Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Άντε ξανά τα ίδια. Διαβάζετε τι γράφει ο ts ή όχι; Έθεσε προϋπόθεση ssd+hdd, και προσωρινά 8gb ram (πράγμα που σημαίνει ότι θα βάλει άλλα 8 στο μέλλον). Και τον hdd να βγάλει δεν μπορεί να πάει σε 16gb ram, ξεφεύγει στο 680άρι περίπου χωρίς τα μεταφορικά.

Το budget τελικά ποιο είναι; Αρχικά είχες γράψει 400-450€ και τα κομμάτια που παραθέτεις εδώ (μαζί με την ram) ξεφεύγουν αρκετά από το budget αυτό.

τα build που μπορούσα να φτιάξω στο budget των 400-450 δεν με ικανοποιούσαν μιας και θέλω και ξεχωριστή κάρτα γραφικών,οποτε αφού το να βάλω μια 1050 ti όπως μου είπες ειναι αμελητέα διαφορα,ειπα να ανεβασω 50-60 ευρω το budget.Παρολα ψάχνω το καλύτερο vfm για τις απαιτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TheLegend1234 είπε

τα build που μπορούσα να φτιάξω στο budget των 400-450 δεν με ικανοποιούσαν μιας και θέλω και ξεχωριστή κάρτα γραφικών,οποτε αφού το να βάλω μια 1050 ti όπως μου είπες ειναι αμελητέα διαφορα,ειπα να ανεβασω 50-60 ευρω το budget.Παρολα ψάχνω το καλύτερο vfm για τις απαιτήσεις μου. 

Ναι, στο κομμάτι gaming αναφερόμουν όταν στο έγραψα. Σε ενδιαφέρει να δοθεί βάση στο gaming, δηλαδή έχεις σκοπό να παίξεις και πιο απαιτητικά παιχνίδια, ή θέλεις μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και συμβιβάζεσαι με 1050ti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Ναι, στο κομμάτι gaming αναφερόμουν όταν στο έγραψα. Σε ενδιαφέρει να δοθεί βάση στο gaming, δηλαδή έχεις σκοπό να παίξεις και πιο απαιτητικά παιχνίδια, ή θέλεις μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ και συμβιβάζεσαι με 1050ti;

τα παιχνιδια που παιζω ειναι wow,hearthstone,moba games,pubg fortnite klp. τωρα πιο απαιτητικά παιχνίδια δε παιζω γενινα να φανταστεις στο παλιο συστημα το πιο βαρυ παιχνίδι που είχα παίξει ήταν το bf4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TheLegend1234 είπε

τα παιχνιδια που παιζω ειναι wow,hearthstone,moba games,pubg fortnite klp. τωρα πιο απαιτητικά παιχνίδια δε παιζω γενινα να φανταστεις στο παλιο συστημα το πιο βαρυ παιχνίδι που είχα παίξει ήταν το bf4...

Αν εξαιρέσεις το pubg, που και πάλι θα παίζει απλά θα ρίχνεις τα settings (σε medium π.χ.) για να έχεις 50-55fps, για τα υπόλοιπα παιχνίδια αμφιβάλλω αν αξίζει να πας σε 1060 3gb. Γι'αυτό πάρε έναν δυνατό επεξεργαστή με την 1050ti, ή αν θέλεις μάζεψε λίγα χρήματα ακόμη μένοντας με την ενσωματωμένη του 8400 μέχρι να αγοράσεις την 1060. Η παρακάτω σύνθεση από dexter.gr, θα περιμένεις βέβαια κάποιες ημέρες.

8400DEXTER.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Αν εξαιρέσεις το pubg, που και πάλι θα παίζει απλά θα ρίχνεις τα settings (σε medium π.χ.) για να έχεις 50-55fps, για τα υπόλοιπα παιχνίδια αμφιβάλλω αν αξίζει να πας σε 1060 3gb. Γι'αυτό πάρε έναν δυνατό επεξεργαστή με την 1050ti, ή αν θέλεις μάζεψε λίγα χρήματα ακόμη μένοντας με την ενσωματωμένη του 8400 μέχρι να αγοράσεις την 1060. Η παρακάτω σύνθεση από dexter.gr, θα περιμένεις βέβαια κάποιες ημέρες.

