Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, apsou_ είπε

 

Καλησπέρα. Είναι τόσο υπέρ-κοστολογημένοι οι intel που ζητάς σε αυτή τη φάση (πόσο μάλλον από κατάστημα που συναρμολογεί), που ντρέπομαι να σου γράψω την πρόταση παρά μόνο στο spoiler...

mgmanagerINTEL.png.12ba70bdfbbaddf84d129f74dc31aa99.png

 

Προσωπικά όμως, θα σου πρότεινα να δεις τι γίνεται με τον προγραμματισμό που ανέφερες - γιατί με λιγότερα χρήματα παίρνεις κάτι πιο δυνατό και futureproof ασυζητητί...

Από dexter.gr, που συναρμολογεί επίσης.

dexterRYZEN.png.26ee47656a72c22d37a7a49549984179.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαιρετε ειμαι καινουριος και χιλια συγγνωμη εαν δεν ειναι αυτο το topic στο οποιο επρεπε να παραθεσω την ερωτηση μου και για να ανατρεξω ποιο πισω σε οολες τις 370 σελιδες του θεματος μηπως και βρω απαντηση στο ερωτημα μου, θα ξημερωνα οποτε ξανα ζηταω μια συγγνωμη, θα ηθελα να μαθω, εάν μπορειτε να μου πειτε, εγω μπορω ανετα να αποσυναρμολογησω το LAPTOPάκι μου (HP250 G3) και να του βαλω που θελω δισκο SSD ομως μετα πρεπει απλα να μεταφερω τα αρχεια μου ή χρειάζεται και Windows κλπ εξ' αρχης εγκατασταση;;

Συγγνωμη και για το αρχαριο της ερωτησης και ξανα εαν ειμαι εκτως topic!! Ευχαριστω απο πριν παιδια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χρηστος'88 είπε

Παιδια χαιρετε ειμαι καινουριος και χιλια συγγνωμη εαν δεν ειναι αυτο το topic στο οποιο επρεπε να παραθεσω την ερωτηση μου και για να ανατρεξω ποιο πισω σε οολες τις 370 σελιδες του θεματος μηπως και βρω απαντηση στο ερωτημα μου, θα ξημερωνα οποτε ξανα ζηταω μια συγγνωμη, θα ηθελα να μαθω, εάν μπορειτε να μου πειτε, εγω μπορω ανετα να αποσυναρμολογησω το LAPTOPάκι μου (HP250 G3) και να του βαλω που θελω δισκο SSD ομως μετα πρεπει απλα να μεταφερω τα αρχεια μου ή χρειάζεται και Windows κλπ εξ' αρχης εγκατασταση;;

Συγγνωμη και για το αρχαριο της ερωτησης και ξανα εαν ειμαι εκτως topic!! Ευχαριστω απο πριν παιδια!!!

Καλησπέρα,

μπορεις να κανεις clone τον παλιό δίσκο στον SSD χωρίς εκ νέου εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Σ ευχαριστω φιλε μου,

μπορεις να μου πεις αν χρειαζομαι ψυκτρες και καρτα γραφικων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, serospcp99 είπε

Σ ευχαριστω φιλε μου,

μπορεις να μου πεις αν χρειαζομαι ψυκτρες και καρτα γραφικων;;

Δεν χρειάζεσαι ούτε ψύκτρα, φέρει μαζί του ο επεξεργαστής και αρκεί - ούτε κάρτα γραφικών. Τα γραφικά είναι ενσωματωμενα στον επεξεργαστή, και είναι αξιοπρεπέστατα. Συνεπώς είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Δεν χρειάζεσαι ούτε ψύκτρα, φέρει μαζί του ο επεξεργαστής και αρκεί - ούτε κάρτα γραφικών. Τα γραφικά είναι ενσωματωμενα στον επεξεργαστή, και είναι αξιοπρεπέστατα. Συνεπώς είσαι έτοιμος.

Tnx a lot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ASTOU είπε

 

Καλή είναι σε γενικές γραμμές. Το πρόβλημα που είχα ήταν με τις κεραίες - δεν με κάλυψε η εμβέλειά τους και χρησιμοποίησα μια παλιά που είχα με καλώδιο. Άν δεν είσαι πολύ μακριά όμως από το μόντεμ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα (εγώ είμαι σε διαφορετικό όροφο και ίσως γι'αυτό δεν αρκούσαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα λαπτοπ satellite a300-1nd model:PSAGCE-01X00DGE.
ξαφνικά σταματησε να δινει σημα στην οθονη,εκανα καποια τεστ και τελικα μολις εβγαλα το ενα το στικακι της μνημης δουλεψε (2gb ddr2 800mhz).θελω να την αντικαταστήσω ,θα πρεπει να αγορασω το ιδιο ακριβως στικακι?αν ναι ποσο θα μου κοστισει?αξιζει να παρω το ιδιο ή μιας και ετυχε αυτο να κανω μια μικρη αναβαθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

μπορεις να κανεις clone τον παλιό δίσκο στον SSD χωρίς εκ νέου εγκατάσταση.

