Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

 

Καλησπέρα. Θεωρώ υπερβολικά υψηλό το όριο των 1500€ αμιγώς για το World Of Tanks. Γνωρίζοντας μεν ότι όσο περνάει ο καιρός με τις καινούργες μηχανές γραφικών γίνεται και πιο απαιτητικό (encore), και βλέποντας συγκριτικές μετρήσεις- η πιο αρμόζουσα λύση για την περίπτωσή σου νομίζω ότι είναι η 1060 των 6gb, που δίνει περισσότερα από 80fps σε 1080p. Τώρα, όσον αφορά στον επεξεργαστή, στην πρόταση θα βάλω ryzen κυρίως επειδή θέλεις να επεξεργάζεσαι μετά τα βίντεο, αλλά και επειδή θα μπορείς να αναβαθμίσεις στην ίδια πλατφόρμα για κάποιο χρονικό διάστημα ακόμη, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί. Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι ο 8400 της intel δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στο video editing εκτός από το gaming (που έτσι κι αλλιώς είναι εξαιρετικός), φυσικά και θα μπορούσε. Τέλος, τον ryzen μπορείς να τον χρονίσεις υψηλότερα (γύρω στο 3,7-3,8) με την εργοστασιακή ψύκτρα μέσω του bios πολύ εύκολα.

Εν κατακλείδι, τα κομμάτια από δυο καταστήματα, priveshop.gr & hellasphone.gr (ram/gpu) - αμφότερα βρίσκονται σε Αθήνα/Πειραιά.

Σύνολο γύρω στα 850€. Θεωρώ ότι καλύπτεσαι 100% σε αυτό που ζητάς με τα παρακάτω, δεδομένου φυσικά ότι θα παίζεις 1080p.

PRIVESSSS.jpg.992b2446e2bd84ec5a0e389d2f77837f.jpg

HELLAS.jpg.1ad86aa677092405e125159a75b9fb33.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Μετά από 9 χρόνια χρήσης κάηκε η μητρική στον υπολογιστή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα καινούριο budget pc buildup. Είχα μια απλή μητρική Gigabyte (δεν θυμάμαι μοντέλο) για Socket AM2+ με έναν AMD ATHLON 64 II πάνω και 3gb ram DDR2. Προφανώς δεν βγαίνει αυτή η μητρική πια και θα πρέπει να αλλάξω τα πάντα που σχετίζονται με μια μητρική. Το bugdet μου είναι μέχρι 300 ευρώ και ενδιαφέρομαι μόνο για CPU, MOBO, RAM, και PSU. Δεν κάνω gaming και θέλω το pc μόνο για τα ΣΚ και τις ώρες που είμαι στο σπίτι τις καθημερινές καθώς φεύγω αργά από το γραφείο. Το θέλω για απλή και απροβλημάτιστη χρήση... surfing, ταινίες/σειρές, netflix, office κτλ. Το buildup που έχω σκεφτεί ήδη είναι το παρακάτω.

CPU INTEL G5400

MOBO GIGABYTE B360M DS3H

RAM HYPERX FURY 4GB DDR4-2400 MHZ (πολύ πιθανόν να βάλω 2 τέτοιες να έχω 8 GB)

PSU CORSAIR VS ή CX 450

Παρακαλώ τα φώτα σας αν ο συνδυασμός που έχω σκεφτεί είναι καλός και αν η μητρική που έχω διαλέξει μήπως θα χρειαστεί BIOS update (να συνεννοηθώ με το κατάστημα που θα κάνω την αγορά?)

Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα....

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την ευγενική βοηθειά σας.

Υ.Γ. μένω Πειραιά. Την αγορά σκέφτομαι να την κάνω από το Dexter. Θα συναρμολογήσω ο ίδιος τα εξαρτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, master_mariner είπε

.

