Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, petrosvel είπε

Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε συμβουλή για αυτό το build? με βοήθησε και ένας φίλος και τον ευχαριστώ ( jeandoumpier )

build.png

Μια χαρα μπομπα ειναι το build, επειδη δε μπορουν μα διαθεσουν ολοι 400+ ευρω για μια κάρτα αν σε παίρνει οικονομικα δωσε λιγο παραπανω και βαλε αυτη τη καρτα, δεν αξιζει να σκασεις παραπανω σημερα για καρτα, σε λιγο καιρο θα σκασει η νεα γενια, volta κτλπ οπότε θα έχεις απειρες επιλογες μελλοντικά οποτε κοιτα να ειναι budget η καρτουλα που θα βάλεις για να μη το μετανιωσεις μελλοντικα οταν με την ιδια τιμη που κανει η 1070 βγουνε καρτες 2 και 3 φορες καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Μια χαρα μπομπα ειναι το build, επειδη δε μπορουν μα διαθεσουν ολοι 400+ ευρω για μια κάρτα αν σε παίρνει οικονομικα δωσε λιγο παραπανω και βαλε αυτη τη καρτα, δεν αξιζει να σκασεις παραπανω σημερα για καρτα, σε λιγο καιρο θα σκασει η νεα γενια, volta κτλπ οπότε θα έχεις απειρες επιλογες μελλοντικά οποτε κοιτα να ειναι budget η καρτουλα που θα βάλεις για να μη το μετανιωσεις μελλοντικα οταν με την ιδια τιμη που κανει η 1070 βγουνε καρτες 2 και 3 φορες καλυτερες.

Τη νέα γενιά δεν τη βλέπω στον ορίζοντα για καιρό... Τώρα που επιστράφηκαν στην NVIDIA 300.000 σχεδόν κάρτες, οι οποίες δεν πουλήθηκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, petrosvel είπε

Καλησπέρα μπορείτε να μου πείτε συμβουλή για αυτό το build? με βοήθησε και ένας φίλος και τον ευχαριστώ ( jeandoumpier )

Για την ακρίβεια, και για να μην υπάρχουν παρανοήσεις τα παρακάτω σου πρότεινα, με κλειδωμένο cpu (έχω ακόμα τα screenshots) 

https://postimg.cc/image/rkiizm0ht/

https://postimg.cc/image/hzywcqivl/

και το συγκεκριμένο κουτί και τον m.2 λόγω δικής σου επιθυμίας να μπουν.

Υ.Γ. Όσον αφορά στις επιλογές που παρέθεσες, εξαιρετικό το rmx650, αλλά σε αυτό το budget μια χαρά ποιοτικό είναι και το tx650. 1050ti δεν χρειάζεται η υλοποίηση της gigabyte, ακριβή. Ξεκλείδωτος χωρίς ψύκτρα δεν έχει νόημα, ακόμη και για τον 8700 non K σου διευκρίνησα ότι καλύτερα να του κουμπώσεις μια σχετικά φθηνή αερο- ψύκτρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο πάντως που βάζετε 8700(k) μαζί με 1050ti και τον θέλετε για παιχνίδια , πραγματικά με ξεπερνάει...

Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν βάζετε φθηνότερη cpu με καλύτερη gpu

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δε ξέρω αν αυτό είναι το σωστό τόπικ, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει λόγος να αγοράσει κανείς UPS όταν έχει tier 1 τροφοδοτικό; 

το ups εχει μπαταρία που σε κραταει 5-10λεπτα αν πεσει το ρευμα , το  καλό τροφοδοτικό σε κρατάει miliseconds.

όσον αφορά την προστασια απο τα "σκαπανεβασματα" τασης στο 99,999% των περιπτώσεων το ποιοτικό τροφοδοτικό σε καλύπτει 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Aυτο πάντως που βάζετε 8700(k) μαζί με 1050ti και τον θέλετε για παιχνίδια , πραγματικά με ξεπερνάει...

Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν βάζετε φθηνότερη cpu με καλύτερη gpu

Για μελλοντική αναβάθμιση ίσως(;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

το ups εχει μπαταρία που σε κραταει 5-10λεπτα αν πεσει το ρευμα , το  καλό τροφοδοτικό σε κρατάει miliseconds.

όσον αφορά την προστασια απο τα "σκαπανεβασματα" τασης στο 99,999% των περιπτώσεων το ποιοτικό τροφοδοτικό σε καλύπτει 

Ναι για αυτο ακριβώς το λόγο ρώτησα και εγώ και εντάξει Ιωαννινα/Βεροια δεν εχουν διακοπες συχνα οπότε θα το σκεφτώ, βέβαια εχω ρίξει χρήμα και όσο μπορω θα προσπαθήσω να το προστατέψω οπότε είδωμεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξεργαστείς : Ryzen 7 2700

Μητρική : MSI X470 Gaming Plus

RAM : G.Skill Sniper X DDR4-3200 16GB

Κάρτα Γραφικών : GTX 1080 8GB Windforce OC

Τροφοδοτικό : SeaSonic Prime 650W Platinum 

HDD : WD 1TB 

SSD : 120GB

Case : NZXT s340

Δεν είμαι σίγουρος για το Τροφοδοτικό θέλω να ακούσω γνώμες και απόψεις.

