Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Stefxour είπε

εφόσον δεν με περιορίζει στις κάρτες θα παω σε αυτό, ψυκτρα έχω την H45 της corsair :)

Ναι σόρρυ νόμιζα ότι ήθελες ψύκτρα. Στην προηγούμενη σελίδα σε μια σύνθεση αναφέρω τροφοδοτικά. Όλα gold με 7 και 10 χρόνια εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Stefxour είπε

Καλησπέρα . 
 
Η σύνθεση μου είναι:
 cpu:i5 8400 
 
mobo:Gigabyte z370M DS3H rev. (1.0) 
 
ram :16 hyper X fury 2666 
 
gpu:gtx 760(πρόκειται να αλλάξει στο προσεχώς μέλλον σε 1060,580 η σε κάποια ποιο παλιά οπως FURY x) 
 
hdd: WD 1TB  
SSD: samsung 860 evo 250gb 
 
cooler : corsair h45 


 Eίχα στο νου μου να χρησιμοποιήσω το core V21 της thermaltake ,άλλα φοβάμαι ότι θα με περιορίσει στο μέγεθος των καρτών ποια είναι η γνώμη σας?Επίσης τι τροφοδοτικό θα προτείνατε κοντά στα 80 ευρω ? 
 Κάποια κομμάτια είναι από παλιοτερο project όπως  η υδρόψυξη και η μνήμη. 
 Σας ευχαριστώ . 

Για τροφοδοτικό στα 80, πήγαινε στα tx της Corsair. Εκτός αν τόσο κοστίζουν και τα focus plus της seasonic. 

4 ώρες πριν, radiohead είπε

Τα ίδια ακριβώς τροφοδοτικά σκέφτηκα και εγώ.

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα (και πάλι).

Αφού βολεύτηκα με ένα δανεικό PC για λίγο με I7 και επειδή έχω καταλήξει θα ήθελα την γνώμη σας και κυρίως τις συμβουλές σας να μην έχω διαλέξει κάτι που είτε δημιουργεί προβλήματα ασυμβατότητας είτε θέματα bottleneck.

 

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε : ~1.200,00€ + Φ.Π.Α.

Χρήση υπολογιστή : Γραφείο - Internet - Σχεδιασμός - Neflix 4K (μελλοντικά) - 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD LT - 4M fine - 3d CAD - MS OFFICE 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι, σκέφτομαι αυτή: LG 24UD58-B

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμούσα από ένα αλλά δεν καίγομαι

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΝΑΙ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . WIN 10 PRO

 

Θα κρατήσω μόνο τους σκληρούς. Υφιστάμενοι 500GB SSD & 1T HDD

 

Το σύστημα που έχω σκεφτεί:

 

Επεξεργαστής:                              Intel Core i7-8700
Τροφοδοτικό:                                Corsair RMx Series RM650x
Μητρική:                                       Gigabyte Z370N WIFI (rev. 1.0) 
RAM:                                               HyperX Predator 16GB DDR4-2666MHz (HX426C13PB3K2/16)
GPU:                                                Asus GeForce GTX1050 Ti 4GB Strix OC (90YV0A30-M0NA00)
CASE:                                             Corsair Obsidian 750D Airflow Edition
ΟΘΟΝΗ:                                       LG 24UD58-B
Σκληρός δίσκος:                           Υφιστάμενοι 500GB SSD & 1T HDD

Δεν έχω βάλει κάποιο ιδιαίτερο σύστημα ψύξης γιατί θεώρησα ότι θα με καλύψει το κουτί, κάνω λάθος;

Ακούω γνώμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Καλημέρα (και πάλι).

Αφού βολεύτηκα με ένα δανεικό PC για λίγο με I7 και επειδή έχω καταλήξει θα ήθελα την γνώμη σας και κυρίως τις συμβουλές σας να μην έχω διαλέξει κάτι που είτε δημιουργεί προβλήματα ασυμβατότητας είτε θέματα bottleneck.

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε : ~1.200,00€ + Φ.Π.Α.

