Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτα εδώ (ανέφερε σύστημα), θα σε κατατοπίσουν καλύτερα. Αν και νομίζω οι 24" είναι το "sweet spot" των 1080p.

παράγγειλα την σύνθεση που μου προτείνατε με asus 480 strix ! Σας ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια!!!

γύρω στα 1100 πήγε με την 27αρα τελικα.

Απλα κατι που ειδα τωρα και δεν ξερω αν εκανα βλακεια που δεν εδωσα 20ευρο παραπανω.

παραγγειλα τον Ι5 6500κ και πριν λιγο ειδα οτι εχει βγει και ι5 7500κ θα εχουν τρελη διαφορα??

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράγγειλα την σύνθεση που μου προτείνατε με asus 480 strix ! Σας ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια!!!

γύρω στα 1100 πήγε με την 27αρα τελικα.

Απλα κατι που ειδα τωρα και δεν ξερω αν εκανα βλακεια που δεν εδωσα 20ευρο παραπανω.

παραγγειλα τον Ι5 6500κ και πριν λιγο ειδα οτι εχει βγει και ι5 7500κ θα εχουν τρελη διαφορα??

 Διαφορά που θα την καταλάβεις, όχι. Σύμφωνα πάντα με ότι μου έχουν πει τα παιδιά εδώ. Γιατί και εγώ πήγαινα για τον 6500 και τελικά έβαλα τον 7500 για τον ίδιο λόγο που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγειλα τον Ι5 6500κ και πριν λιγο ειδα οτι εχει βγει και ι5 7500κ θα εχουν τρελη διαφορα??

Δεν υπάρχει 6500Κ και 7500Κ, αλλά 6500 και 7500.

 

Η διαφορά που βλέπω σε παιχνίδια είναι γύρω στο 5-10% (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά!! Sos αλλαγή στα σχέδια! Δεν έχει παραγγείλει ακόμα τίποτα το παιδί π
Μου τον φτιάχνει! Θα πάω σε i5 7500 στα 244€ από eshop απλά θέλω μια καλή συμβατή motherboard και αν γίνεται να έχει κάρτα δυκτιου με wifi επάνω αλλιώς βάζω κάρτα δικτύου για wifi. Γιατι τελικά στο δωμάτιο μου δεν φτάνει καλώδιο . Θα προτιμούσα gigabyte motherboard γιατι gigabyte είχα στο παλιό και ήταν αθάνατη! Αλλά δεν με νοιάζει και άλλη μάρκα αν ειναι οκ με wifi . Σε καμια απο τις δυο επιλογες δεν θελω να ξεφυγω απο τα 80-90 ευρω.

κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h110m-itx-ac-retail-p-PER.528898 ?

http://www.e-shop.gr/ypologistes-wifi-eksoplismos-pci-express-pci-list?table=PER&category=WIRELESS&filter-2751=1&filter-2110=1

για ενα δωματιο αποσταση εχει τοίχο αναμεσα

 

Ακομα αν βαλω i5 7500 μπορω να βαλω ram 2400 mhz ? γιατι ειδα οτι οι hyperx fury 8gb εχουν ιδια τιμη το 2100mhz με τα 2400. αν βαλω την 2400 σε m/b που υποστηρίζει 2100 θα εχω θεμα? 

 

Δεν υπάρχει 6500Κ και 7500Κ, αλλά 6500 και 7500.

Η διαφορά που βλέπω σε παιχνίδια είναι γύρω στο 5-10% (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Πάω για 7500 μάλλον :)

Δεν υπάρχει 6500Κ και 7500Κ, αλλά 6500 και 7500.

Η διαφορά που βλέπω σε παιχνίδια είναι γύρω στο 5-10% (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Πάω για 7500 μάλλον :)

Δεν υπάρχει 6500Κ και 7500Κ, αλλά 6500 και 7500.

Η διαφορά που βλέπω σε παιχνίδια είναι γύρω στο 5-10% (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Πάω για 7500 μάλλον :)

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι προτείνω, να πάρεις την μητρική που σου είχαν/με πεί, και να πάρεις ένα powerline (ή εδώ). Τι είναι ουσιαστικά, συνδέεις με καλώδιο με τo router και μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού έχεις internet σε όποιο χώρο βάλεις το δεύτερο. Έχω είτε ακριβώς αυτό ή παραπλήσιο μοντέλο. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι όλο το σπίτι να είναι στην ίδια φάση, αν και κάπου είχα διαβάσει ότι τα TP-LINK, Devolo δεν έχουν πρόβλημα με την φάση.

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι προτείνω, να πάρεις την μητρική που σου είχαν/με πεί, και να πάρεις ένα powerlineεδώ). Τι είναι ουσιαστικά, συνδέεις με καλώδιο με τo router και μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού έχεις internet σε όποιο χώρο βάλεις το δεύτερο. Έχω είτε ακριβώς αυτό ή παραπλήσιο μοντέλο. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι όλο το σπίτι να είναι στην ίδια φάση, αν και κάπου είχα διαβάσει ότι τα TP-LINK, Devolo δεν έχουν πρόβλημα με την φάση.

