Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας, να μου προτείνεται ένα build για την δουλειά μου...

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι android studio, unity τα άλλα είναι απλά...

Χρησιμοποιώ ακόμα 3d max,photoshop, αλλα δεν κάνω κάτι απαιτητικό που να θέλει τρέλα renders κτλπ.

Από παιχνίδια αν παίξω κανένα leage of legend.

Δεν έχω θέμα με τα λεφτά... 

Πιστεύω ότι με i7 και 8gb για αρχή θα είναι κομπλέ... Αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον π έμπειρο... αν μπορείτε στείλε μου και κανένα build ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, petrosvel είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας, να μου προτείνεται ένα build για την δουλειά μου...

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι android studio, unity τα άλλα είναι απλά...

Χρησιμοποιώ ακόμα 3d max,photoshop, αλλα δεν κάνω κάτι απαιτητικό που να θέλει τρέλα renders κτλπ.

Από παιχνίδια αν παίξω κανένα leage of legend.

Δεν έχω θέμα με τα λεφτά... 

Πιστεύω ότι με i7 και 8gb για αρχή θα είναι κομπλέ... Αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον π έμπειρο... αν μπορείτε στείλε μου και κανένα build ευχαριστώ.

I7 8700 κλειδωμένο με μια φθηνή Ζ370 (π,.χ. gigabyte Z370M με 90ευρώ) για να έχει κλειδωμένο το τουρμπο σε όλους τους πυρήνες με 16GB/3000 & SSD Μ2 samsung 970 250GB (τα 8GB RAM που λες είναι λίγα , αν θες κατι φθηνότερο πάρε SATA SSD)

κάρτα γραφικών 1050ΤΙ/4 ελάχιστο αλλά αν πιστεύεις ότι στο μέλλον μπορεί να παίξεις καινουριο απαιτητικότερο παιχνίδι βάλε μια gigabyte windforce 1060/6 με 290ευρώ καλύτερα.

--------------------------------------------------------------------

nik the greek 74

βάλε SATA-SSD και κάνε την RAM 16GB , θα δεις μεγάλη βελτίωση παντού.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το build πς σας φαίνεται? 

1) Thermaltake Smart RGB 700W

2) G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

3) MSI Z270 Gaming Pro Carbon ή Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming (rev. 1.0)

4) Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC (GV-N105TWF2OC-4GD) 

5) Intel Core i7-8700K Box

6) Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB

7) LC-Power Gaming 988

Τιμές που είδα είναι skroutz αλλά αν είναι κομπλέ το build θα βρω από που θα τα πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχεις βάλει 7ης γενιάς μητρική με Ζ270 με Ι7 8ης γενιάς , να κοιτάς με Ζ370.

η gigabyte Z370 aorus ultra gaming είναι "πολύ μούρη" και είναι και πολύ καλή για τα λεφτά της.

ο Ι7 8700Κ , είναι ο ξεκλείδωτος χρειάζεσαι ψύκτρα , για να είναι δροσερός βάλε μια αερόψυκτρα 55+ ευρώ από σοβαρή εταιρία

εγώ σου πρότεινα τον ΝΟΝ Κ όπου γλυτώνεις την ψύκτρα και δεν θα ασχοληθείς με O/C , πέρα από τo enable στο bios "boost all cores to turbo"

η μνήμη είναι μια χαρά , εγώ θα έβαζα και την 3000ΜΗΖ με 155ευρώ (φυσικά όσο ποιο γρήγορη τόσο καλύτερα απλά στην Ιντελ η διαφορές είναι πολύ μικρες στην συνολική απόδοση)

ο 960 είναι υπο κατάργηση , πάρε το αδερφάκι του 970

 

ΥΓ

Αφού φτιάχνεις τέτοιο pc βάλε τουλάχιστον την 1060/6 που σου πρότεινα , παρόλο που δεν είναι η κύρια χρήση gaming , κρίμα είναι για 100ευρώ να "πονας" τόσο πολύ στο θέμα vga.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Ναι ssd σίγουρα. Τι χρήση κάνεις στο pc?

gaming καθαρα!!

εχεις κανενα καλο και σε καλη τιμη να προτινεις?

Επεξ/σία από nik the greek 74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, petrosvel είπε

Αυτό το build πς σας φαίνεται? 

1) Thermaltake Smart RGB 700W

2) G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

3) MSI Z270 Gaming Pro Carbon ή Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming (rev. 1.0)

4) Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC (GV-N105TWF2OC-4GD) 

5) Intel Core i7-8700K Box

6) Samsung 960 Evo NVMe M.2 250GB

7) LC-Power Gaming 988

Τιμές που είδα είναι skroutz αλλά αν είναι κομπλέ το build θα βρω από που θα τα πάρω...

1ον δεν θα παίξει ποτέ, δεύτερον αν είναι για gaming θα είναι ανισορροπο. Γράψε budget χρηση η συμπλήρωσε τη φόρμα για νέο pc καλύτερα.

Ο 8700k έρχεται χωρίς ψυκτρα.

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

έχεις βάλει 7ης γενιάς μητρική με Ζ270 με Ι7 8ης γενιάς , να κοιτάς με Ζ370.

η gigabyte Z370 aorus ultra gaming είναι "πολύ μούρη" και είναι και πολύ καλή για τα λεφτά της.

