Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Κάρτα γραφικών δε βλέπω. Το κουτι το εχω και εγω και ειναι πένα. Μητρικη πηγαινε σε καποια Β450, οπως η Tomahawk B450

καρτα γραφικων θα μπει σε δευτερο χρονο και ως τοτε θα χω τα γραφικα του ryzen. Σε ευχαριστω πολυ

1 ώρα πριν, ThodorisFel είπε

Σαν συνθεση το ποσταρα εδω για να μπορείτε να δειτε ολα τα parts μαζι. Οι τιμες δεν ειναι αυτες. Στο συγκεκριμενο site ειναι πολυ πιο ακριβα τα προϊόντα. Αυτη η προσφορα που λες ειναι απο εξωτερικο.? Γιατι αυτα που θα παρω θα κοπουν τιμολογιο. Η gpu που επελεξα δεν ειναι καλύτερη απο τις κλασικες υλοποιήσεις που βγαζει η 1050.?

Τα ιδια εχω παραγγείλει και για μενα οσον αφορα μνημες και cpu απλα μητρικη πηρα την fatality b450. Οι καινούριες που εχουν βγει δεν θελουν ουτε bios ουτε τιποτα κουμπωνεις επανω ενεργοποιεις xmp για ταχυτητα της ram και εισαι ετοιμος

δε ξερω αν λεω βλακεια αλλα προτιμησα την fatal1ty x370 λογω καλυτερου ηχου και επειδη μπορω να συνδεσω τα 3 καρφια των 5.1 ηχειων μου (για ταινιες κλπ) και στις υπολοιπες θυρες πχ καποιο μικροφωνο. Ενω η αλλη η b450 εχει μονο 3 υποδοχες για καρφια σε θεματα ηχου. αν ηθελα να βαλω μικροφωνο; επισης ο συνδυασμος σου mobo +ram τις παει στα 3200 τις ripjaws V;

Επεξ/σία από George2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, George2007 είπε

καρτα γραφικων θα μπει σε δευτερο χρονο και ως τοτε θα χω τα γραφικα του ryzen. Σε ευχαριστω πολυ

δε ξερω αν λεω βλακεια αλλα προτιμησα την fatal1ty x370 λογω καλυτερου ηχου και επειδη μπορω να συνδεσω τα 3 καρφια των 5.1 ηχειων μου (για ταινιες κλπ) και στις υπολοιπες θυρες πχ καποιο μικροφωνο. Ενω η αλλη η b450 εχει μονο 3 υποδοχες για καρφια σε θεματα ηχου. αν ηθελα να βαλω μικροφωνο; επισης ο συνδυασμος σου mobo +ram τις παει στα 3200 τις ripjaws V;

Η συνθεση που ποσταρα πιο πανω ειναι για τον αδερφο μου αλλα παρήγγειλα και για μενα μητρικη cpu και ram. Ναι ευελπιστώ να πιασει τα 3200 με ξεκλειδωμενο xmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, George2007 είπε

καρτα γραφικων θα μπει σε δευτερο χρονο και ως τοτε θα χω τα γραφικα του ryzen. Σε ευχαριστω πολυ

δε ξερω αν λεω βλακεια αλλα προτιμησα την fatal1ty x370 λογω καλυτερου ηχου και επειδη μπορω να συνδεσω τα 3 καρφια των 5.1 ηχειων μου (για ταινιες κλπ) και στις υπολοιπες θυρες πχ καποιο μικροφωνο. Ενω η αλλη η b450 εχει μονο 3 υποδοχες για καρφια σε θεματα ηχου. αν ηθελα να βαλω μικροφωνο; επισης ο συνδυασμος σου mobo +ram τις παει στα 3200 τις ripjaws V;

Γραφικά ριζεν έχει μόνο ο 2400γ και 2200γ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2018 στις 4:18 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Καλησπέρα. Βγάλτε μου μια σύνθεση ρε παιδιά.