Ω! Δηλαδη δε χρειαζομαι παλι windows οκ!! Και οκ με το clone δλδ θα ειμαι ενταξει. Κι εαν εχω και θηκη με usb;; Ξερεις τι λεω, μηπως κανω εγκατασταση κι ετσι;; Συνδεοντας το εκει;; Γνωριζω οως δεν ειναι απλα να το συνδεσω και δε τα κανει μονο του το τι θα κανω θα το κανει ηδικος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, πήρα τον ryzen 5 2600 και ήρθε με ψυκτρα η οποία έχει πάνω πάστα, να τον βάλω όπως είναι; η να το καθαρίσω και να βάλω καινούργια πάστα; γιατί την ακούμπησα και λίγο με το δάχτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, k30taas είπε

Να ρωτήσω κάτι, πήρα τον ryzen 5 2600 και ήρθε με ψυκτρα η οποία έχει πάνω πάστα, να τον βάλω όπως είναι; η να το καθαρίσω και να βάλω καινούργια πάστα; γιατί την ακούμπησα και λίγο με το δάχτυλο.

εξαρτάται πόσο ακούμπησες, εγώ θα την έβαζα έτσι αν ήταν λίγο και δεν φαινόταν μέταλλο  ή στην άκρη, αλλά αν είναι να σε "ενοχλεί" στο μυαλό βάλε καινούργια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν για Laptop, αλλά τελικά το γύρισα (κατά 99%) και θέλω να στήσω έναν σταθερό.

Ποσό που διαθέτουμε :

Μέγιστο θα ήθελα να παίξω στα 600€(ή 700€, check builds), χωρίς να είναι απαραίτητος περιορισμός.

Χρήση υπολογιστή :

Κυρίως browsing, 3d σχεδιασμός, προγράμματα με αρκετή υπολογιστική ισχύ.

Προγράμματα ιδιαίτερα δεν υπάρχουν.

Δεν θα χρειαστεί κανένα περιφερειακό (οθόνη, ποντίκι κλπ κλπ).

Θεσσαλονίκη

Δεν με ενδιαφέρει το κατάστημα, αρκεί να πετύχω την καλύτερη δυνατή τιμή (αν όλα τα κομμάτια τα βρω από 1, εκτός από κάποιο κομμάτι, δεν θα κολλήσω στα μερικά €). Θα προτιμούσα από 1 κατάστημα, αρκεί να πληρεί την προηγούμενη προϋπόθεση.

Θα το συναρμολογήσω μόνος μου.

Λειτουργικό υπάρχει.

Βασική προϋπόθεση είναι να καταλαμβάνει τον μικρότερο δυνατό χώρο (εξού και το mini box) και να μην κάνει φασαρία (εξού η υδρόψυξη, η οποία μάλλον θα αναβαθμιστεί με άλλα fans).

Τίποτα δεν είναι απόλυτο στην σύνθεση, είμαι ανοιχτός σε εναλλακτικές.

Τα μηχανήματα που σκέφτομαι είναι :

Βασική σύνθεση
PSU    Seasonic Focus Plus 550 Gold
Mobo    Asrock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac
Case    CoolerMaster Elite 110
SSD    Samsung 860 Evo 500GB
RAM    G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz
Ψύξη    CoolerMaster MasterLiquid Lite 240

-------------------------

CPU    AMD Ryzen 5 2400G Box
GPU    -

Ή

CPU    AMD Ryzen 5 2600
GPU    (κάπου στα 100€ θα κυμανθώ)

 

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα Surface Pro με i5-3317u και με ψιλοκαλύπτει, αλλά ήρθε η ώρα του να πάψει να είναι το κυρίως PC.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2018 στις 12:38 ΜΜ, apsou_ είπε

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα σύστημα για τις πιο κάτω ανάγκες. Επειδή το θέλω και για προγραμματισμό και φοβάμαι για τυχόν ασυμβατότητες θα προτιμήσω κάτι σε intel. Επίσης θέλω να είναι και όσο το δυνατό πιο αθόρυβος χωρίς εφέ όπως παράθυρο στο κουτί κτλ. Όσο για τα χρήματα, αν μπορούμε να βρούμε κάτι καλό και με λιγότερα είναι προτιμότερο... Ευχαριστώ!!

Αναλυτικά για τη χρήση που προορίζεται:
Ποσό που διαθέτουμε: Μέχρι 1500 (Με ΦΠΑ). 
Χρήση υπολογιστή: Επαγγελματική
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop, Autocad κτλ, Προγραμματισμό,προσομοιώσεις με Ansys κτλ
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? OXI
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Ένα κατάστημα
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? Από το κατάστημα.
Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Αδιάφορο

Επειδη τυχαινει να τρεχω Ansys και Autocad πρεπει να βαλει οποσδηποτε 16gb ram μη σου πω και 32.Το Ansys οταν δημιουργεις το πλεγμα θελει ραμ(ενδεικτικα μεχρι 10εκατομμυρια κελια σηκωνει η δικια μου 16gb rab σε 3d γεωμετρια),οποτε αναλογα με το project που θες επιλεγεις.Σημαντικο επισης να ξερεις πως το Ansys δεν εκμεταλλευεται το hyperthreading ισα ισα πρεπει να το κλεινεις γιατι αργει παραπανω οποτε θες πολλους και γρηγορους πυρηνες. Το ξερω δεν ειναι καταλλλη περιοδος για αγορα intel αλλα να ξερεις και τα 2 προγραμματα που δουλευω με Intel πανε καλυτερα απο Amd. Για την ιδια χρηση προλαβα πριν ανεβουν οι τιμες και τσιμπησα τον 8600k.Και εννοειται οτι θες καρτα γραφικων με 4gb ram τουλαχιστον κυριως για το Autocad.Μια quadro p2000 θα ηταν ιδανικη/

Επεξ/σία από greenkamikazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...