότερο από 5 λεπτά. 

Πραγματικό plug n play.

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hyperspaced είπε

Ναι, έχεις δίκιο. Με ένα μέσο μισθό $46Κ το χρόνο στην Αμερική,  για έναν video editor, είμαι σίγουρος ότι το καλώδιο της οθόνης θα αποσβεστεί σε λιγότερο από μία εβδομάδα....

Έχεις ζήσει εκεί ή από τη Google αντλείς την εμπειρία σου;

Τα κατάλληλα προσόντα πληρώνονται στο Αμέρικα. Αδρά. Οποια δουλεια και αν κανεις. Να είσαι σίγουρος γι'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MAFAKA είπε

Έχεις ζήσει εκεί ή από τη Google αντλείς την εμπειρία σου;

Τα κατάλληλα προσόντα πληρώνονται στο Αμέρικα. Αδρά. Οποια δουλεια και αν κανεις. Να είσαι σίγουρος γι'αυτο.

Να υποθέσω ότι δεν πάτησες το link που επισύναψα;  Είναι από το payscale.com.   Και, αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία, έχω ζήσει και εκεί.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Iliaz είπε

Θέλω να ακούσω αυτούς τους υποστηρικτές της apple που λένε ότι βρίζουμε άδικα το μήλο και πως είμαστε haters, θέλω να δω εάν υπάρχει έστω και ένας να δικαιολογήσει αυτή την τιμή. Οποιος/α  με πείσει με επιχειρήματα 500€(μόνο τόσα έχω στον λογαριασμό) είναι δικά του

Δεν χρειάζεται να σε πείσει κανείς. Ο κατασκευαστής επιλέγει την τιμολόγηση του προϊόντος και εσυ αν θες αγοράζεις. Αν δεν θες, προσπερνάς. 

Να σου στείλω λογαριασμό για το πεντακοσάρικο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...