Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σύνθεση από εμένα

https://gyazo.com/45a3d237b26c7ef871f412160b38585a

 

 

Μπορεί μελλοντικά να βάλει κάποια κάρτα γραφικών π.χ GTX 1060/RX 480 και να παίξει όποιο παιχνιδάκι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με το αθλημα και ειπα να κανω καμια μικροαναβαθμιση. Ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας.

 

Εχω το εξης συστημα:

 

M/b: Asrock M3A770DE

CPU: Amd phenom 2 x4 965 sta 3.40ghz

Ram: 4gb ddr3 kingston ena stick

CPU cooler: μαμησιο

GPU: AMD RADEON 7890

PSu: OCZ 600

Hard disk: SSD sandisk extreme 120 gb

οθονη: dell U24h

 

διαθετω 100-150 ευρω, σιγουρα θελω να αλλαξω το κουλερ γιατι κανει τρομερο θορυβο(κοιταω μεταχειρισμενα)

κυριως κανα παιχνιδακι θελω να παιξω οπως total war και τα παιχνιδια της παραδοξ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς τι άλλο θα σου προτείναμε γενικά να αλλάξεις; Πάντως σίγουρα θες ακόμα 4gb ram. Επίσης ποιο τροφοδοτικό έχεις; Για ψύκτρα ρώτα εδώ αναφέροντας το κουτί σου

 

http://www.insomnia.gr/topic/610848-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα ενα θεμα και τα παιδια με εστειλα εδω. Αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με η αν ξεχασα κατι.

 

φορμα

Ποσό που διαθέτουμε: 200-250 (ΜΑΧ)

 

Χρήση υπολογιστή: Προγραμματα επεξεργασιας βιντεο κ εικονας, γραφειου, ταινιες και gaming οπως Fifa,Pro οχι κατι ιδιαιτερο.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop, sony vegas pro

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.: Οθονη εχω και προς το παρον δεν σκεφτομαι να την αλλαξω. Εχω μια Asus 20ιντσων μοντελο δεν μπορω να το γραψω γιατι ειναι στα κινεζικα/ιαπωνικα δεν ξερω κ εγω τι.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : OXI

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): NOMOS ΠΕΛΛΑΣ

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? : ΑΠΟ ESHOPS ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?: ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ (ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ)

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: ΟΧΙ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΑΚΟΜΑ :) )

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

 

υπολογιστης turbo-x 2πυρηνος στα 2.1 Ghz, 2gb ram, 500gb σκληρος, μητρικη G31T-M7, τροφοδοτικο cwt psp-575P2P 405W, DVD rom, καρτα γραφικων gforce 9400gt (εγω την ειχα βαλει) , εχει card reader, λειτουργικο συστημα ειχα τα vista οταν τον αγορασα και μετα εβαλα πειρατικα τα 10. Ξεχασα κατι? Για πιο πολλες λεπτομερειες δεν γνωριζω να σας πω γιατι οπως ειπα και στο θεμα που ανοιξα ειμαι ασχετος αν και παλιοτερα γουσταρα και ασχολιομουν με pc αλλα εμεινα πολυ πισω.

 

Λοιπον κραταω το Κουτι, τροφοδοτικο, dvd και card reader. 

 

Αν ξεχασα να αναφερω κατι η εκανα λαθος καπου πειτε μου :)

 

 

ααα ξεχασα να πω πως θελω να εχω και τον παλιο σκληρο μου δισκο επανω (αν γινετε φυσικα) και εναν 2ο που θα δουλευω εκεινον πλεον. Απλα στον σκληρο μου εχω αρχεια που δεν πρεπει να χαθουν και πρεπει να τα κοιταω που και που λογο δουλειας. Γινετε να εχω 2  εσωτερικους σκληρους  δισκους οπως στην περιπτωση μ?

 

 

Eντελως τυχαια βρηκα αυτο εδω στο γοογλε http://www.insomnia.gr/topic/551539-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%88%CE%AE%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1/ . Αν κατεβειτε λιγο κατω θα δειτε ενα κουτι turbox απο καποιον nickosvx , ακριβως το ιδιο κουτι εχω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να φτιάξω ένα PC για game με αυτές τις απαιτήσεις ευχαριστο.Operating system: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 (64-bit)

Processor: Intel Core i5-3330

RAM: 4 GB

Video card: GeForce GTX660 (2GB) / Radeon HD 7850 2GB, DirectX 9.0c

Sound: Compatible with DirectX9.0c

Hard drive space: 30 GB

Internet Speed: 1024 Kbps or higher (for voice chat. Τι μου προτείνετέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Καλησπέρα 