Χρήση υπολογιστή : Γραφείο - Internet - Σχεδιασμός - Neflix 4K (μελλοντικά) - 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD LT - 4M fine - 3d CAD - MS OFFICE 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι, σκέφτομαι αυτή: LG 24UD58-B

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμούσα από ένα αλλά δεν καίγομαι

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΝΑΙ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . WIN 10 PRO

Θα κρατήσω μόνο τους σκληρούς. Υφιστάμενοι 500GB SSD & 1T HDD

Το σύστημα που έχω σκεφτεί:

Επεξεργαστής:                              Intel Core i7-8700
Τροφοδοτικό:                                Corsair RMx Series RM650x
Μητρική:                                       Gigabyte Z370N WIFI (rev. 1.0) 
RAM:                                               HyperX Predator 16GB DDR4-2666MHz (HX426C13PB3K2/16)
GPU:                                                Asus GeForce GTX1050 Ti 4GB Strix OC (90YV0A30-M0NA00)
CASE:                                             Corsair Obsidian 750D Airflow Edition
ΟΘΟΝΗ:                                       LG 24UD58-B
Σκληρός δίσκος:                           Υφιστάμενοι 500GB SSD & 1T HDD

Δεν έχω βάλει κάποιο ιδιαίτερο σύστημα ψύξης γιατί θεώρησα ότι θα με καλύψει το κουτί, κάνω λάθος;

Ακούω γνώμες.

1) Μην έχεις 1050 Ti με 8700. Βάλε έναν άλλο επεξεργαστή (π.χ. 8600) με μια 1060 (την 6άρα). 

2) Αν επέλεξες τη συγκεκριμένη μητρική για να έχεις wifi (για x/y/z λόγους, όπως ότι π.χ. δεν φτάνει καλώδιο Ethernet εκεί που θα έχεις τον πύργο), βάλε μια λίγο πιο φτηνή και ρίξε μια ματιά σε powerline. Αν πάρεις powerline, να φροντίσεις να πάρεις kit. Τώρα, αν θες να εκπέμπουν και τα ίδια ασύρματο σήμα (σαν extender) ή τα θες μόνο για τον υπολογιστή, δικό σου θέμα. 

3) Αν είναι να πάρεις z370, κοίτα να πάρεις μεγαλύτερης συχνότητας μνήμες (πλεονέκτημα, επειδή το chipset τις σηκώνει) και κάποιον ξεκλείδωτο επεξεργαστή (π.χ. 8600K). Αλλιώς, πάρε μια καλή b360 (όπως την aorus της Gigabyte) και μείνε με τις μνήμες που διάλεξες (μιας και οι b360 σηκώνουν μέχρι 2666 Mhz στις μνήμες). 

4) Με το λειτουργικό πώς θα βολευτείς εσύ ? Θα το αγοράσεις, θα πάρεις μόνο κλειδί και θα κατεβάσεις δωρεάν το iso με το media creation tool ? Ή έχεις κάποιο activator στην άκρη, ώστε να μην δώσεις ούτε για κλειδί ? 

5) Το κουτί και την οθόνη θα τα δω σε λίγο και θα γράψω για αυτά ως απάντηση στο σχόλιο εδώ.  

6) Ευτυχώς, πάντως, που έχεις ήδη ssd (και τόσο μεγάλο) και σκληρό. Σου περισσεύουν έτσι κοντά 150€ για τον υπόλοιπο υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

1) Μην έχεις 1050 Ti με 8700. Βάλε έναν άλλο επεξεργαστή (π.χ. 8600) με μια 1060 (την 6άρα). 

2) Αν επέλεξες τη συγκεκριμένη μητρική για να έχεις wifi (για x/y/z λόγους, όπως ότι π.χ. δεν φτάνει καλώδιο Ethernet εκεί που θα έχεις τον πύργο), βάλε μια λίγο πιο φτηνή και ρίξε μια ματιά σε powerline. Αν πάρεις powerline, να φροντίσεις να πάρεις kit. Τώρα, αν θες να εκπέμπουν και τα ίδια ασύρματο σήμα (σαν extender) ή τα θες μόνο για τον υπολογιστή, δικό σου θέμα. 

3) Αν είναι να πάρεις z370, κοίτα να πάρεις μεγαλύτερης συχνότητας μνήμες (πλεονέκτημα, επειδή το chipset τις σηκώνει) και κάποιον ξεκλείδωτο επεξεργαστή (π.χ. 8600K). Αλλιώς, πάρε μια καλή b360 (όπως την aorus της Gigabyte) και μείνε με τις μνήμες που διάλεξες (μιας και οι b360 σηκώνουν μέχρι 2666 Mhz στις μνήμες). 