ο Ι7 8700Κ , είναι ο ξεκλείδωτος χρειάζεσαι ψύκτρα , για να είναι δροσερός βάλε μια αερόψυκτρα 55+ ευρώ από σοβαρή εταιρία

εγώ σου πρότεινα τον ΝΟΝ Κ όπου γλυτώνεις την ψύκτρα και δεν θα ασχοληθείς με O/C , πέρα από τo enable στο bios "boost all cores to turbo"

η μνήμη είναι μια χαρά , εγώ θα έβαζα και την 3000ΜΗΖ με 155ευρώ (φυσικά όσο ποιο γρήγορη τόσο καλύτερα απλά στην Ιντελ η διαφορές είναι πολύ μικρες στην συνολική απόδοση)

ο 960 είναι υπο κατάργηση , πάρε το αδερφάκι του 970

ΥΓ

Αφού φτιάχνεις τέτοιο pc βάλε τουλάχιστον την 1060/6 που σου πρότεινα , παρόλο που δεν είναι η κύρια χρήση gaming , κρίμα είναι για 100ευρώ να "πονας" τόσο πολύ στο θέμα vga.

 

 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

έχεις βάλει 7ης γενιάς μητρική με Ζ270 με Ι7 8ης γενιάς , να κοιτάς με Ζ370.

η gigabyte Z370 aorus ultra gaming είναι "πολύ μούρη" και είναι και πολύ καλή για τα λεφτά της.

ο Ι7 8700Κ , είναι ο ξεκλείδωτος χρειάζεσαι ψύκτρα , για να είναι δροσερός βάλε μια αερόψυκτρα 55+ ευρώ από σοβαρή εταιρία

εγώ σου πρότεινα τον ΝΟΝ Κ όπου γλυτώνεις την ψύκτρα και δεν θα ασχοληθείς με O/C , πέρα από τo enable στο bios "boost all cores to turbo"

η μνήμη είναι μια χαρά , εγώ θα έβαζα και την 3000ΜΗΖ με 155ευρώ (φυσικά όσο ποιο γρήγορη τόσο καλύτερα απλά στην Ιντελ η διαφορές είναι πολύ μικρες στην συνολική απόδοση)

ο 960 είναι υπο κατάργηση , πάρε το αδερφάκι του 970

ΥΓ

Αφού φτιάχνεις τέτοιο pc βάλε τουλάχιστον την 1060/6 που σου πρότεινα , παρόλο που δεν είναι η κύρια χρήση gaming , κρίμα είναι για 100ευρώ να "πονας" τόσο πολύ στο θέμα vga.

 

9 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

I7 8700 κλειδωμένο με μια φθηνή Ζ370 (π,.χ. gigabyte Z370M με 90ευρώ) για να έχει κλειδωμένο το τουρμπο σε όλους τους πυρήνες με 16GB/3000 & SSD Μ2 samsung 970 250GB (τα 8GB RAM που λες είναι λίγα , αν θες κατι φθηνότερο πάρε SATA SSD)

κάρτα γραφικών 1050ΤΙ/4 ελάχιστο αλλά αν πιστεύεις ότι στο μέλλον μπορεί να παίξεις καινουριο απαιτητικότερο παιχνίδι βάλε μια gigabyte windforce 1060/6 με 290ευρώ καλύτερα.

--------------------------------------------------------------------

nik the greek 74

βάλε SATA-SSD και κάνε την RAM 16GB , θα δεις μεγάλη βελτίωση παντού.

Τι γράφεις για Τούρμπο κλειδωμένα και ιστορίες, λες και με B360 θα έχει πρόβλημα η δεν θα λειτουργεί το boost all cores;

Δες κανένα review τα γράφεις και τα ξαναγράφεις λες και είναι το z μονόδρομος για budget συστήματα με κλειδωμένα cpus.

https://www.gamersnexus.net/guides/3277-intel-b360-vs-z370-chipset-differences-benchmark-h370

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) είπε ότι παίζει κανένα παιχνιδάκι (LOL) , ξαναδιάβασε (αφού το gaming είναι "πάρεργο" μια ακριβή vga θα ήταν υπερβολική)

2) το γράφω ότι ο Κ θέλει ψύκτρα , ξαναδιάβασε

3) πρότεινα καλή-φθηνή Ζ370 που θα τρέχει και τις μνήμες στην ονομαστική ταχύτητα , ποια Β360 να πάρει και πόσα λεφτά να γλυτώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) είπε ότι παίζει κανένα παιχνιδάκι (LOL) , ξαναδιάβασε (αφού το gaming είναι "πάρεργο" μια ακριβή vga θα ήταν υπερβολική)

2) το γράφω ότι ο Κ θέλει ψύκτρα , ξαναδιάβασε

3) πρότεινα καλή-φθηνή Ζ370 που θα τρέχει και τις μνήμες στην ονομαστική ταχύτητα , ποια Β360 να πάρει και πόσα λεφτά να γλυτώσει?

Δεν  μιλάω για τον συγκεκριμένο μιλάω για σένα που προτείνεις z με τον 8400 ντε και καλά.

Ασχετο με τον petrosvel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nik the greek 74 είπε

Καλησπερα παιδες !!!!!

μικρη ή λιγο μεγαλυτερη αναβαθμιση ....

image.png.5cf30dfaf775c785d5df43a6f9214c29.png

τι λετε?

Βάλε SSD πετά και αλλά 8 γκιγκα ραμ και εισαι κομπλεκομπλέ. Βάλε τον Samsung 860 EVO

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά Ναι έχετε δίκιο απόλυτα πριν 2 ποστ από το build που έγραψα είναι και τα requirement... σόρρυ αλλά δεν γνωρίζω από hardware τόσο καλά θα ήθελα να μου προτείνεται εσείς κάποιο build 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα τον θες για παιχνιδια βαλε μια 1060 να εισαι σε mid range γραφικων ή 1070 για να αξιοποιηθεί πλήρως το σύστημα 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...