Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Το πήγες με a320 mobo, είναι μια λύση και αυτό. Το σκέφτηκα αλλά προτιμούσα b350. Ωραίος πάντως. Απλά ας αλλάξει ssd αν τον παίρνει οριακά να πάει σε 3d nand https://askadam.gr/proion/hardware/apothhkeysh/ssd/sklhros-diskos-ssd-adata-su800-ultimate-128gb-asu800ss-128gt-c

Αν ασχοληθεί με overclocking, τότε ναι. Απλά, κοιτούσα να μην είναι και της ASRock. Τον τελευταίο καιρό γίνονται πολύ περίεργα πράγματα με αυτές. Λες και σκότωσαν ολόκληρο το τμήμα για quality control. 

3D nand ?

16 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Από μαγαζί στην Αθήνα.

Το έχω έτοιμο εδώ και λίγες ώρες, αλλά είχα μια υποχρέωση και δεν είχα Internet.

Screenshot_2018-05-31-19-27-37-568_com.android.chrome.png

Θεωρώ δεδομένο το θέμα περί αναβάθμισης bios. Για αυτό και δεν το ανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Απλά, κοιτούσα να μην είναι και της ASRock. Τον τελευταίο καιρό γίνονται πολύ περίεργα πράγματα με αυτές. Λες και σκότωσαν ολόκληρο το τμήμα για quality control. 

Δεν έχεις και άδικο σε αυτό. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για μένα το pc. Overclocking αποκλείεται να παίξει.

Μου φαίνεται ότι τα 350€ για τη σύνθεση από askadam θα πιάσουν καλύτερα τόπο.

Κάνει συναρμολόγηση και δωρεάν αποστολή το μαγαζί για μια τέτοια αγορά; Δε βρίσκω αναφορά στη σελίδα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2018 στις 4:26 ΜΜ, Γιώργος Γ. είπε

Σόρρυ, αλλά όχι. 

Επέλεξα τα πιο φτηνά εξαρτήματα κάθε κατηγορίας.

Screenshot_2018-05-31-16-24-24-931_com.android.chrome.png

Μάλλον όχι. Είναι πολύ δημοφιλείς μνήμες. Αλλά, ρώτα καλύτερα κάποιον άλλον.

1-2 σχόλια πιο πάνω έγραψα πως κουτί, τροφοδοτικό,sss και hdd έχω καθος και πια είναι.Εκτος αν θες να μου πεις πως πρέπει να αλλάξω κι όλα τα παραπάνω.Να συμπληρώσω πως δεν ψάχνω αποκλειστικά για καινούργια εξαρτήματα,είδα μια αγκελια για μια μητρική Asus strix b350-f gaming στα 80 ευρώ,μπορώ να την combarw με ryzen 3 και 1050 ti h 1060 3gb;

Επεξ/σία από TheLegend1234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos3924 είπε

Σκέφτομαι να πάρω έναν I5-8400 και μια 8GB RAM DDR4. Ποιά μητρική και RAM προτείνετε;

https://askadam.gr/proion/hardware/motherboards/motherboard-asus-prime-b360-plus-90mb0wb0-m0eay0

https://askadam.gr/proion/hardware/mnhmes-ram/mnhmh-corsair-vengeance-lpx-8gb-ddr4-2666mhz-cmk8gx4m1a2666c16r

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Λίγο πριν δε λέγατε όχι ASRock; 😁

Θα μπορούσατε να μου φτιάξετε μια σύνθεση με τον 2200G από το http://www.dexter.com.gr/ με εξαρτήματα που να είναι in stock;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Λίγο πριν δε λέγατε όχι ASRock; 😁

Θα μπορούσατε να μου φτιάξετε μια σύνθεση με τον 2200G από το http://www.dexter.com.gr/ με εξαρτήματα που να είναι in stock;

Συμφώνησα παραπάνω ότι τελευταία πράγματι έχουν γραφτεί κάποια πράγματα για θέματα με κάποιες asrock, αυτό δεν σημαίνει ''όχι asrock''. Γενικά είναι από τις καλύτερες εταιρείες μητρικών, έτσι κι αλλιώς. Και μην ξεχνάς ότι έχουμε να κάνουμε και με το budget και τη διαθεσιμότητα. Άν δεν είχες θέμα budget θα σου πρότεινα και αυτή https://askadam.gr/proion/hardware/motherboards/motherboard-asus-prime-b350-plus-90mb0tg0-m0eay0 Asus και καθάρισες, όπως συνηθίζω να λέω.

