Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Giorgos3924 είπε

Θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση σε μητρική, επεξεργαστή και ram (αν χρειαστεί).

Αυτά που έχω είναι:

Intel Pentium G3460 LGA 1150
ASUS H81M-C
6GB RAM (4GB + 2GB) DDR3

Μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο με 250 ευρώ;

13 ώρες πριν, radiohead είπε

με 250 παίρνεις καινούργιο σέτ.

Γράψε χρήση που το θές, άν έχεις κάρτα γραφικών, ssd, γενικά το hardware σου.

10 ώρες πριν, Giorgos3924 είπε

Χρήση internet, ταινίες, εργαλεία CAD, προγραμματισμός.

Τα υπόλοιπα τα έχω.

GPU Sapphire 7750 2GB,
SSD samsung evo 850 pro,
HDD 1TB
HDD 250GB
τροφοδοτικό 550W.
οθόνη lg 23mp68vq-p

Καμιά πρόταση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, Giorgos3924 είπε

Καμιά πρόταση;

θα βρεις μεταχειρισμένο όπως σου είπε ο blueblood, ειδάλλως θα το τραβήξεις ένα σουτι σε αγγελία όπως είναι και στα 330 θα βάλεις 8400 με b360 και 8gb ram.

Μετά θα μαζέψεις να βάλεις ακόμα μια 8αρα ραμ και θα είσαι μπομπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε asus b350 plus να βαλω 1200 ή 1300x,εχουν κοντα στα 30 ευρω διαφορα,αξιζει?Οι μνημες που εχω ειναι 2666mhz

Γενικα διαβαζω οτι ο 1300x με xfr παει 3,9 και ο 1200 εχει τα 3,7-3,9 σχετικα ανετα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Θα συνδιαστουν με μια 750ti

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Shadows είπε

Σε asus b350 plus να βαλω 1200 ή 1300x,εχουν κοντα στα 30 ευρω διαφορα,αξιζει?Οι μνημες που εχω ειναι 2666mhz

Γενικα διαβαζω οτι ο 1300x με xfr παει 3,9 και ο 1200 εχει τα 3,7-3,9 σχετικα ανετα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Θα συνδιαστουν με μια 750ti

Ευχαριστω

περίμενε 1 μήνα που θα βγει η μικρή σειρά 2ΧΧΧ 

γενικά 1200 , 1300Χ είναι αργές cpu που θα συνδιαστουν με αργή μνήμη 2666 και 750ΤΙ

μην περιμένεις να παίζεις 1080 σε καινούρια βαριά παιχνίδια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

περίμενε 1 μήνα που θα βγει η σειρά 2ΧΧΧ 

γενικά 1200 , 1300Χ είναι αργές cpu που θα συνδιαστουν με αργή μνήμη 2666 και 750ΤΙ

μην περιμένεις να παίζεις 1080 σε καινούρια βαριά παιχνίδια.

Προς το παρον με την 750ti 720p και αυτα με ζορια,αν παρω αλλη καρτα παντως δεν νομιζω οτι οι r3 κρατανε πισω μια 1060

Θεωρητικα εβαζα και τον 2200g και ειχα και μια τουμπανη igpu να καθεται,αλλα θελει bios update που δεν μπορω να κανω.

 

Οποτε το αρχικο ερωτημα ειναι θα δω ουσιαστικα καμια πρακτικη διαφορα αν παρω 1300x?

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Shadows είπε

Προς το παρον με την 750ti 720p και αυτα με ζορια,αν παρω αλλη καρτα παντως δεν νομιζω οτι οι r3 κρατανε πισω μια 1060

Θεωρητικα εβαζα και τον 2200g και ειχα και μια τουμπανη igpu να καθεται,αλλα δεν νομιζω να γινεται να βαλω κατι περα απο πρωτη γενια χωρις bios update.

Μπορείς να κάνεις bios update σε κατάστημα συνήθως από εκεί που αγοράζεις τη μητρική... Πολλές φορές το χρεώνουν.. Μπορείς και μόνος σου , σου στέλνει δωρεάν η ίδια η amd επεξεργαστή για να κάνεις το update και μετά τον στέλνεις πίσω..

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν τον θες για παιχνίδια πάρε σε πρώτη φάση 2600Χ να έχεις δυνατή cpu

και στο μέλλον όταν βρεις λεφτά παίρνεις και μια σοβαρή vga

μήν πετάξεις λεφτά σε φθηνή cpu γιατί , ο R3 1XXX κρατάει πίσω πολύ τα σύγχρονα βαριά παιχνίδια στα 1080

και αν μπορέσεις δώσε την μνήμη και αγόρασε 3200ΜΗΖ

είναι πολλά τα προβλήματα σου για να παίξεις βαριά παιχνίδια σε 1080 με ικανοποιητική ποιότητα.

 

ΥΓ

Ο 2400G δεν αξίζει τα λεφτά του αν έχεις ξεχωριστή vga

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Placebo? Τι ακριβώς περιμένουμε σε ένα μήνα?2200 και 2400 υπάρχουν εδώ και καιρό, που ζείτε?

