Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/7/2018 στις 8:50 ΠΜ, radiohead είπε

Εννοειται!

Για 2κ gaming σε ΑΑΑ games 144hz η 1080ti τα παίζει όλα ή να πάω στην καινούργια γενιά μόλις βγει, ούτως ή αλλως θα περιμένω μέχρι αρχες 19' για να πέσουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 1200

Χρήση υπολογιστή : Graphic Design&Video Editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Photoshop, illustrator, και ελαφριά χρήσηPremiere Pro,After Effects

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι χρειαζομαι μια τουλάχιστον 23"

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι χρειαζομαι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Δεν εχω θέμα από που θα αγοράσω τα εξαρτήματα και θσ τα στήσω με έναν φίλο. 

Επίσης να αναφέρω ότι τώρα εχω iMac 21,5" 4K του 2017  και σκέφτομαι να το πουλήσω για να στήσω το σύστημα που θέλω απο πάνω, Πιστεύετε αξίζει να φτιάξω ένα σύστημα windows ή να κρατήσω το iMac ; Και προτείνετε μου κάποιες λύσεις,ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2018 στις 3:43 ΜΜ, Romanzo Criminale είπε

Άλλο στα μέσα του Ιούλιο και άλλο μέσα στον Ιούλιο χαχα.  Τέλος πάντων θα περιμενω τότε. Ωστόσο τα υπόλοιπα της σύνθεσης μπορω να τα δω μη παίξει πουθενά μη διαθεσιμότητα και ψάχνομαι. 

Και εγώ απο αυτές περιμένω.... Κράτα μικρό καλάθι, έλα με το καλό να κάνεις τα μπανάκια σου και Αύγουστο θα κάνεις παρέα με B450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο παλιο αγαπημενο νημα.

Ειμαι τοσο καιρο εκτος σπορ και εκτος pc που οταν πηγα χθες σπιτι(εχω το δικο μου pc σε αλλο σπιτι) το pc ηταν dead.

Ψαχνω απο δω απο κει τιποτα και ετσι ανοιξα το τροφοδοτικο και μαλλον κατι βραχυκυκλωνει με το fan.Θα αλλαξω ανεμηστιρακι να δω αλλα θελω να δω και τι παιζει πλεον στην αγορα με τα psu.

Προτασεις γυρω στα 100 ευρω νεο/μεταχειρ. με εγγυηση ;

Semi-Modular κατα προτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Γράψε τα χαρακτηριστικά του υπόλοιπου συστήματος αν μπορείς.

Τα εχω νομιζω στην υπογραφη.Ενα 650 80 bronze cooler master ειχα. Οποτε κατι εκει στα 600 κανει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Albilosha είπε

Τα εχω νομιζω στην υπογραφη.Ενα 650 80 bronze cooler master ειχα. Οποτε κατι εκει στα 600 κανει δουλεια.

Πάρε ένα gold και καθαρισες. https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html

Modular, 80+gold, με 7 χρόνια εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2018 στις 8:36 ΠΜ, radiohead είπε

Οποτε θες κατι φθηνο για να μαζεψεις και για καρτα, η ολο το ποσο σε cpu ram mobo;

Στο λεω γιατι με 500 παιρνεις1060 3αρα ryzen 1200- 2200g 8αρα ram και μητρικη.

Οποτε μια χαρα χωραει και καρτα στο budget σου και θα παιζεις ολα οσα θες και αναβαθμιζεις επεξεργαστη οταν πεσουν οι ryzen 2 η του χρονου που θα βγουν οι zen2+ στα 7 nm.

https://www.skroutz.gr/s/14013019/Gigabyte-AX370M-DS3H-rev-1-x.html

https://www.skroutz.gr/s/14023216/AMD-Ryzen-3-2200G-Box.html?from=catspan&keyphrase=2200g

https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=9694893%2C9742349

This.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 7:04 ΜΜ, thopekas είπε

Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 1200

Χρήση υπολογιστή : Graphic Design&Video Editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Photoshop, illustrator, και ελαφριά χρήσηPremiere Pro,After Effects

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι χρειαζομαι μια τουλάχιστον 23"

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι χρειαζομαι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Δεν εχω θέμα από που θα αγοράσω τα εξαρτήματα και θσ τα στήσω με έναν φίλο. 