Πριν τα προτυποποιημένα points να αναφέρω άλλα 2 σημεία για να προσεχθούν:
- Το pc να έχει μόνο έναν σκληρό ssd (υπάρχει μηχανικός καβάτζα)
- Το κουτί να είναι αθόρυβο, όσο γίνεται.

Στα υπόλοιπα:

Ποσό : 300€

Χρήση υπολογιστή : Χρήση γραφείου.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Τίποτα ιδιαίτερο από βαριά προγράμματα. Άντε κανα photoshop που και που.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ένα κατάστημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Συναρμολόγηση στο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό : Όχι

Μια ενημερωμένη πρόταση με τα ίδια κριτήρια; Απλά το μπάτζετ να είναι στα 350€ για τον πύργο αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρακολουθώ τις εξελίξεις σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών μόνο κατά περίσταση, δηλαδή όταν σκοπεύω να αναβαθμίσω ή να κτίσω νέο υπολογιστή για εμένα ή την σύζυγο. Έλα όμως που ο κουνιάδος μου έχει ένα χρέπι του 2011 που έχει γονατίσει (Pentium κάτι, DDR2 μνήμες, χωρίς κάρτα γραφικών, όλα IDE κλπ). Από όλα αυτά θα κρατήσω μόνο το κουτί που είναι πραγματικά αδιάφορο και ίιιιιισως το dvd που είναι ide (αν γίνεται να πάρει κανέναν αντάπτορα). Γιατί αυτά; Διότι ο άνθρωπος δεν έχει πολλά χρήματα, άνεργος είναι, έκανε κάτι μεροκάματα το καλοκαίρι κι αποφάσισε με ό,τι περίσσεψε να φτιάξει ένα νέο σύστημα.

Ζητώ λοιπόν τη βοήθειά σας.

- Ποσό που διαθέτουμε:
Σκέφτομαι τα 300 ευρώ ταβάνι, προκειμένου να έχω "αέρα" αν χρειαστώ κάτι εξτρά. Αλλά γενικά πάμε "στο φτηνοκαλύτερο δυνατό".

- Χρήση υπολογιστή:
Απλή: FB, browsing, κανένα Office (σπάνια), youtube, instagram, τέτοια πράγματα δλδ.

- Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:
Κανένα που να μου έρχεται στο μυαλό τώρα.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?
Όχι, έχει μία 21άρα, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον πάμε σε 27, αλλά ως εκεί.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
Όχι

- Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).
Αθήνα

- Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?
Δεν ενοχλεί αν είναι από διαφορετικά καταστήματα, αρκεί να αξίζει τον κόπο η διαφορά χρημάτων. Για 10-15 ευρώ ξερω γω ίσως δεν μπω στην διαδικασία.

- Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?
Θα στηθεί από εμένα, για τον παρακάτω λόγο.

- Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο.
Όχι, θα το αναλάβω εγώ.

ΣΤΟΧΟΣ: Να φτιάξω ένα μηχάνημα που δεν θα βγάλει προβλήματα για μερικά χρόνια. Το τωρινό κράτησε επτά (εντάξει, μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και δύο χρόνια αφού κάθε φορά που κολλάει εμένα φωνάζει :D). ΔΕΝ ΘΕΛΩ κάρτα γραφικών (παίζει μόνο ονλάιν παιχνίδια τύπου ΦΒ), ΕΚΤΟΣ αν μπορεί να μπει εντός budget. Άρα μάλλον πρέπει να κινηθώ για επεξεργαστή με ενσωματωμένη gpu.

