Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, καλημερα. Θελω να κανω αναβαθμιση, τον υπολογιστη μου, μπας και παιζω κανενα καινουργιο παιχνιδακι στα High-Ultra. Ειμαι απων απο το αθλημα τα τελευταια χρονια, και δεν παρατηρω πολυ τι κινειται στον χωρο.

Το PC μου εχει τα εξης: CPU - CPU Type    OctalCore AMD FX-8350, 4300 MHz (21 x 205) , MOBO -  Gigabyte GA-990XA-UD3  (2 PCI, 2 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394) -  GPU GTX 760 2GB (θα αλλαχτει 100%) - RAM Kingston HyperX 8GB DDR3.

 

Υ.Γ. Μια αναβαθμιση σε μια GTX 1060, αρκει για την δουλεια που το θελω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , θα ηθελα την βοηθεια σας για την συνθεση νεου pc.

Κουτί και τροφοδοτικό υπάρχουν.

Οθόνη χρησιμοποιείτε η TV στο σαλόνι, μια LG 42αρα 3D FHD 60Hz, και δεν προβλέπετε στα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον να αλλαξει.

Θα στηθεί νεο pc περισσότερο για παιχνίδια VR με το Oculus rift και κάθε είδους παιχνίδι φυσικά στην οθόνη, ταινίες και ο υπολογιστής αν παίζει ρόλο μάλλον θα μένει ανοιχτος 24/7.

 

Το ποσό που διαθέτω ειναι εως 1000 ευρώ για μητρική, επεξεργαστή, ψύκτρα αν χρειάζεται , μνήμη 2 χ 8GB (3000-3200Mhz) και κάρτα γραφικών.

Η αγορά θα γίνει απο το Vision Studio στην θεσσαλονίκη.

Θα προτιμουσα να παρω κάτι καλό τωρα και να μην ξανα ασχοληθώ για τα επομενα 3-4 χρονια με το pc.

 

Απο μια ματια που έριξα στις προτάσεις προς αλλους προσανατολίζομε προς τον i5 8600K με την asrock Z370 pro 4 και grafikvn την 1060 6GB ή αν είναι προτιμότερο για την χρηση που θέλω σε ryzen 1600 με την AB350 Pro4 και με την διαφορα να πάω σε καλυτερη καρτα γραφικων (1070 ισως?).

 

 

 

Καλησπερα ,

επανερχομαι γιατι δυστυχως η γραφικων η συγκεκριμενη δεν υπαρχει και ο i5 8400 θα υπαρχει μετα τις 20 γεναρη και αν.

 

Θα ήταν προτιμότερο να παραγγειλω και να περιμένω τον i5 8400 τελη ιανουαριου και να δω τοτε τι θα κυκλοφορεί απο καρτες γραφικων ή

αν παω τωρα π.χ. στον Ryzen 5 1600 με μητρικη Asrock AB350 pro4 και υπολοιπο χρηματων 700 ευρω για μνημες και γραφικων μπορω να κανω καποιο εξισου καλο συστημα γι αυτο που θελω;

Βαση θελω να δωσω στο VR και να γινει ενα καλο pc ωστε να μην ξανασχοληθω για καποια χρονια με αυτο.

Παραγγελια αν παω στην 2η λυση δεν ειναι απαραιτητο να γινει απο ενα καταστημα μονο αρκει τα κομματια να εχουν χρονο παραδοσης 5-7 εργασιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

επανερχομαι γιατι δυστυχως η γραφικων η συγκεκριμενη δεν υπαρχει και ο i5 8400 θα υπαρχει μετα τις 20 γεναρη και αν.

 

Θα ήταν προτιμότερο να παραγγειλω και να περιμένω τον i5 8400 τελη ιανουαριου και να δω τοτε τι θα κυκλοφορεί απο καρτες γραφικων ή

αν παω τωρα π.χ. στον Ryzen 5 1600 με μητρικη Asrock AB350 pro4 και υπολοιπο χρηματων 700 ευρω για μνημες και γραφικων μπορω να κανω καποιο εξισου καλο συστημα γι αυτο που θελω;

Βαση θελω να δωσω στο VR και να γινει ενα καλο pc ωστε να μην ξανασχοληθω για καποια χρονια με αυτο.

Παραγγελια αν παω στην 2η λυση δεν ειναι απαραιτητο να γινει απο ενα καταστημα μονο αρκει τα κομματια να εχουν χρονο παραδοσης 5-7 εργασιμες.

Λυση ετοιμοπαραδοτου

 

http://www.askadamstore.gr/index.php?route=product/product&path=104_255_133&product_id=2534

 

http://www.askadamstore.gr/index.php?route=product/product&path=104_255_132&product_id=2508

 

http://www.askadamstore.gr/index.php?route=product/product&path=104_255_134&product_id=2559

 

http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=749F4096-ED3A-47A3-93A9-7B7AB8FC74C5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ ευχαριστω για ακομα μια φορα.

CPU δεν μου βγαζει το λινκ κατι, τον 1600 ειχες βαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για ακομα μια φορα.

CPU δεν μου βγαζει το λινκ κατι, τον 1600 ειχες βαλει?

Ναι αν σου περισσευουν βαλε 1600x μαζι με https://www.skroutz.gr/s/11308448/Arctic-Freezer-33-Plus.html

Αν οχι δεν χαθηκε ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις bottleneck με αυτόν τον επεξεργαστή να ξέρεις σε αυτή την ανάλυση με την 1060.

Λίγο που τσέκαρα YouTube δεν ανέφεραν για bottleneck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

Λοιπόν φίλος σκέφτεται για νέο pc.Budget 1000 ευρώ.Gamer.

Έχω αφήσει λίγο το σπόρ μετά απο skylake και δεν ξέρω τι νέο κυκλοφορει.

Ακούω προτάσεις.Με ενδιαφέρει το κύριο σώμα cpu/gpu/motherboard.

Τα άλλα θα βάλουμε κάτι φτηνό αλλά decent.

Δεν τον ενδιαφέρει overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

Λοιπόν φίλος σκέφτεται για νέο pc.Budget 1000 ευρώ.Gamer.

Έχω αφήσει λίγο το σπόρ μετά απο skylake και δεν ξέρω τι νέο κυκλοφορει.

Ακούω προτάσεις.Με ενδιαφέρει το κύριο σώμα cpu/gpu/motherboard.

Τα άλλα θα βάλουμε κάτι φτηνό αλλά decent.

Δεν τον ενδιαφέρει overclock.

Καλησπέρα. Από τι αποτελείται τώρα το σύστημά του; Και ποια οθόνη έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Από τι αποτελείται τώρα το σύστημά του; Και ποια οθόνη έχει;

Ούτε καν θυμάμαι.Κάτι σε core 2 quad Q9κάτι.Οπότε δεν μπορεί τίποτα να χρησημοποιηθεί.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι cpu/gpu.

Απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και το να δω δεκάδες benchmarks είναι χρονοβόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Albilosha

Από priveshop.gr τα κύρια κομμάτια για να του κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και δωρεάν αποστολή και ram - gpu από hellasphone.gr, τα κουμπώνει ο ίδιος.

Σύνολο : 1000€

post-233997-0-27196200-1514483113_thumb.png

post-233997-0-57872300-1514483117_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...