Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας Θα παρω εναν νεο cpu ryzen 5 1600 και ειμαι σε αναζήτηση motherboard  σκέφτομαι γτην asus b350 f gaming και ραμ gskill aegis 8 gb 3000 θα είναι συμβατό κομπλέ; η υπάρχει τπτ καλύτερο σε αυτο το μπάτζετ; 200€ ram motherboard θα τα συνδυάσω με μια gpu r9 270 psu corsair vs 650 case cougar mx 330-x οθόνη μια παλια hp wide 2007  νομίζω λέγεται και σκέφτομαι για μια AOC G2460VQ6  η Dell SE2717H ειδικο πρόγραμμα κανένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

https://www.skroutz.gr/s/11553176/Asrock-AB350M-Pro4.html

Καλησπέρα. Πολλοί φίλοι του forum προτείνουν την παραπάνω μητρική. Επειδή έχει παρουσιάσει (σε πολλά κομμάτια της) προβλήματα freezing δεν θεωρείτε οτι η αγορά της εμπεριέχει ένα αυξημένο ρίσκο? Οι αναφορές τόσο στο skroutz όσο και σε forum του εξωτερικού την καθιστούν μάλλον αγορά αυξημένου ρίσκου.

Η αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν και εγω για asrock γτ είναι vfm αλλά φοβάμαι μην μου βγάλει τίποτα γι αυτο σκέφτομαι να προτιμήσω asus b350 f gaming αν και η fatal1ty x370 gaming x φαίνεται μπόμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα. Βλέποντας οτι η τιμή του Ryzen 5 1600 έχει φτάσει στα 155€ περίπου σκέφτομαι να τον αγοράσω για ένα pc που θέλω να στήσω. Επειδή είναι χωρίς κάρτα γραφικών σκέφτηκα να τον δουλέψω με  την κάρτα γραφικών AMD radeon HD 6450 1Gb που έχω σε παλαιό tower. Η ερώτησή μου είναι:. Μπορεί να στηθεί η παραπάνω κάρτα σε μητρική asus rog strix b350-f gaming και να υποστηρίξει από θέμα συμβατότητας την μητρική και τον επεξεργαστή (προσωρινά φυσικά)μέχρι να πάρω κανονική κάρτα γραφικών; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλημέρα και καλό μήνα. Βλέποντας οτι η τιμή του Ryzen 5 1600 έχει φτάσει στα 155€ περίπου σκέφτομαι να τον αγοράσω για ένα pc που θέλω να στήσω. Επειδή είναι χωρίς κάρτα γραφικών σκέφτηκα να τον δουλέψω με  την κάρτα γραφικών AMD radeon HD 6450 1Gb που έχω σε παλαιό tower. Η ερώτησή μου είναι:. Μπορεί να στηθεί η παραπάνω κάρτα σε μητρική asus rog strix b350-f gaming και να υποστηρίξει από θέμα συμβατότητας την μητρική και τον επεξεργαστή (προσωρινά φυσικά)μέχρι να πάρω κανονική κάρτα γραφικών; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δε βλεπω το λογο να υπαρχει καποιο προβλημα εκτος αν παιζει κανα θεμα με τα drivers τπτ στα windows 10...

λογικα θα εισαι οκ...περιμενε και αλλη γνωμη καλυτερα ομως μη κανω κανα λαθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να φτιάξω ένα budget gaming pc όχι hardcore gaming.

Επειδή δεν έχω πολύ εμπειρία έψαξα κομμάτια ξεχωριστά απο skroutz τα οποία είναι:

Kουτί: Aerocool Aero-500 (Window)
Μητρική: MSI Z370-A Prο
CPU: Intel Core i3-8100 Box
RAM: G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-8GVK)
GPU : Gigabyte GeForce GTX1060 3GB (GV-N1060WF2OC-3GD
Τροφοδοτικό: 
EVGA 500 W1
Σκληρός 1: Kingston A400 120GB

Σκληρός 2: Western Digital Blue 1TB

 

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και αν πρέπει να αλλάξω κάτι?? 

Το budget έτσι βγαίνει γύρω στα 750

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, provoker1 είπε

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να φτιάξω ένα budget gaming pc όχι hardcore gaming.

Επειδή δεν έχω πολύ εμπειρία έψαξα κομμάτια ξεχωριστά απο skroutz τα οποία είναι:

Kουτί: Aerocool Aero-500 (Window)
Μητρική: MSI Z370-A Prο
CPU: Intel Core i3-8100 Box
RAM: G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-8GVK)
GPU : Gigabyte GeForce GTX1060 3GB (GV-N1060WF2OC-3GD
Τροφοδοτικό: 
EVGA 500 W1
Σκληρός 1: Kingston A400 120GB

Σκληρός 2: Western Digital Blue 1TB

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και αν πρέπει να αλλάξω κάτι?? 

