Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ για την απάντηση.. ένα μεγάλο + στις ram μιας και η kingston είναι εγγύηση για μένα. τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.. δηλαδή αξίζει να δώσω 180 euro (1-3 του budget) για κάρτα γραφικών? και πιστεύω ότι για σύνθεση σε χαμηλό budget η intel δεν είναι επιλογή.ίσος να κάνω και λάθος...  ένας 500gb σκληρός είναι υπέρ αρκετός για εμενα (ένα εικοσάρικο είναι βεβαια για διπλάσιο χορό,αλλα έτσι θα μένει). η ssd είναι μονο για boot οποτε και τα 30gb φτάνουν νομίζω για τα windows.γενικά αφήνω το ενδεχόμενο όταν και αν αλλάξουν οι απαιτήσεις μου σε games,να αλλάξω μια κάρτα γραφικών,άντε και να βάλω αλλα 8gb ram.. για επεξεργαστή αφήνω και αυτό το ενδεχόμενο.. 1 μοντέλο + του 6300 http://www.e-shop.gr/cpu-amd-fx-6350-39ghz-6-core-box-p-PER.559661 με30 euro παραπάνω. η σύνθεση που είχα αναφέρει παραπάνω βγαίνει στα 554 euro δηλαδή 594 περίπου σύνολο με την fx6350 στα 3.9ghz και τις ram τις kingston που ανέφερες. ( +πληκτρολόγιο/ποντίκι/ψήκτρα επεξεργαστή ) 

 

Δεν κάνεις λάθος,έτσι είναι.Καλύτερα να κοιτούσες προς 6300 ή 860Κ τουλάχιστον.Δεν έχεις γράψει και το μοντέλο οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για σας και από εμενα.. τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να "χτίσω" ένα pc με budget γύρο στα 600 ευρώ,για καθημερινή χρήση και λίγο χαλαρό gaming ( lol,dota,bf3 ) ultra γραφικά δεν με ενδιαφέρουν μιας και μέχρι τώρα είχα έναν pentium 4 dual core με 1gb ram και μια κάρτα ο θεός να την κάνει γραφικων.. σκέφτομαι σοβαρά για τα παρακάτω, αλλα θέλω προτάσεις.

 

Μια ικανη apu οπως ο a8 7650k , με μικρο κλοκαρισμα ( παντα τηρωντας τις προδιαγραφες των apus) πολυ πιθανο να ειναι συμφερουσα και πολυ ικανοποιητικη εμπειρια για τη χρηση που θες.

 

( παντα με τον αστερισκο των γενικευμενα απαραδεκτα υψηλων τιμων την περιοδο που διανυουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30gb ssd δεν φτάνουν ούτε για πλάκα. Σιγά σιγά θα γεμίσει με τις ενημερώσεις και αν βάλεις και τα προγράμματα μέσα πάει. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ssd αν δεν εγκαταστήσεις τα προγράμματα. Τι να το κάνεις να έχεις μόνο γρήγορο boot; Ο ίδιος hdd στα 500gb είναι ελάχιστα φθηνοτερος, δεν αξίζει να μην τον πάρεις. Ο Intel θα αποδίδει καλύτερα στα παιχνίδια που λες. Ο FX 6300 θα αποδώσει καλύτερα σε άλλα games που απαιτούν περισσότερους πυρήνες και θα χρειαστεί και ένα μικρό overclocking. Αν σου φαίνεται ακριβή η κάρτα γραφικών πάρε την R7 260x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάς για γενική χρήση πάντως και ελαφρύ gaming, ένας amd apu μπορεί να σε βολέψει καλύτερα. Θα τρέχει σίγουρα τα παιχνίδια που αναφέρεις και θα σου μείνουν χρήματα για ssd της προκοπής. Γιατί εφόσον μιλάμε για pc γενικής χρήσης, ο ssd είναι must. Βασικά δε θα φτάσεις καν τα 600€ με amd apu, θα σου βγει γύρω στα 500. Οι FX κατ' εμέ δε σε συμφέρουν, εφόσον δε στοχεύεις σε gaming pc.

Άλλη εναλλακτική είναι να βάλεις έναν i5 4460 χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών και να φτάσεις το budget στα 600.

Ενδεικτικά (και βιαστικά) 2 παραδείγματα σε build:

 

AMD: http://i.snag.gy/PTuj8.jpg

Intel: http://i.snag.gy/57z2i.jpg

(η Z97 είχε 4€ διαφορά από την H97, οπότε why not)

Προσθέτεις και έναν HDD 1TB (+60€) και είσαι μια χαρά. Κουτί βάζεις κάτι της επιλογής σου, εγώ παραπάνω έβαλα ένα του 40ευρου.