Screenshot_2018-08-20-15-29-14-634_com.android.chrome.png.49352f509ad270c42cdffbfbe4ecd25c.png

Υ.Γ. Από dexter.gr. Για σύστημα γραφείου θα σε καλύψουν άνετα τα παραπάνω κομμάτια. Ζητάς bios update για τη συγκεκριμένη μητρική.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Screenshot_2018-08-20-15-29-14-634_com.android.chrome.png.49352f509ad270c42cdffbfbe4ecd25c.png

Υ.Γ. Από dexter.gr. Για σύστημα γραφείου θα σε καλύψουν άνετα τα παραπάνω κομμάτια. Ζητάς bios update για τη συγκεκριμένη μητρική.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θέλω να πάω σε ASRock γιατί έχω κακή εμπειρία στο παρελθόν με μητρικές της συγκεκριμένης εταιρείας καθώς επίσης έχει πολύ αρνητικές κριτικές στο Σκρουτζ. Κάποια γνώμη για το build που έχω προαναφέρει?

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, master_mariner είπε

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Μετά από 9 χρόνια χρήσης κάηκε η μητρική στον υπολογιστή μου και σκέφτομαι να κάνω ένα καινούριο budget pc buildup. Είχα μια απλή μητρική Gigabyte (δεν θυμάμαι μοντέλο) για Socket AM2+ με έναν AMD ATHLON 64 II πάνω και 3gb ram DDR2. Προφανώς δεν βγαίνει αυτή η μητρική πια και θα πρέπει να αλλάξω τα πάντα που σχετίζονται με μια μητρική. Το bugdet μου είναι μέχρι 300 ευρώ και ενδιαφέρομαι μόνο για CPU, MOBO, RAM, και PSU. Δεν κάνω gaming και θέλω το pc μόνο για τα ΣΚ και τις ώρες που είμαι στο σπίτι τις καθημερινές καθώς φεύγω αργά από το γραφείο. Το θέλω για απλή και απροβλημάτιστη χρήση... surfing, ταινίες/σειρές, netflix, office κτλ. Το buildup που έχω σκεφτεί ήδη είναι το παρακάτω.

CPU INTEL G5400

MOBO GIGABYTE B360M DS3H

RAM HYPERX FURY 4GB DDR4-2400 MHZ (πολύ πιθανόν να βάλω 2 τέτοιες να έχω 8 GB)

PSU CORSAIR VS ή CX 450

Παρακαλώ τα φώτα σας αν ο συνδυασμός που έχω σκεφτεί είναι καλός και αν η μητρική που έχω διαλέξει μήπως θα χρειαστεί BIOS update (να συνεννοηθώ με το κατάστημα που θα κάνω την αγορά?)

Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα....

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την ευγενική βοηθειά σας.

Υ.Γ. μένω Πειραιά. Την αγορά σκέφτομαι να την κάνω από το Dexter. Θα συναρμολογήσω ο ίδιος τα εξαρτήματα.

Η πλατφόρμα ΑΜ4 με APU Ryzen ειναι η καλύτερη δυνατή αγορά σήμερα ειδικά για γενικής χρήσης ΗΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎6‎/‎8‎/‎2018 στις 2:59 ΜΜ, cb79 είπε

Ειμαι σε διακοπες τωρα.μολις παω αθηνα θα σας γραψω τι ειναι.ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας

επεστρεψα και σας βαζω το τροφοδοτικο που εχω αυτή τη στιγμη.   https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817128016

επεξεργαστης i7 940

ram 6gb 1600mhz

οθονη αναλυση 1680/1050

η ερωτηση ηταν αν μπορω να βαλω μια gtx1050ti h και την 2gb μεχρι και όταν κανω αναβαθμηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, master_mariner είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θέλω να πάω σε ASRock γιατί έχω κακή εμπειρία στο παρελθόν με μητρικές της συγκεκριμένης εταιρείας καθώς επίσης έχει πολύ αρνητικές κριτικές στο Σκρουτζ. Κάποια γνώμη για το build που έχω προαναφέρει?

Ευχαριστώ και πάλι

Θα πάρεις αυτά που σου έγραψε ο jeandoumpier με άλλη μητρική: https://www.skroutz.gr/s/15556630/Gigabyte-B450M-DS3H-rev-1-0.html

Η δική σου σύνθεση υστερεί πολύ σε όλα 

2 ώρες πριν, cb79 είπε

επεστρεψα και σας βαζω το τροφοδοτικο που εχω αυτή τη στιγμη.   https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817128016

επεξεργαστης i7 940

ram 6gb 1600mhz

οθονη αναλυση 1680/1050

η ερωτηση ηταν αν μπορω να βαλω μια gtx1050ti h και την 2gb μεχρι και όταν κανω αναβαθμηση.