Προφανώς δεν θα πάω σε κάποιον i7, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί ένας i3 για παράδειγμα. Διαβάζω για Ryzen και δεν έχω ιδέα τι είναι :-( επειδή δεν ασχολήθηκα τα τελευταία χρόνια. Κακώς, τώρα το πληρώνω κι ευτυχώς που είσαστε εσείς εδώ :)

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Καλησπέρα. Παρακολουθώ τις εξελίξεις σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών μόνο κατά περίσταση, δηλαδή όταν σκοπεύω να αναβαθμίσω ή να κτίσω νέο υπολογιστή για εμένα ή την σύζυγο. Έλα όμως που ο κουνιάδος μου έχει ένα χρέπι του 2011 που έχει γονατίσει (Pentium κάτι, DDR2 μνήμες, χωρίς κάρτα γραφικών, όλα IDE κλπ). Από όλα αυτά θα κρατήσω μόνο το κουτί που είναι πραγματικά αδιάφορο και ίιιιιισως το dvd που είναι ide (αν γίνεται να πάρει κανέναν αντάπτορα). Γιατί αυτά; Διότι ο άνθρωπος δεν έχει πολλά χρήματα, άνεργος είναι, έκανε κάτι μεροκάματα το καλοκαίρι κι αποφάσισε με ό,τι περίσσεψε να φτιάξει ένα νέο σύστημα.

Ζητώ λοιπόν τη βοήθειά σας.

- Ποσό που διαθέτουμε:
Σκέφτομαι τα 300 ευρώ ταβάνι, προκειμένου να έχω "αέρα" αν χρειαστώ κάτι εξτρά. Αλλά γενικά πάμε "στο φτηνοκαλύτερο δυνατό".

- Χρήση υπολογιστή:
Απλή: FB, browsing, κανένα Office (σπάνια), youtube, instagram, τέτοια πράγματα δλδ.

- Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:
Κανένα που να μου έρχεται στο μυαλό τώρα.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?
Όχι, έχει μία 21άρα, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον πάμε σε 27, αλλά ως εκεί.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
Όχι

- Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).
Αθήνα

- Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?
Δεν ενοχλεί αν είναι από διαφορετικά καταστήματα, αρκεί να αξίζει τον κόπο η διαφορά χρημάτων. Για 10-15 ευρώ ξερω γω ίσως δεν μπω στην διαδικασία.

- Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?
Θα στηθεί από εμένα, για τον παρακάτω λόγο.

- Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο.
Όχι, θα το αναλάβω εγώ.

ΣΤΟΧΟΣ: Να φτιάξω ένα μηχάνημα που δεν θα βγάλει προβλήματα για μερικά χρόνια. Το τωρινό κράτησε επτά (εντάξει, μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και δύο χρόνια αφού κάθε φορά που κολλάει εμένα φωνάζει :D). ΔΕΝ ΘΕΛΩ κάρτα γραφικών (παίζει μόνο ονλάιν παιχνίδια τύπου ΦΒ), ΕΚΤΟΣ αν μπορεί να μπει εντός budget. Άρα μάλλον πρέπει να κινηθώ για επεξεργαστή με ενσωματωμένη gpu.

Προφανώς δεν θα πάω σε κάποιον i7, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί ένας i3 για παράδειγμα. Διαβάζω για Ryzen και δεν έχω ιδέα τι είναι :-( επειδή δεν ασχολήθηκα τα τελευταία χρόνια. Κακώς, τώρα το πληρώνω κι ευτυχώς που είσαστε εσείς εδώ :)

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, καλά θα ήταν να περιμένεις να δεις reviews των νέων amd Athlon. Θα είναι κοντά στο 50ευρω με ενσωματωμένα γραφικά και ταιριάζει γάντι στο σύστημα που θέλεις. Ένας οικονομικός ssd είναι κοντά στα 25 με 30 ευρώ και μια a320 motherboard κάτω από 70 ευρώ. 8 gb ram είναι υπεραρκετά για αυτό το σύστημα, ιδανικά οι ράμ να είναι dual channel. Επισης για τροφοδοτικο δεν θα χρειαστείς πάνω από 450 watt, ισως λέω και πολλά απλά δεν αξίζει η διαφορά τιμής 350 watt με 450. Αυτά αν και λίγο γενικά είναι η βάση, αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει παρακαλώ κάποιος. Συγκεκριμένες υλοποίησεις για το κάθε ένα part αφήνω να σου προτείνουν άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα. Αν δεν υπάρχουν αρκετές απαντήσεις θα κάνω μια προσπάθεια για ένα build αλλά επιφυλασσομαι την 100% ορθότητα του, από άποψη ότι ίσως υπάρχει κάτι ποιο vfm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jonkyr είπε

