Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα! σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη στο desktop , για το λογο οτι αλλο μελος της οικογενειας χρειαζεται εναν σταθερο και με την ευκαιρια ειπα να ανανεωθω λιγακι στον δικο μου (τραμπα δλδ).

 

Θα κρατηθουν απο τον παλιο Ηd s  & Gpu ( gtx 970 kai μελοντικα μια gtx1080 το ανωτερο)  , οθονη θα εχω την dell 2k  u2515

 

ειναι ισορροπημενα τα κομματια που εχω διαλεξει ? 

 

το budget  ειναι 700-850 αλλα δεν χρειαζεται και να το εξαντλησω 

 

σκοπος αντοχη στο χρονο και ολα τα νεα  παιχνιδια σε ultra / 2k για τα επομενα 2 χρονια 

 

κοιταζω στη σωστη κατευθυνση ? 

 

ευχαριστω!

 

 

post-231295-0-87030300-1498495689_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο Ι7 7700 δεν χρειάζεται ψύκτρα , με την μαμίσια του σε πραγματικές συνθήκες δεν θα έχεις πρόβλημα (ο 7700 (ΝΟΝ Κ) δεν κλοκάρεται)

2) Μητρική βρίσκεις αρκετά φθηνότερη με ίδια χαρακτηριστικά , εκτός αν την παίρνεις για λόγους αισθητικής

3) Με 50ευρώ παραπάνω παίρνεις τον RYZEN 1700X (θέλεις επιπλεόν ψύκτρα και ποιο ακριβές-γρήγορες μνήμες) αλλά θα έχεις 8c/16th

μπορεί σε πολλά games να μην δεις καλύτερες επιδόσεις αλλά τα 8cores/16threads είναι πολύ υποσχόμενα , σίγουρα ποιο future proof και όταν τρέχεις πολλαπλές εφαρμογές έχει πλεονέκτημα. Επίσης δεν ξέρουμε πότε θα "κάψει" η INTEL το 1151 , ενώ το ΑΜ4 είναι καινούριο και θα κρατήσει περισσότερο.

4) Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή η σύνθεση και πριν 3 μήνες θα σου έλεγα να προχωρήσεις ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλες οι τοποθετησεις σου φιλε georgiou, κραταω το οτι γλιτωνω απο ψυχτρα 25 ευρω

 

, για μητρικη δεν ξερω ποια πρεπει να  επιλεξω  , μια με 60 ευρω (asrock)εχω εδω και 3-4 χρονια και ειναι οκ ,  παντως . 1-2 προτασεις καλοδεχουμενες

 

* επισης το τροφοδοτικο που διαλεξα ειναι δοκιμασμενο ή παιρνω καλυτερο με τα ιδια χρηματα?

 

- amd ειχα παλιοτερα τον 955 , οχι οτι ειχα θεμα αλλα στα παιχνιδια νομιζω πανε λιγο καλυτερα οι ιντελ , 

ερωτηση - ολοι οι amd θελουν ψυχτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) μητρική , πάτα στο σκρουτζ B250 chipset , εγώ προτιμώ τις gigabyte , πλέον ΟΛΕΣ οι μητρικές 1151 έχουν αναβαθμισμένο BIOS και παίζουν 7ης γενιάς και τον ι7 7700.

β) τροφοδοτικό μια χαρά επιλογή είναι , γενικά τα σύγχρονα pc καίνε λίγο οπότε ένα 550w ποιοτικό δεν θα σε περιορίσει

γ) Η ΑΜD έχει κάνει γερό comeback και πλέον με τους 8πυρηνους RYZEN κτυπάει τους Ι7 κατα μέτωπο. Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου λόγω προιστορίας. Προσωπικά τον λειτουργώ τον R1700X και είμαι ευχαριστημένος. 

