Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιώργο αν κάνω την παραπάνω αναβάθμιση, με 2x4gb ram στα 3000MHz όπως είπες, πιστεύεις χρειάζομαι και αλλαγή τροφοδοτικού?

Το σύστημα έχει το εργοστασιακό τροφοδοτικό: 290 Watt

Υ.Γ. έχω κάνει calculate, με 24/7 ανοιχτό το pc, και μου βγάζει: 

Load Wattage:232 W
Recommended PSU Wattage:282 W

Επεξ/σία από killthecat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

 

Δηλαδή ουσιαστικά rgb να είναι μόνο οι μνήμες; Γιατί ούτε η μητρική που διάλεξες είναι rgb (λίγο led έχει στα άκρα των ram slots μόνο), ούτε το τροφοδοτικό, ούτε η κάρτα. Δες και αυτές τις μνήμες : https://www.mgmanager.gr/dimms-ddr4/68664-teamgroup-t-force-delta-rgb-16gb-kit-2x8gb-3000mhz-ddr4-cl16-135v-black-tf3d416g3000hc16cdc01.html#/μέγεθος_μνήμης-2_x_8_gb/τύπος_μνήμης-ddr4/χρήση-desktop/συχνότητα-3000mhz

Το aero 500 ωραίο και κομψό, αλλά δυο συρίτια rgb έχει και λέγεται rgb...Να 'χαμε να λέγαμε.😛

53 λεπτά πριν, killthecat είπε



Τα εργοστασιακά branded pc δεν βάζουν συνήθως σάπια τροφοδοτικά, αυτό δεν αναιρεί όμως ότι είσαι ''οριακά'' ας το πούμε. Πάρε αυτό να είσαι άνετος αν σε παίρνει οικονομικά και για το μέλλον μπορείς να αναβαθμίσεις.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killthecat είπε

Γιώργο αν κάνω την παραπάνω αναβάθμιση, με 2x4gb ram στα 3000MHz όπως είπες, πιστεύεις χρειάζομαι και αλλαγή τροφοδοτικού?

Το σύστημα έχει το εργοστασιακό τροφοδοτικό: 290 Watt

Υ.Γ. έχω κάνει calculate, με 24/7 ανοιχτό το pc, και μου βγάζει: 

Load Wattage:232 W
Recommended PSU Wattage:282 W

Δηλαδή, όλο σου το σύστημα απαιτεί 232w από το τροφοδοτικό σου (το οποίο παρέχει μέχρι 290w) ? Αν ναι, μια χαρά είσαι.

25 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Δηλαδή ουσιαστικά rgb να είναι μόνο οι μνήμες; Γιατί ούτε η μητρική που διάλεξες είναι rgb (λίγο led έχει στα άκρα των ram slots μόνο), ούτε το τροφοδοτικό, ούτε η κάρτα. Δες και αυτές τις μνήμες : https://www.mgmanager.gr/dimms-ddr4/68664-teamgroup-t-force-delta-rgb-16gb-kit-2x8gb-3000mhz-ddr4-cl16-135v-black-tf3d416g3000hc16cdc01.html#/μέγεθος_μνήμης-2_x_8_gb/τύπος_μνήμης-ddr4/χρήση-desktop/συχνότητα-3000mhz

Το aero 500 ωραίο και κομψό, αλλά δυο συρίτια rgb έχει και λέγεται rgb...Να 'χαμε να λέγαμε.😛

Τα εργοστασιακά branded pc δεν βάζουν συνήθως σάπια τροφοδοτικά, αυτό δεν αναιρεί όμως ότι είσαι ''οριακά'' ας το πούμε. Πάρε αυτό να είσαι άνετος αν σε παίρνει οικονομικά και για το μέλλον μπορείς να αναβαθμίσεις.

Τελικά, έβγαλα ΚΑΙ τις rgb μνήμες. Του έβαλα τις κανονικές και χώρεσα τον 1600. Τον ενημέρωσα και δέχτηκε (να θυσιάσει rgb ram για καλύτερο επεξεργαστή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Δηλαδή, όλο σου το σύστημα απαιτεί 232w από το τροφοδοτικό σου (το οποίο παρέχει μέχρι 290w) ? Αν ναι, μια χαρά είσαι.

Τελικά, έβγαλα ΚΑΙ τις rgb μνήμες. Του έβαλα τις κανονικές και χώρεσα τον 1600. Τον ενημέρωσα και δέχτηκε (να θυσιάσει rgb ram για καλύτερο επεξεργαστή).

Αυτό έλειπε να μην δεχόταν. 😛

Τώρα για το τροφοδοτικό του killthecat προσωπικά θα του πρότεινα να το άλλαζε ΑΝ διαθέτει το ποσό, και εξήγησα πιο πάνω γιατί. Όχι επειδή θα τον κάψει βέβαια 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Αυτό έλειπε να μην δεχόταν. 😛

Τώρα για το τροφοδοτικό του killthecat προσωπικά θα του πρότεινα να το άλλαζε ΑΝ διαθέτει το ποσό, και εξήγησα πιο πάνω γιατί. Όχι επειδή θα τον κάψει βέβαια 😀

Μάλλον θα το κρατήσω ως έχει προς το παρόν, γιατί δε διαθέτω το ποσό, και θα είναι η επόμενη μου αναβάθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, killthecat είπε

Μάλλον θα το κρατήσω ως έχει προς το παρόν, γιατί δε διαθέτω το ποσό, και θα είναι η επόμενη μου αναβάθμιση

Πάντως, ένα τροφοδοτικό που θα πληρεί τις ανάγκες σου κοστίζει κοντά 35€. Ενημερωτικά το λέω.

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιώργος Γ. είπε

Πάντως, ένα τροφοδοτικό που θα πληρεί τις ανάγκες σου κοστίζει κοντά 35€.

Ναι αν πάει σε vs. Αλλά το θέμα είναι να πήγαινε σε κάποιο που θα του επιτρέπει και περαιτέρω αναβάθμιση στο μέλλον, και πιο αξιόπιστο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φίλο θέλω φθηνό σύστημα 99% για PUBG. Έστησα ενα παρόμοιο με i3 8100 και 1050ti πριν κάποιους μήνες και έχει καλη απόδοση στο game. Nα ξαναπάω στα ίδια; Θα ήθελα μια ολοκληρωμένη πρόταση απο ένα μαγαζί με SSD+HDD και προσωρινά 8gb RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bebius είπε

Για φίλο θέλω φθηνό σύστημα 99% για PUBG. Έστησα ενα παρόμοιο με i3 8100 και 1050ti πριν κάποιους μήνες και έχει καλη απόδοση στο game. Nα ξαναπάω στα ίδια; Θα ήθελα μια ολοκληρωμένη πρόταση απο ένα μαγαζί με SSD+HDD και προσωρινά 8gb RAM.

Θα μπορούσες να δώσεις maximum τιμούλα (για να ξέρουμε τι να επιλέξουμε) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, bebius είπε

Για φίλο θέλω φθηνό σύστημα 99% για PUBG. Έστησα ενα παρόμοιο με i3 8100 και 1050ti πριν κάποιους μήνες και έχει καλη απόδοση στο game. Nα ξαναπάω στα ίδια; Θα ήθελα μια ολοκληρωμένη πρόταση απο ένα μαγαζί με SSD+HDD και προσωρινά 8gb RAM.

Ο φίλος είναι στην Αθήνα ? 

Ρωτάω για να ξέρω αν θα πληρώσει και μεταφορικά, ή θα πάει στο κατάστημα να πάρει τα εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...