Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι 1440p η οθόνη άν σε καλύπτει αυτό. Όπως και να έχει δύο επιλογές έχει και οι δύο σωστές είναι άσχετα με ή χωρίς μπλέ-κόκκινα γυαλιά. Γενικά το λέω 'οχι για 'σένα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά μάλλον κανείς δεν ξέρει, τα Zen 2 όταν βγουν θα συνοδευτούν με νεα chipset, λογικά και τα 2 θα είναι ΟΚ αλλά πίστευα ότι για futureproof ίσως να είναι καλύτερο ενα πιο feature rich motherbord.

 

cooler δεν έχω

 

 

Όχι να μην ρίξεις χρήματα στην μητρική. 

 

Το X370 chip το μόνο που κάνει είναι το crossfire και να δίνει +2sata ...

 

Βάλε είτε την ASROCK AB350M PRO4 , είτε την ASROCK FATALITY AB350 K4 .

Την δεύτερη αν έχεις πολλά M2 SSD ή αν θες πολλές SATA θύρες.

 

Και τα 2 chipest είναι το ίδιο αναβαθμίσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η κάρτα γραφικών που θα παίζει το σύστημα ?

Η GTX 1070 ?

Και η ανάλυση της οθόνης θα είναι - LG 29" Ultrawide 2560x1080 oced στα 80hz

 

Πάρε RYZEN + 16gb ram + AB350 μητρική. 

 

Δεν μιλάμε για 1920 χ 1080

Ναι, GTX 1070 σε 2560x1080. Δηλαδή στην ανάλυσή μου πάνε περίπατο τα +15-20fps που βγάζει ο 8400 σε σχέση με τον 1600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, GTX 1070 σε 2560x1980. Δηλαδή στην ανάλυσή μου πάνε περίπατο τα +15-20fps που βγάζει ο 8400 σε σχέση με τον 1600?

 

15- 20fps πρέπει να έχεις 1080TI και σε συγκεκριμένα σενάρια.

 

Αλλά σε γενικές γραμμές θα σου απαντήσω πως όσο ανεβαίνει η ανάλυση, τόσο το βάρος πάει στην κάρτα, οπότε επειδή η ανάλυση δεν είναι στα 1920 αλλά στα 2560 , μην περιμένεις τίποτα τρελό σε διαφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, GTX 1070 σε 2560x1980. Δηλαδή στην ανάλυσή μου πάνε περίπατο τα +15-20fps που βγάζει ο 8400 σε σχέση με τον 1600?

Όχι καθόλου.

Σε κάθε περίπτωση θα έχεις παραπάνω έστω κι ελάχιστα fps με τον 8400.

Αυτά τα 15-20 και παραπάνω σε ορισμένα παιχνίδια, μπορούν να μειωθούν κάνοντας oc στον 1600 άν πας σε ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

 

Μόλις μπήκα και εγώ στο site σας αν και πάνω γνώμες σας εδώ και καιρό είπα να κάνω μια εγγραφή γιατί βλέπω βοηθάτε κόσμο.

 

Θέλω γνώμες για υπολογιστή. Προσωπικά πιστεύω αν το συναρμολογήσεις σε ένα κατάστημα θα βγαίνει καλύτερο σε κρατήματα και αποδόσεις. Ισχύει;

 

Παρακάτω θα σας δώσω μερικές πληροφορίες μήπως και μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση μου.

 

Budget: 1400€-1600€ (Ας βγαίνει και λίγο παραπάνω δεν με ενοχλεί)

 

Χρήση: Full Gaming (Παιχνίδια όπως Fall Out 4, Battlegrounds, Watch Dogs 2, Shadow of War και όλα αυτά σε ικανοποιητικό επίπεδο)

 

Οθόνη: Καλή γύρω στα 20"-24"

 

Πληκτρολόγιο-Ποντίκι: Μηχανικό-Καλό

 

Ηχεία: Όχι

 

CD: Ναι

 

Το θέμα ψύξης λίγο με απασχολεί.