Επίσης να αναφέρω ότι τώρα εχω iMac 21,5" 4K του 2017  και σκέφτομαι να το πουλήσω για να στήσω το σύστημα που θέλω απο πάνω, Πιστεύετε αξίζει να φτιάξω ένα σύστημα windows ή να κρατήσω το iMac ; Και προτείνετε μου κάποιες λύσεις,ευχαριστώ, 

Γεια. Το παρακάτω πακέτο, δυστυχώς, δεν είναι από κατάστημα Θεσσαλονίκης, μιας και δεν γνωρίζω πώς να βρω ποια καταστήματα υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη. Αλλά, Θεωρώ πως είναι καλό. Φυσικά, αν έχω κάποιο λάθος στο πακέτο, ζητώ από τα υπόλοιπα άτομα να με διορθώσουν το συντομότερο δυνατόν. 

Για τον πύργο: 

Τα περισσότερα τα βρήκα στο AskAdam. Αν τα πάρεις από εκεί, θα έρθουν άμεσα (1-3 εργάσιμες). Μόνο την κάρτα να πάρεις από αλλού. Εγώ θα πρότεινα αυτήν https://www.skroutz.gr/s/9526986/Palit-GeForce-GTX1060-6GB060-6GB-Dual-NE51060015J9D.html . 

Έτσι, ο πύργος βγαίνει στο χιλιάρικο, και έχεις τα υπόλοιπα 200 για τα περιφερειακά. 

Οθόνη θα πρότεινα την SE2416H της Dell. 24άρα (23,8 , για την ακρίβεια), IPS, στα 130 (την έχει και στον Κωτσόβολο, τώρα). Καλή επιλογή για πληκτρολόγιο είναι το ck104 της Motospeed. Μηχανικό, καλής ποιότητας, σε πολύ καλή τιμή (40€). Ποντίκι θα μπορούσες να πάρεις το V30 της Motospeed (πάλι), στα 20€. Και τα 2 έχουν rgb, τα οποία μπορείς να κλείσεις, αν δεν τα θες. 

Βέβαια... Δεν έβαλα ηχεία στο πακέτο. Και, αυτός είναι και ένας λόγος για να απορροφηθεί το πακέτο μου. Δυστυχώς, δεν έχω καθόλου εμπειρία από ηχεία, οπότε αφήνω τους υπόλοιπους να προτείνουν.

 

Screenshot_2018-07-14-03-39-17-795_com.android.chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! ξεκινάω το στήσιμο καινούριου desktop και θέλω τα φώτα σας. αυτη τη στιγμη εχω μονο τον AMD RYZEN 7 1700 και θελω να με βοηθησετε στην επιλογη των υπολοίπων. Με ενδιαφερει απλη χρηση με λιγο gaming (lol,pubg) λιγο ταινιες , αγωνες κλπ. Επειδη αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει αρκετο budget (μεχρι 500) λεω να αφησω την καρτα γραφικων και οταν εχω τα λεφτα θα την παρω.Απλα επειδη σκεφτομαι σιγα σιγα να κανω αναβαθμισεις,θελω να βαλω καλα θεμελια! για μονιτορ θα βολευτω με μια παλια τηλεοραση samsung 40 του 10-11 μοντελο περιπου προς το παρων! αγορες ειτε απο εσωτερικο ειτε απο εξωτερικο δεν εχω θεμα!Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αναβάθμιση σε τι ρε άνθρωπε?

Γράψε τι έχεις και τι δεν έχεις.

Τι ποσό για ποια κομμάτια?

@BlueBlood7 αν αναφέρεσαι σε μενα , δεν ειπα οτι κανω αναβαθμιση αλλα οτι φτιαχνω απο την αρχη καινουριο pc.οτι μελλοντικα θα ενδιαφερομαι για αναβαθμισεις ειπα.Οπως προανεφερα το budget ειναι μεχρι 500 και εχω μονο τον AMD RYZEN 7 1700. ουσιαστικα θελω βοηθεια για μητρικη και ραμ και μια κατευθυνση για τα υπολοιπα (χωρις καρτα γραφικων και μονιτορ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Έστω και μια προσωρινή απλή κάρτα γραφικών δεν έχεις?

Οχι αλλα μεχρι να βαλω δε μπορω να χρησιμοποιω του επεξεργαστη ? μεχρι να βαλω δεν θα εχει gaming

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν μπορείς. Δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά ο 1700. Ούτε οι μητρικές έχουν. Οι θύρες hdmi, DP κλπ που βλέπεις στις μητρικές είναι απλά έξοδοι για τους επεξεργαστές που έχουν γραφικά και αυτοί είναι μόνον οι 2200g και 2400g.

Πάρε μια απλή των 40 ευρώ για αρχή ή μεταχειρισμένη με λιγότερα.

 

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...