θέλω να φτιάξω ένα htpc που να μπορεί να τρέξει παιχνίδια αξιοπρεπώς για παιδιά 8-10 ετών (minecraft,PES,tombrider, lego)

έχω εδώ και χρόνια το παρακάτω σύστημα 

 

Thermaltake bach media ceder

Powertech ATX530

Asus m3n-hd/hdmi

AMD athlon ™ x2 245 Processor 2.90 ghz

8 gb ram ddr2 800

nvidia GeForce 210

1 SSD 240 GB + HDD 500 GB

Panasonic TX-L47ET60 full hd 600 ghz

win 10 Enterprize

 

Υπάρχει κάτι που μπορω να κρατήσω απ'αυτό ώστε να εχω ενα σύστημα που δεν θα ξεφύγει πολύ το κόστος του απο την

 αγορά ενός playstation 4 δλδ 350-450 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum. Λοιπον το pc εχει ως εξης τωρα

 

m/b : Gigabyte z170 h3dp

cpu : i5 6500

Ram : 8gb hyperx fury 2133

ssd: samsung evo 850 250gb

psu: thermaltake hamburg 530w

 

και το προβλημα εγγυται στην επιλογη της gfx card.

 

Ειμαι αναμεσα σε 2, gtx 1060 G1 Gigabyte η RX480 ASUS rog strix.

 

Λιγο μετα την αγορα της καρτας γραφικων θα γινει και αγορα καινουριου monitor οποτε η αγορα της καρτας θα γινει με γνωμονα και το monitor. Δηλαδη το freesync που εχουν τα monitor που κοιταω (budget 250 euro) ειναι αρκετο ωστε να επιλεξω την AMD? Υπαρχει monitor που δεν θα εχω σοβαρο tearing σε αυτα τα λεφτα ωστε να παω σε Nvidia που τα περισσοτερα games ειναι optimized? Απο την αλλη ομως στα καινουρια API (DX 12, Vulcan) μειωνεται η ψαλιδα διαφορας απο την rx480 και την gtx1060(μπορει η rx480 να ειναι λιγακι πιο futureproof). Δωστε φωτα πονεσαν τα ματακια μου απ το ψαξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum. Λοιπον το pc εχει ως εξης τωρα

 

m/b : Gigabyte z170 h3dp

cpu : i5 6500

Ram : 8gb hyperx fury 2133

ssd: samsung evo 850 250gb

psu: thermaltake hamburg 530w

 

και το προβλημα εγγυται στην επιλογη της gfx card.

 

Ειμαι αναμεσα σε 2, gtx 1060 G1 Gigabyte η RX480 ASUS rog strix.

 

Λιγο μετα την αγορα της καρτας γραφικων θα γινει και αγορα καινουριου monitor οποτε η αγορα της καρτας θα γινει με γνωμονα και το monitor. Δηλαδη το freesync που εχουν τα monitor που κοιταω (budget 250 euro) ειναι αρκετο ωστε να επιλεξω την AMD? Υπαρχει monitor που δεν θα εχω σοβαρο tearing σε αυτα τα λεφτα ωστε να παω σε Nvidia που τα περισσοτερα games ειναι optimized? Απο την αλλη ομως στα καινουρια API (DX 12, Vulcan) μειωνεται η ψαλιδα διαφορας απο την rx480 και την gtx1060(μπορει η rx480 να ειναι λιγακι πιο futureproof). Δωστε φωτα πονεσαν τα ματακια μου απ το ψαξιμο...

εισαι σε τελειως λαθος ενοτητα. Αλλα η συντομη απαντηση ειναι οτι το freesync αξιζει και απο τη στιγμη που θα πας σε καινουριο μονιτορ παρε AMD γιατι ο συνδυασμος Nvidia και G-Sync βγαινει πολυ ψηλα σε τιμη.

Και μην απαντησεις αλλο εδω. Ρωτα κατ ευθειαν στην ενοτητα για τις καρτες γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το συστημα μου ειναι το εξης

cpu=amd phenom II x4 955

gpu=ati radeon r9 280x

psu=ενα 500αρι δεν θυμαμαι ποιο(thermaltake νομιζω)

motherboard=gigabyte 990xa-ud3

ram=8gb

εχω ssd 500gb τον samsung evo

 

το πιο βαρυ game που παιζω μιας και το gaming με νοιαζει ειναι gtav στο οποιο πιανω 35-40 fps

αξιζει να αναβαθμισω το συστημα μου?πιο πολυ σκεφτομαι το am3+σοκετ που ειναι πεθαμενο.

Αν βαλω πχ ενα fx επεξεργαστη και καμια gtx 1060 θα με βγαλει 2-3 χρονια ακομα?