δ) Οχι , συνήθως οι Χ θέλουν επιπλέον ψύκτρα αλλά κατα την γνώμη οι Χ αξίζουν. Μια coolermaster evo212 έχει 30..35ευρώ και θα σου επιτρέψει ένα ελαφρύ-ανωδυνο O/C χωρίς να ζεσταίνεται ή να ακούγεται.

 

Αν ξέρεις αγγλικά και έχεις εξοικείωση μελέτησε το παρακάτω review και βγάλε συμπεράσματα.

Link.png Site:

το μεγάλο ατού του ryzen είναι οι πραγματικοί 8c/16th χωρίς τα ελαττώματα της προηγούμενης γενιάς που κόντεψαν να καταστρέψουν την AMD.

 

ΥΓ

Ο Ι7 7700 είναι και αυτός καλή επιλογή και στις 2 περιπτώσεις θα είσαι ευχαριστημένος και θα τρέχεις τα παιχνίδια για πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) μητρική , πάτα στο σκρουτζ B250 chipset , εγώ προτιμώ τις gigabyte , πλέον ΟΛΕΣ οι μητρικές 1151 έχουν αναβαθμισμένο BIOS και παίζουν 7ης γενιάς και τον ι7 7700.

β) τροφοδοτικό μια χαρά επιλογή είναι , γενικά τα σύγχρονα pc καίνε λίγο οπότε ένα 550w ποιοτικό δεν θα σε περιορίσει

γ) Η ΑΜD έχει κάνει γερό comeback και πλέον με τους 8πυρηνους RYZEN κτυπάει τους Ι7 κατα μέτωπο. Καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου λόγω προιστορίας. Προσωπικά τον λειτουργώ τον R1700X και είμαι ευχαριστημένος. 

 

Αν ξέρεις αγγλικά και έχεις εξοικείωση μελέτησε το παρακάτω review και βγάλε συμπεράσματα.

Link.png Site:

το μεγάλο ατού του ryzen είναι οι πραγματικοί 8c/16th χωρίς τα ελαττώματα της προηγούμενης γενιάς που κόντεψαν να καταστρέψουν την AMD.

 

ΥΓ

Ο Ι7 7700 είναι και αυτός καλή επιλογή και στις 2 περιπτώσεις θα είσαι ευχαριστημένος και θα τρέχεις τα παιχνίδια για πολλά χρόνια.

 

 

στα ιδια χρηματα περιπου φτιαχνω ryzen 1600x

 

παραθετω τη συνθεση   ( με αλλον ssd )

post-231295-0-45118800-1498499808_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με  1700x παταμε 1000αρικο , εκτοs και αν κρατησω τον παλιο ssd 830

 

δεν ξερω πλεον πολυ μπερδεμα τι να διαλεξω ...

 

για τους νεους ιντελ - 2066  βλεπω εχουν ακριβες μητρικες και δεν αξιζει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις να περιορίσεις το budget

α) βάλε ι7 7700 με μαμισια ψύκτρα

β) πάρε μια ποιο φθηνή μητρική , παίζεις και με μητρική του επιπέδου των 70-85eυρώ

Link.png Site: https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=gigabyte+b250

γ) πάρε οπωσδήποτε καινούριο SSD μην πάθεις καμια ζημιά με τόσο παλιό

 

η νέα 2066 σειρά είναι ακριβή πολύ πλατφόρμα και ο 1700Χ , 1800Χ την κτυπά κατα μέτωπο και φθηνότερα.

νομίζω ότι ότι το πάνω κομμάτι των PC το χάνει η ΙΝΤΕΛ , πλέον έρχεται δεύτερη και τα RYZEN 1700X , 1800X είναι πραγματικά VFM αν τα συνδιάσεις με μια 212evo ή αντίστοιχη και 3000/3200 DDR4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι πολυ σαφης φιλε, 

 

για amd  στο budget μου βλεπω μονο τον 1600 με καλη ψυκτρα και με επιλογη σε 2-3 χρονια να παω σε ανωτερο αν μεινει η πλατφορμα am4 , που συνιθιζει να τις κραταει η αmd .  απλα δεν θα ηθελα να μπλεξω με οc kai volt και υψηλες θερμοκρασιες . γ αυτο κοιταω ιντελ. αλλα οι νεοι ryzen μετα απο bench που κοιταζω τα πανε καλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είμαι επιφυλακτικός σε o/c και τσίμπημα volts.