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Σε ευχαριστω! Δεν θα έχω θέμα με αυτές τις μητρικές και τον επεξεργαστή 7500;

Ραμ 2100 η 2400;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω! Δεν θα έχω θέμα με αυτές τις μητρικές και τον επεξεργαστή 7500;

Ραμ 2100 η 2400;

Με τον 7500 θα χρειαστεί να γίνουν update τα BIOS.

 

RAM, πρώτον η μητρική σου δεν υποστηρίζει πάνω από 2133 (εκτός μιας περίπτωσης που δεν ξέρω επιβεβαιωμένα αν δουλεύει), δεύτερον, δεν θα δεις ουσιαστική διαφοράστα παιχνίδια (σε ελάχιστα παιχνίδια κάνει διαφορά η RAM).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω! Απλά νόμιζα ότι ήθελε καινούργια καινούργια γενιά motherboard .ελπιζω να συνεχίσω επιτέλους με αυτήν την σύνθεση!

Σε κάθε περίπτωση, μην βασίσεις την επιλογή σου στην ύπαρξη wifi module ή όχι. Απέφυγε το at all costs που λεν και στο χωριό μου.

Για απλό internet browsing είναι μια χαρά, αλλά εφόσον πας για gaming pc και αν αφορά και multiplayer, απέφυγε το σαν το διάολο το λιβάνι! Θα αναρωτιέσαι μα γιατί ενώ παίζω με 70 ms ξαφνικά κάνει spikes στα 120-250 ms και θα ψάχνεσαι άδικα.

PLC όπως πρότειναν παραπάνω ή καλούμπα ethernet χίλιες φορές! Παθών και μαθών :)

Επίσης απέφυγε την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου Killer που φορανε αρκετές "gaming" μητρικές. ;Aπειρα προβλήματα απο αρκετό κόσμο.. Intelάρα και πάλι Intelαρα αν βρείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικη συνθεση! εγινε παραγγελια!  :-D  :-D  :-D

CPU: INTEL CORE I5-7500 3.40GHZ LGA1151 - BOX

GPU: Asus Radeon RX480 8GB Strix Gaming OC (90YV09K0-M0NA00) M/B  

M/B: Asrock B150M Pro4

SSD: Crucial MX300 525GB PSU Thermaltake Berlin 630W

RAM: HyperX Fury 8GB DDR4-2100MHz 

TOWER: Aerocool Aero-500 (Window)

MONITOR:  LG 27MP68HM-P 27'' LED FULL HD BLACK  

KEY AND MOUSE: CoolerMaster Devastator II

 

το μαλλί βγηκε λιγο παραπανω αλλα τι να κανουμε....

Ολα οκ ετσι δεν ειναι?

 

Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα δημιουργό ενα pc για gaming το οποιο θελω να μου κρατησει καιρο ας πουμε εχω τα παρακατω και θα ηθελα γνωμες για m/b (η οποια θα κρατησει για καιρο για να γινουν εκει πανω τα οτι updates ) καπου στα 150ευρώ η και 30 πανω κατω αν αξίζει

Κουτι: Corsair Graphite Series 600T White
Ram : Crucial-Ballistix-Tactical-16GB-DDR4-2666MHz
PSU : XFX TS SERIES 750W PSU full wired BRONZE Haswell support
SSD : ADATA SU800 256 GB
CPU : i3 6100 ( σκέφτομαι για αρχή )
No GPU για αρχη παλι

 

Αναβαθμιση

 

ι)150 Ε

ii) gaming

iii) Χωρις ειδικα προγραμματα 

iv ) Χωρις αγορα οθονης προς το παρον, στο μελλον θα υπαρξει αναβαθμιση και στην οθονη

v) Οχι περιφερειακα 

vi) Δεν με ενδιαφερει το καταστημα

Vii) Δεν με ενδιαφερει η συναρμολογηση 

viii ) oxi

ix ) Ναι θα υπαρχει , λογικα και crossfire

x) Μικρο overclock , οσο το επιτρεπει η ψυχτρα

xi) λιγο συχνοτητες με stock voltage

xii ) Εχω αναφερει πιο πανω τα κομματι

 

 

Επεξ/σία από ASoTosios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω i5 2500Κ  (Not oc)

2 ram 4 gb each (DDR3)

Corsair PSU 450 W

 

Και σκεφτομαι να παω σε 6700K, να παρω μια μητρικη και μια Ram τον 8 (DDR4) και να κρατησω το παλιο κουτι, gpu και ισως το τροφοδοτικο. Σκεφτομαι να κανω OC μετα απο κανενα χρονο

 

Για mobo σκεφτομαι ειτε Asus Z170 Pro Gaming ειτε Gigabyte Z170-HD3P

Για Cpu cooler δεν ειμαι σιγουρος εαν παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...