Καλησπέρα. Παρακολουθώ τις εξελίξεις σε επεξεργαστές και κάρτες γραφικών μόνο κατά περίσταση, δηλαδή όταν σκοπεύω να αναβαθμίσω ή να κτίσω νέο υπολογιστή για εμένα ή την σύζυγο. Έλα όμως που ο κουνιάδος μου έχει ένα χρέπι του 2011 που έχει γονατίσει (Pentium κάτι, DDR2 μνήμες, χωρίς κάρτα γραφικών, όλα IDE κλπ). Από όλα αυτά θα κρατήσω μόνο το κουτί που είναι πραγματικά αδιάφορο και ίιιιιισως το dvd που είναι ide (αν γίνεται να πάρει κανέναν αντάπτορα). Γιατί αυτά; Διότι ο άνθρωπος δεν έχει πολλά χρήματα, άνεργος είναι, έκανε κάτι μεροκάματα το καλοκαίρι κι αποφάσισε με ό,τι περίσσεψε να φτιάξει ένα νέο σύστημα.

Ζητώ λοιπόν τη βοήθειά σας.

- Ποσό που διαθέτουμε:
Σκέφτομαι τα 300 ευρώ ταβάνι, προκειμένου να έχω "αέρα" αν χρειαστώ κάτι εξτρά. Αλλά γενικά πάμε "στο φτηνοκαλύτερο δυνατό".

- Χρήση υπολογιστή:
Απλή: FB, browsing, κανένα Office (σπάνια), youtube, instagram, τέτοια πράγματα δλδ.

- Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:
Κανένα που να μου έρχεται στο μυαλό τώρα.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?
Όχι, έχει μία 21άρα, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον πάμε σε 27, αλλά ως εκεί.

- Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?
Όχι

- Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).
Αθήνα

- Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?
Δεν ενοχλεί αν είναι από διαφορετικά καταστήματα, αρκεί να αξίζει τον κόπο η διαφορά χρημάτων. Για 10-15 ευρώ ξερω γω ίσως δεν μπω στην διαδικασία.

- Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?
Θα στηθεί από εμένα, για τον παρακάτω λόγο.

- Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο.
Όχι, θα το αναλάβω εγώ.

ΣΤΟΧΟΣ: Να φτιάξω ένα μηχάνημα που δεν θα βγάλει προβλήματα για μερικά χρόνια. Το τωρινό κράτησε επτά (εντάξει, μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και δύο χρόνια αφού κάθε φορά που κολλάει εμένα φωνάζει :D). ΔΕΝ ΘΕΛΩ κάρτα γραφικών (παίζει μόνο ονλάιν παιχνίδια τύπου ΦΒ), ΕΚΤΟΣ αν μπορεί να μπει εντός budget. Άρα μάλλον πρέπει να κινηθώ για επεξεργαστή με ενσωματωμένη gpu.

Προφανώς δεν θα πάω σε κάποιον i7, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί ένας i3 για παράδειγμα. Διαβάζω για Ryzen και δεν έχω ιδέα τι είναι :-( επειδή δεν ασχολήθηκα τα τελευταία χρόνια. Κακώς, τώρα το πληρώνω κι ευτυχώς που είσαστε εσείς εδώ :)

Ευχαριστώ.

Καλύτερα να μην κρατήσει τίποτα. Αν είναι λειτουργικό ακόμη το παλιό pc σένιαρέ το, καθάρισέ το, κάντου και ένα format αν χρειάζεται,  και πες του να το πουλήσει όσο πιάσει.

