Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια το παρακατω συστημα με 350-400 ευρω μπορει να παιξει battleground uknown και γενικα να ειναι σχετικα καλο στο gaming?σε αυτα τα λεφτα χρειαζομαι οθονη και καρτα γραφικων.

Cpu:CPU AMD A10 7700K 3.40GHZ BOX

 

Mobo:ASUS A88XM-PLUS RETAIL

 

Ram:   RAM G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θέλω να συνθέσω καινούριο σύστημα και θέλω την βοήθεια σας.

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 800-900 €

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: Το σύστημα θα είναι για gaming κυρίως ( κυρίως Dota 2 αλλά με ενδιαφέρει να σηκώνει και games των τελευταίων ετών ).

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Eclipse

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Για αρχή όχι. Έίχα αγοράσει πριν ένα χρόνο την  LS24D330HSX 24'' LED FULL HD BLACK . Μελλοντικά θα πήγαινα σε 144 Hz οπότε θα ήθελα να υπάρχει η υποδομή στο σύστημα.

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι.

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν θα με πείραζε να είναι από διαφορετικά καταστήματα (εφόσον η διαφορά στις τιμές δεν θα χαθεί από τα μεταφορικά που θα πλήρωνα μόνο για ένα).

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το αναλάβω εγώ.

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Όχι.

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> Όχι.

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας   Όχι.

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> Όχι.

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Έχω αυτό το κουτί

CASE NZXT SOURCE 340 MIDI TOWER BLACK.

Θέλω το σύστημα να γίνει με AMD cpu και είχα σκεφτεί τον Ryzen 5 1600. Επίσης θα ήθελα να τοποθετήσω ssd NVMe στο σύστημα (χωρίς να είναι ο μοναδικός δίσκος όμως).

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ό,τι δεν διευκρίνησα καλά πείτε μου να το διορθώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.προκειται να παραμερισω το παλιο μ συστημα γτ θελω να παω σε κατι πιο δυνατο mid range gaming.δεν ειμαι gamer απλα θελω αυτα τα λιγα λεπτα εως 2 ωρες το πολυ που αφιερωνω για παιχνιδι να εχω κατι που να μπορει να παιζει τα παιχνιδια με ανεση.κραταω λοιπον

Κουτι zalman z3 plus

Psu thermaltake se 530

Hdd green caviar 1 tb απο το παλιο

Και θελω να προχωρησω σε αγορα μητρικη amd

Cpu ryzen

ram μεχρι 16gb

Ssd

Gpu οχι αν εχει onboard η μητρικη

Το μπατζετ δεν ειναι μεγαλο αλλα θα εξαρτηθει και το ποσο θα παει συνολικα σε ευρω αυτα που θα μ προτεινεται.με ενδιαφερει απο ενα μαγαζι η αγορα για να μην μπλεκω με πολλα και σιγουρα οχι eshop.εστω και μεταχειρισμενα δεν με πειραζει αν εχει καποιος κατι αξιολογο σε καποια αγγελια.για οθονη εχω την hansspree 17' ag172d προς το παρον και ειναι κατι που θα αλλαξω σχετικα αργοτερα.κατι σχετικο ακομα για να γλυτωσω καποια λεφτα θα ηταν πολυ καλο αν η μητρικη ηταν με ενσωματωμενη καρτα γραφικων για να αποφυγω καποια λεφτα τωρα μεχρι το μαρτιο απριλιο που θα αγορασω σιγουρα μια καλη μαζι με οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το παρακατω συστημα με 350-400 ευρω μπορει να παιξει battleground uknown και γενικα να ειναι σχετικα καλο στο gaming?σε αυτα τα λεφτα χρειαζομαι οθονη και καρτα γραφικων.

 

Cpu:CPU AMD A10 7700K 3.40GHZ BOX

 

Mobo:ASUS A88XM-PLUS RETAIL

 

Ram:   RAM G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB 

 

Ποιός ο λόγος να πας σε αυτή τη νεκρή πλατφόρμα;;

Το υπόλοιπο σύστημα;; Τι υπάρχει από αυτό;

Μόνο από eshop κοιτάς;

Καλημερα σε ολους.προκειται να παραμερισω το παλιο μ συστημα γτ θελω να παω σε κατι πιο δυνατο mid range gaming.δεν ειμαι gamer απλα θελω αυτα τα λιγα λεπτα εως 2 ωρες το πολυ που αφιερωνω για παιχνιδι να εχω κατι που να μπορει να παιζει τα παιχνιδια με ανεση.κραταω λοιπον