Ευχαριστώ, αναμένω απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να πας στην φόρμα νέου συστήματος και να συμπληρώσεις

πρόσεχε τα εξής λόγω budget

α) οθόνη πάρε 1920χ1080 27"/144hz με 350ευρώ (με απλό freesync , ξέχνα το πανάκριβο gsync)

β) για gaming I5 8600K (βασιλιάς , μόνο ο Ι7 8700Κ είναι γρηγορότερος) με 16GB RAM

γ) κάρτα γραφικών 1070/8GB

δ) SSD 500GB π.χ. samsung 850evo 500gb για να χωράει σύστημα & 5-6 παιχνίδια (και επιπλέον 2-4GB HD)

ε) μηχανικό αγόρασε την μάρκα που σου αρέσει (υπολόγισε για premium RGB γύρω στα 250-300ευρώ με mouse)

 

 

για να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση δεν σε βολεύει γιατί χρειάζεσαι budget πάνω από 2000ευρώ αλλιώς θα κάνεις σοβαρούς συμβιβασμούς στην εμπειρία του gaming και είναι κρίμα με τόσα λεφτά που δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να πας στην φόρμα νέου συστήματος και να συμπληρώσεις

πρόσεχε τα εξής λόγω budget

α) οθόνη πάρε 1920χ1080 27"/144hz με 350ευρώ (με απλό freesync , ξέχνα το πανάκριβο gsync)

β) για gaming I5 8600K (βασιλιάς , μόνο ο Ι7 8700Κ είναι γρηγορότερος) με 16GB RAM

γ) κάρτα γραφικών 1070/8GB

δ) SSD 500GB π.χ. samsung 850evo 500gb για να χωράει σύστημα & 5-6 παιχνίδια (και επιπλέον 2-4GB HD)

ε) μηχανικό αγόρασε την μάρκα που σου αρέσει (υπολόγισε για premium RGB γύρω στα 250-300ευρώ με mouse)

 

 

για να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση δεν σε βολεύει γιατί χρειάζεσαι budget πάνω από 2000ευρώ αλλιώς θα κάνεις σοβαρούς συμβιβασμούς στην εμπειρία του gaming και είναι κρίμα με τόσα λεφτά που δίνεις.

1070 για 1080p με freesync monitor; 250-300 για keyboard-mouse;

2-3gb hd εννοεις terra hdd;

 

Για ξαναδες τα λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άλλο δεν κατάλαβα jgeorgiou...γιατί να πάει σε 144hz οθόνη και (αναγκαστικά) να θυσιάσει το ips της υπόθεσης....Καλύτερα να πάει σε μια 1440p στα 60hz (IPS φυσικά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί τα 60hz είναι "δεύτερα" στο gaming , τεράστια διαφορά εμπειρίας από 60 στα 144

αφου το μηχάνημα του θα του δίνει fps γιατί να εγκλωβιστεί στα 60?

το ips τι να το κάνει στο gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω την διαφορά εμπειρίας, αλλά λαμβάνω υπ'όψιν 1) ότι δεν έγραψε τόσο για fps παιχνίδια (που και πάλι κατ' εμέ πια δεν δικαιολογείται το tn panel) και 2) το budget που διαθέτει για οθόνη, που δεν του επιτρέπει να πάει σε ips+144hz+gsync το οποίο αυτό ναι, θα ήταν το ιδανικό.

Οι ips οθόνες αποδίδουν καλύτερα τα χρώματα γενικότερα-συμπεριλαμβανομένου και του gaming, άσε που είναι η εξέλιξη. Έν έτη 2017 δεν υπάρχει λόγος να πάει σε tn panel, γνώμη μου. 

Όσον αφορά στα frames, αν πάει σε 1440p (όπως έγραψα) δεν θα πρόκειται για εγκλωβισμό, αλλά θα είναι ok τα 60hz, αφού σε ultra γραφικά απαιτητικών παιχνιδιών θα πιάνει εκεί γύρω στα 60, ίσως λιγότερα ή ίσως λίγο περισσότερα. 

Άν το ips δεν έπαιζε ρόλο (και) στο gaming οι asus, acer, aoc & viewsonic δεν θα έβγαζαν GAMING οθόνες τύπου ips, θα έμεναν στο tn panel μέχρι να σβήσει ο ήλιος...

Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.pcgamer.com/the-best-gaming-monitors/ και αφού δεις ποιος τύπος panel προτείνεται κατά κόρον πια, εστιάσε και στην μια μοναδική tn panel (Asus vg248qe) παρατηρώντας ποιο παρουσιάζει ως αρνητικό της σημείο. Ποιό άραγε; 

 

Υ.Γ. Μάλλον δεν έχεις προσπαθήσει να ''φτιάξεις'' σύνθεση για κάποιον(θεμιτό μεν αλλά...) άν νομίζεις ότι με 250-300€ πληκτρολόγιο-ποντίκι θα πρόκειται συνολικά για μια ισορροπημένη gaming σύνθεση στα 1600€ που χρειάζεται όμως να συμπεριλάβουμε μεταξύ άλλων την 1070, καλή οθόνη, και (;; ;) 2-3 tb hdd;;; Server θα φτιάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω δοκιμάσει πολλές φορές benq , aoc , asus 144 με απλό πάνελ 

τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ένα 60αρι επειδή μάλλον έχει καλύτερα χρώματα τι να πω.