Στο priveshop νομίζω κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και αν πάρεις ολόκληρο pc από αυτούς σου χαρίζουν και τα μεταφορικά.

ifVHE0S.jpg

Μην πάρετε 120ρι ssd εκτός και αν υπάρχει κάποιος μηχανικός σκληρός σε καλή κατάσταση για να χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση. Ο Athlon 200GE πιστεύω θα έρθει αυτή τη βδομάδα στην Ελλάδα και θα ήταν μια καλή εναλλακτική αφού έχει καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά, αν και μάλλον δεν τα χρειάζεται ο κουνιάδος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα , χρειαζομια μια δευτερη γνωμη για εναν σταθερο που θα φτιαξω .Αρχικα θελω να επισημανω για ποια δουλεια το χρειαζομαι. Η μανα μου ειναι γραφιστρια και δουλευει φωτοσοπ, ιλουστρεϊτορ και ιν ντιζαϊν , επίσης ο αδερφος μου παιζει καποια ελαφρυα παιχνιδια οπως φορτναιτ και μπορει να παιξω και εγω κανενα καπως πιο βαρυ οπως battlefield 1 (πιο σπανια γιατι ειμαι φοιτητης σε αλλη πολη, και αυτο το συστημα θα είναι στο σπίτι των γονιων μου) οποτε εφτασα σε μια σύνθεση με βαση την χρηση που θα γινει. Κατεληξα σε intel γιατι δεν χρειαζονται οι επιπλεον πυρηνες των Ryzen μιας και δεν θα χρησιμοποιηθουν ποτε,  και για παιχνιδια οι intel εχουν καλυτερη ταχυτητα. Παραθέτω παρακάτω την σύνθεση και περιμένω τα σχόλια σας για τυγχόν λάθη ή ισως καποια αλλαγη καματιου. Καθως και μια προταση για ανεμιστηρακια για το κουτι. Και τελευταίο σε ποιο θρεντ να ρωτήσω για μια καλη οθονη για γραφιστες ?

cpu: intel corei5 8600k 3.6 GHz  gpu: gtx 1060 gigabyte 6Gb  storage:1)samsung 970 evo m.2 250 Gb 2) segate barracuda 2tb  ram: corsair vengeance 16gb (2 dims) motherboard: ASUS prime Z370-A   cpu cooler: Coolermaster Hyper 212x  κουτι: Fractal design Meshify C TG τροφοδοτικο: corsair RM650x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, οι συγκεκριμένες ραμ παίζουν σε msi b450 tomahawk? 

https://www.vnp.gr/g.skill-dimm-16gb-ddr4-3000-kit-arbeitsspeicher-el-4.html

Αυτό είναι το υπόλοιπο build και στο pcpartpicker δεν βγάζει ασυμβατότητα.

https://pcpartpicker.com/list/bFy2zY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Καλύτερα να μην κρατήσει τίποτα. Αν είναι λειτουργικό ακόμη το παλιό pc σένιαρέ το, καθάρισέ το, κάντου και ένα format αν χρειάζεται,  και πες του να το πουλήσει όσο πιάσει.

Στο priveshop νομίζω κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και αν πάρεις ολόκληρο pc από αυτούς σου χαρίζουν και τα μεταφορικά.

ifVHE0S.jpg

Μην πάρετε 120ρι ssd εκτός και αν υπάρχει κάποιος μηχανικός σκληρός σε καλή κατάσταση για να χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση. Ο Athlon 200GE πιστεύω θα έρθει αυτή τη βδομάδα στην Ελλάδα και θα ήταν μια καλή εναλλακτική αφού έχει καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά, αν και μάλλον δεν τα χρειάζεται ο κουνιάδος σου.

Ευχαριστώ και τους δυο σας (@ASTOUμε το υπέροχο αβαταρ) για τη βοήθεια.

Intel Pentium = αντοχή; Επιδοσεις; Τι να περιμένω από αυτόν; Σε σύγκριση με τον Athlon που προτεινεις-ετε, τι να προτιμησω; Μπορώ να περιμένω, δεν βιάζεται ο άλλος. Άντεξε επτά χρόνια, ας περιμένει ακόμα 14 ημέρες, δεν θα πάθει τπτ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Ευχαριστώ και τους δυο σας (@ASTOUμε το υπέροχο αβαταρ) για τη βοήθεια.