Μπορείς αλλά το τροφοδοτικό είναι επικίνδυνο λόγο ηλικίας και τεχνολογίας. Πάρε και ένα τροφοδοτικό , χαμένο δεν θα πάει 

https://www.skroutz.gr/s/13976179/Corsair-VS-Series-VS450-White.html https://www.skroutz.gr/s/12685510/Thermaltake-Smart-RGB-500W.html https://www.skroutz.gr/s/13923066/Corsair-VS-Series-VS550-White.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2018 στις 12:49 ΜΜ, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα. Θεωρώ υπερβολικά υψηλό το όριο των 1500€ αμιγώς για το World Of Tanks. Γνωρίζοντας μεν ότι όσο περνάει ο καιρός με τις καινούργες μηχανές γραφικών γίνεται και πιο απαιτητικό (encore), και βλέποντας συγκριτικές μετρήσεις- η πιο αρμόζουσα λύση για την περίπτωσή σου νομίζω ότι είναι η 1060 των 6gb, που δίνει περισσότερα από 80fps σε 1080p. Τώρα, όσον αφορά στον επεξεργαστή, στην πρόταση θα βάλω ryzen κυρίως επειδή θέλεις να επεξεργάζεσαι μετά τα βίντεο, αλλά και επειδή θα μπορείς να αναβαθμίσεις στην ίδια πλατφόρμα για κάποιο χρονικό διάστημα ακόμη, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί. Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι ο 8400 της intel δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στο video editing εκτός από το gaming (που έτσι κι αλλιώς είναι εξαιρετικός), φυσικά και θα μπορούσε. Τέλος, τον ryzen μπορείς να τον χρονίσεις υψηλότερα (γύρω στο 3,7-3,8) με την εργοστασιακή ψύκτρα μέσω του bios πολύ εύκολα.

Εν κατακλείδι, τα κομμάτια από δυο καταστήματα, priveshop.gr & hellasphone.gr (ram/gpu) - αμφότερα βρίσκονται σε Αθήνα/Πειραιά.

Σύνολο γύρω στα 850€. Θεωρώ ότι καλύπτεσαι 100% σε αυτό που ζητάς με τα παρακάτω, δεδομένου φυσικά ότι θα παίζεις 1080p.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

PRIVESSSS.jpg.992b2446e2bd84ec5a0e389d2f77837f.jpg

HELLAS.jpg.1ad86aa677092405e125159a75b9fb33.jpg

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν με απασχολεί καθόλου το oc αλλά θα προτιμούσα ένα CPU με υψηλότερο turbo boost.Ομοιως με ενδιαφέρει προτιστως η ποσότητα της ram και τα ρολόγια της δευτερευόντως.Δεν θα με πείραζε να έχω πχ 64gb @2400 αντι 48@2800/3200

Τα αρχεία που θα επεξεργάζομαι σπανίως θα ξεπεράσουν το 1,5/2gb αρχικό μέγεθος και τελικό μέγεθος ένα +15/💯 

Από ότι λες θα με ενδιέφερε να μου προτείνεις μια πλατφόρμα της προκοπής με support 64 GB ram +M2 sata για τον 8400 σε παρακαλώ και με δεδομένο ότι δεν θα μπουν άλλες κάρτες επέκτασης και δεν θα χρειαστώ πιο πολλά pcie lanes στο μέλλον.Αρκει να έχει καλή ποιότητα κατασκευής και να έχει καλό after sales support (bios releases, κτλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, master_mariner είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν θέλω να πάω σε ASRock γιατί έχω κακή εμπειρία στο παρελθόν με μητρικές της συγκεκριμένης εταιρείας καθώς επίσης έχει πολύ αρνητικές κριτικές στο Σκρουτζ. Κάποια γνώμη για το build που έχω προαναφέρει?

Ευχαριστώ και πάλι

Μητρική τότε δες αυτή https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166

Και το build που ανέφερες θα σε καλύψει, αλλά η am4 πλατφόρμα καλύτερη επιλογή νομίζω.