4) Με το λειτουργικό πώς θα βολευτείς εσύ ? Θα το αγοράσεις, θα πάρεις μόνο κλειδί και θα κατεβάσεις δωρεάν το iso με το media creation tool ? Ή έχεις κάποιο activator στην άκρη, ώστε να μην δώσεις ούτε για κλειδί ? 

5) Το κουτί και την οθόνη θα τα δω σε λίγο και θα γράψω για αυτά ως απάντηση στο σχόλιο εδώ.  

6) Ευτυχώς, πάντως, που έχεις ήδη ssd (και τόσο μεγάλο) και σκληρό. Σου περισσεύουν έτσι κοντά 150€ για τον υπόλοιπο υπολογιστή. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

1. Μπορείς να εξηγήσεις τι θέμα υπάρχει με τον συνδυασμό 8700 & 1050Ti?

2. Τη μητρική την διάλεξα γιατί έχει πολλές θύρες USD, είναι κατάλληλη για τον επεξεργαστή και είναι κάπως futureproof. Ή κάνω λάθος; Το wifi δεν με ενδιαφέρει. Σαν μητρική είναι καλή;

3. Τις μνήμες τις διάλεξα έτσι γιατί από ότι είδα ο i7 8700 μέχρι εκεί σηκώνει από συχνότητες.

4. Windows 10 pro έχω ήδη κλειδί από psngames και θα βολευτώ με αυτό, το δοκίμασα και λειτουργεί.

5. Περιμένω σχόλια

6. Ναι, όντως η αγορά έγινε για να δώσω παράταση ζωής στο υφιστάμενο, οπότε και θα περάσει στο καινούργιο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

1. Μπορείς να εξηγήσεις τι θέμα υπάρχει με τον συνδυασμό 8700 & 1050Ti?

2. Τη μητρική την διάλεξα γιατί έχει πολλές θύρες USD, είναι κατάλληλη για τον επεξεργαστή και είναι κάπως futureproof. Ή κάνω λάθος; Το wifi δεν με ενδιαφέρει. Σαν μητρική είναι καλή;

3. Τις μνήμες τις διάλεξα έτσι γιατί από ότι είδα ο i7 8700 μέχρι εκεί σηκώνει από συχνότητες.

4. Windows 10 pro έχω ήδη κλειδί από psngames και θα βολευτώ με αυτό, το δοκίμασα και λειτουργεί.

5. Περιμένω σχόλια

6. Ναι, όντως η αγορά έγινε για να δώσω παράταση ζωής στο υφιστάμενο, οπότε και θα περάσει στο καινούργιο σύστημα.

1) Ο 8700 είναι πολύ καλός για την 1050 TI (αν και δεν νομίζω να φάει bottleneck ο επεξεργαστής).

2) Ok. Μόλις είδα τη μητρική, κι έπαθα πλάκα. 7 3ΑΡΕΣ USB, ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΝΗΜΩΝ ΜΕΧΡΙ 4,4 GHZ, ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ???? ΠΩΣ τα χώρεσαν τόσα πολλά σε mini itx ??? Βέβαια, με χάλασε το κλασσικό μειονέκτημα των mini itx : οι 2 υποδοχές για μνήμη. Για τα 140€, πάντως, δεν μου φαίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ άσχημη. Απλά, κοίτα να πάρεις μεγάλες μνήμες (ξεκίνα με 1 dimm των 16 gb). 

3) Οι μνήμες μια χαρά ήταν. Απλά, αν πήγαινες σε z370, θα μπορούσες να βάλεις μνήμες μεγαλύτερης συχνότητας. Αλλά, οκ. Οι επεξεργαστές της Intel δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάγκη από μεγάλης συχνότητας μνήμες. 

