Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, φίλος ενδιαφέρεται για σταθερό υπολογιστή. Κύρια χρήση θα είναι για εργασία σε κατάστημα με εμπορεύματα. Τα προγράμματα που κυρίως θα χειρίζεται είναι τα office, κεφάλαιο κ.α.
Θα προτιμούσαμε να δώσουμε τα λιγότερα χρήματα που χρειάζονται για αυτήν την χρήση. Επίσης στη τιμή να συμπεριληφθεί και οθόνη με πληκτρολόγιο και ποντίκι.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, θέλω να κάνω ένα build για χρήση gaming αλλά και προγραμμάτων. Έχω καταλήξει στα εξής αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας:
CPU: Ryzen 5 2600
MOBO: MSI B350 PC Mate
RAM: Οποιαδήποτε 2400-3000 Mhz 8gb
GPU: Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB

Τροφοδοτικό έχω ένα 500άρι που νομίζω πως θα ναι αρκετό,όπως επίσης και κουτί. Το μόνο μου πρόβλημα είναι το εξής: η οθόνη που έχω δεν είναι 1080, οπότε αν πάρω gpu θα χρειαστώ και μια αντίστοιχη οθόνη. Αξίζει να πάρω και μία οθόνη(μεταχειρισμένη)  ή να βολευτώ χωρίς gpu προς το παρόν και να περιμένω να βγουν οι καινούριες κάρτες
 ώστε να πέσουν οι τιμές και στην τελική να αγοράσω ακόμα και μια 1060;

Το budget μου είναι γύρω στα 450-550.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας,εχω το παρακατω συστημα .τελευταια αναβαθμιση πριν 4 χρονια...θελω τις προτασεις για μια μικρη αναβαθμιση  μεχρι 300ε...πολλες ωρες ιντερνετ /μουσικη/football manager/pro/pubg

PC.png

Επεξ/σία από livornian7
προσθηκη φωτογραφιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, livornian7 είπε

καλησπερα σας,εχω το παρακατω συστημα .τελευταια αναβαθμιση πριν 4 χρονια...θελω τις προτασεις για μια μικρη αναβαθμιση  μεχρι 300ε...πολλες ωρες ιντερνετ /μουσικη/football manager/pro/pubg

PC.png

Βρες μεταχειρισμενι 3770 , βάλε και μια GTX 1060 3Gb και είσαι μια χαρά βάση χρημάτων που δίνεις.

1 ώρα πριν, akisthess είπε

Καλησπέρα και από μένα, θέλω να κάνω ένα build για χρήση gaming αλλά και προγραμμάτων. Έχω καταλήξει στα εξής αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας:
CPU: Ryzen 5 2600
MOBO: MSI B350 PC Mate
RAM: Οποιαδήποτε 2400-3000 Mhz 8gb
GPU: Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB

Τροφοδοτικό έχω ένα 500άρι που νομίζω πως θα ναι αρκετό,όπως επίσης και κουτί. Το μόνο μου πρόβλημα είναι το εξής: η οθόνη που έχω δεν είναι 1080, οπότε αν πάρω gpu θα χρειαστώ και μια αντίστοιχη οθόνη. Αξίζει να πάρω και μία οθόνη(μεταχειρισμένη)  ή να βολευτώ χωρίς gpu προς το παρόν και να περιμένω να βγουν οι καινούριες κάρτες
 ώστε να πέσουν οι τιμές και στην τελική να αγοράσω ακόμα και μια 1060;

Το budget μου είναι γύρω στα 450-550.

Ευχαριστώ

 

Amd R5 2600 (170€)

Gigabyte AB350M GAMING DS3H (63$)

G. Skill 16Gb DDR4 3000 (aegis) (70$)

Gigabyte RX 580 8GB DDR5 (300$)

Μελλοντικά βάλε αλλά 8gb από την ίδια μνήμη.

 

1060 να μην πάρεις. Θα την σκοτώσει η Nvidia με νέους οδηγούς όπως κάνει σε όλες τις παλαιές σειρές της για να πουλήσει τις νέες. 

Ήδη η RX 580 είναι αρκετά μπροστά σαν κάρτα. 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε συστηματάκι που θέλω να κάνω απλές δουλειές γραφείου αλλα και να σηκώνω 2 vm (kali +box) τι μου προτείνεται να βάλω;

Έχω αποφασίσει για:

Monitor: HP27ES (την έχω ήδη)

Τροφοδοτικό: CX550M

SSD: Nvme Evo 970 250GB

Ram: 16GGB DDR4 (σε amd θα πάω σε 3200 /CAS16, σε intel όμως δεν ξέρω τι παίζει) (Για cas 14 no money, πάνε στα 210 με b-dies)

 

Τώρα πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω με mobo+cpu. Κανονικά δε θα παίζω παιχνίδια αλλά μπορεί να μου τα σκάσει για λίγο καιρό να παίξω κάτι του στυλ wow/l2/overwatch ή κανα mmo γενεικά.