Intel Pentium = αντοχή; Επιδοσεις; Τι να περιμένω από αυτόν; Σε σύγκριση με τον Athlon που προτεινεις-ετε, τι να προτιμησω; Μπορώ να περιμένω, δεν βιάζεται ο άλλος. Άντεξε επτά χρόνια, ας περιμένει ακόμα 14 ημέρες, δεν θα πάθει τπτ :D

Αντοχή; Αν το προσέχει, το συνδέσει σε ups και το καθαρίζει μπορεί να το κρατήσει και πάνω από δεκαετία που λέει ο λόγος, οτιδήποτε και αν πάρει. Εφόσον μιλάμε για pc χωρίς εξωτερική κάρτα γραφικών και δεν υπάρχει λόγος βιασύνης τότε οκ πηγαίντε στον Athlon 200GE. H απόδοση στα γραφικά είναι διπλάσια σε σύγκριση με του pentium.

https://www.techspot.com/amp/review/1698-amd-athlon-200ge/page3.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καμία βιασύνη. Θα κρατήσω τις επισημάνσεις σου/σας και θα αρχίσω να ρίχνω μία ματιά σε καταστήματα σιγά-σιγά για να δω τι παίζει. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ξαναβάζω πλήρη στοιχεία για τη σύνθεση που ζητάω:

- Κατ' αρχάς, λογικά ξεκινάω με cpu την AMD Ryzen 3 2200G.
- Όχι ξεχωριστή κάρτα γραφικών (προφανώς).
- Το pc να έχει μόνο έναν σκληρό ssd (υπάρχει μηχανικός καβάτζα)
- Το κουτί να είναι αθόρυβο, όσο γίνεται.

Στα υπόλοιπα:

Ποσό : 350€

Χρήση υπολογιστή : Χρήση γραφείου.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Τίποτα ιδιαίτερο από βαριά προγράμματα. Άντε κανα photoshop ή lightroom, αλλά όχι επαγγελματική χρήση.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη : Όχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι : Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα : Ένα κατάστημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο : Συναρμολόγηση στο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό : Όχι

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Καλησπέρα. Ξαναβάζω πλήρη στοιχεία για τη σύνθεση που ζητάω:

- Κατ' αρχάς, λογικά ξεκινάω με cpu την AMD Ryzen 3 2200G.
- Όχι ξεχωριστή κάρτα γραφικών (προφανώς).
- Το pc να έχει μόνο έναν σκληρό ssd (υπάρχει μηχανικός καβάτζα)
- Το κουτί να είναι αθόρυβο, όσο γίνεται.

Στα υπόλοιπα:

Ποσό : 350€

Χρήση υπολογιστή : Χρήση γραφείου.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Τίποτα ιδιαίτερο από βαριά προγράμματα. Άντε κανα photoshop ή lightroom, αλλά όχι επαγγελματική χρήση.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη : Όχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι : Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα : Ένα κατάστημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο : Συναρμολόγηση στο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό : Όχι

Για χρήση γραφείου πας στα παρακατω.

Όλα από e-gate.gr, κάνουν συναρμολόγηση.

Κουτί https://www.e-gate.gr/580848/cougar-mx330-x-midi-tower

Τροφοδοτικό https://www.e-gate.gr/587595/corsair-vs450-450w-12cm-fan-80-white-cp-9020170-eu

Μητρική https://www.e-gate.gr/628372/asrock-b450m-hdv

Επεξεργαστής https://www.e-gate.gr/580036/amd-ryzen-3-2200g-350ghz-4mb-yd2200c5fbbox

Μνήμες https://www.e-gate.gr/574844/g-skill-ripjaws-v-8gb-2x4gb-2666mhz-ddr4-red-f4-2666c15d-8gvr

Ssd https://www.e-gate.gr/539327/adata-ultimate-su800-128gb-25-sata-iii-asu800ss-128gt-c

Σύνολο 364€

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...