Κουτι zalman z3 plus

Psu thermaltake se 530

Hdd green caviar 1 tb απο το παλιο

Και θελω να προχωρησω σε αγορα μητρικη amd

Cpu ryzen

ram μεχρι 16gb

Ssd

Gpu οχι αν εχει onboard η μητρικη

Το μπατζετ δεν ειναι μεγαλο αλλα θα εξαρτηθει και το ποσο θα παει συνολικα σε ευρω αυτα που θα μ προτεινεται.με ενδιαφερει απο ενα μαγαζι η αγορα για να μην μπλεκω με πολλα και σιγουρα οχι eshop.εστω και μεταχειρισμενα δεν με πειραζει αν εχει καποιος κατι αξιολογο σε καποια αγγελια.για οθονη εχω την hansspree 17' ag172d προς το παρον και ειναι κατι που θα αλλαξω σχετικα αργοτερα.κατι σχετικο ακομα για να γλυτωσω καποια λεφτα θα ηταν πολυ καλο αν η μητρικη ηταν με ενσωματωμενη καρτα γραφικων για να αποφυγω καποια λεφτα τωρα μεχρι το μαρτιο απριλιο που θα αγορασω σιγουρα μια καλη μαζι με οθονη.

Πόσα διαθέτεις;

Τι παιχνίδια θα παίζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνιδια που παιζω τωρα ειναι παλια.call of duty black ops 2 και mw3.και λιγο world of warcraft.και αυτα θα συνεχιζω να παιζω δλδ.απλα αν θελω να παιξω κατι πιο καινουριο απο call of duty bo3 η playerunkown battleground θα σερνομαι με αυτο που εχω τωρα.τα λεφτα που διαθετω ειναι 200-250 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνιδια που παιζω τωρα ειναι παλια.call of duty black ops 2 και mw3.και λιγο world of warcraft.και αυτα θα συνεχιζω να παιζω δλδ.απλα αν θελω να παιξω κατι πιο καινουριο απο call of duty bo3 η playerunkown battleground θα σερνομαι με αυτο που εχω τωρα.τα λεφτα που διαθετω ειναι 200-250 ευρω

Τα γραφικά on board να ξέρεις βρίσκονται στον επεξεργαστή και όχι στην μητρική..

Πες μου λίγο και με τι μητρική-επεξεργαστή δούλευες τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το παρακατω συστημα με 350-400 ευρω μπορει να παιξει battleground uknown και γενικα να ειναι σχετικα καλο στο gaming?σε αυτα τα λεφτα χρειαζομαι οθονη και καρτα γραφικων.

 

Cpu:CPU AMD A10 7700K 3.40GHZ BOX

 

Mobo:ASUS A88XM-PLUS RETAIL

 

Ram: RAM G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB

 

Έχετε κάμια πρόταση ή είναι αδύνατον να καταφέρει το σύστημα να παίξει ακόμα και με την αναβάθμιση το uknown ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάμια πρόταση ή είναι αδύνατον να καταφέρει το σύστημα να παίξει ακόμα και με την αναβάθμιση το uknown ?

Αυτό το σύστημα το έχεις ήδη ή θέλεις να το πάρεις; Χωρίς κάρτα γραφικών αποκλείεται να είναι playable το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θέλω να συνθέσω καινούριο σύστημα και θέλω την βοήθεια σας.

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 800-900 €

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή: Το σύστημα θα είναι για gaming κυρίως ( κυρίως Dota 2 αλλά με ενδιαφέρει να σηκώνει και games των τελευταίων ετών ).

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: Eclipse

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Για αρχή όχι. Έίχα αγοράσει πριν ένα χρόνο την  LS24D330HSX 24'' LED FULL HD BLACK . Μελλοντικά θα πήγαινα σε 144 Hz οπότε θα ήθελα να υπάρχει η υποδομή στο σύστημα.

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι.

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν θα με πείραζε να είναι από διαφορετικά καταστήματα (εφόσον η διαφορά στις τιμές δεν θα χαθεί από τα μεταφορικά που θα πλήρωνα μόνο για ένα).

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το αναλάβω εγώ.

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? Όχι.

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> Όχι.

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας   Όχι.

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> Όχι.

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Έχω αυτό το κουτί

CASE NZXT SOURCE 340 MIDI TOWER BLACK.

Θέλω το σύστημα να γίνει με AMD cpu και είχα σκεφτεί τον Ryzen 5 1600. Επίσης θα ήθελα να τοποθετήσω ssd NVMe στο σύστημα (χωρίς να είναι ο μοναδικός δίσκος όμως).

