Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σαι καλά.Απορία η 1060 τρώει ακόμα ψωμί.? Όταν σταμάτησα εγώ ήταν midrange να το πω.?  

Σε αυτό το budget είναι η καλύτερη επιλογή. Μια χαρά είναι για 1080p. Θα παίζεις σε ultra/high γραφικά τα περισσότερα παιχνίδια με 60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το budget είναι η καλύτερη επιλογή. Μια χαρά είναι για 1080p. Θα παίζεις σε ultra/high γραφικά τα περισσότερα παιχνίδια με 60fps.

Α οπότε δεν έχει βγεί κάτι νεότερο ακόμα 1070/1080 είναι τοπ.Απλά εγώ στο δικό μου pc έχω μια 480 και αυτή την έχω πάρει πρίν κάνα χρόνο και θυμάμαι ήταν στα ίδια επίπεδα με 1060(οπότε περίμενα να έχει βγεί τίποτα)

Αλλά τώρα που βλέπω και τις τιμές....τι διάολο η 1070 είναι πιο ακριβή τώρα....

Απο πλευράς amd cpu να μην το ψάξω καθόλου.? 

Τώρα βλέπω κάτι βίντεο και το πλησιέστερο σε i5 βλέπω τους ryzen 5 1600X.Η τιμή είναι κοντά οπότε να μην ψαχτώ και να του πω να πάει σε intel.?

 

Edit. i 8400 τρέχει μόνο 2.8.? σε σύγκρηση με έναν 6600 σε gaming πως πάει.?

tubo 4.Ενδιαφέρον φαίνεται αυτός ο cpu και σε λογική ''ύποπτη θα χαρακτίρηζα'' τιμή για intel επίπεδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit. i 8400 τρέχει μόνο 2.8.? σε σύγκρηση με έναν 6600 σε gaming πως πάει.?

Ο 8400 έχει turbo boost μέχρι τα 4ghz, και σε όλους τους πυρήνες μέχρι τα 3,8ghz. Eίναι πολύ καλύτερος του 6600 και συγκρίνεται περισσότερο με 7700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια τότε.ΜΙα τελευταία ερώτηση.Γιατί z370 μητρική.? δεν υπάρχει το αντίστοιχο φτηνότερα για locked cpus.?

1151 socked βλέπω οπότε θα έχει πρόβλημα αν κουμπώσει σε Η170.?

Οκ το έψαξα μόνος δεν γίνεται cool.Ότι χρήμα γλυτώνεις απο φτηνό cpu πάει στην ακριβή mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια τότε.ΜΙα τελευταία ερώτηση.Γιατί z370 μητρική.? δεν υπάρχει το αντίστοιχο φτηνότερα για locked cpus.?

Oι Η310, Β360, Η370 μητρικές θα βγουν στην αγορά μέσα στον Γενάρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει πραγματικά πίσω συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις παιδιά.Ευχαριστώ και τη βοήθεια σας.

Btw υπάρχει έλειψη σε ram.? για 16 gb minimum 130+ ευρώ.? έχω χάσει κάτι.?

Oi δικές μου μνήμες που πριν ένα χρόνο ηταν κοντά στο 150ρι τισ βλέπω 200+ σκρουτζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει πραγματικά πίσω συγνώμη αν κουράζω με τις ερωτήσεις παιδιά.Ευχαριστώ και τη βοήθεια σας.

Btw υπάρχει έλειψη σε ram.? για 16 gb minimum 130+ ευρώ.? έχω χάσει κάτι.?

Oi δικές μου μνήμες που πριν ένα χρόνο ηταν κοντά στο 150ρι τισ βλέπω 200+ σκρουτζ...

Ναι, είναι στο θεό οι τιμές των ram εδώ και αρκετό καιρό πια. Και άγνωστο αν πέσουν στο κοντινό μέλλον...

Πάντως, στα 1000€ είναι ότι πρέπει το σύστημα για 1080p και θα είσαι πλήρης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συστημα της υπογραφης. Μπορω είτε να παω σε μια 1060 6gb είτε σε ενα συστημα με z370+8600k+8gb ddr4 (και να κρατησω τα αλλα ως εχουν).Θελω να αρχισω να τον αναβαθμιζω τον σταθερο μου γιατι εχει μεινει αρκετα πισω και να βγαλω αλλη μια 5ετια οπως εκανα με το υπαρχον συστημα. Απο που πιστευετε με συμφερει να ξεκινησω; (Τροφοδοτικο εχω αυτο http://www.lc-power.com/en/product/archive/power-supply-units/lc6600gp2-v23/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συστημα της υπογραφης. Μπορω είτε να παω σε μια 1060 6gb είτε σε ενα συστημα με z370+8600k+8gb ddr4 (και να κρατησω τα αλλα ως εχουν).Θελω να αρχισω να τον αναβαθμιζω τον σταθερο μου γιατι εχει μεινει αρκετα πισω και να βγαλω αλλη μια 5ετια οπως εκανα με το υπαρχον συστημα. Απο που πιστευετε με συμφερει να ξεκινησω; (Τροφοδοτικο εχω αυτο http://www.lc-power.com/en/product/archive/power-supply-units/lc6600gp2-v23/ )