4) Μια χαρά. Από λειτουργικό είσαι εξασφαλισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

 

Γιατί να αγοράσεις mITX μητρική, αφού έχεις κανονικό μεγάλο κουτί; Δεν υπάρχει λόγος. Διάλεξε μια από αυτές τις δυο,όχι ακριβότερη https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=13065070%2C13064942 και βάλε τον 8700, και μνήμες αυτές : https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html αφού είναι z οι μητρικές θα τρέξουν οι μνήμες στα 3200. Αφού η τιμή είναι ίδια και οι μητρικές z, πας σε 3200 και όχι σε 2666.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Γιατί να αγοράσεις mITX μητρική, αφού έχεις κανονικό κουτί; Δεν υπάρχει λόγος. Διάλεξε μια από αυτές τις δυο,όχι ακριβότερη https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=13065070%2C13064942 και βάλε τον 8700, και μνήμες αυτές : https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html αφού είναι z οι μητρικές θα τρέξουν οι μνήμες στα 3200. Αφού η τιμή είναι ίδια και οι μητρικές z, πας σε 3200 και όχι σε 2666.

Καλά, το 750D κανονικό κουτί το λες ? Αυτό κι εμένα χωράει μέσα, καλέ. Μέχρι και xl-atx χωράει (1η φορά μαθαίνω για τόσο μεγάλη μητρική, πόσο μεγάλη είναι ?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Καλά, το 750D κανονικό κουτί το λες ? Αυτό κι εμένα χωράει μέσα, καλέ. Μέχρι και xl-atx χωράει (1η φορά μαθαίνω για τόσο μεγάλη μητρική, πόσο μεγάλη είναι ?).

Κανονικό κουτί εννοώ ότι δεν είναι mini-ITX, ούτε HTPC, ώστε να υπάρχει λόγος να βάλει mini-ITX μητρική, το αντίθετο-είναι full tower. Θα κολυμπάει η μητρική. Βέβαια, όπως και να το πάρουμε το κουτί είναι ''ανισόρροπα'' ακριβό για σύστημα των 1200€, αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jeandoumpier είπε

Κανονικό κουτί εννοώ ότι δεν είναι mini-ITX, ούτε HTPC, ώστε να υπάρχει λόγος να βάλει mini-ITX μητρική, το αντίθετο-είναι full tower. Θα κολυμπάει η μητρική. Βέβαια, όπως και να το πάρουμε το κουτί είναι ''ανισόρροπα'' ακριβό για σύστημα των 1200€, αλλά γούστα είναι αυτά.

Κατάλαβα τι εννοούσες πριν. Απλά, σχολίασα την επιλογή του κουτιού σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα. 

Κοίτα. Το κουτί αυτό δείχνει γαμάτο. Αν και θηρίο, είναι κομψό, όπως και τα υπόλοιπα obsidian d / carbide r. Π.χ. εγώ ήθελα να πάρω, αρχικά, το 100r, αλλά ήταν αρκετά ακριβό για το budget μου (άσχετα που πήρα, τελικά, το aero 500, και έκανα σημάδια στο ένα καπάκι του, ακουμπώντας και σέρνοντάς το οριζόντια στο πάτωμα).

Επίσης, μπορεί να κρατήσει το κουτί και νσ το κάνει server. Χωράνε οι μητρικές για servers σε αυτό, σωστά ?

41 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Γιατί να αγοράσεις mITX μητρική, αφού έχεις κανονικό μεγάλο κουτί; Δεν υπάρχει λόγος. Διάλεξε μια από αυτές τις δυο,όχι ακριβότερη https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=13065070%2C13064942 και βάλε τον 8700, και μνήμες αυτές : https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html αφού είναι z οι μητρικές θα τρέξουν οι μνήμες στα 3200. Αφού η τιμή είναι ίδια και οι μητρικές z, πας σε 3200 και όχι σε 2666.

Δηλαδή, του λες να κρατήσει combo 8700 και 1050 ΤΙ ? Καλά, δεν είναι λίγο ανισόρροπο αυτό ? Δεν υπάρχει περίπτωση να φάει bottleneck ο επεξεργαστής ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Δηλαδή, του λες να κρατήσει combo 8700 και 1050 ΤΙ ? Καλά, δεν είναι λίγο ανισόρροπο αυτό ? Δεν υπάρχει περίπτωση να φάει bottleneck ο επεξεργαστής ? 

Ρε συ Γιώργη, το σχόλιό μου είχε να κάνει κυρίως με την επιλογή mini-ITX μητρικής σε μεγάλο κουτί, που είναι άκυρη κατ' εμέ. Τώρα και για το κουτί έγραψα τη γνώμη μου, αλλά περί ορέξεως...