Το budget έτσι βγαίνει γύρω στα 750

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Μια χαρα ειναι αν δεν κλοκαρεις cpu.

Τροφ δες και αυτα κατω απο 50 

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=13923066%2C11542607

Μεσα στο μηνα βγαινουν φθηνοτερες μητρικες για τους coffeelake εχε το υποψιν. Ετσι μπορεις να πας σε 1060 6gb η σε i5 8400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiohead είπε

Μια χαρα ειναι αν δεν κλοκαρεις cpu.

Τροφ δες και αυτα κατω απο 50 

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=13923066%2C11542607

Μεσα στο μηνα βγαινουν φθηνοτερες μητρικες για τους coffeelake εχε το υποψιν. Ετσι μπορεις να πας σε 1060 6gb η σε i5 8400.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θελω να φτιαξω εναν πυργο για παιχνιδια αλλα κυριως για σχεδιαστικα προγραμματα(3d-rendering) 800 ευρω max.

Ειδα αυτο απο το eshop, αξιζει;

https://www.e-shop.gr/innovator-5-cyber-gamer-7500-me-windows-10-p-PER.910003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, antiSocial001 είπε

Καλησπερα, θελω να φτιαξω εναν πυργο για παιχνιδια αλλα κυριως για σχεδιαστικα προγραμματα(3d-rendering) 800 ευρω max.

Ειδα αυτο απο το eshop, αξιζει;

https://www.e-shop.gr/innovator-5-cyber-gamer-7500-me-windows-10-p-PER.910003

https://www.e-gate.gr/531665/force-psu-650w-12cm-fan-fo35xd

Στον παραπάνω σύνδεσμο φαίνεται το τροφοδοτικό που έχει το σύστημα που θέλεις να πάρεις. Αν το αγοράσεις πας κατευθείαν για αλλαγή τροφοδοτικού. Προσωπική γνώμη πάντα αλλά δεν πιστεύω οτι απέχει από την πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, antiSocial001 είπε

Καλησπερα, θελω να φτιαξω εναν πυργο για παιχνιδια αλλα κυριως για σχεδιαστικα προγραμματα(3d-rendering) 800 ευρω max.

Ειδα αυτο απο το eshop, αξιζει;

https://www.e-shop.gr/innovator-5-cyber-gamer-7500-me-windows-10-p-PER.910003

Λες 800 ευρω max και παραθετεις μηχανημα κοντα στα 900. Φτανεις το 900αρι;

Στην ερωτηση σου οχι εχεις καλυτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ηταν καλη ευκαιρια θα εδινα κατι παραπανω, γενικα ομως θελω να μην ξεφυγω τα 800.

Εχεις να μου προτεινεις κατι;

Δεν με απασχολει να ειναι σεταρισμενο η να παρω ξεχωριστα τα parts αρκει να ειναι ολα απο μαγαζια στην αθηνα/αττικη.

Επεξ/σία από antiSocial001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω τραγικό. Τι πουλάνε? Τι κορόιδα πάνε να πιάσουν? Το τραγικό είναι ότι το συνολικό κόστος είναι περίπου στα 940 συν/πλην χωρίς τα windows. Από τα 1259 έχουμε μια απόσταση. Δεν μπορείς να πεις.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Πω πω τραγικό. Τι πουλάνε? Τι κορόιδα πάνε να πιάσουν? Το τραγικό είναι ότι το συνολικό κόστος είναι περίπου στα 940 συν/πλην χωρίς τα windows. Από τα 1259 έχουμε μια απόσταση. Δεν μπορείς να πεις.

Και τα windows αμφιβαλλω αν εχουν sticker αλλα anyway.

31 λεπτά πριν, antiSocial001 είπε

Αν ηταν καλη ευκαιρια θα εδινα κατι παραπανω, γενικα ομως θελω να μην ξεφυγω τα 800.

Εχεις να μου προτεινεις κατι;

Δεν με απασχολει να ειναι σεταρισμενο η να παρω ξεχωριστα τα parts αρκει να ειναι ολα απο μαγαζια στην αθηνα/αττικη.

Asrock b350 

Ryzen 1600 αμεσα η 2700 τελος του μηνα.

16gb ram 3200MHz στα 162€

Thermaltake 500w rgb smart

Ssd  mx500 250gb 

Lc power 984B 

1060 6gb gigabyte στα 339

Μαγαζια hellasphone και multicopter.

 

Σε intel κοιτας

asrock z370 pro4 και

i5 8400 με τα υπολοιπα ιδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...