Μια λύση είναι 2400G + μια b450 tomahawk, αλλά σκέφτομαι και τη λύση i5 + mobo με integrated graphics και αργότερα καμια 1050ti?

Το μόνο που με κρατάει μακριά απο ιντελ είναι ότι δεν έχουν βγει ακόμα redesigned 8th gen για να έχουν hw fix για spectre + meltdown.

 

Επεξ/σία από Romanzo Criminale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Γιατί ποια σειρά σκότωσε για να σκοτώσει την Pascal ?

Όλες μεχρι σήμερα.

Πήγαινε δες αντιστοιχία καρτών amd vs nvidia 3ων ετών και το πως αποδίδουν σήμερα και πως τότε.

Η vidia έχει το κακό να παρατάει τις παλαιές σειρες, μάλλον εσκεμμένα.

Δες πχ. 7950/7970 vs 670/680 ....

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

NVIDIA 670/680 που μετά βγήκαν οι 7ΧΧ , μετά οι 9ΧΧ , μετά οι 10ΧΧ και τώρα βγήκαν οι 20ΧΧ?

τις "παράτησε" και δεν συνεχίζει να βελτιστοποιεί τους DRIVERS? Απάτη κανονική λέμε είναι αυτό το πράγμα , επειδή η πρώτη μου 3D ήταν μια VOODOO που την εξαγόρασε λέτε να μην φροντίζει ούτε για εκείνη?

 

ΥΓ (από κάτω)

Δεν έχεις πολύ άδικο , αν η NVIDIA ήταν τόσο πίσω όσο η AMD ίσως αναγκαζόταν να "βελτιστοποιεί" drivers καρτών 6-7 χρόνια πίσω για το ξεκάρφωμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

NVIDIA 670/680 που μετά βγήκαν οι 7ΧΧ , μετά οι 9ΧΧ , μετά οι 10ΧΧ και τώρα βγήκαν οι 20ΧΧ?

τις "παράτησε" και δεν συνεχίζει να βελτιστοποιεί τους DRIVERS? Απάτη κανονική λέμε είναι αυτό το πράγμα , επειδή η πρώτη μου 3D ήταν μια VOODOO που την εξαγόρασε λέτε να μην φροντίζει ούτε για εκείνη?

 

Από την εποχή που βγήκε η σειρά 7χχ της nvidia, η 6χχ την έτρωγε από την σειρά 7χχχ της AMD. Ειδικά στους νέους τότε τίτλους έπεφτε κλάμα.

Από την στιγμή που βγήκε η σειρά 9χχ της nvidia, η σειρα 7χχ τον έτρωγε κανονικά από την σειρά 29χ της AMD και πάει λέγοντας.

Αν δεν γνωρίζεις μην εκφέρεις και άποψη. Βασικά είναι πασίγνωστα πράγματα και χιλιολεγμενα.  Θα έπρεπε να τα γνωρίζεις.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό που διαθέτουμε :400 - 450 max

Χρήση υπολογιστή : λίγο από όλα. Χωρίς απαιτήσεις για βαριά παιχνίδια. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Όχι οθόνη 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
Οχι
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).
Αθήνα 
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Οποιοδήποτε κατάστημα. Και μαγαζί από εξωτερικό .

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

Οθόνη ,ssd,και κάρτα γραφικών  Υπάρχει. Οπότε θα ήθελα, cpu,ram,mobo και τροφοδοτικό. Στην μητρική θελω δύο επιλογές, μια full atx  και μία mini itx.

 

 

 

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μνήμες, αξίζει να πάω σε 1χ8 για 3-4 μήνες κ μετά να γίνει το σύστημα 2χ8? Δηλαδή το μηχάνημα θα σέρνεται ώσπου να γίνει dual?

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikpoth είπε

Σε μνήμες, αξίζει να πάω σε 1χ8 για 3-4 μήνες κ μετά να γίνει το σύστημα 2χ8? Δηλαδή το μηχάνημα θα σέρνεται ώσπου να γίνει dual?

