Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

Ο φίλος μου ενδιαφέρεται για την συναρμολόγηση pc gaming μέχρι 700 ευρώ για τον γιό του.

Όλα τα περιφερειακά υπάρχουν ήδη. Βρήκε την παρακάτω σύνθεση. Τη γνώμη σας για τη σύνθεση και αν επιβάλλεται να αλλάξει κάτι ή να προσθέσει.

CPU: AMD RYZEN 31300X

MOBO: ASROCK B350M PRO4

PSU: CORSAIR VS450W

GPU: PALIT GTX 1060 3GB

HDD: SEAGATE BARRACUDA

CASE: AEROCOOL aero 300

RAM: CRUCIAL BALLISTIX SPORT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οθόνη έχει; ssd υπάρχει; Ποια ram ακριβώς; Τα θέλει όλα από ένα κατάστημα για να συναρμολογηθεί κιόλας; Αν ναι, ποιο; Το τροφοδοτικό θα το άλλαζα σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη δεν γνωρίζω ποια έχει.

ssd δεν υπάρχει

Ram 2x4gb μάλλον, γιατί αλλιώς δεν βγαίνουν τα χρήματα

Όλα από ένα κατάστημα διαδικτυακό που θα το συναρμολογήσει, χωρίς λειτουργικό (Από ποιο δεν γνωρίζω)

Ποιο τροφοδοτικό προτείνεις;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικά κομμάτια. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μόλις έκανες έναν πιτσιρικά να πετάξει από τη χαρά του

 

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα την παραγγελία προτίμησε τη modular εκδοση του τροφοδοτικου που σου προτεινε ο physiciant καθως παρολο που ειναι το ιδιο ακριβως τροφοδοτικο εχει 2 pci-e καλώδια ενώ στην κανονική του εκδοση η corsair για καποιον ηλιθιο λογο το έχει εφοδιασει μονο με ένα και η διαφορα μεταξύ τους ειναι 5 ευρώ.

 

Κατα τα άλλα ο,τι σου πε . Καλο θα ταν παντως εστω και μεταχειρισμενο με κανα 30αρι να βαλεις εναν ssd για λειτουργικό. Θα ναι μεγάλη η διαφορά , αν και καταλαβαίνω οτι ειναι περιορισμενο το budget

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Εχω το εξης συστημα:

Κουτι : Phanteks pro m tempered glass

Μητρικη: Ζ170-HD3P

Επεξεργαστη: i5-6500

Ραμ: g skill 8gb ddr4 2400

Τροφοδοτικο:Corsair RMx Series 650x

Ssd:Samsung 850 pro 

 

Σκεφτομαι μεσα στις γιορτες να αγορασω μια Gtx 1080 υλοποιηση της msi την gaming x.

Θα εχω θεμα bottleneck με αυτον τον επεξεργαστη?

Ειδα σε καποια βιντεο στο youtube οτι οριακα ειμαι ενταξει απλα λεω να ζητησω και την γνωμη σας.

Το πλανο λεει οτι τελος γεναρη θα παω σε i7-7700k απλα για να μην σκοτωθω να τα παρω και τα 2 τωρα(συν ψυκτρα) διοτι θα περασω τον γεναρη με ψωμι κ ελιες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση παίζεις και τι παιχνίδια;

Στανταρ λιωνω pubg και παιζω πολυ cod,b1,gta v,assasins creed και απο κει και περα παιζω διαφορα απο pro,fifa,2k18 και εχω σκοπο να ξεκινησω να παιζω παιχνιδια οπως mass effect,watch dogs 2 και rise of the tomb raider μολις στηθει ολοκληρo το pc.Η οθονη που εχω σηκωνει το 2κ οποτε λογικα σε 2κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό ρώτησα τι οθόνη έχεις. Όσο μεγαλύτερη η ανάλυση της οθόνης, τόσο περισσότερο πέφτει το βάρος στην gpu με αποτέλεσμα να μην χρειάζεσαι τόσο ισχυρό επεξεργαστή όσο θα χρειαζόσουν αν έπαιζες πχ σε 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις όλα τα παιχνίδια σε 2Κ το bottleneck της cpu θα είναι ελάχιστο. Με άλλα λόγια δεν θα δε περιορίζει ο i5-6500 γιατί στις μεγάλες αναλύσεις σημαντικότερο ρόλο παίζει η gpu. Άρα δεν είναι και αναγκαίο κατ εμέ να αλλάξεις επεξεργαστή, εφόσον παρεις την 1080.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν για οποιοδηποτε λογο παιζω σε 1080ρ?

Θα υπάρχει κάποιος περιορισμός στην απόδοση της gpu αλλά όχι κάτι τραγικό. Σε κάποια παιχνίδια λιγότερο, στα cpu bound περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...