 

Ότι και να διαλέξεις πάντως, να πας για 120GB και πάνω SSD. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο madnifesta μιλάει και για BF3.Ο Pentium δεν κάνει και αν έχει σκοπό να παίξει και λίγο πιο βαριά καλύτερα να πάει και σε discrete κάρτα.Αν και λέει πως δε θέλει και...ultra γραφικά το να δώσει κάποιος 600 για σύστημα που να είναι και για παιχνίδια και να μη βάλει κάρτα εγώ το θεωρώ κάπως..Για την χρησιμότητα του ssd συμφωνώ (αν χωράει) αν και πρέπει να κοιτάξει και το θέμα της χωρητικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

PER.552232.jpg PER.552232

RAM G.SKILL F3-12800CL9S-4GBRL 4GB DDR3 PC3-12800 RIPJAWS

product_wishlist_small.jpg
29.29 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 29.29 € basket_delete.png PER.303039.jpg PER.303039

HDD WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3

product_wishlist_small.jpg
57.90 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 57.90 € basket_delete.png PER.513717.jpg PER.513717

VGA ASUS GEFORCE GT730 GT730-1GD5-BRK 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL

product_wishlist_small.jpg
80.31 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 80.31 € basket_delete.png PER.558479.jpg PER.558479

CPU INTEL PENTIUM G3258 3.20GHZ LGA1150 - BOX

product_wishlist_small.jpg
73.90 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 73.90 € basket_delete.png PER.528706.jpg PER.528706

ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK H81M-HDS RETAIL

product_wishlist_small.jpg
59.42 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 59.42 € basket_delete.png PER.549203.jpg PER.549203

PSU CORSAIR CX430 - 80 PLUS BRONZE CERTIFIED 430W

product_wishlist_small.jpg
52.90 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 52.90 € basket_delete.png PER.813213.jpg PER.813213

CASE RAIJINTEK ARCADIA MIDI-TOWER WHITE

product_wishlist_small.jpg
37.90 € basket_remove.png  basket_add.png 

Αλλαγή 37.90 € basket_delete.png Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 391.62 €

 

 

Αν και στην αρχη ειχα ζητηση  μια συνθεση χωρις καρτα γραφικων ψαχνωντας και μελετωντας το θεμα πιο προσεκτικα ανακαλυπτω οτι χωρις μια τουλαχιστον μετρια καρτα δεν εχω και πολλες επιλογες σε καινουργια game 

http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=1308&game=Grand+Theft+Auto+V&p_make=Intel&p_deriv=Pentium+G3258+3.2GHz&gc_make=Nvidia&gc_deriv=GeForce+GTX+750+Asus+DirectCU+Silent+2GB+Edition&ram=8&checkSubmit=#systemrequirements

 

 Οποτε λεω να ανεβασω το μπατζετ μου 60-70 ευρω δηλαδη να παει η καρτα στα 150 ευρω και θα θελα παλι την γνωμη σας πχ αν βαλω μια GTX 750 θα ειναι ενταξη η συνθεση 

http://www.e-shop.gr/vga-asus-geforce-gtx750-phoc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513699

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από gr1goris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη θα παρω στον γιο μου μια 144 hz και θα παρω την δικια του 

τωρα για την καρτα η 270 και 370 ξεκινανε απο 190 ευρω και βγαινουμε εκτος προυπολογισμου γιαυτο λεω για την GTX750 αν θα συνεργαζεται με το υπολοιπο συστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα c2d 2gb ddr2 και win10....μονο για wow μέχρι τώρα είμαι μια χαρά και hots...λέω να του βάλω αλλά 2 gb ram αξίζει τον κόπο ή πεταγμένα λεφτά ? 8800gts 512mb κάρτα γραφικών. Επίσης βρήκα ενα xeon quad core στα 25 €... αλλά κάτι με κολλάει παιζουν οι xeon για παιχνίδια? 775 δεν είναι αλλά γίνεται με adaptor?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη θα παρω στον γιο μου μια 144 hz και θα παρω την δικια του 

τωρα για την καρτα η 270 και 370 ξεκινανε απο 190 ευρω και βγαινουμε εκτος προυπολογισμου γιαυτο λεω για την GTX750 αν θα συνεργαζεται με το υπολοιπο συστημα 

 

Οι 270 ξεκινάνε από 150κάτι   http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=270

 

Οι 370 ξεκινάνε λίγο πιο πάνω και οι 2 δεν έχουν σχέση σε επιδόσεις με 750/750 ti,είναι πιο ισχυρές.Σε λίγες μέρες βγαίνει και η 370Χ.

 

Αν ασχολείσαι με CS:GO οι amd τα πάνε καλύτερα στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεταιι...Θα ηθελα τις γνωσεις και τις εμπειριες σας.  θα ηθελα εναν desktop με οθονη σε καλη τιμη ενοειται και να παιζει παιχνιδια στα ultra τα καινουργια παιχνιδια π.χ ενα παιχνιδι

Batman Arkham Knight . Επειδη μενω Γερμανια πειτε μου που μπορω να τα παρω φτηνα (αν ξερετε)

 Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι νομιζουν οτι εδω περα η κανουμε εκπτωσεις η ειμαστε θαυματοποιοι!

desktop+οθονη+ultra =καλη τιμη 

ατοπο...

πες μας ομως budget για πυργο και για οθονη αν θα κρατησεις κατι απο παλιο PC και τοτε θα σου κανουμε μια καλη προταση αναλογως το budget σου!

αυτα που θες ομως λογικα αξιζουν πανω απο 1200-1400 μαζι με οθονη καλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...