*Ερωτήσεις

1. 650w ή 750w

2. 80+ Gold ή 80+ Platinum

3. Κάποιο καλύτερο τροφοδοτικό ?

4. Η SeaSonic είναι έμπιστη μάρκα ?

Δίνω όσα χρειαστεί για το τροφοδοτικό γιατί στην περιοχή που ζώο το ρεύμα είναι κάπως ασταθές και χρειάζομαι ένα έμπιστο και καλό τροφοδοτικό για να δίνει ρεύμα στο PC με ασφάλεια.

Και επίσης κάποιο καλό UPS γεια το συγκεκριμένο PC ?

Επεξ/σία από Gonzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει καλό ρεύμα η περιοχή θα πάρεις ενα της APC, κρίμα να μείνει απροστάτευτο τέτοιο PC. Πάρε το EVGA G3 750W ίδια λεφτά με το Seasonic το 650 που βάζεις είναι, βάλε 750 να είσαι άπλας ρε άνθρωπε, βάλε και έναν 250 Samsung EVO 860 SSD όχι 120 δεν υπαρχει λογος να πας σε 120...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου πας σε ποιοτικό τροφοδοτικό , 550+ είναι μια χαρά εκτος αν κάνεις extremme o/c στην cpu

εγώ θα έπαιρνα 600-650w για να είμαι 100% σίγουρος και για μελλοντικά

το seasonic είναι πολύ καλή μάρκα , το πλάτινουμ είναι ανώτερο

αν έχεις συχνα προβληματα με ρεύμα δώσε 45+ ευρώ για ένα φθηνο ups 700+ VA

μην δίνεις υπερβολικά πολλά σε τροφοδοτικό , ακόμη και το καλύτερο μετά την 5ετία "φθίνει" και πριν την 10ετία πρέπει να αλλαχθεί

 

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Αν δεν έχει καλό ρεύμα η περιοχή θα πάρεις ενα της APC, κρίμα να μείνει απροστάτευτο τέτοιο PC. Πάρε το EVGA G3 750W ίδια λεφτά με το Seasonic το 650 που βάζεις είναι, βάλε 750 να είσαι άπλας ρε άνθρωπε, βάλε και έναν 250 Samsung EVO 860 SSD όχι 120 δεν υπαρχει λογος να πας σε 120...

προσωπικά τα 750w τα βρίσκω παραπάνω από υπερβολικά , όσον αφορά τον SSD συμφωνώ.

επίσης αν είναι για σπίτι , το APC το βρίσκω ακριβό αφού η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει και με φθηνιάρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Ναι για αυτο ακριβώς το λόγο ρώτησα και εγώ και εντάξει Ιωαννινα/Βεροια δεν εχουν διακοπες συχνα οπότε θα το σκεφτώ, βέβαια εχω ρίξει χρήμα και όσο μπορω θα προσπαθήσω να το προστατέψω οπότε είδωμεν 

1. ... ίσως τότε θα ήταν λογικό να σκεφτείς κάποιο ups από την αρχή ... ; Λέω εγώ τώρα .... 

 

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

αφου πας σε ποιοτικό τροφοδοτικό , 550+ είναι μια χαρά εκτος αν κάνεις extremme o/c στην cpu

εγώ θα έπαιρνα 600-650w για να είμαι 100% σίγουρος και για μελλοντικά

το seasonic είναι πολύ καλή μάρκα , το πλάτινουμ είναι ανώτερο

αν έχεις συχνα προβληματα με ρεύμα δώσε 45+ ευρώ για ένα φθηνο ups 700+ VA

μην δίνεις υπερβολικά πολλά σε τροφοδοτικό , ακόμη και το καλύτερο μετά την 5ετία "φθίνει" και πριν την 10ετία πρέπει να αλλαχθεί

προσωπικά τα 750w τα βρίσκω παραπάνω από υπερβολικά , όσον αφορά τον SSD συμφωνώ.

επίσης αν είναι για σπίτι , το APC το βρίσκω ακριβό αφού η ίδια δουλειά μπορεί να γίνει και με φθηνιάρικο

2. Μάλλον το 650 άρι θα σου φτάσει ... προσωπικά 

3. Θα επέλεγα - αφού βάζεις μόνο έναν σκληρό - να βάλεις κάποιον καλύτερο (WDred)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ προτείνεις NAS σκληρό για PC mainstream αρά άσε τις ειρωνίες για αλλού ;) Όπως είπα δεν έχω θέματα διακοπών οπότε με καλύπτει στο 99,99% το τροφοδοτικό, πλέον που το επιτρέπει το μπάτζετ, θέλω να πάω στο 100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...