προσωπικά θα κάνω μια παρασπονδία μετά τις διακοπές , θα αγοράσω μια αερόψυκτρα των 90ευρώ και θα δω τι ψάρια θα πιάσει ο 1700Χ με περιορισμένο τσίμπιμα των volts. Δεν μου αρέσουν οι υψηλές καταναλώσεις γι΄αυτό το ανέβασμα του ρεύματος θα είναι με μεγάλη φειδώ και μόνο αν πραγματικά το αξίζει. Να έχεις 8c/16th με υψηλό IPC είναι πραγματικά μεγααααλη δουλειά και ήταν όνειρο θερινής νυκτός για εμάς τους πληβείους τα προηγούμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είμαι επιφυλακτικός σε o/c και τσίμπημα volts.

προσωπικά θα κάνω μια παρασπονδία μετά τις διακοπές , θα αγοράσω μια αερόψυκτρα των 90ευρώ και θα δω τι ψάρια θα πιάσει ο 1700Χ με περιορισμένο τσίμπιμα των volts. Δεν μου αρέσουν οι υψηλές καταναλώσεις γι΄αυτό το ανέβασμα του ρεύματος θα είναι με μεγάλη φειδώ και μόνο αν πραγματικά το αξίζει. Να έχεις 8c/16th με υψηλό IPC είναι πραγματικά μεγααααλη δουλειά και ήταν όνειρο θερινής νυκτός για εμάς τους πληβείους τα προηγούμενα χρόνια.

 

Καλησπερα , προς παραγγελια τα παρακατω , ενα τελευταιο check αν καποιος γνωριζει για συμβατοτητες, αλλαγες  κτλ

επελεξα ryzen με σκοπο να παω αργοτερα (2-3 χρονια ) σε καποιον καλυτερο , στο ιδιο socket.

post-231295-0-32970300-1498690518_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα! σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη στο desktop , για το λογο οτι αλλο μελος της οικογενειας χρειαζεται εναν σταθερο και με την ευκαιρια ειπα να ανανεωθω λιγακι στον δικο μου (τραμπα δλδ).

 

Θα κρατηθουν απο τον παλιο Ηd s  & Gpu ( gtx 970 kai μελοντικα μια gtx1080 το ανωτερο)  , οθονη θα εχω την dell 2k  u2515

 

ειναι ισορροπημενα τα κομματια που εχω διαλεξει ? 

 

το budget  ειναι 700-850 αλλα δεν χρειαζεται και να το εξαντλησω 

 

σκοπος αντοχη στο χρονο και ολα τα νεα  παιχνιδια σε ultra / 2k για τα επομενα 2 χρονια 

 

κοιταζω στη σωστη κατευθυνση ? 

 

ευχαριστω!

 

 

Αντοχή στο χρόνο και τετραπύρηνος δεν πάνε μαζί αν και συνήθως οτι λέμε αντοχή εννοούμε πάνω απο 2 χρονια αν εξαιρεσουμε gpu. Και μικρο ποσοστο που ειναι μπροστά η ιντελ στα παιχνίδια ειναι σε 1080p και κατω αναλύσεις. Εκει που παιζεις εσύ δεν θα δεις διαφορά καθώς θα σε κόβει η κάρτα γραφικών. Ssd αν ψιλοζοριζεσαι οικονομικά μην αλλάξεις. Διαφορά ακόμα και με τον nvme που σου χω βαλει πιο κατω δεν θα καταλαβεις  και ο 830 ήταν απο τους πιο αξιοπιστους. Κουτι πάρε απο ελλάδα καθώς λογω ογκου ίσως τα μεταφορικα αυξηθούν αλλά ψαξτο, μπορει και οχι, τα υπολοιπα απο mindfactory εχουν κανα 30αρι μεταφορικα.