Σύνθεση από το dexter με τον 2200g με εξαρτήματα που είναι stock λίγο δύσκολο, γιατί ακόμη και ο ίδιος ο 2200g δεν είναι stock στο συγκεκριμένο μαγαζί. Εκτός αν παρήγγειλες εσύ τον τελευταίο....😀

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν παρήγγειλα κάτι. Οκ, είδα κι εγώ ότι χωλαίνει σε στοκ συνολικά μάλλον το μαγαζί. Απλά είχα δει αρχικά καλύτερες τιμές σε κάποια parts κι έλεγα μήπως συνέφερε.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Όχι δεν παρήγγειλα κάτι. Οκ, είδα κι εγώ ότι χωλαίνει σε στοκ συνολικά μάλλον το μαγαζί. Απλά είχα δει αρχικά καλύτερες τιμές σε κάποια parts κι έλεγα μήπως συνέφερε.

Πήγαινε εδώ, με συναρμολόγηση και καλές διαθεσιμότητες και θα είσαι εντάξει. Στα 362.

aska1111.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε.

Γνωστός μου μου ζήτησε να του κάνω πύργο maximum κόστους 900€.

Κριτήριο, όμως, που με καθιστά ακατάλληλο να κάνω το πακέτο: RGB . 

Για πείτε προτάσεις.

17 ώρες πριν, TheLegend1234 είπε

1-2 σχόλια πιο πάνω έγραψα πως κουτί, τροφοδοτικό,sss και hdd έχω καθος και πια είναι.Εκτος αν θες να μου πεις πως πρέπει να αλλάξω κι όλα τα παραπάνω.Να συμπληρώσω πως δεν ψάχνω αποκλειστικά για καινούργια εξαρτήματα,είδα μια αγκελια για μια μητρική Asus strix b350-f gaming στα 80 ευρώ,μπορώ να την combarw με ryzen 3 και 1050 ti h 1060 3gb;

Οπότε, θες μόνο τα υπόλοιπα. 

Ξαναλές λίγο το budget ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ακούστε.

Γνωστός μου μου ζήτησε να του κάνω πύργο maximum κόστους 900€.

Κριτήριο, όμως, που με καθιστά ακατάλληλο να κάνω το πακέτο: RGB . 

Για πείτε προτάσεις.

Οπότε, θες μόνο τα υπόλοιπα. 

Ξαναλές λίγο το budget ?

Budget 400-450, για mobo,,κάρτα γραφικών,ram και cpu και δεν με ενοχλεί κάτι σε μεταχειρισμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ακούστε.

Γνωστός μου μου ζήτησε να του κάνω πύργο maximum κόστους 900€.

Κριτήριο, όμως, που με καθιστά ακατάλληλο να κάνω το πακέτο: RGB . 

Για πείτε προτάσεις.

Φαντάζομαι πως πρόκειται για gaming pc, γι'αυτό μπήκε intel. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί αν θέλει ο ενδιαφερόμενος να μπει amd, απλά η intel έχει προβάδισμα στο 1080p gaming.

Σύνολο 900€.

Υ.Γ. Η κάρτα δεν είναι rgb γιατί έχει καπέλο 50άρι+ και αμφιβάλλω αν αξίζει. Στη δύσκολη, αν θέλει παραπάνω rgb κατάσταση ας βάλει καμιά ταινία led rgb σαν αυτή να ζαλίζεται ελεύθερα...Πάντως το κουτί, η μητρική, η ram και το τροφοδοτικό είναι rgb. Τέλος, έγραψες πύργο άρα εννοείς χωρίς οθόνη. Άν έχει οθόνη με freesync ξεχνάει την 1060 και πάει σε αυτή, αν όχι μένει ως έχει. Και οι δυο πολύ καλές σε 1080p.

Από δυο καταστήματα λοιπόν, hellasphone και quickshop.

HELLASPHONEintel.png

quickshop intel.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...