Ξεκίνα από αντικατάσταση τροφοδοτικού με κάποιο σχετικά ποιοτικό bronze https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=8570625%2C8570592%2C7985709%2C11811339 ,

μετά σε monitor, αναλόγως αν παίζεις fps πας σε 144hz 1080p, αλλιώς πας σε 1080p IPS 60hz ή και με freesync 

και μπορείς να βάλεις μια gtx1060 6gb ή RX580 χωρίς πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το συστημα της υπογραφης. Μπορω είτε να παω σε μια 1060 6gb είτε σε ενα συστημα με z370+8600k+8gb ddr4 (και να κρατησω τα αλλα ως εχουν).Θελω να αρχισω να τον αναβαθμιζω τον σταθερο μου γιατι εχει μεινει αρκετα πισω και να βγαλω αλλη μια 5ετια οπως εκανα με το υπαρχον συστημα. Απο που πιστευετε με συμφερει να ξεκινησω; (Τροφοδοτικο εχω αυτο http://www.lc-power.com/en/product/archive/power-supply-units/lc6600gp2-v23/ )

Oτι ειπε ο tanasen και να συμπηρωσω,και μια ακομα ραμ να εισαι πιο ανετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα .

Συνεχίζω το ψάξιμο για ΠιΣΙ gaming/VR και εχω μια βάση με τα παρακάτω

 

Motherboard Gigabyte Z370 HD3P

Processor Intel Core i5-8600K Box

Processor cooler Arctic Freezer 33 Plus

Gpu Gigabyte GeForce GTX1080 8GB Turbo OC (GV-

RAM G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

Tower Thermaltake Versa N23

 Power supply EVGA SuperNOVA 650 GQ v2

Εχετε καμμια καλύτερη ιδέα να ρίξω το budget κανενα 150αρι ?

Πχ μηπως η καρτα γραφικων που γραφω ειναι μεγαλη για αυτο το συστημαΥπάρχει αλλη επιογη πιο VFM?Υπαρχει motherboard πιο VFM?

Επισης τρεχουν οι μνήμες με αυτη την Motherboard στα 3200 μηζ?

 

Δεν ειμαι και κανένας σχετικος,απλά προσπαθω να διαβαζω γενικα όσο μπορω,με αποτελεσμα να εχω ψιλομπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση παιδιά. είμαι γνωστής στο θέμα του hardware αρκετά θα έλεγα όμως θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες. σκέφτομαι για αναβάθμιση. περισσότερο επειδή με τρώει ο κώλος μου και επειδή είναι αρρώστια αυτό και όχι επειδή χρειάζεται μιας και κάνω μόνο gaming και λίγο editing. θα εξαιρέσω τα υπόλοιπα specs και θα μείνω στο θέμα του cpu και motherboard (πλατφόρμα γενικώς) μιας και αυτό με ενδιαφέρει. αυτή τη στιγμή είμαι σε x99 με τον 6950x. αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε x399 και 1950x threadripper. το κόστος το γνωρίζω και δε με απασχολεί ιδιαίτερα. και το ερώτημα είναι αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή να μείνω με ότι έχω για λίγα χρόνια ακόμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Εχω μια Asrock Z97 killer fatality mobo με τον I7 4790 και RAM HyperX Beast 16GB DDR3 1600MHz Dual Kit (XMP) KHX16C9T3K2/16X

XMP TIMING PARAMETERS
• JEDEC: DDR3-1333 CL9-9-9 @1.5V
• XMP Profile #1: D3-1600 CL9-9-9 
@1.5V

 

Σκεφτομαι να προσθεσω ακομα 16gb αλλα δεν βρισκω την ίδια..Σε παρόμοια χαρακτηριστικά βρισκω την

HyperX Fury DDR3 1600MHz Dual Kit HX316C10FRK2/16

PnP JEDEC TIMING PARAMETERS:
• DDR3-1600 CL10-10-10 @1.5V
• DDR3-1333 CL9-9-9 @1.5V
• DDR3-1066 CL7-7-7 @1.5V

 

θα δουλεψουν σωστα? Αν οχι εχετε να προτείνετε κατι που θα δουλευει σωστα? 

B) Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zeibei είπε

μια ερώτηση παιδιά. είμαι γνωστής στο θέμα του hardware αρκετά θα έλεγα όμως θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες. σκέφτομαι για αναβάθμιση. περισσότερο επειδή με τρώει ο κώλος μου και επειδή είναι αρρώστια αυτό και όχι επειδή χρειάζεται μιας και κάνω μόνο gaming και λίγο editing. θα εξαιρέσω τα υπόλοιπα specs και θα μείνω στο θέμα του cpu και motherboard (πλατφόρμα γενικώς) μιας και αυτό με ενδιαφέρει. αυτή τη στιγμή είμαι σε x99 με τον 6950x. αυτό που σκέφτομαι είναι να πάω σε x399 και 1950x threadripper. το κόστος το γνωρίζω και δε με απασχολεί ιδιαίτερα. και το ερώτημα είναι αξίζει να κάνω τη μετάβαση ή να μείνω με ότι έχω για λίγα χρόνια ακόμη; 

Οχι δεν αξιζει η μεταβαση μιας και δεν προκειται να κερδισεις απολυτως τιποτα(παιζει να χασεις κιολας)στο gaming που σε ενδιαφερει περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...