Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω παρατηρήσει ότι σε μερικά build (σε Ryzen) χρησιμοποιούνται Ram σε 3000MHz ενώ στα χαρακτηριστικά της μητρικής που προτάθηκε μαζί δεν αναφέρονται τα 3000MHz αλλά έχει συχνότητες λίγο παραπάνω ή παρακάτω...θα τρέχει παρόλαυτα στα 3000 ή θα είναι στο ακριβώς χαμηλότερο που υποστηρίζει η μητρική?

π.χ. η εξής μητρική: Asus Prime B350 Plus

ή MSI B350M Gaming Pro

Επεξ/σία από killthecat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, killthecat είπε

έχω παρατηρήσει ότι σε μερικά build (σε Ryzen) χρησιμοποιούνται Ram σε 3000MHz ενώ στα χαρακτηριστικά της μητρικής που προτάθηκε μαζί δεν αναφέρονται τα 3000MHz αλλά έχει συχνότητες λίγο παραπάνω ή παρακάτω...θα τρέχει παρόλαυτα στα 3000 ή θα είναι στο ακριβώς χαμηλότερο που υποστηρίζει η μητρική?

π.χ. η εξής μητρική: Asus Prime B350 Plus

ή MSI B350M Gaming Pro

Εξαρταται απο τη μητρικη και τον επεξεργαστη.

Στο qvl που θα βρεις στο support της εκαστοτε μητρικης βλεπεις καποια δοκιμασμενα μοντελα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά μητρική είναι πιο αξιόπιστη/VFM από της παρακάτω(?):

Asrock AB350M-HDV (https://www.skroutz.gr/s/11553745/Asrock-AB350M-HDV.html)

Asrock AB350M Pro4 (https://www.skroutz.gr/s/11553176/Asrock-AB350M-Pro4.html) (αν και έχουν πει πολλοί για προβλήματα...)

MSI B350M Gaming Pro (https://www.skroutz.gr/s/11503799/MSI-B350M-Gaming-Pro.html)

ή άμα έχετε να προτείνετε κάποια άλλη VFM μέχρι 75 ευρώ! (θα κουμπωθεί Ryzen 3 2200G πάνω της)

Ευχαριστώ 😁

Επεξ/σία από killthecat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ένα σχετικά μικρό σύστημα έχω την 1η εδώ και λίγο καιρό με 16gb ram + ssd250 + hdd500gb.

Το λιώνει ο 13χρονος στα games κι είναι σταθεροτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Σε ένα σχετικά μικρό σύστημα έχω την 1η εδώ και λίγο καιρό με 16gb ram + ssd250 + hdd500gb.

Το λιώνει ο 13χρονος στα games κι είναι σταθεροτατο.

κι εγώ για σχετικά μικρό σύστημα την θέλω, ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, killthecat είπε

κι εγώ για σχετικά μικρό σύστημα την θέλω, ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Μια χαρά θα είσαι με αρεκτη μνήμη και καλουτσικο cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ απο εμένα. Λοιπόν στα γρήγορα η σύνθεσή μου είναι i7-2600k, amd6970 2gb, gigabyte GA-Z68MA. Να κρατήσω επεξεργαστή και να αλλάξω τα άλλα 2 ή πάω για γενικό refresh? Δεν θέλω να ξεφύγω πάαααρα πολύ στα λεφτά γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω σιγά σιγά το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
49 λεπτά πριν, clayman83 είπε

Καλησπέρα κ απο εμένα. Λοιπόν στα γρήγορα η σύνθεσή μου είναι i7-2600k, amd6970 2gb, gigabyte GA-Z68MA. Να κρατήσω επεξεργαστή και να αλλάξω τα άλλα 2 ή πάω για γενικό refresh? Δεν θέλω να ξεφύγω πάαααρα πολύ στα λεφτά γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω σιγά σιγά το θέμα

 Αλλάζεις κάρτα γραφικών εννοείς και κρατάς όλα τα υπόλοιπα. Υποψιάζομαι για gaming σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, clayman83 είπε

Καλησπέρα κ απο εμένα. Λοιπόν στα γρήγορα η σύνθεσή μου είναι i7-2600k, amd6970 2gb, gigabyte GA-Z68MA. Να κρατήσω επεξεργαστή και να αλλάξω τα άλλα 2 ή πάω για γενικό refresh? Δεν θέλω να ξεφύγω πάαααρα πολύ στα λεφτά γιαυτό σκέφτομαι να το πάρω σιγά σιγά το θέμα

Καλησπέρα, καταρχάς κάθε γεννιά επεξεργαστών πάει με τη δικιά της γεννιά motherboard (χοντρικά). Eπίσης πρέπει να μας πείς για τι χρήση το θέλεις. Αν είναι για gaming, από οτι βλέπω ο επεξεργαστής σου κρατάει καλά ακόμα, σηκώνει και overclock, παίζει άνετα τα πάντα απο τα σημερινά games. Εικάζω ότι θα έχεις 8gb ram οπότε μπορείς να ξεκινήσεις την αναβάθμιση προσθέτοντας αλλα 8gb καθώς τα 16 γίνονται σιγά σιγά το standar σήμερα. Και η πιο σοβαρή αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις είναι η κάρτα γραφικών. Δυστυχώς οι τιμές τους είναι στα ιστορικά υψηλά.

Επεξ/σία από bebius
Άργησα να δω τις απαντήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, clayman83 είπε

ναι καθαρά για gaming.

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9694893%2C9643036%2C11842734

Οι τιμές είναι νορμάλ, έχουμε δει και χειρότερα.

Μνήμη άν έχεις 8gb πάρε πρώτα κάρτα γραφικών. Άν έχεις 4gb γράψε ποιο είναι το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, clayman83 είπε

έχω 2 x 4GB DDR3 ΣΤΑ 1300MHz δεν θυμάμαι μοντέλο καν.

Πάρε κάρτα εκτός άν έχεις κανα σάπιο μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική "Asrock AB350M-HDV" είναι συμβατή με την εξής RAM: "G.SKILL Ripjaws 4 DDR4 3200 C16 2x4GB" ???

δοκιμάζω στο UserBenchmark και μου την εμφανίζει ως incompatible

EDIT: Στο pcpartpicker δεν έχω θέμα

Επεξ/σία από killthecat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...