 

ssd 960 evo

 

psu Corsair-RMx-Series-RM550x-Modular-80--Gold αν θες παίρνεις και κάτι πιο φθηνο σε bronze και οχι modular

 

16GB-G-Skill-RipJaws-V-schwarz-DDR4-3200-DIMM-CL16-Dual-Kit μην παρεις κάτω απο 3200mhz για ryzen

 

mobo ASRock-AB350M-Pro4-AMD-B350

 

cpu AMD-Ryzen-7-1700-8x-3-00GHz χαμηλη κατανάλωση έχει 65watt και αν αποφασίσεις να κάνεις o/c πάει οσο και οι υπολοιποι ryzen γύρω στα 4ghz

 

Σύνολο γύρω στα 720 ευρώ + 30 μεταφορικά + κουτί, αλλά σου ειπα αν ζοριζεσαι βγάλε τον ssd καθώς δεν θα καταλαβεις διαφορα απο τον 830 σε gaming / browsing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κανει παραγγελεια απο εξωτερικο ακομα , δεν ξερω τι υποστηριξη θα εχει κατι δεν λειτουργήσει σωστα 

 

ομως απο τη βοηθεια σου πιστευω οτι με τον 850 εvo 256gb κανω την ιδια δουλεια και με αυτα που γλυτωνω απο τον 960 παω κατ ευθειαν στον 1700 αφου μπορει να φτασει με οc 4 ghz (στα παιχνιδια πιστευω θα βοηθαει αρκετα η υψηλη συχνοτητα )

 

μνημες μενουμε στις ιδιες 

 

και το θεμα μητρικης θα ηθελα μια καλη με τουλαχιστον 6 σατα  ( αυτη που διαλεξα ειναι ασκοπα ακριβη?)

 

* απο τροφοδοτικο το     Be Quiet System Power B8 550W 80plus   ή το   http://www.skroutz.gr/s/8174091/Be-Quiet-System-Power-8-600W.html                  ειναι αξιολογο για εως  gtx1080 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά σε gigabyte δεν θα πήγαινα καθώς μου χουν τυχει αρκετες ασυμβατοτητες σε μνήμες περιφεριακα και αργεί πολύ κιολας να βγάλει bios update. Bεβαια όλα αυτά αρκετα χρονια πριν καθώς εχω σταματήσει να παιρνω gigabyte για τους παραπάνω λογους, και ίσως πλεον να ειναι μια χαρα. Προσωπικα πάντως θα προτιμούσα κάποια asrock/asus.

 

Επισης δες αν χρειάζεσαι chipset x370 ή αν βολευεσαι και με b350 γιατί αλλιώς είναι τσάμπα χρήματα. 

 

 

Aπο υποστήριξη γνώμη μου ειναι οτι θα χεις καλύτερη σε σχέση με τα περισσοτερα ελληνικά καταστήματα.

 

για το τροφοδοτικό το συγκεκριμένο δεν ξέρω αλλά και μόνο απο τα 10 χρονια εγγύηση του corsair να πας στα 3 έχει μια διαφορά . Γνωμη μου δεν αξίζει να σκασεις τόσα λεφτα για την 1080 και να τσιγκουνευτείς 30 ευρώ στο τροφοδοτικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταληξει σε αυτη την μητρικη Asus Rog Crosshair VI Hero για επεξεργαστη δεν εχω αποφασισει αλλα η 1700Χ η 1800Χ θα παρω.

 

Απο μνημες τι να παρω πειτε καμια γνωμη;

 

Κατα προτιμηση κατι σε κοκκινο χρωμα η με κοκκινες λεπτομεριες.

Μην μου πειτε παρε αυτες γιατι εχουν RGB κλπ γιατι το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι να κανω τον υπολογιστη Χριστουγεννιατικο δεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...