Όσον αφορά στην gpu, εντάξει δεν πρόκειται για gaming σύστημα αλλά σε αυτή την ανάλυση (4k) αν ασχοληθεί με 3dcad καλό θα είναι να πάει σε καλύτερη κάρτα, ίσως και σε quadro παρά σε gaming gpu. Δεν έγραψα κάτι αρχικά όμως γι'αυτό διότι κάποιοι που χρησιμοποιούν αυτά τα προγράμματα σε τέτοιες αναλύσεις, πιθανόν έχουν καλύτερη πρόταση να γράψουν όσον αφορά σε gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ευχαριστώ για τις απόψεις σας, είναι πολύ χρήσιμα αυτά που λέτε.

1. Για το κουτί, όντως είναι πολλά τα λεφτά. Ήθελα κάτι που να κρατήσω χρόνια, να μπορεί να σηκώσει αναβαθμίσεις και να είναι αθόρυβο και να φιλτράρει καλά την σκόνη. Για αυτό κατέληξα σε αυτό. Αν κάτι άλλο με ίδια χαρακτηριστικά υπάρχει σε καλύτερη τιμή, εννοείται ότι το προτιμώ!

2. Η GPU δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά το σκεπτικό είναι να την κρατήσω 2-3 χρόνια και μετά αναβαθμίζω. Ίσως κάνω λάθος αλλά οι τιμές μετά ξεφεύγουν. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν θα έπρεπε να κοιτάω σε κάρτες με SLI  (αν και είναι πολύ ακριβές)

3. Η μητρική είναι όντως πολύ καλή, υπάρχει πρόβλημα που είναι mITX? Αν υπάρχει πιο μεγάλη (και με περισσότερες υποδοχές για RAM?) με ίδια χαρακτηριστικά καλοδεχούμενη! Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν πρόσεξα την δυσαναλογία μητρικής - κουτιού... Επίσης, μόλις πρόσεξα ότι τα socket 1151 που χρειάζεται ο i7 8700 είναι όλα με 2 RAM SLOT, τι φάση; Κάτι δεν κατάλαβα καλά; Ναι, μπέρδεψα τα channels με τα Slots... Όχι ότι τώρα κατάλαβα την διαφορά....

Είμαι πλέον ανάμεσα σε Asus Z170-Deluxe & MSI Z370 Gaming Pro Carbon Ac

4. Κάτι σχετικά με τις μνήμες. Είχα δει στην Intel ότι ο i7 8700 σηκώνει έως 2666. Αυτός ήταν κι ο λόγος που προτίμησα τέτοιες κάρτες κι έδωσα βάση στο CAS. Μήπως κάτι μου ξεφεύγει; Επίσης κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω 16GB σε μονό slot ώστε να μπορώ να βάλω κι άλλο μετά, ή να πάω κατευθείαν σε 32GB. Σωστά;

Επεξ/σία από alejsalonica
Πρόσθεσα 2 νέες μητρικές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Παίδες ευχαριστώ για τις απόψεις σας, είναι πολύ χρήσιμα αυτά που λέτε.

1. Για το κουτί, όντως είναι πολλά τα λεφτά. Ήθελα κάτι που να κρατήσω χρόνια, να μπορεί να σηκώσει αναβαθμίσεις και να είναι αθόρυβο και να φιλτράρει καλά την σκόνη. Για αυτό κατέληξα σε αυτό. Αν κάτι άλλο με ίδια χαρακτηριστικά υπάρχει σε καλύτερη τιμή, εννοείται ότι το προτιμώ!

2. Η GPU δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά το σκεπτικό είναι να την κρατήσω 2-3 χρόνια και μετά αναβαθμίζω. Ίσως κάνω λάθος αλλά οι τιμές μετά ξεφεύγουν. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν θα έπρεπε να κοιτάω σε κάρτες με SLI  (αν και είναι πολύ ακριβές)

3. Η μητρική είναι όντως πολύ καλή, υπάρχει πρόβλημα που είναι mITX? Αν υπάρχει πιο μεγάλη (και με περισσότερες υποδοχές για RAM?) με ίδια χαρακτηριστικά καλοδεχούμενη! Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν πρόσεξα την δυσαναλογία μητρικής - κουτιού... Επίσης, μόλις πρόσεξα ότι τα socket 1151 που χρειάζεται ο i7 8700 είναι όλα με 2 RAM SLOT, τι φάση; Κάτι δεν κατάλαβα καλά; Ναι, μπέρδεψα τα channels με τα Slots... Όχι ότι τώρα κατάλαβα την διαφορά....