  Απόκρυψη περιεχομένων

8400DEXTER.png

θα προτιμούσα ryzen πλατφόρμα εκτος αν εχεις καποιο συγκεκριμένο λογο που εβαλες intel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheLegend1234 είπε

θα προτιμούσα ryzen πλατφόρμα εκτος αν εχεις καποιο συγκεκριμένο λογο που εβαλες intel 

Ειμαι fanboy. :-) Αστειεύομαι, οκ αν θες ryzen θα σου φτιάξω σύνθεση με ryzen. Η intel καλύτερη για gaming σε 1080p.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Ειμαι fanboy. :-) Αστειεύομαι, οκ αν θες ryzen θα σου φτιάξω σύνθεση με ryzen. Η intel καλύτερη για gaming σε 1080p.

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :),και κατι τελευταίο,υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με το μεχγεθος τον μητρικών γιατι το κουτι ειναι παλιό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, TheLegend1234 είπε

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :),και κατι τελευταίο,υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με το μεχγεθος τον μητρικών γιατι το κουτι ειναι παλιό; 

τι μητρικη εχεις τωρα στο κουτι που θες να βαλεις την νεα?η πιο κουτι εχεις?

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, TheLegend1234 είπε

CM storm scout me mia ASRock B85 Killer

παιρνει mATX(microΑΤΧ),και ΑΤΧ. οποτε δεν θα εχεις θεμα.μονο αν πας να βαλεις mini itx θα εχεις θεμα,

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheLegend1234 είπε

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :),και κατι τελευταίο,υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με το μεχγεθος τον μητρικών γιατι το κουτι ειναι παλιό; 

Για ryzen είσαι εδώ, από askadam.gr όλα άμεσα διαθέσιμα.

ryzenASKADAM.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλο το team! Θέλω βοήθεια σχετικά με τη συμβατότητα Ram για το Desktop που χτίζω.

- Το budget μου για τις μνήμες είναι μέχρι 200 ευρώ.

-Σαν πακέτο θέλω 16gb Ram (2x8).

Παραθέτω και το PDF από τη motherboard με τις compatible ram.

Χαρακτηριστικά Desktop (τα βασικά)

  • Motherboard: GA-AX370-Gaming K7 (rev. 1.0).
  • CPU: AMD Ryzen 7 1700
  • GPU: Gigabyte GeForce GTX1060 6GB
  • Power Supply: Corsair CX Series CX650M

mb_memory_ga-ax370-gaming-k7.pdf

Επεξ/σία από RaspuTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, RaspuTech είπε

Καλησπέρα σε όλο το team! Θέλω βοήθεια σχετικά με τη συμβατότητα Ram για το Desktop που χτίζω.

- Το budget μου για τις μνήμες είναι μέχρι 200 ευρώ.

-Σαν πακέτο θέλω 16gb Ram (2x8).

Παραθέτω και το PDF από τη motherboard με τις compatible ram.

Χαρακτηριστικά Desktop (τα βασικά)

  • Motherboard: GA-AX370-Gaming K7 (rev. 1.0).
  • CPU: AMD Ryzen 7 1700
  • GPU: Gigabyte GeForce GTX1060 6GB
  • Power Supply: Corsair CX Series CX650M

mb_memory_ga-ax370-gaming-k7.pdf

Χαιρεται, τα υπολοιπα αγοραστηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, radiohead said:

Χαιρεται, τα υπολοιπα αγοραστηκαν;

Έχουν αγοραστεί όλα (CPU, Power Supply, SSD, Motherboard, Liquid Cooler, Case) εκτός από την GPU και τις Ram. Απλώς κουτί, σκληροί δίσκοι κλπ δεν τα έβαλα στην περιγραφή αλλά αν χρειάζονται δεν είναι κόπος να τα γράψω αναλυτικά.

Επεξ/σία από RaspuTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
53 λεπτά πριν, RaspuTech είπε

Έχουν αγοραστεί όλα (CPU, Power Supply, SSD, Motherboard, Liquid Cooler, Case) εκτός από την GPU και τις Ram. Απλώς κουτί, σκληροί δίσκοι κλπ δεν τα έβαλα στην περιγραφή αλλά αν χρειάζονται δεν είναι κόπος να τα γράψω αναλυτικά.

Δεν χρειαζεται. Αυτες https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...