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ό,τι δεν διευκρίνησα καλά πείτε μου να το διορθώσω.

 

https://www.skroutz.gr/s/11139195/AMD-Ryzen-5-1500X.html

https://www.skroutz.gr/s/7406509/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15B.html

https://www.skroutz.gr/s/11224251/Asus-Prime-B350-Plus.html

https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html

https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-EVO-NVMe-M-2-250GB.html

https://www.skroutz.gr/s/7640063/EVGA-SuperNOVA-550-G2-Y2.html

https://www.skroutz.gr/s/10214297/Gigabyte-GeForce-GTX1050-Ti-4GB-Windforce-OC-GV-N105TWF2OC-4GD.html

 

~845 ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Physiciant! 

Κάποιες απορίες έχω αν θες μου απαντάς :

 

1) Γιατί Ryzen 5 1500X και όχι 1600 ?

2) Διάβασα πολλά θετικά σχόλια για την 1050 ti. Θεωρείς ότι είναι καλύτερη επένδυση (και για τα λεφτά της) σε σχέση με μια 1060?

 

Ευχαριστώ και πάλι!  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη που εχω τωρα ειναι μητρικη

Asus p5b-e socket 775

Cpu intel xeon 2.8ghz.

Νομιζω πως ειναι e5440

Κανενας επεξεργαστης με ενσωματωμενα γραφικα δεν θα σε καλυψει γι αυτα τα παιχνιδια....

Λυσεις:

 

  • Aνεβαινεις σε budget  για να μπορει να αντεπεξελθει το συστημα σωστα.

 

  • Μενεις οπως εισαι και επενδυεις σε καρτα γραφικων,εναν ssd,ραμ αν χρειαζεσαι (τουλαχιστον στα 8gb συνολικα) και μια οθονη τουλαχιστον 1080p.

Έχετε κάμια πρόταση ή είναι αδύνατον να καταφέρει το σύστημα να παίξει ακόμα και με την αναβάθμιση το uknown ?

Oχι,δεν θα σε καλυψει ουτε εσενα μια ενσωματωμενη καρτα..

Συμπληρωσε την φορμα οπως εκανε ο φιλος παραπανω για να παρεις την καλυτερη απαντηση,και αν μπορεις να διαθεσεις παραπανω χρημα φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Physiciant! 

Κάποιες απορίες έχω αν θες μου απαντάς :

 

1) Γιατί Ryzen 5 1500X και όχι 1600 ?

2) Διάβασα πολλά θετικά σχόλια για την 1050 ti. Θεωρείς ότι είναι καλύτερη επένδυση (και για τα λεφτά της) σε σχέση με μια 1060?

 

Ευχαριστώ και πάλι!  :-D  :-D  :-D

Γιατί για το παιχνίδι που θες δεν απαιτούνται τόσοι πυρήνες. Ακόμα και ο 1500Χ είναι υπεραρκετός. Καλύτερα να πάρεις αυτόν τώρα και στο μέλλον πας σε Zen+ αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο. Αρχικά σκέφτηκα κάτι σε i3 αλλά επειδή είπες ότι θέλεις να έχει αναβαθμισιμότητα το pc καλύτερα AM4. 

 

Όσο για την gpu είναι too much για Dota 2, όπως και ο επεξεργαστής φυσικά, αλλά μπορείς να πάρεις αυτή

https://www.skroutz.gr/s/9694893/Gigabyte-GeForce-GTX1060-3GB-GV-N1060WF2OC-3GD.html

 

Εξαρτάται με το τι εννοείς λέγοντας παιχνίδια των τελευταίων ετών. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι λίγο και τα 3GB της 1060. Δηλαδή αν σε καλύπτει η 1050Ti γιατί να δώσεις περισσότερα λεφτά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πέρα του Dota 2 δεν πολύ ασχολούμαι με άλλα. Απλά θέλω να είναι δυνατό το μηχάνημα σε περίπτωση που σκεφτώ να παίξω ένα assasins creed ή call of duty σε full ανάλυση.Το αρχικό μου δίλημμα ήταν αν πρέπει να πάω σε 1060 3GB ή 1060 6GB. Φαίνεται ότι τελικά το δίλημμα είναι αν θα πάω σε 1050 ti ή 1060 3GB. Θα πάω για 1060! Δεν θα με πείραζε να ανεβάσω λίγο ακόμη το budget για την gpu. Με "φοβίζουν" κάποια αρνητικά σχόλια για την Gigabyte  :fear:

Όσο για τον επεξεργαστή θα πάω εκεί που μου προτείνεις στον 1500Χ όπως και στα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...