έχεις δει την την benq με τα 144? έχει μέτρια χρώματα? Τα ΤΝ πανελς είναι όπως ήταν πριν 3-4 χρόνια?

κατα την άποψη μου τα πολλά fps με 144 panel στα 1080 είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από τα 1440/60hz και μισά fps.

έχω προσωπική άποψη και όχι από youtube αλλά πάνω από 10 διαφορετικές συνθέσεις έχω δοκιμάσει μιλώντας μόνο φέτος

 

τώρα για την χωρητικότητα του δίσκου μην κολλάς , 60ευρώ έχει ο 1ΤΒ και με 15ευρώ παίρνεις διπλή χωρητικότητα , δηλαδή αν έχει διπλάσιο χώρο με 15ευρώ κακό θα του κάνει ή απαγορεύεται να πάρει μεγαλύτερο γιατί δεν είναι server?

πάμε στο πληκτρολόγιο/ποντίκι , δηλαδή εσύ τι προτείνεις? να φέρει κανένα από κίνα του 50αρικου?

το μισό gaming είναι οθονη/πληκτρολογιο/ποντικι/ακουστικά και το άλλο μισό είναι η κεντρική μονάδα.

 

επιμένω , ατό που προτείνω το έχεις δοκιμάσει? αυτό που προτείνεις εσύ το έχεις δοκιμάσει?Γ

 

ΥΓ

Προσωπικά έχω φτιάξει φέτος πάνω από 600 gaming pc , εσύ πόσα? Δεν θα σου έκανα τον εξυπνάκια αλλά το ρώτησες. Το IPS είναι η εξέλιξη? χαχαχαχαχαχαχα να σου δείξω ips οθόνες που είναι για τα μπάζα και ΤΝ που είναι ΑΠΕΙΡΩΣ ποιο καλές στο χρώμα. Μπορώ να στα δείξω ΖΩΝΤΑΝΑ , όχι στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι σχετικό, έχει να κάνει και με το παιχνίδι. Άλλωστε πρότεινα ένα καλύτερης ανάλυσης 60άρι, διάβασε λίγο τι γράφω. Κάποιος που παίζει cs:go ναι, μπορεί να μην τον ενδιαφέρει τόσο η εικόνα αλλά η ταχύτητα απόκρισης για να παίζει ανταγωνιστικά. Αλλά τώρα, στα παιχνίδια που ανέφερε ο φίλος- ακόμη και σε 1080p να πάει (δεν το κατακρίνω αυτό), δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πάει σε ips panel. Τις προάλλες μηδένισες το gsync, τώρα μηδενίζεις το ips. Εντάξει, γούστα είναι αυτά- αλλά μην τα παρουσιάζεις και ως αντικειμενικά κριτήρια.

Στο battlegrounds με την 1070 θα πιάνει 90 fps (μέσον όρο) στα ultra σε 1080p. Ούτε με κιάλια δεν θα κοιτάει τα 144, εκτός αν κάνει πολλές παραχωρήσεις.

 

Υ.Γ. Ποιός μίλησε για youtube? Τα link που σου παρέθεσα είναι από αξιόπιστο gaming site. 

Για το δίσκο ok, να το δεχθώ. Για το ips, δεν το δέχομαι. Και ας επιμένεις, άποψή σου-άποψή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είδα το budget που έχει ούτε κάν το post του μόνο την παράθεσή σου. Βάλ'του τον 1200 τουλάχιστον που θα τον αξιοποιήσει τον 1600;

 

Όσο για την οθόνη 1080p είναι και η 29άρα και τυχαίνει να έχω την ίδια.

 

Ποιος είναι ο 1200 κ πια ακριβώς η αξιοποιηση?

Είμαι λίγο άσχετος  :-D

 

Τελικά με έχετε μπερδέψει λιγάκι παρά με βοηθήσατε  :-D  

 

Έχω το LEDTV Monitor Samsung T28E310EW (HD Ready)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο 1200 κ πια ακριβώς η αξιοποιηση?

Είμαι λίγο άσχετος  :-D

 

Τελικά με έχετε μπερδέψει λιγάκι παρά με βοηθήσατε  :-D  

 

Έχω το LEDTV Monitor Samsung T28E310EW (HD Ready)

 

Πάρ'το λίγο απο την αρχή και γράψε ποια είναι η χρήση και budget. Άν πάντως είναι απλή μια χαρά σύνθεση είχες πάρει και μάλιστα μπορούσε να πέσει και παρακάτω με h110 μητρική. Για δώσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...