Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα.

Μετα απο μια μικρη ερευνα εχω καταληξει σε αυτα τα κομματια για το upgrade του PC μου με βαση το budget μου (650E)

 

cpu: AMD Ryzen 5 1600

mobo: Asus Prime B350 Plus

ram: G.Skill TridentZ  F4-3200C16D-16GTZB (2x8)

case:Phanteks p400s TG

Gpu,psu,ssd,hdd θα παραμεινουν ιδια

 

OC  θα γινει αργοτερα με την αγορα υδροψυξης. 

Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Καλο φαινεται αλλα γραψε καλυτερα και ποια οθονη εχεις και ποια αλλα parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλυτερη μητρικη γενικα,και για ο/c η asus . Καταρχην εχεις σκοπο να κανεις ο/c? Σημαντικη ερωτηση για καλυτερη προταση

Σαφως ειναι καλυτερα ενας i7

O 960 m2 ειναι κορυφη...

 

Και οπως ειπε σωστα ο jeandoumpier, για την χρηση σου καλυτερος ενας ryZEN

Κάποια στιγμή μπορεί να κάνω γι'αυτό πάω σε Κ intel. Η μνημουλες δεν μου είπες αν είναι το ίδιο καλές. Τον ryzen τον σκέφτομαι γτ αλήθεια είναι στο πολυπυρηνο πάει σφαίρα και στις εφαρμογές θα είναι πολύ γρήγορος αλλά υστερεί αρκετά στα games επίσης είναι πιο ακριβοί ακόμα από αντίστοιχους intel. Κανονικά ήθελα να πάω για αναβάθμιση μετά το καλοκαίρι αλλά έπαθα ζημιά και κάηκε η μητρική και τώρα επιγομαι για την αναβάθμιση γτ έχω μείνει πίσω στην δουλειά. Αύριο πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσω απλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα μετανιώσω και θέλω να έχει και αντοχή στον χρονο σαν σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο φαινεται αλλα γραψε καλυτερα και ποια οθονη εχεις και ποια αλλα parts.

 

Και τι θες να κάνεις βασικά με το pc

 

 

Γενικα gaming(κατα βαση CSGO) ,προγραμματα coding,virtual machine κτλ

Gpu εχω R9 380 4Gb, οθονη ViewSonic XG2401(freesync).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή μπορεί να κάνω γι'αυτό πάω σε Κ intel. Η μνημουλες δεν μου είπες αν είναι το ίδιο καλές. Τον ryzen τον σκέφτομαι γτ αλήθεια είναι στο πολυπυρηνο πάει σφαίρα και στις εφαρμογές θα είναι πολύ γρήγορος αλλά υστερεί αρκετά στα games επίσης είναι πιο ακριβοί ακόμα από αντίστοιχους intel. Κανονικά ήθελα να πάω για αναβάθμιση μετά το καλοκαίρι αλλά έπαθα ζημιά και κάηκε η μητρική και τώρα επιγομαι για την αναβάθμιση γτ έχω μείνει πίσω στην δουλειά. Αύριο πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσω απλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα μετανιώσω και θέλω να έχει και αντοχή στον χρονο σαν σύστημα.

 

Καλα δεν ειναι ακριβοτεροι οι Ryzen και στα παιχνιδια σε avg στα ιδια ειναι περιπου overall και εχουν συνηθως καλυτερα frametimes.Για αυτα που πες +αντοχη στο χρονο Ryzen απο μενα.

Γενικα gaming(κατα βαση CSGO) ,προγραμματα coding,virtual machine κτλ

Gpu εχω R9 380 4Gb, οθονη ViewSonic XG2401(freesync), psu δεν θυμαμε ακριβως μοντελο 750W απο Corsair.

 

Ενταξει εισαι.Μια χαρα ωραιο συστημα κανεις.Την εχει βρει την ακρη η amd (και εμεις) με την ισχυ και το smoothness που δινει σε χαμηλοτερες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι είναι και πιο ακριβοί από αντίστοιχους Intel...μη τρελαθούμε κιόλας. Πόσο έχει ένας Ryzen 4cores/8threads και πόσο ένας i7;

 

@Steve

Psu, ssd;

SSD Samsung 840 EVO 250Gb

PSU Corsair 700W (δεν θυμαμε ακριβως μοντελο :unsure: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα.

Μετα απο μια μικρη ερευνα εχω καταληξει σε αυτα τα κομματια για το upgrade του PC μου με βαση το budget μου (650E)

 

cpu: AMD Ryzen 5 1600

mobo: Asus Prime B350 Plus

ram: G.Skill TridentZ  F4-3200C16D-16GTZB (2x8)

case:Phanteks p400s TG

Gpu,psu,ssd,hdd θα παραμεινουν ιδια

 

OC  θα γινει αργοτερα με την αγορα υδροψυξης. 

Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Πέρα από το ότι θέλω και psu ακριβώς στην ίδια φάση είμαστε φίλε. Να τα δώσουμε για τις tridentz ή να πάρουμε ripjaws;

Ουφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι θέλω και psu ακριβώς στην ίδια φάση είμαστε φίλε. Να τα δώσουμε για τις tridentz ή να πάρουμε ripjaws;

Ουφ...

Μικρη η διαφορα στα χρηματα αναμεσα σε tridentz 3200 CL16 και ripjaw  3200 CL16. Tο θεμα εναι αν αξιζουν τα  50-60 ευρω παραπανω για τις αντιστοιχες στα 3200 CL14  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι είναι και πιο ακριβοί από αντίστοιχους Intel...μη τρελαθούμε κιόλας. Πόσο έχει ένας Ryzen 4cores/8threads και πόσο ένας i7;

 

Μα αφού ο i5 7600k έχει 250 και ο ryzen αντίστοιχα ο 5 1600x που είναι στα ίδια κυβικά πάει 300

 

@Steve

Psu, ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή μπορεί να κάνω γι'αυτό πάω σε Κ intel. Η μνημουλες δεν μου είπες αν είναι το ίδιο καλές. Τον ryzen τον σκέφτομαι γτ αλήθεια είναι στο πολυπυρηνο πάει σφαίρα και στις εφαρμογές θα είναι πολύ γρήγορος αλλά υστερεί αρκετά στα games επίσης είναι πιο ακριβοί ακόμα από αντίστοιχους intel. Κανονικά ήθελα να πάω για αναβάθμιση μετά το καλοκαίρι αλλά έπαθα ζημιά και κάηκε η μητρική και τώρα επιγομαι για την αναβάθμιση γτ έχω μείνει πίσω στην δουλειά. Αύριο πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσω απλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα μετανιώσω και θέλω να έχει και αντοχή στον χρονο σαν σύστημα.

Το ιδιο καλες και γρηγοροτετρες.

Εσυ που θες να δουλεψεις multicores ,τοτε προχωρα σε ryzen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε που να καταλήξω για να παραγγείλω αύριο. Ποιο θεωρείτε εσείς καλύτερο σύστημα με αντοχή στον χρόνο; Αν πιστεύετε καλυτερα ryzen 7 μου το λέτε. Η καλύτερες μνημουλες.

 

Cpu:Ι7 7700Κ

Mobo:https://www.skroutz.gr/s/10788500/Asus-Prime-Z270-A.html

Ram:https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

Ή

 

Cpu: ryzen5 1600x

Mobo: https://www.skroutz.gr/s/11224251/Asus-Prime-B350-Plus.html?keyphrase=asus+b350+plus

Ram: ίδιες με τις από πανω

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε που να καταλήξω για να παραγγείλω αύριο. Ποιο θεωρείτε εσείς καλύτερο σύστημα με αντοχή στον χρόνο; Αν πιστεύετε καλυτερα ryzen 7 μου το λέτε. Η καλύτερες μνημουλες.

 

Cpu:Ι7 7700Κ

Mobo:https://www.skroutz.gr/s/10788500/Asus-Prime-Z270-A.html

Ram:https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

Ή

 

Cpu: ryzen5 1600x

Mobo: https://www.skroutz.gr/s/11224251/Asus-Prime-B350-Plus.html?keyphrase=asus+b350+plus

Ram: ίδιες με τις από πανω

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Παντα αναλογα τι χρηση του καθενος..

Η δικια σου ,σαφως καλυτερη κινηση για ryzen,και για τωρα και για βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη η διαφορα στα χρηματα αναμεσα σε tridentz 3200 CL16 και ripjaw  3200 CL16. Tο θεμα εναι αν αξιζουν τα  50-60 ευρω παραπανω για τις αντιστοιχες στα 3200 CL14  :wacko:

Ναι δεν είδα ότι μιλάς γα τις CL16 tridentz. Θα τα δώσουμε τα 60; Επίσης οι ripjaws είναι κανά 10αρικο κάτω, αν πάρουμε CL16 γιατί να δώσουμε το 10αρικο;

Ότι θα κολλούσαμε τόσο στις μνήμες με την άνοδο των τιμών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη η διαφορα στα χρηματα αναμεσα σε tridentz 3200 CL16 και ripjaw  3200 CL16. Tο θεμα εναι αν αξιζουν τα  50-60 ευρω παραπανω για τις αντιστοιχες στα 3200 CL14  :wacko:

 

Δεν τα αξιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...