Γενικα τι μου προτεινετε?ευχαριστω

 

απο budget 500 ευρω εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φόρμα αγοράς- αναβάθμισης Υ/Η


 


 


i) Το ποσό που διαθέτουμε:


 


450€


 


Στο budget δε συμπεριλαμβάνεται η GPU η οποία θα αγοραστεί αργότερα μεταχειρισμένη οπότε μένουμε στο βασικό στήσιμο πλην της κάρτας που θα είναι κατηγορίας R9 290 και πάνω.


 


ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)


 


Gaming PC για όλα τα είδη παιχνιδιών, DOTA, Cstrike, GTA V, Mafia, Τomb Raider


 


iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:


 


Όχι


 


iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)


 


Όχι


 


v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?


 


Όχι


 


vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)


 


Κατά προτίμηση eshop.


 


vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?


 


Θα συναρμολογηθεί από τον ενδιαφερόμενο.


 


viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?


 


Όχι


 


ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού


 


Όχι


 


x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  


 


Ίσως ναι στο μέλλον, μικρό


 


xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού


 


Το πολύ λίγο ανέβασμα με stock voltage


 


xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:


 


Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το συστημα μου ειναι το εξης

cpu=amd phenom II x4 955

gpu=ati radeon r9 280x

psu=ενα 500αρι δεν θυμαμαι ποιο(thermaltake νομιζω)

motherboard=gigabyte 990xa-ud3

ram=8gb

εχω ssd 500gb τον samsung evo

 

το πιο βαρυ game που παιζω μιας και το gaming με νοιαζει ειναι gtav στο οποιο πιανω 35-40 fps

αξιζει να αναβαθμισω το συστημα μου?πιο πολυ σκεφτομαι το am3+σοκετ που ειναι πεθαμενο.

Αν βαλω πχ ενα fx επεξεργαστη και καμια gtx 1060 θα με βγαλει 2-3 χρονια ακομα?

Γενικα τι μου προτεινετε?ευχαριστω

 

απο budget 500 ευρω εχω

Κυριως απο επεξεργαστη πασχεις. Δεν χρειαζεται να δωσεις 500ευρω. Μητρικη επεξεργαστη και μνημες θες αλλα επειδη σε βλεπω οτι σου αρεσει να παιρνεις πιο ακριβα απο οτι σου χρειαζονται θα σου εξαντλησω το μπατζετ.

https://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/7299992/HyperX-Fury-16GB-DDR4-2666MHz-HX426C15FBK2-16.html

https://www.skroutz.gr/s/4314723/Raijintek-Themis.html

 

Φυσικα κανεις την δουλεια σου αψογα και με αυτα

https://www.skroutz.gr/s/7397741/Asrock-B150M-Pro4.html

https://www.skroutz.gr/s/7327618/Intel-Core-i5-6500-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/6760871/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2133MHz-KVR21N15D8-8.html (Χ2 αν θες 16GB) 

Τα οποια ειναι και η προταση μου στον Panos2171

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

450€

μαζι με τα παρακατω

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=8445248%2C4263744%2C3554193

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=9777439%2C8728254

https://www.skroutz.gr/s/9077210/Kingston-SSDNow-UV400-240GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει η αγορά σταθερού υπολογιστή για ελαφρύ gaming μεταξύ 300 και 400 ευρώ. Έχω βρει έναν έτοιμο από το e-shop που με ικανοποιεί για την τιμή του, αλλά θέλω να να αλλάξω τον HDD με SSD και να βάλω μια έξτρα μνήμη RAM. Ξέρει κανείς αν γίνεται μετά από συνεννόηση με το κατάστημα να γίνει κάτι τέτοιο; Στα reviews κάποιος έγραφε πως έκανε τις αλλαγές που ήθελε για να είναι πιο οικονομικό.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν γίνεται, θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει με την εγγύηση. Αν ανοίξω το κουτί και πειράξω οτιδήποτε χαλάει η εγγύηση; Δηλαδή αν θέλω να κάνω οποιαδήποτε αναβάθμιση θα πρέπει να το στείλω εκεί;

Τέλος, ποιους SSD μου προτείνετε από 60 μέχρι 100 ευρώ; Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει οπότε δεν ξέρω τις διαφορές στα χαρακτηριστικά.

 

Edit: Θα χρειαστώ επίσης έναν wireless usb adapter, γιατί η μητρική δεν το υποστηρίζει και δεν μπορώ να συνδεθώ ενσύρματα στο router. Να πάρω το πιο φθηνό ή χρειάζεται να προσέξω κάτι;

Επεξ/σία από DaDiRa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...