Ssd έχεις;

1 ώρα πριν, TsoliasGR είπε

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν με απασχολεί καθόλου το oc αλλά θα προτιμούσα ένα CPU με υψηλότερο turbo boost.Ομοιως με ενδιαφέρει προτιστως η ποσότητα της ram και τα ρολόγια της δευτερευόντως.Δεν θα με πείραζε να έχω πχ 64gb @2400 αντι 48@2800/3200

Τα αρχεία που θα επεξεργάζομαι σπανίως θα ξεπεράσουν το 1,5/2gb αρχικό μέγεθος και τελικό μέγεθος ένα +15/💯 

Από ότι λες θα με ενδιέφερε να μου προτείνεις μια πλατφόρμα της προκοπής με support 64 GB ram +M2 sata για τον 8400 σε παρακαλώ και με δεδομένο ότι δεν θα μπουν άλλες κάρτες επέκτασης και δεν θα χρειαστώ πιο πολλά pcie lanes στο μέλλον.Αρκει να έχει καλή ποιότητα κατασκευής και να έχει καλό after sales support (bios releases, κτλπ).

Τότε για intel πας εδώ..

159511914_dexter.grintelll.jpg.7c973a9cf593a9a2ab7e3ca33219c396.jpg

hellasphone.jpg.b5721b50047373a92231cb5664ac5282.jpg

Η μητρική είναι επίσης αξιόπιστη, με ψύξη στα vrm, παίρνει έως 64gb ram μνήμης όπως ζήτησες, με υποδοχή m.2, και 6 υποδοχές sata για ssd/hdd.

Μνήμες, όπως θα είδες στην πρόταση σου έβαλα τα 16gb για αρχή, αν θέλεις από τώρα 32 πας εδώ : https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43850692

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Μητρική τότε δες αυτή https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166

Και το build που ανέφερες θα σε καλύψει, αλλά η am4 πλατφόρμα καλύτερη επιλογή νομίζω.

Ssd έχεις;

Τότε για intel πας εδώ..

  Απόκρυψη περιεχομένων

159511914_dexter.grintelll.jpg.7c973a9cf593a9a2ab7e3ca33219c396.jpg

hellasphone.jpg.b5721b50047373a92231cb5664ac5282.jpg

Η μητρική είναι επίσης αξιόπιστη, με ψύξη στα vrm, παίρνει έως 64gb ram μνήμης όπως ζήτησες, με υποδοχή m.2, και 6 υποδοχές sata για ssd/hdd.

Μνήμες, όπως θα είδες στην πρόταση σου έβαλα τα 16gb για αρχή, αν θέλεις από τώρα 32 πας εδώ : https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43850692

Απο δίσκους έχω στα χέρια μου έναν samsung 960 evo,2 kingstone 120gb v300,1 kingstone 240 u400,2WD Blue 1T ο καθένας οπότε είμαι καλυμμένος πλήρως.

Από θέμα μνήμης μάλλον θα πάω σε ένα dimm 16gb για αρχή να δώ πώς τα πάει και μετά θα πράξω ανάλογα με άλλο 1χ16 ή 3χ16.Kαι σκέφτομαι για τόση μνήμη μόνο και μόνο γιατί σε κάποια χρόνια απο τώρα οι απαιτήσεις των εφαρμογών θα έχουν ανέβει,δεν θα βρίσκω μνήμη και θα την χρειάζομαι (ίσως).

Τώρα κάτι ακόμα βλέπω και μου προτείνετε την 1060.Δεν ξέρω (κάτι διάβαζα για freesync/gsync) η οθόνη μου τι υποστηρίζει εάν υποστηρίζει.

Αυτήν εχω και μέχρι στιγμής με έχει βολέψει αρκετά χωρίς ~παραδόξως~ να αντιμετωπίσω ούτε bleeding ούτε τίποτα.

https://www.skroutz.gr/s/6929813/Samsung-LT24E390EW.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Απο δίσκους έχω στα χέρια μου έναν samsung 960 evo,2 kingstone 120gb v300,1 kingstone 240 u400,2WD Blue 1T ο καθένας οπότε είμαι καλυμμένος πλήρως.

Από θέμα μνήμης μάλλον θα πάω σε ένα dimm 16gb για αρχή να δώ πώς τα πάει και μετά θα πράξω ανάλογα με άλλο 1χ16 ή 3χ16.Kαι σκέφτομαι για τόση μνήμη μόνο και μόνο γιατί σε κάποια χρόνια απο τώρα οι απαιτήσεις των εφαρμογών θα έχουν ανέβει,δεν θα βρίσκω μνήμη και θα την χρειάζομαι (ίσως).