Είμαι πλέον ανάμεσα σε Asus Z170-Deluxe & MSI Z370 Gaming Pro Carbon Ac

4. Κάτι σχετικά με τις μνήμες. Είχα δει στην Intel ότι ο i7 8700 σηκώνει έως 2666. Αυτός ήταν κι ο λόγος που προτίμησα τέτοιες κάρτες κι έδωσα βάση στο CAS. Μήπως κάτι μου ξεφεύγει; Επίσης κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω 16GB σε μονό slot ώστε να μπορώ να βάλω κι άλλο μετά, ή να πάω κατευθείαν σε 32GB. Σωστά;

1. Άν ήταν όλα τα αξιοπρεπή κουτιά με φίλτρα για την σκόνη κτλ να κόστιζαν όσο το Obsidian τότε ζήτω που καήκαμε...:-)

2. Άστο sli, δεν υπάρχει κανένας λόγος. Αφού θα δουλεύεις σε 4k monitor, μπορείς να πας σε μια 1060 των 6gb από τώρα και θα είσαι καλυμμένος. Άν σου αρκεί η 1050ti (έχει να κάνει και με την χρήση, που δίνεις βάση), τότε μείνε σε αυτή.

3. Δεν είναι θέμα προβλήματος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να πας σε mITX αφού θα έχεις κανονικό κουτί. Άσε που και εμφανισιακά θα είναι περίεργο μια τόσο μικρή μητρική σε normal κουτί. Υπάρχουν μητρικές και με 2 και με 4 slots, εννοείται θα πας σε 4. Τα channel άστα, αλλη ιστορία. Dual channel θα είσαι σε 2x8gb θα πας για αρχή και αν θελήσεις αγοράζεις άλλα 2x8 στο μέλλον και θα είσαι στα 32.

4. Θεωρητικά ο 8700 σηκώνει μέχρι 2666 αλλά μια αξιόπιστη πλην όμως φθηνή μητρική z370, ενεργοποιώντας το xmp θα τρέχει χωρίς προβλήματα κανονικά τις μνήμες στα 3200. Άρα, γιατί όχι;

Ενδεικτικά μια σύνθεση από visionstudio.gr, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και κάνουν συναρμολόγηση.

Μητρική δεν χρειάζεται να πας σε ακριβότερη με τον κλειδωμένο cpu, αρκεί αυτή για να τρέξεις τις μνήμες όπως είπαμε στα 3200. Κουτί εξαιρετικό ,με φίλτρα, με εμφάνιση, ότι θες.

Δεν σου εξάντλησα ολόκληρο το ποσό για να κρατήσεις κάβα για την οθόνη...

Υ.Γ. Τροφοδοτικό μπορούσες φυσικά και σε λιγότερα watt (tx 550, tx650) αλλά είδα ότι κοιτάς ακόμη πιο high end και σου έβαλα αυτό επειδή η τιμή είναι σχετικά καλή για 750άρι gold, και μάλιστα της seasonic.

visionnn.jpg.3d8c67fdc9f96fd98ea111073a177fc9.jpg

 

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκα λίγο (?) σε λεφτά αλλά νομίζω ότι αξίζει, τι λέτε; Βέβαια στο skroutz θα πετύχω καλύτερες τιμές αλλά αν το στήσουν κιόλας το PC ίσως τους προτιμήσω.

Όπως καταλάβατε έχω ένα θεματάκι με τον θόρυβο κι αυτή η BeQuiet σαν να μου κλείνει το μάτι...

RAM πήγα σε CAS 14, καλύτερα δεν είναι;

Επίσης σε μητρική πήγα σε αυτή (δεν την είδα στο Vision Studio) Asus Z170-Deluxe https://www.skroutz.gr/s/7321661/Asus-Z170-Deluxe.html με πολλές θύρες USB, πως την κόβετε;

 

image.png.57f8bfb554d4752b806b193b8eac2af4.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...