Οι ryzen θέλουν dual channel και 3000+ μνήμες, έτσι δουλεύουν καλύτερα...Για να κερδίσεις 15-20€ τώρα; Δεν αξίζει για μένα, πήγαινε απευθείας στο dual να τελειώνεις. Στα 450€ ακριβώς είσαι ,ούτε μεταφορικά χρεώνει ούτε τίποτα το priveshop.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για αναβάθμιση του pc καθώς το έχω 8 χρόνια και η μητρική μάλλον τα ‘χει παίξει και σβήνει μόνο του. Τα λοιπά απάρτια έχουν ελεγχθεί σε τεχνικό και λειτουργούν κανονικά εκτός από τη ΜΒ η οποία δεν γινόταν να ελεγχθεί και δεν υπήρχε άλλη για δοκιμή. Τα στοιχεία είναι τα παρακάτω:

Ποσό: έως 400€ (χωρίς οθόνη)

Χρήση: ίντερνετ, ταινίες, office και κανένα παιχνίδι αραιά. Στην επόμενη 5ετία εφόσον βρεθεί χρόνος και χρήμα πιθανόν να αναβαθμιστεί για πιο απαιτητικό gaming.

Τοποθεσία: Επαρχία αγορά από ιντερνετ δεν έχω προτίμηση από ένα ή περισσότερα καταστήματα, εκτός εάν εξυπηρετεί κάτι.

Συναρμολόγηση από εμένα.

Σύνθεση συστήματος:

CPU              AMD Phenom(tm) II X6 1090T,

MB                GIGABYTE          GA-890FXA-UD5

RAM             KINGSTON HYPERX DDR3 8,00 GB (2X4)

GRAPHICS    AMD RADEON HD5800 1GB

SSD                Crucial ct256 MX100

HD                  WD2002FAEX

MONITOR     DELL U2410

CASE              CORSAIR HAF-X

APU                ENERMAX 700W MODU 87+

Εκτός από το case και τους δίσκους τα υπόλοιπα από τη μονάδα νομίζω ότι είναι για αλλαγή. Την οθόνη λέω να την κρατήσω εκτός αν υπάρχει άλλη γνώμη και είναι εκτός του ποσού. Τα κομμάτια που θα αφαιρεθούν (πλην μητρικής) θα μπούνε σε άλλο case για δουλειά γραφείου με κατάλληλες προσθήκες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, dmgiants είπε

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για αναβάθμιση του pc καθώς το έχω 8 χρόνια και η μητρική μάλλον τα ‘χει παίξει και σβήνει μόνο του. Τα λοιπά απάρτια έχουν ελεγχθεί σε τεχνικό και λειτουργούν κανονικά εκτός από τη ΜΒ η οποία δεν γινόταν να ελεγχθεί και δεν υπήρχε άλλη για δοκιμή. Τα στοιχεία είναι τα παρακάτω:

Ποσό: έως 400€ (χωρίς οθόνη)

Χρήση: ίντερνετ, ταινίες, office και κανένα παιχνίδι αραιά. Στην επόμενη 5ετία εφόσον βρεθεί χρόνος και χρήμα πιθανόν να αναβαθμιστεί για πιο απαιτητικό gaming.

Τοποθεσία: Επαρχία αγορά από ιντερνετ δεν έχω προτίμηση από ένα ή περισσότερα καταστήματα, εκτός εάν εξυπηρετεί κάτι.

Συναρμολόγηση από εμένα.

Σύνθεση συστήματος:

CPU              AMD Phenom(tm) II X6 1090T,

MB                GIGABYTE          GA-890FXA-UD5

RAM             KINGSTON HYPERX DDR3 8,00 GB (2X4)

GRAPHICS    AMD RADEON HD5800 1GB

SSD                Crucial ct256 MX100

HD                  WD2002FAEX

MONITOR     DELL U2410

CASE              CORSAIR HAF-X

APU                ENERMAX 700W MODU 87+

Εκτός από το case και τους δίσκους τα υπόλοιπα από τη μονάδα νομίζω ότι είναι για αλλαγή. Την οθόνη λέω να την κρατήσω εκτός αν υπάρχει άλλη γνώμη και είναι εκτός του ποσού. Τα κομμάτια που θα αφαιρεθούν (πλην μητρικής) θα μπούνε σε άλλο case για δουλειά γραφείου με κατάλληλες προσθήκες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Αν θες κάτι που να αντέξει στον χρόνο κοίταξε σε 

 

Amd R5 2600X

Msi AB450 Tomahawk 

G.skill 16gb DDR4 3000Mhz (AEGIS) 

=====================≠=========

Με αυτά αλλάζεις το σετ επεξεργαστή μητρική μνήμη με επεξεργαστή 6core/12 threads  .

Για κάρτα γραφικών βάλε για αρχή κάτι μικρό. Ακόμα και μια Gt 710 ddr5 .

Αργότερα ανάλογα με τα games που θες να παίξεις πάρε μια σωστή κάρτα στο 300€ .

Για τον 1090Τ θα βρεις αρκετές AM3+ μητρικές ώστε να τον βάλεις επάνω. 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...