Τώρα κάτι ακόμα βλέπω και μου προτείνετε την 1060.Δεν ξέρω (κάτι διάβαζα για freesync/gsync) η οθόνη μου τι υποστηρίζει εάν υποστηρίζει.

Αυτήν εχω και μέχρι στιγμής με έχει βολέψει αρκετά χωρίς ~παραδόξως~ να αντιμετωπίσω ούτε bleeding ούτε τίποτα.

https://www.skroutz.gr/s/6929813/Samsung-LT24E390EW.html

Για τους δισκους δεν ρώτησα εσένα, αλλά οκ.

Για τις μνήμες οκ, μην αγχώνεσαι και τόσο. Και με 16 καλή αρχή είναι γι'αυτό που θέλεις. Η οθόνη σου (που είναι tv monitor) δεν είναι freesync (ώστε να  πας σε amd καρτα). Άρα για κάρτα πας στην 1060 των 6gb που σου πρότεινα, μια χαρά θα είσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Μητρική τότε δες αυτή https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166

Και το build που ανέφερες θα σε καλύψει, αλλά η am4 πλατφόρμα καλύτερη επιλογή νομίζω.

Ssd έχεις;

Τότε για intel πας εδώ..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

159511914_dexter.grintelll.jpg.7c973a9cf593a9a2ab7e3ca33219c396.jpg

hellasphone.jpg.b5721b50047373a92231cb5664ac5282.jpg

Η μητρική είναι επίσης αξιόπιστη, με ψύξη στα vrm, παίρνει έως 64gb ram μνήμης όπως ζήτησες, με υποδοχή m.2, και 6 υποδοχές sata για ssd/hdd.

Μνήμες, όπως θα είδες στην πρόταση σου έβαλα τα 16gb για αρχή, αν θέλεις από τώρα 32 πας εδώ : https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43850692

Πράγματι τώρα που το έψαξα ο Ryzen 3 2200g δεν έχει αντίπαλο αυτή τη στιγμή ειδικά με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Οπότε στρέφομαι προς το build που μου έχεις προτείνει με μητρική Gigabyte. Θα χρειαστεί bios update και η συγκεκριμένη μητρική?

Όχι για την ώρα δεν έχω SSD αλλά προσεχώς μετά το build αυτό θα στραφώ και στην αγορά ενός Samsung M.2 ειδικά για να έχω το λειτουργικό καθώς και μιας οθόνης γιατί αυτή που έχω τώρα έχει κλείσει 10 χρόνια (LG FLATRON W1934S) και θέλω κάτι καλύτερο.

Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, master_mariner είπε

 

SSD οπωσδήποτε να βάλεις, και τώρα αν γινόταν. Ο leros σωστά γράφει για εναλλακτική μητρική γιατί η συγκεκριμένη asrock που σου πρότεινα (καθαρά λόγω χαμηλού budget το έκανα) διχάζει όσο να 'ναι... 😋

Η gigabyte που σου προτάθηκε είναι b450, συνεπώς δεν χρειάζεται bios update.Θα είσαι ok. Απλά αναγκαστικά θα την αγοράσεις από διαφορετικό κατάστημα (και όχι από το dexter.gr που θα αγοράσεις τα άλλα) -> https://www.e-gate.gr/628168/gigabyte-b450m-ds3h

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι είδα το chipset αυτό κυκλοφόρησε πριν 3 βδομάδες οπότε αυτό είναι καλό. Όσον αφορά το SSD, θα βάλω ένα 2,5 τότε για αρχή και αργότερα θα βάλω και Μ.2.

Μακριά από ASRock παιδιά φαίνονται ωραίες και φτηνές αλλά δεν κρατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, master_mariner είπε

 

Αγόρασέ τα πακετάκι από εδώ (t-support.gr), και τα υπόλοιπα όπως είπαμε από dexter.gr

SSD 240άρης και σε πολύ καλή τιμή. Άσε τον m.2 για τώρα, δεν σου χρειάζεται και ούτε θα δεις διαφορά σε καθημερινή χρήση. Αργότερα αν θελήσεις βάζεις, αναλόγως τις απαιτήσεις.

tech-support.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...