Πιθανόν να εννοεί τους  2000GE και 2400GE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, radiohead είπε

Δλδ μου λες να αγνοησω την gigabyte και να πιστεψω τον τεχνικο;

Η ιδια η gigabyte εχει στη σελιδα της οτι η μητρικη θελει αναβαθμιση.ο γνωστος μου που πηρε μητρικη χρειαστηκε αναβαθμιση. τεχνικος που ανοιξε αλλη μητρικη gigabyte διαφορετικο μοντελο ηθελε αναβαθμιση.Εσυ υποστηριζεις οτι δε θελει αναβαθμιση εχεις αδικο τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Η ιδια η gigabyte εχει στη σελιδα της οτι η μητρικη θελει αναβαθμιση.ο γνωστος μου που πηρε μητρικη χρειαστηκε αναβαθμιση. τεχνικος που ανοιξε αλλη μητρικη gigabyte διαφορετικο μοντελο ηθελε αναβαθμιση.Εσυ υποστηριζεις οτι δε θελει αναβαθμιση εχεις αδικο τοσο απλα.

1. Η ίδια η Giga γράφει στο cpu support ότι τους υποστηρίζει μαμά. Αυτό που γράφει είναι για τους 2600-2700 κλπ. Το διάβασες η όχι?

2. Θα βγάλει μια φωτο ο φίλος σου να επαληθεύσεις ότι είναι rev 1.x; 

3. Το άλλο μοντέλο τι να λέει; Διάβασε λίγο αυτό που σου είπα στο cpu support, σου έβαλα και Λίνκ παραπάνω.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος τα λες δε ειναι ετσι απο τοτε που κυκλοφορησε ο 2200 το γραφει η gigabyte οτι θελει αναβαθμιση.Ο γνωστος μου αγορασε μητρικη gigabyte rev 1.x ο τεχνικος ειχε μητρικη gigabyte διαφορετικο μοντελο απο του γνωστου rev 1.x. Εχεις αδικο τοσο απλα.

αυτο που δε εχεις καταλαβει ακομη ειναι οτι η gigabyte εννοει οτι οταν αναβαθμισεις τη μητρικη τοτε θα εχει bios rev 1.x για να υποστηριζει το ryzen 2200 και ας γραφει η μητρικη που αγορασες rev 1.x πρεπει να το αναβαθμισεις για να το χεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

 

Γιατί να αλλάξεις τη μητρική στο δικό σου σύστημα; Μείνε στην asrock καλά είσαι. Άν θέλεις οπωσδήποτε αλλαγή για δικούς σου λόγους, αναλόγως το budget διάλεξε : https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=11518350%2C11276923

Υ.Γ. Στο δικό σου σύστημα πως και δεν έβαλες ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, johnmayson είπε

λαθος τα λες δε ειναι ετσι απο τοτε που κυκλοφορησε ο 2200 το γραφει η gigabyte οτι θελει αναβαθμιση.Ο γνωστος μου αγορασε μητρικη gigabyte rev 1.x ο τεχνικος ειχε μητρικη gigabyte διαφορετικο μοντελο απο του γνωστου rev 1.x. Εχεις αδικο τοσο απλα.

Τελευταία φορά. Στο ρημάδι το site της Giga γράφει για τους 2200g-2400g ότι υποστηρίζονται since bios F1. Το ίδιο bios που υποστηρίζει και τον 1200 και τον  1800 όλους τέλος πάντων τους summit ridge. Για τους pinnacle ridge γράφει since bios F22. 

Αντίστοιχα σε cpu support μιας τυχαίας rev 1.0 πχ https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350N-Gaming-WIFI-rev-10#support-cpu

σου λέει ότι υποστηρίζει και raven και pinnacle με F22 ενώ F1 έχει ΜΟΝΟ τους summit.

Κάνε τα μαθηματικά και πες μου τι συμπέρασμα βγάζεις. Φωτογραφία να λέει το revision έχεις τελικά? Σοβαρά τώρα η μας δουλεύει η gigabyte η ο τεχνικός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Γιατί να αλλάξεις τη μητρική στο δικό σου σύστημα; Μείνε στην asrock καλά είσαι. Άν θέλεις οπωσδήποτε αλλαγή για δικούς σου λόγους, αναλόγως το budget διάλεξε : https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=11518350%2C11276923

Υ.Γ. Στο δικό σου σύστημα πως και δεν έβαλες ssd;

Μητρική θέλω να αλλάξω για να έχω μικρότερες πιθανότητες να πέσω σε ελαττωματική. SSD δεν έβαλα, γιατί δεν φτάνουν τα λεφτά. Εκτός του πύργου, χρειάζομαι οθόνη και UPS (η αιτία ονομάζεται ΔΕΗ, ή ΔΕΔΔΗΕ, δεν θυμάμαι ποιο είναι το νέο της όνομα). Επίσης, θέλω η μητρική να είναι διαθέσιμη στο AskAdam. 

Οπότε, αυτή που πρότεινα για μένα πιο πριν δεν είναι καλή ? Γιατί εμένα ικανοποιητική μου φαίνεται.

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...